Gmina Nowe Miasto Lubawskie Logo: Gmina Nowe Miasto Lubawskie Natura Możliwości Ludzie

Aktualności dla turysty

Izby pamięci o najdawniejszej historii

Ilustracja do informacji: Izby pamięci o najdawniejszej historii
Być może nie wszyscy wiedzą, że na terenie nowomiejskiej gminy – dokładnie w Jamielniku i Radomnie – istnieją izby pamięci, które powstały w trosce o pamięć regionalnej historii. Warto choć raz odwiedzić te miejsca i przenieść się do czasów najdawniejszych. Serdecznie zachęcamy do wybrania się w tę wyjątkową podróż!
 
 
 
 
 
 
 
Lokalną Izbę Pamięci w Jamielniku pielęgnuje Elżbieta Olszta – kustosz jamielnickiej biblioteki. Pomysł na jej stworzenie zrodził się w 2009 r., w momencie kiedy dokonywano prac rozbiórkowych domu Jana Czaplińskiego. Do tej pory dzięki zaangażowaniu mieszkańców Jamielnika oraz pobliskich miejscowości udało się w niej zgromadzić ponad 1 tys. eksponatów dawnej kultury faktograficznej i materialnej. W izbie, obok zdjęć i archiwalnych dokumentów, można oglądać przedmioty codziennego użytku, którymi posługiwali się nasi dziadkowie i pradziadkowie (garnki, dzieże, kopońki, żelazka itp.). Ciekawą ekspozycję tworzą też eksponaty militarne z czasów I i II wojny światowej.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Szkolna Izba Regionalna w Szkole Podstawowej w Radomnie została założona ponad 30 lat temu przez nauczycielkę Urszulę Wachowiacz. Po pierwszych spotkaniach koła historycznego przyjęto do realizacji hasło: „Naród, który buduje przyszłość, powinien znać i szanować swoją przeszłość”. W myśl tych słów uczniowie przeszukiwali strychy, komórki, drewutnie i w ten sposób do Izby przybyły pierwsze eksponaty, najczęściej przedmioty codziennego użytku. Przez kolejne lata uczniowie, rodzice, dziadkowie przekazywali różnorodne pamiątki i sprzęty do wyeksponowania w szkolnej izbie. Obecnie w izbie można zobaczyć m.in.: telewizory, radia, magnetofony, adaptery, jeden z pierwszych modeli telefonów komórkowych, dokumentację zawodu kowala, zestaw kałamarzy, kronikę wsi Radomno z lat 1939–1943, fragment samolotu radzieckiego rozbitego na Taborach i wiele innych.
 
 
Foto: nadesłane
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 23.11.2017
  • Autor:Agata Nowicka

Zobacz także