Aktualności

Wyjątkowe obchody Święta Niepodległości

  • 16-11-2020
  • Autor: Sabina Rezmer
  • drukuj
         Minęła 102 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzień 11 listopada został ustanowiony świętem narodowym na pamiątkę ważnego wydarzenia, które zwieńczyło proces odzyskiwania suwerenności. Data ta nie jest przypadkowa.
 
         Jesienią 1918 roku dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom. Rosja pogrążyła się w zamęcie rewolucji i wojnie domowej, wielonarodowa monarchia austro-węgierska rozpadała się i chyliła ku upadkowi, a Niemcy uginały się pod naporem wojsk Ententy. Porażka zaborców stała się dla Polaków niepowtarzalną szansą  na odzyskanie utraconego przed 123 laty bytu państwowego. W dniu
11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Naczelne Dowództwo nad formującym się  Wojskiem Polskim Józefowi Piłsudskiemu.
 
Obywatele! Wzywam Was wszystkich do zachowania zimnej krwi, do równowagi i spokoju, jaki powinien panować w narodzie pewnym swej wielkiej i świetnej przyszłości.
Warszawa, 12 listopada 1918
[Józef Piłsudski, Pisma zbiorowe, t. 5, Warszawa 1937]
 
           Dla mieszkańców Ziemi Lubawskiej tegoroczne obchody Święta Niepodległości mają szczególny charakter – sto lat temu, w styczniu, uprawomocniły się postanowienia Traktatu Wersalskiego i Pomorze, a wraz z nim cała Ziemia Lubawska, zostały włączone w granice Rzeczypospolitej.
 
         Ze względu na panującą sytuację epidemiczną, w tym roku to wyjątkowe święto musieliśmy  celebrować 
w szczególny sposób. Ze względu na obowiązujące wytyczne sanitarno-epidemiologiczne oraz bezpieczeństwo uczestników, nie odbyły się uroczystości pod Trzema Dębami w tradycyjnej formie – z udziałem mieszkańców, śpiewem, ogniskiem… Ceremonia przebiegała w ścisłym reżimie sanitarnym i została ograniczona do złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem gen. Waraksiewicza oraz przy kapliczce pod Trzema Dębami  przez Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie, delegację Rady Gminy  oraz przedstawiciela Nadleśnictwa Iława. Zaś modlitwę
w intencji Ojczyzny odmówił ksiądz proboszcz parafii w Bratianie. Tradycyjnie też, choć w ograniczonym składzie,  wartę pod pomnikiem oraz pod Trzema Dębami pełnili harcerze, tym razem z 4 Drużyny Harcerskiej
im. Fryderyka Chopina z Jamielnika.
 
          Aby jednak podkreślić rangę tego dnia, nieopodal kapliczki, zakopano kapsułę czasu, a w niej podpisaną przez włodarzy miast i gmin Ziemi Lubawskiej, Deklarację Wdzięczności Ojcom Niepodległości Ziemi Lubawskiej. Wraz z deklaracją, w kapsule znalazła się także kopia certyfikatu Świecy Niepodległości. Replika świecy, ufundowanej przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Iława  Annę Krzyżanowską wraz z Pracownikami oraz Leśniczego Leśnictwa Tylice Jana Czaplińskiego wraz z rodziną, zapłonęła pod kapliczką.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Uroczystość 11.11.2020 r. Trzy Dęby

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00, Fax.: 56 472 63 05
e-mail: urzad[@]gminanml.pl
ESP: /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek - Wtorek:   7:30 - 16:00
Środa - Czwartek:    7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:30