Gmina Nowe Miasto Lubawskie Logo: Gmina Nowe Miasto Lubawskie Natura Możliwości Ludzie

Nowoczesna SUW i woda dobrej jakości dzięki pozyskanemu dofinansowaniu

Ilustracja do informacji: Nowoczesna SUW i woda dobrej jakości dzięki pozyskanemu dofinansowaniu
Gminę Nowe Miasto Lubawskie czeka prawdziwa rewolucja! To za sprawą kompleksowej modernizacji systemu zaopatrzenia mieszkańców w wodę. Za nami jeden z najistotniejszych kroków w drodze do realizacji tego zadania. 12 czerwca 2017 r. Prezes Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Mszanowie – Leszek Moczadło (realizator) przypieczętował wspólnie z Marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem umowę o przyznaniu pomocy dla operacji z zakresu gospodarki wodno - ściekowej w ramach PROW 2014 - 2020. Przy podpisaniu obecny był też gospodarz gminy Tomasz Waruszewski.
 
 
Ten historyczny moment otworzył drzwi do dalszych działań, które doprowadzą do poprawy jakości wody z publicznego wodociągu - na co mieszkańcy czekają od dawna. To teraz priorytetowe i największe wyzwanie, główny cel jaki postawili sobie wójt i radni na bieżącą kadencję.
 
 
Maksymalne dofinansowanie jakie można było uzyskać to 2 mln zł. Dotacja przyznana Zakładowi Usług Komunalnych to aż 1 967 973 zł – jest to więc ogromny sukces! ZUK na zwycięskiej liście uplasował się na piątej pozycji (złożono ogółem 111 wniosków, 23 otrzymały dofinansowanie).  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dotychczasową Stację Uzdatniania Wody w Bagnie zastąpi nowoczesna w Skarlinie (powstanie w wyniku rozbudowy obecnej). Dlaczego akurat w tej miejscowości? Ponieważ woda ze Skarlina jest bardzo dobrej jakości. W ramach zadania zaplanowano także przebudowę i rozbudowę sieci wodociągowych. Wymieniona zostanie azbestowa sieć w Skarlinie, natomiast w celu spięcia sieci zostaną wybudowane nowe linie na odcinkach: Skarlin – Nowy Dwór Bratiański, Lekarty – Gryźliny.
 
 
Powyższe zmiany to tylko pierwszy etap inwestycji - wart 3,8 mln zł. Całe przedsięwzięcie rozpisane jest na kilka najbliższych lat - jest to więc dopiero początek wydatków. By w pełni zmodernizować gminny system wodociągowy w przyszłości będzie trzeba wydatkować następne 5 mln zł, z przeznaczeniem głównie na budowę dwóch kolejnych stacji – w Mszanowie i Tylicach.
 
 
Należy pamiętać, że inwestycja będzie realizowana w formule „Projektuj i buduj” co oznacza, że najpierw musi zostać stworzona dokumentacja techniczna, muszą być uzyskane wszelkie pozwolenia i dopiero będą mogły rozpocząć się prace.  Zatem o terminie ich rozpoczęcia będziemy Państwa informować, gdy będzie taka możliwość.
 
 
Szczegółowo o inwestycji pisaliśmy w drugim numerze (2017 r.) gminnego biuletynu - http://gminanml.pl/system/obj/1336_Biuletyn_Gminy_NML_1-2017.pdf
 
 
Foto: Biuro Prasowe Marszałka Województwa
 
 
 
 
 
                                                                                                                 
 
Zadanie dofinansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 16.06.2017
  • Autor:Agata Nowicka

Zobacz także