Gmina Nowe Miasto Lubawskie Logo: Gmina Nowe Miasto Lubawskie Natura Możliwości Ludzie

Komfortowo rowerem z Nowego Miasta do Radomna, a w planach też do Iławy

Ilustracja do informacji: Komfortowo rowerem z Nowego Miasta do Radomna, a w planach też do Iławy
Dopiero co świętowaliśmy w Bratianie oficjalne oddanie do użytku ścieżki pieszo – rowerowej, a już są powody do ponownej radości. W poniedziałek 31 lipca gospodarz gminy Tomasz Waruszewski, w towarzystwie skarbnika Joanny Artuszewskiej podpisał umowę o dofinansowanie budowy dalszej części traktu – z Bratiana do Radomna. Dzięki temu powstanie jeden spójny szlak komunikacyjny - zwłaszcza, że kontynuowany będzie także w granicach Nowego Miasta Lubawskiego. Tego samego dnia umowę o dotację na inwestycję przypieczętował burmistrz Józef Blank.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Teraz kolejnym celem jest rozbudowa ścieżki aż do samej Iławy. Władze gminy Nowe Miasto Lubawskie, która zapoczątkowała pomysł i jako pierwsza rozpoczęła jego realizację, w dalszym ciągu będą zabiegać o owocną współpracę z sąsiednią gminą Iława oraz doprowadzenie projektu do końca.
 
 
 
 
Odcinek z Bratiana do Radomna
Początek planowanej ścieżki o długości 4,68 km zaczyna się od ulicy Grunwaldzkiej w Bratianie, a kończy przy drodze powiatowej nr 1333N w okolicy Radomna. Poprowadzona zostanie ponownie po istniejącym śladzie byłej linii kolejowej relacji Tama Brodzka – Iława. Inwestycja będzie więc miała też wartość historyczną – niegdyś nasi poprzednicy podążali tą trasą pociągiem, teraz my będziemy mogli przejechać się nią rowerem lub spacerować.
 
 
Oprócz utwardzenia nawierzchni ścieżki asfaltobetonem (obecnie jest podłoże żwirowo – tłuczniowe), zostanie utworzony niewielki parking wraz z infrastrukturą towarzyszącą dla korzystających z obiektu, tj.: zadaszone stoły z ławkami, ławki parkowe oraz stojaki na rowery. Miejsca skrzyżowań z drogami oraz sama ścieżka będą oznakowane znakami pionowymi i poziomymi.
 
 
 
Ścieżka ułatwi mieszkańcom codzienne podróże po gminie, a osobom chcącym spędzić czas aktywnie zwiedzanie okolicy. Umożliwi obcowanie z naturą, szczególnie, że będzie biegła przez tereny cenne przyrodniczo obszaru chronionego krajobrazu Dolina Dolnej Drwęcy. Nowo powstała infrastruktura będzie więc wspaniałym uzupełnieniem oferty turystycznej, zwłaszcza dla turystów poszukujących atrakcji nie tylko latem.
 
Nowy trakt pozwoli na odseparowanie ruchu rowerowego od ruchu pojazdów, co znacznie poprawi bezpieczeństwo na drodze.
 
 
 
 
Wartość inwestycji szacuje się na 1,9 mln zł. Przyznane dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014–2020 to aż 1,5 mln zł.  Rozpoczęcie prac planuje się na przyszły rok.
 
 
Foto: UM Nowe Miasto Lubawskie
 
 
                                Znalezione obrazy dla zapytania europejski fundusz rozwoju regionalnego logo
 
Projekt pn. „Budowa ścieżki rowerowej Bratian – Iława – Etap I Bratian – Radomno”
dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014 – 2020

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 04.08.2017
  • Autor:Agata Nowicka

Zobacz także