Gmina Nowe Miasto Lubawskie Logo: Gmina Nowe Miasto Lubawskie Natura Możliwości Ludzie

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od stycznia 2018

Ilustracja do informacji: JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od stycznia 2018
Od 1 stycznia 2018 r. ponad półtora miliona mikroprzedsiębiorców dołączy do grona podatników VAT, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję VAT i przesyłają ją jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT) - przypomina Ministerstwo Finansów.
 
 
Do tej pory zadanie to realizowały duże firmy (od 1 lipca 2016 r.) oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (od 1 stycznia 2017 r.).
 

Wprowadzenie JPK ma przyczynić się do wzmocnienia uczciwej konkurencji w Polsce poprzez eliminowanie nieuczciwych kontrahentów. JPK pomoże także w porządkowaniu ewidencji VAT przedsiębiorcy i ograniczy liczbę kontroli ze strony służb skarbowych.
 
 
JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Dane do utworzenia pliku są pobierane bezpośrednio z rejestru VAT firmy. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.
 

Mikroprzedsiębiorcy mogą wysyłać plik JPK_VAT wcześniej, do czego zachęca Ministerstwo Finansów.
 

Składając go teraz przedsiębiorcy mogą zyskać szybszy zwrot VAT – do 25. dni przy rozliczeniach za październik, listopad i grudzień 2017 r. Ponadto mogą sprawdzić, z czym wiąże się nowy obowiązek i przygotować się do niego wcześniej. Upewnią się też, że ich rozliczenie jest poprawne.
 

Ministerstwo Finansów poleca przedsiębiorcom korzystanie z bezpłatnej i bezpiecznej aplikacji (dostępnej na: www.ipk.mf.gov.pl ), która umożliwi utworzenie i wysłanie JPK_VAT.
 

Wszelkich dodatkowych informacji oraz bieżącego wsparcia udziela Krajowa Informacja Skarbowa pod numerem 801 055 055 lub 22 330 03 30.
 
 
 
UWAGA! SZKOLENIA – WTORKI Z JPK
W związku z kampanią informacyjną, prowadzoną w celu wdrażania JPK, Ministerstwo Finansów zaplanowało we wszystkich urzędach skarbowych ogólnopolską akcję szkoleń dla mikroprzedsiębiorców. W ramach tej akcji, w każdy wtorek listopada 2017 r. o godz. 10:00 będą prowadzone u Urzędzie Skarbowym w Nowym Mieście Lubawskim szkolenia dla przedsiębiorców z zakresu składania Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK.
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 06.11.2017
  • Autor:Agata Nowicka

Zobacz także