Aktualności

Akcja segregacja - słów kilka o makulaturze

  • 18-12-2020
  • Autor: Sabina Rezmer
  • drukuj
 
 
             Zachęcamy Was do zwiększenia swojej aktywności w kwestii segregacji makulatury. Co prawda czasy, gdy w zamian za makulaturę dostawało się papier toaletowy już dawno minęły (na szczęście!), nadal możemy przyczynić się do jej ponownego użytku. Nie ulega wątpliwości fakt, że w wielu naszych domach tak popularna gazeta służy jako rozpałka w piecach. Jednak najlepiej nadaje się do tego papier szary, z gazet codziennych. Każdy inny papier zalecamy oddać do recyklingu.
 
            Czy wiedzieliście, że kolorowe gazety są zlepkiem chemikaliów, które nie tylko trudno się palą ale i tworzą drobny popiół, który łatwo ulatuje kominem? Łatwo więc domyślić się, że drobinki te ponownie wdychamy. Nawet jeśli od razu nie odczuwamy negatywnych skutków, na pewno w przyszłości odbije się to na naszym zdrowiu.
 
             Bez wątpienia zalet recyklingu jest wiele.  Po pierwsze, śmieci nie zalegają na wysypiskach. Po drugie, oszczędzamy miejsce, energię, wodę oraz surowce; ograniczamy również emisję szkodliwych związków do atmosfery. Poza tym, chronimy drzewa, a do gleby dostaje się mniej ścieków i odpadów przemysłowych. Najogólniej mówiąc – chronimy naszą planetę i nas samych przed katastrofą ekologiczną. Zbyt górnolotne? Za prawidłową segregacją przemawiają również względy finansowe. To dzięki niej w naszych portfelach może zostać więcej pieniędzy. Na pewno pojawią się słowa oburzenia i zarzuty, że przecież już teraz płacimy wręcz horrendalne stawki za odbiór odpadów. To prawda, od dnia wprowadzenia ustawy o obowiązku segregacji opłaty wzrosły dwukrotnie. Jednakże w przypadku, gdy selektywna zbiórka odpadów nie będzie przebiegać prawidłowo, szybko może się okazać, że stawki te wzrosną jeszcze bardziej. I nawet zniżka za posiadanie kompostownika nie będzie w stanie nam ich zrekompensować.
 
(temat bioodpadów i zniżek dla posiadaczy kompostownika omówiony został w artykule: https://gminanml.pl/PL/3016/1254/Bioodpady_-_dlaczego_przysparzaja_nam_najwiecej_problemow/k/)
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00, Fax.: 56 472 63 05
e-mail: urzad[@]gminanml.pl
ESP: /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek - Wtorek:   7:30 - 16:00
Środa - Czwartek:    7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:30