Gmina Nowe Miasto Lubawskie Logo: Gmina Nowe Miasto Lubawskie Natura Możliwości Ludzie

Nowe miejsce spotkań i lipcowe półkolonie w Jamielniku

Ilustracja do informacji: Nowe miejsce spotkań i lipcowe półkolonie w Jamielniku
Jamielnik pięknieje, przybywa miejsc do wspólnych spotkań. Przy nowo powstałym placu zabaw, z inicjatywy miejscowego stowarzyszenia, pobudowano drewnianą wiatę. Niebawem wykorzystana zostanie do przeprowadzenia półkolonii z najmłodszymi. Wszystko to dzięki wygranej w konkursie.
 
 
 
Moja Mała Ojczyzna w latach 2017 – 2018
 
W listopadzie ubiegłego roku Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi Jamielnik przystąpiło do I edycji pilotażowego konkursu grantowego pn. „Moja Mała Ojczyzna w latach 2017 – 2018”,  ogłoszonego przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego.  Skierowany był do wszystkich aktywnych osób, którym zależy na swojej miejscowości i którzy mają pomysł, jak ją zmieniać.
 
 
Odpowiedzialność za otoczenie, troska o dobro wspólne, praca w zespole, tożsamość narodowa, zakorzenienie  polskiej tradycji, a wreszcie zwiększenie wiedzy o historii Polski i budowanie postaw obywatelskich i patriotycznych - to główne cele, jakie przyświecały konkursowi.
 
 
 
 
O inicjatywie opowiedziała Prezes Stowarzyszenia – Barbara Grzywacz.
 
- Powyższe cele są nam bardzo bliskie i zawarte w Statucie stowarzyszenia. Przystąpiliśmy więc do konkursu, nadając projektowi tytuł: „Pod drewnianą wiatą pielęgnujemy  najpiękniejsze polskie tradycje”.
 
Zakres tematyczny projektu to:” Poprawa lokalnej przestrzeni publicznej w celu zaspokojenia potrzeb mieszkańców”.
 
Konkurs zakończył się dla nas szczęśliwie, gdyż uzyskaliśmy kwotę 19 195 tys. zł na realizację pomysłu.
 
 
 
 
 
 
 
Półkolonie pod altaną
 
- Aktualnie finalizujemy dzieło i założenia projektu przy współudziale 20. dzieci, dla których zorganizujemy  półkolonie w okresie od 9 do 18 lipca br.  Na ten cel pozyskaliśmy środki w ramach ogłaszanych konkursów przez Gminę Nowe Miasto Lubawskie i Zarząd Powiatu Nowomiejskiego.
 
 
Przez 7 dni, właśnie pod tą drewnianą wiatą, przybliżymy uczestnikom półkolonii polskie zwyczaje i tradycje oraz sprzęty gospodarstwa domowego, które znały ich mamy, babcie lub prababcie. Pomogą nam w tym członkinie Klubu Seniora, który działa przy stowarzyszeniu od siedmiu lat. Owe sprzęty od lat gromadzi bibliotekarka tworząc Lokalną Izbę Tradycji. W pełni wykorzystamy je podczas półkolonii, gdyż: zrobimy w kierzance masło, nauczymy się prząść wełnę, drzeć pierze, prać na tarze oraz przypomnimy dzieciom zabawy i gry ruchowe, w które bawiły się poprzednie pokolenia.
 
Na zakończenie części programowej półkolonii, dzieci pomogą w sadzeniu krzewów w pobliżu wiaty.
 
Atrakcji będzie wiele. Półkolonię zakończymy wycieczką krajoznawczą i rejsem po Kanale Ostródzko – Elbląskim”, zwiedzaniem Muzeum w Grunwaldzie i Skansenu w Olsztynku.   
 
 
 
 
                                 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 04.07.2018
  • Autor:Agata Nowicka

Zobacz także