Gmina Nowe Miasto Lubawskie Logo: Gmina Nowe Miasto Lubawskie Natura Możliwości Ludzie

Sukcesy w plebiscycie na Najpopularniejsze OSP. Radomno na podium w województwie i powiecie!

Ilustracja do informacji: Sukcesy w plebiscycie na Najpopularniejsze OSP. Radomno na podium w województwie i powiecie!
Tegoroczny Dzień Strażaka w powiecie świętowaliśmy 3 maja w Brzoziu Lubawskim, następnie 6 maja w Olsztynie odbyły się oficjalne obchody tego święta na Warmii i Mazurach.
 
 
 
Co najbardziej istotne z tych wydarzeń to to, że podczas uroczystości podsumowano plebiscyt „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego” pn. Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna. OSP Radomno, jako jedynej jednostce z terenu gminy Nowe Miasto Lubawskie, przypadły dwa zaszczytne wyróżnienia, tj.: tytuł Srebrnej Ochotniczej Straży Pożarnej Powiatu Nowomiejskiego oraz zajęcie 3. miejsca w województwie warmińsko-mazurskim w kategorii jednostek niezarejestrowanych w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym z nagrodą pieniężną w wysokości 1 tys. zł.
 
 
 
 
 
Obecnie OSP Radomno w swoich szeregach skupia 24 druhów i tworzy się również drużyna kobiet. Prezes jednostki dh Piotr Jadanowski, jest mile zaskoczony nagrodami. Twierdzi, że jest to gest docenienia ze strony mieszkańców, gdyż plebiscyt polegał na oddawaniu głosów za pośrednictwem wiadomości SMS. Składa serdeczne podziękowania.
 
Przypomnijmy, że druh Jadanowski został wyróżniony przez Wójta Gminy podczas styczniowego Toastu Noworocznego tytułem „Zasłużony dla Dobra Wspólnego”. Zyskał uznanie za skuteczną działalność i zaangażowanie w pełnioną rolę prezesa OSP Radomno.
 
 
 
 
 
 
„Mieszkańcy doceniają, szanują i mają do nas zaufanie”. Prezes OSP Radomno z dumą o plebiscycie
 
- Zajęcie 2. miejsca w plebiscycie Gazety Nowomiejskiej w naszym powiecie oraz 3. miejsca w plebiscycie Gazety Olsztyńskiej w województwie w kategorii jednostek OSP nie wpisanych na listę KSRG jest dla nas - zarówno druhów OSP Radomno, jak i mieszkańców, wielkim wydarzeniem. Cieszymy się, że tak wiele osób oddało na nas swoje głosy.
 
- Taki plebiscyt jest bardzo fajną sprawą. Dzięki temu wiemy jak ważna jest nasza jednostka dla innych mieszkańców - że nas doceniają, szanują i mają do nas zaufanie. Staramy się pomóc każdemu, kto jest w potrzebie. Oczywiście w miarę naszych możliwości. Nasz sprzęt ma już swoje lata. Staramy się pozyskiwać nowych sponsorów, by w chociaż małym stopniu doposażyć naszą jednostkę.
 
- Głosowanie było emocjonujące, wyniki zmieniały się diametralnie. Szczerze mówiąc podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w Olsztynie byliśmy zaskoczeni informacją o zajęciu 3. miejsca. Pojechaliśmy tam nastawieni na zajęcie 4. miejsca. Jesteśmy bardzo dumni z obrotu sytuacji i obiecujemy, że nadal będziemy dokładać wszelkich starań w tworzenie jeszcze prężniejszej jednostki. Jesteśmy w trakcie tworzenia Kobiecej Drużyny Pożarniczej, a trzeba przyznać, że chętnych Pań nie brakuje. Śmiejemy się, że jest ich więcej niż mężczyzn.
 
- Naszym głównym celem jest zakup samochodu lekkiego dla naszej jednostki. Mamy nadzieję, że niedługo uda się nam zrealizować ten cel. Już niebawem planujemy nowe imprezy integracyjne dla mieszkańców i nie tylko. Współpracujemy z panią sołtys naszej wsi, radnym, radą sołecką oraz szkołą. Prowadzimy profil na Facebooku: OSP Radomno, gdzie można dowiedzieć się o naszych akcjach i nie tylko.
 
- Z tego miejsca chcielibyśmy podziękować wszystkim i każdemu z osobna za oddane głosy. Jesteśmy dumni, że my - tak mała jednostka jako jedyna z naszej gminy stanęła na podium tak ważnego plebiscytu, w całym województwie. A trzeba przyznać, że takich jednostek jest tu niemało. Dziękujemy również Panu Wójtowi za wsparcie słowem, co jest dla nas również bardzo motywujące. Miejmy nadzieję, że za rok uda się nam wspiąć jeszcze wyżej!
 
 
 
 
 
 
Liczne szeregi gminnych OSP
 
Na terenie gminy Nowe Miasto Lubawskie działa aż 10 jednostek OSP, z których 3, tj. OSP Bratian, Skarlin i Gwiździny, są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Oznacza to, że mogą być one wzywane do akcji na terenie całego kraju. Rejonem działania pozostałych jednostek jest teren gminy, a w razie konieczności również powiatu.
 
Wszystkie OSP skupiają w swych szeregach 322 członków zwyczajnych, w tym 283 mężczyzn i 39 kobiet. Ponadto jest 10 członków wspierających i 28 honorowych. Liczba członków, którzy mogą brać bezpośredni udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, to 150, w tym 7 kobiet. Przy OSP działają 4 młodzieżowe drużyny pożarnicze, skupiające w swych szeregach 41 członków.
 
Zawsze pamiętamy ile zawdzięczamy naszym bohaterskim strażakom. Szczegółowo o ich działalności przeczytają Państwo już niebawem w gminnym biuletynie.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 11.05.2018
  • Autor:Agata Nowicka

Zobacz także