Gmina Nowe Miasto Lubawskie Logo: Gmina Nowe Miasto Lubawskie Natura Możliwości Ludzie

Zabawa i tradycja, ponownie po 33. latach w Gryźlinach

Ilustracja do informacji: Zabawa i tradycja, ponownie po 33. latach w Gryźlinach
Zgodnie z tradycją przyjętą w gminie Nowe Miasto Lubawskie, dożynki każdego roku odbywają się w innej miejscowości. Tegorocznym gospodarzem było sołectwo Gryźliny, gdzie 27 sierpnia br. powróciliśmy z uroczystością po 33. latach.
 
 
 
Mieszkańcy ponownie udowodnili, że można świetnie się bawić w każdą pogodę. Pomimo zmiennej aury wszyscy goście wytrwale przyglądali się zwyczajowym obrzędom dożynkowym, następnie  biesiadowali i tańczyli przy muzyce zespołów Majestic, Coolers i Takt Band. Korzystali też z innych atrakcji –  m.in. degustacji swojskiego jadła, niespodzianek dla najmłodszych i wizytacji przeróżnych stoisk.
 
 
 
 
Symboliczny bochen chleba
Tym razem rolę starostów objęli Agnieszka Kreja oraz Rafał Brózda. Zostali nagrodzeni pucharami i statuetkami za wkład w rozwój rolnictwa. To oni na ręce gospodarza gminy przekazali bochen chleba – owoc pracy rąk ludzkich, którym obdzielono wszystkich zebranych.
 
 
 
 
 
 
Tradycyjne plecionki
Święto plonów rozpoczęła uroczysta msza święta, następnie barwny korowód udał się na plac przed sceną. Korowód prowadziły delegacje z trzema pięknymi wieńcami. W dorocznym konkursie zwyciężyła plecionka z Jamielnika. Drugie miejsce jury przyznało rękodziełu z Gryźlin, trzecie z Nawry.
 
 
 
 
 
 
Prężnie rozwijające się gospodarstwa
Jeszcze przed dożynkami wójt wizytował prężnie rozwijające się gospodarstwa– to już długoletni zwyczaj. Odwiedził Państwa Dorotę i Leszka Zabłockich w Skarlinie oraz Mariolę i Tomasza Sternickich w Gryźlinach. Za wkład w rozwój gminnego rolnictwa; za ciężką codzienną pracę, trud i poświecenie rodziny zostały nagrodzone podczas niedzielnej uroczystości.
 
Włodarz podczas swojego wystąpienia podziękował wszystkim rolnikom - bo to oni tworzą historię gminnego, ale i polskiego rolnictwa.
 
 
 
 
 
foto: Majkowscy Foto & Video
Oznaki świętowania w całej wsi
W niedzielę, jadąc w kierunku Gryźlin, bez trudu można było zaobserwować oryginalne dekoracje, które z pewnością zaciekawiły niejednego wielkomiejskiego turystę. Pomimo wzmożonych prac polowych, mieszkańcy dołożyli wielu starań i wysiłku w odświętne przygotowanie swojej miejscowości. Ozdobom często towarzyszyły zabawne hasła.
 
 
 
 
Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie składa serdecznie podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w imprezie oraz sponsorom – firmie "Kompleksowe Usługi dla Rolnictwa Paweł Wyżykowski", Bankowi Spółdzielczemu w Brodnicy O/Nowe Miasto Lubawskie. Dziękuje mieszkańcom Gryźlin za wkład w przygotowanie dożynek.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 29.08.2017
  • Autor:Agata Nowicka

Zobacz także