Gmina Nowe Miasto Lubawskie Logo: Gmina Nowe Miasto Lubawskie Natura Możliwości Ludzie

20 lat Gminnych Spotkań Samorządowych i absolutorium dla wójta

Ilustracja do informacji: 20 lat Gminnych Spotkań Samorządowych i absolutorium dla wójta
Już od 20. lat pielęgnujemy w gminie zwyczaj organizowania Gminnych Spotkań Samorządowych – a dokładniej czyni to społeczność ze szkoły w Gwiździnach. Na stałe wpisały się do kalendarza gminnych wydarzeń, rozwijają samorządność szkolną,  która jest pierwszym krokiem do przyszłej aktywności w lokalnym samorządzie.
 
 
W tym roku jubileuszowe spotkanie, połączone z absolutoryjną Sesją Rady Gminy Nowe Miasto Lubawskie, odbyło się w urzędzie. Przybyły reprezentacje wszystkich 6. szkół, byli też radni i władze gminy.
 
 
 
Debatowali nad pomysłem zmiany nazwy gminy
 
Tematykę tegorocznej pogawędki zaproponowali członkowie szkolnych samorządów i Wójt Gminy, który poddał pod rozwagę możliwość zmiany nazwy gminy. Debatę w formie oxfordzkiej przeprowadził koordynator Spotkań, nauczyciel historii w SP Gwiździny. Jej przebieg był cennym doświadczeniem dla wszystkich, przyniósł konkretne rezultaty w postaci stanowisk zajmowanych wobec postawionej tezy. W trakcie wymiany zdań członkowie debaty wędrowali po Sali obrad – siadając po jednej stronie stołu opowiadali się „za”, po przeciwnej „przeciw”, natomiast Ci, którzy wybierali miejsce na środku, wskazywali na brak zdania w tej sprawie.
Na zakończenie jubileuszowej edycji Spotkań, uczestnicy zwiedzili urząd.
 
 
 
 
Obrady Sesji
 
Zaraz po Spotkaniach Samorządowych odbyły się obrady Sesji. Na początku włodarz dokonał podsumowania współpracy  z Warmińsko – Mazurskim Oddziałem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (dawniej ANR), którego dyrektor był obecny. Podziękował mu za otrzymane wsparcie finansowe, dzięki któremu możliwie było zrealizowanie inwestycji, ważnych przede wszystkim dla mieszkańców dawnych osiedli popegeerowskich. Radni i sołtysi mieli możliwość rozmowy z dyrektorem.
 
 
Jednym z punktów sesji, w nawiązaniu do poprzedzających obrady XX Gminnych Spotkań Samorządowych, było przedstawienie przez ich koordynatora prezentacji ukazującej dwudziestoletni dorobek imprezy. Reprezentanci poszczególnych szkół przedstawili też plastyczne wizje przyszłości swoich miejscowości wraz z komentarzem.
 
W porządku sesji znalazł się punkt podziękowań i gratulacji. Otrzymali je:
- Julia Dąbrowska, która 6 maja br. jako pierwsza dostrzegła pożar Świetlicy wiejskiej w Gwiździnach. Skutki tego nieszczęśliwego zdarzenia mogłyby być o wiele poważniejsze, gdyby nie jej czujność i szybka reakcja.
- Grupa finalistów I etapu konkursu badawczego " Energia Słońca dla  domu" wraz z opiekunem i dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jamielniku, za promowanie gminy Nowe Miasto Lubawskie w ogólnopolskim projekcie oraz dziedzinie ekologii;
- Emil Bednarczyk wraz z opiekunem i dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach, który zmierzył się z najlepszymi matematykami z całej Polski i wywalczył brązowy medal w Międzynarodowym Konkursie  Matematycznym PANGEA;
- Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach oraz nauczyciel historii za podjęcie inicjatywy organizowania Gminnych Spotkań Samorządowych. Oni także wręczyli Wójtowi i Przewodniczącemu Rady Gminy okolicznościową statuetkę i list gratulacyjny.
 
 
 
Jednogłośne absolutorium dla Wójta
 
Tego dnia radni udzielili jednogłośnego absolutorium Wójtowi Gminy – Tomaszowi Waruszewskiemu. Pozytywnie wypowiedzieli się na temat zeszłorocznego budżetu.
 
 
 
Dzień Samorządu Terytorialnego
 
W związku z obchodzonym dnia 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego, list z życzeniami od Wojewody Warmińsko – Mazurskiego przeczytała Wiceprzewodnicząca Rady Gminy - Edyta Gorzka.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 06.06.2018
  • Autor:Agata Nowicka

Zobacz także