Gmina Nowe Miasto Lubawskie Logo: Gmina Nowe Miasto Lubawskie Natura Możliwości Ludzie

Rocznica posadzenia Dębu w Gwiździnach nabiera dodatkowego znaczenia

Ilustracja do informacji: Rocznica posadzenia Dębu w Gwiździnach nabiera dodatkowego znaczenia
Dokładnie 8 lat temu na skwerze w Gwiździnach posadzony został Dąb Pamięci ku czci asp. policji Franciszka Chały. Od tego czasu każdego roku 10 kwietnia społeczność szkolna wraz z rodziną bohatera, mieszkańcami Gwiździn, przedstawicielami władz i policji, udaje się za szkolnym sztandarem do tego szczególnego miejsca. Jest to zawsze marsz skłaniający do refleksji.
 
 
 
 
 
 
Również i tego roku nie było inaczej. Na Skwerze Pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze, a dyrektor szkoły - Hanna Błaszkowska przypomniała historyczny kontekst uroczystości.
 
 
Uczniowie przedstawili program słowno-muzyczny nie tylko z okazji rocznicy posadzenia symbolicznego drzewa,  ale również: 78. rocznicy zbrodni katyńskiej i 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Treści dotyczyły zamordowanego i spoczywającego w Miednoje asp. Franciszka Chały, wszystkich ofiar sowieckich zbrodni wojennych na wschodzie oraz tragicznych ofiar katastrofy lotniczej.
 
 
- Z treści głoszonych przez uczestników uroczystości wynika, że sadząc Dąb i obchodząc kolejne rocznice, również tworzymy historię. Po wielu zakazanych latach milczenia, mamy teraz możliwość i obowiązek głoszenia prawdy o wielu tysiącach Polaków, którzy zamiast żyć i służyć Ojczyźnie, zostali zamordowani strzałem w tył głowy. Rosnący w Gwiździnach Dąb jest już ośmioletnim drzewem. Świadczy o naszej pamięci i przywołuje tragiczne wydarzenia, które zawsze będą dla nas ważne. Skomentował nauczyciel historii z gwiździńskiej szkoły.
 
 
 
 
Źródło, foto: SP Gwiździny
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 13.04.2018
  • Autor:Agata Nowicka

Zobacz także