Gmina Nowe Miasto Lubawskie Logo: Gmina Nowe Miasto Lubawskie Natura Możliwości Ludzie

Aktualności dla turysty

Lekarty najmniejszą miejscowością wśród odkrywców balonowych

Ilustracja do informacji: Lekarty najmniejszą miejscowością wśród odkrywców balonowych
Współpraca biologów, urbanistów, hydrologów, fotografów, artystów lecących balonami to pomysł dr Marka Ostrowskiego na to, jak poznawać i kształtować Warszawę. Inicjator projektu, mikrobiolog z Laboratorium Informacji Obrazowej, od lat fotografuje „z góry” Polskę - a zwłaszcza Warszawę. Jest autorem znakomitych zdjęć satelitarnych, a także nowatorskiej metody nauczania z wykorzystaniem takich zdjęć.
 
 
 
 
Pomysł zrealizowany
Udało się - w październiku balony wzniosły się nad Warszawą! Transmisję lotu czterech balonów nad miastem obejrzeli na żywo (w języku: polskim, angielskim i rosyjskim) studenci Uniwersytetu Warszawskiego, uczniowie szkół w stolicy, mieszkańcy Wolsztyna, polskiej wsi Wierszyna na Syberii, a także Lekart!
 
Balony wzleciały chwilę przed godziną 16:00 z Pola Mokotowskiego. Ekipa pierwszego balonu zajmowała się badaniami (obrazowymi i termalnymi) powierzchni Ziemi. Z drugiego dokonywano pomiarów, jak światło odbija się od ziemi, wody, lasów, betonu, aerozoli, atmosfery. Trzeci i czwarty zabrał ze sobą studentów i doktorantów dr Ostrowskiego, a także gimnazjalistów.
 
 
 
 
 
 
Lekarty wśród obserwujących
W czerwcu 2017 roku grupa dzieci i młodzieży z naszej małej, gminnej wsi zarejestrowała swój udział w „Misji  Balonowej”. Okazało się, że Lekarty są najmniejszą ze zgłoszonych miejscowości. Dokładnie 17 października młodzi mieszkańcy obserwowali na ekranach komputerów start i lot balonów. Wybrali zdjęcia i stworzyli na terenie swojego sołectwa galerię „Na płocie przy stawku”.
 
 
 
Osobiste spotkanie z dr Ostrowskim
Jak już wcześniej pisaliśmy, we wrześniu nasi „Balonowcy” spotkali się z autorem projektu. Wysłuchali wówczas bogato ilustrowanego wykładu, a potem dyskutowali o nowoczesnych metodach przekazywania informacji. Mówili o tym, co i jak można  wyczytać ze zdjęć lotniczych i satelitarnych, a także zrobionych zwykłym aparatem fotograficznym.
 
 
 
Źródło: Jolanta Lipszyc, www.warszawa.wyborcza.pl
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 02.11.2017
  • Autor:Agata Nowicka

Zobacz także