Gmina Nowe Miasto Lubawskie Logo: Gmina Nowe Miasto Lubawskie Natura Możliwości Ludzie

Sobótkowe święto w Radomnie i Jamielniku

Ilustracja do informacji: Sobótkowe święto w Radomnie i Jamielniku
Noc Świętojańska, czyli powitanie lata, to już dobrze zakorzeniona tradycja. W naszej gminie pielęgnują ją szczególnie mieszkańcy Radomna i Jamielnika.
 
 
 
W okresie Sobótki pogoda często płata figle. Tak było i tym razem w sobotę 23 czerwca, jednak nie zmieniło to planów organizatorów.
 
 
 
 
 
Pochmurne Radomno, radośni mieszkańcy
 
Na placu rekreacyjnym w Radomnie odbył się 5-godzinny turniej siatkówki plażowej, w którym wzięło udział 7 drużyn. Miejsce I zdobyła grupa Deportiwo, II miejsce Drew-Hit, a miejsce III Harpagany.
 
Tego popołudnia w Radomnie przeprowadzono również zwyczajowy konkurs wianków, które potem popłynęły po wodzie.  Było ich 7, a najpiękniejszy przygotowała OSP Radomno, kolejne miejsca zajęli: KGW Chrośle i zespół Sami Swoi. Jury w składzie: radni - Edyta Gorzka, Przemysław Kotewicz oraz Dyrektor GCK - Michał Wróblewski, w decyzji kierowało się doborem kwiatów polnych.
 
Podczas festynu przygrywały zespoły: SQUAD i Sami Swoi z Tylic. Swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie ze szkółki Kick-boxingu.
Pani sołtys składa serdeczne podziękowania sponsorom za nagrody główne oraz fanty na loterię.

Organizatorami byli: Sołtys wsi Radomno,  Rada Sołecka i Gminne Centrum Kultury.
 
 
 
 
 
 
Panny z wiankami na głowach znowu w Jamielniku
 
Sobótkowe święto z udziałem panien przyodzianych w biel i wianki, odbyło się w Jamielniku już po raz 7. Pogoda nieco pokrzyżowała plany i korowód nie podążał jak rok temu ulicami wsi, aby puścić plecionki na Gilu. Było za to ognisko, w którym palono ziele mające przynieść szczęście.
 
Tu również zorganizowano konkurs na „Najpiękniejszy wianek”. Wianuszki przygotowały mieszkanki wsi, a  nagrody zakupiono w ramach projektu  pn. „Osoby starsze przekazują polskie zwyczaje i obrzędy dzieciom”  (realizowanego przez jamielnickie stowarzyszenie i  dofinansowanego przez Gminę Nowe Miasto Lubawskie).
 
W Jamielniku tego wieczoru rozbrzmiewały piękne ludowe pieśni.
 
Organizatorami plenerowej imprezy byli: Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi Jamielnik, Biblioteka Publiczna we współpracy z lokalnymi organizacjami społecznymi.
 
 
Foto: nadesłane

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 28.06.2018
  • Autor:Agata Nowicka

Zobacz także