Aktualności

Dożynki Gminne Chrośle 2021

  • 17-09-2021
  • Autor: sabina rezmer
  • drukuj
            Dożynki to piękna polska tradycja, kultywowana od wieków, zawsze obchodzona radośnie. Jednak tegoroczne Święto Plonów było wyjątkowe pod kilkoma względami. Po pierwsze, odbyły się po dłuższej przerwie związanej z pandemią Covid-19 (ostatnie dożynki miały miejsce w Tylicach w 2019 r.). Po drugie, sytuacja obecnie panująca w polskim rolnictwie nie napawa optymizmem. Wielkiego kryzysu związanego z rozprzestrzenianiem się  chorób zakaźnych doświadczają także rolnicy i hodowcy z terenu Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Trudno zatem okazywać radość i zadowolenie, gdy tak wielu rolników cierpi i przeżywa wielkie dramaty.
 
           Tradycji jednak musiało stać się zadość, a za plony oraz pracę wykonaną przez rolników należą się im podziękowania. To oni bowiem dbają o to, by na nasze stoły trafiał chleb i zdrowa żywność. To oni zapewniają bezpieczeństwo żywieniowe naszego kraju, w najlepszym jego wydaniu, co w swoim wystąpieniu podkreślał Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie  Tomasz Waruszewski.
W tym roku gospodarzem Dożynek Gminnych było Chrośle. Już wjeżdżając do miejscowości można było zauważyć ile pracy mieszkańcy włożyli  w przygotowanie uroczystości. Przybywających gości witały pomysłowo wykonane dekoracje/ figurki przedstawiające zwierzęta hodowlane oraz postaci odpoczywających rolników, zlokalizowane zarówno przy głównej drodze jak i na prywatnych posesjach gospodarzy.
 
              Główne obchody odbywały się na placu przy świetlicy wiejskiej, na którym ustawiono scenę. To właśnie z tego miejsca odprawiona została przez ks. Kanonika Zygmunta Leyka, dekanalnego duszpasterza rolników, dziękczynna msza polowa.
Po mszy świętej przystąpiono do kolejnych punktów dożynek. Na scenie zgromadzonych gości powitał gospodarz gminy Tomasz Waruszewski. W swoim przemówieniu wiele uwagi poświęcił problemowi ASF w naszej gminie. Na zakończenie wyraził jednak nadzieję, iż i ten kryzys uda się pokonać oraz życzył wszystkim rolnikom lepszych czasów, stabilizacji, opłacalności produkcji i spokojnej pracy.
W podobnym duchu wypowiadali się także pozostali goście: Poseł Zbigniew Ziejewski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Starosta Nowomiejski Andrzej Ochlak i Przewodniczący Rady Powiatowej W-MIR w powiecie nowomiejskim Jan Rochewicz.
 
              Zaszczytną funkcję Starostów Dożynek pełnili w tym roku Pani Lucyna Miecznikowska oraz Pan Piotr Grunberg. To oni przekazali na ręce wójta bochen chleba, upieczonego z mąki z ostatnich zbiorów. Sami zaś odebrali podziękowania i pamiątkowe puchary od Posła Zbigniewa Ziejewskiego, Starosty Andrzeja Ochlaka i Przewodniczącego Jana Rochewicza.
 
            Tradycją dożynkową są również nagrody przyznawane rolnikom przez Wójta Gmina Gminy Nowe Miasto Lubawskie. W tym roku uhonorowani zostali: Magdalena i Grzegorz Kwiatkowscy z Chrośla, Sylwia i Serafin Makowscy z Lekart, Katarzyna i Tomasz Lesińscy z Bratiana oraz Barbara i Dariusz Kopańscy z  Gwiździn. Wszystkie nagrodzone pary udowadniają, że praca rolnika to coś więcej niż tylko praca. To pewien styl życia i miłość do ziemi przekazywane z pokolenia na pokolenie.
 
          W tym roku po raz pierwszy wyróżniono również przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, panie: Teresę Schramke z Jamielnika i Irenę Milkowska. z Chrośla.
 
           Nie mogło oczywiście zabraknąć konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.  W szranki stanęło 6 sołectw. Na podium uplasowały się:
  1. Chrośle
  2. Gwiździny
  3. Lekarty
            Zwycięzcom przypadły w udziale nagrody w postaci bonów pieniężnych. Bony o nieco mniejszej wartości otrzymały również pozostałe sołectwa uczestniczące w konkursie.
 
         Po oficjalnych uroczystościach nadszedł czas na zabawę.  O rozrywkę zadbał zespół HALS z Gdyni, który zaprezentował się w repertuarze dobrze wszystkim znanych przebojów polskiej piosenki. Następnie na scenie pojawili się członkowie grupy disco polo FASTER.
Zgromadzeni goście nie wystraszyli się przelotnego deszczu i ok. godz. 20:00 rozpoczęła się zabawa taneczna pod chmurką, trwająca do późnych godzin.
 
             Podczas święta plonów w Chroślu można było się spisać w ramach Powszechnego Spisu Ludności i Mieszkań, funkcjonował także punkt szczepień przeciw COVID19. Nie brakowało stoisk i atrakcji dla dzieci. Nad bezpieczeństwem czuwali druhowie z lokalnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
 
            Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i organizacjom, które przyczyniły się do organizacji Dożynek Gminnych w Chroślu. Dziękujemy również za wspaniałą  atmosferę towarzyszącą temu wydarzeniu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nie zabraknie nam powodów do radości i ponownie spotkamy się w równie pięknych okolicznościach i w tym samym towarzystwie.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

16Galeria zdjęć: Dożynki Gminne Chrośle 12.09.2021

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00, Fax.: 56 472 63 05
e-mail: urzad[@]gminanml.pl
ESP: /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek - Wtorek:   7:30 - 16:00
Środa - Czwartek:    7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:30