Gmina Nowe Miasto Lubawskie Logo: Gmina Nowe Miasto Lubawskie Natura Możliwości Ludzie

Świętowaliśmy 99. rocznicę odzyskania niepodległości

Ilustracja do informacji: Świętowaliśmy 99. rocznicę odzyskania niepodległości
BIAŁO - CZERWONE flagi powiewały w sobotę 11 listopada w całej Polsce - na znak tego, że wolność, niepodległość i patriotyzm nie są dla nas pustymi słowami.
 
 
 
 
Uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbywały się w wielu polskich miastach i wsiach, zgromadziły dziesiątki tysięcy osób. Również w gminie Nowe Miasto Lubawskie, pomimo chłodnej aury, licznie zgromadzeni pod „Trzema Dębami” w Bratianie, wspólnie oddaliśmy hołd bohaterom tamtych dni.
 
 
 
 
 
 
 
Wieczornica w szkole w Bratianie; Rowerowy Rajd Niepodległości; uczczenie pamięci gen. A.M. Waraksiewicza przy pomniku w Mszanowie (wartę honorową pełniły harcerki z 4. Drużyny Harcerskiej im. Fryderyka Chopina z Jamielnika) oraz ofiar wojen w Lekartach; przywołanie historii; modlitwa za Ojczyznę; apel poległych; złożenie kwiatów przy kapliczce Matki Boskiej Częstochowskiej (wartę honorową pełnili członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Marienburg); wspólny śpiew pieśni patriotycznych, przy akompaniamencie zespołu sygnalistów rodziny Państwa Lendzion, asysta sztandarów. Tak przebiegało gminne świętowanie, upamiętniające odrodzenie się polskiej państwowości po ponad stu latach zaborów.
 
 
 
 
 
 
 
- 11 listopada to dla nas, Polaków, szczególny dzień – ważny, podniosły i niezmiernie radosny. Ten dzień symbolizuje odzyskanie przez Polskę niepodległości, w rzeczywistości bowiem był to proces, który trwał jeszcze kilka lat. W tym dniu należy się cieszyć i świętować. Temu radosnemu uniesieniu powinny towarzyszyć pamięć i refleksja nad przeszłością, teraźniejszością oraz przyszłością naszej ojczyzny i naszej historycznej ziemi lubawskiej.
 
Tak mówił gospodarz gminy Tomasz Waruszewski podczas swojego wystąpienia.
Pełna treść przemówienia dostępna >>tutaj<<.
 
 
Organizatorzy: Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie, Lasy Państwowe, Gminne Centrum Kultury w Mszanowie.
 
 
 
 
 
Jeszcze jedno wydarzenie w ramach obchodów Święta Niepodległości
Uprzejmie przypominamy o nadchodzącym Przełajowym Biegu Niepodległości, który zaplanowano na 18 listopada o godzinie 13:00, na terenie Orlika w Bratianie. Zapisy odbędą się tego samego dnia w godzinach od 12:00 do 12:50.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 14.11.2017
  • Autor:Agata Nowicka

Zobacz także