Gmina Nowe Miasto Lubawskie Logo: Gmina Nowe Miasto Lubawskie Natura Możliwości Ludzie

Miano najbardziej gospodarnego samorządu w powiecie – kolejny raz

Ilustracja do informacji: Miano najbardziej gospodarnego samorządu w powiecie – kolejny raz
Rok 2017 przynosi wiele powodów do zadowolenia. Gmina cieszy się uznaniem za ciężką pracę i zaangażowanie jej władz. Po sukcesie jakim była nagroda „Złote Runo” przyznana za efektywną gospodarność, przyszedł czas na bardzo wysokie 10. miejsce w rankingu Gospodarny Samorząd, w kategorii gmin wiejskich.
 
 
Eksperci Centrum Gospodarczego im. Mikołaja Kopernika, Instytutu Studiów Wschodnich, organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy oraz Kapituła Rankingu (>>tutaj sprawdź jej skład<<), ocenili rozwój gospodarczy gmin. Rozpatrywali osiągnięcia samorządów z trzech ostatnich lat, tj. 2014 – 2016, w odniesieniu do 2013 roku.
 
 
 
 
Gmina Nowe Miasto Lubawskie ponownie okazała się być samorządem z najlepiej zarządzanym budżetem w powiecie nowomiejskim (gmina Kurzętnik uplasowała się dopiero na 41. pozycji w rankingu). W pierwszej dziesiątce nie było też sąsiednich gmin Iława i Lubawa.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wójt Gminy o wyróżnieniu
- Zajęcie tak wysokiej pozycji wiąże się przede wszystkim z bardzo wysokim pozyskaniem środków zewnętrznych. Jest to też efekt naszych działań z poprzedniej kadencji, mających na celu ograniczenie wydatków bieżących. Brana pod uwagę w rankingu łączna wartość umów o dofinansowanie unijne w latach 2014-2016, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wyniosła 1 445 zł. Na 46 gmin wiejskich wymienionych w rankingu tylko sześć gmin mogło pochwalić się wyższą kwotą. Aby realizować ważne dla gminy inwestycje i jednocześnie zachowywać zdrowy budżet, prowadzimy racjonalną gospodarkę wydatkową, co sprowadza się do ograniczania wydatków bieżących i maksymalizowania dochodów.
 
Ranking uwzględniał również kondycję budżetu gminy oceniając m.in.:  dochody własne do dochodów ogółem, dochody własne na mieszkańca, nadwyżkę bieżącą do wydatków bieżących, inwestycje do dochodów, zadłużenie do dochodów, wpływy z PIT i CIT, wpływy z podatku od nieruchomości, wydatki na transport i gospodarkę mieszkaniową w latach 2014-2016 (w porównaniu do roku 2013). W latach 2014-2016 znacznie poprawiliśmy wskaźnik osiąganej nadwyżki operacyjnej, czyli różnicy dochodów bieżących i wydatków bieżących (z 2,8 mln zł w 2013 r. do 3,9 mln w 2016 r.). Jest to najważniejszy wskaźnik obrazujący sytuację finansową gminy, dzięki któremu realizujemy wiele ważnych dla gminy inwestycji przy zachowaniu zdrowego budżetu.
 
 
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 18.09.2017
  • Autor:Agata Nowicka

Zobacz także