Aktualności

Wakacje na wsi - uwaga na niebezpieczeństwa

 
Latem,  w trakcie wakcji, dzieci bardzo często uczestniczą w pracach w gospodarstwach. Czasami traktują ją jako zabawę, czasami ich obowiązkiem jest wspieranie rodziców w pracy na roli. Należy jednak zwrócić uwage na kilka czynników związanych z angażowaniem dzieci w tego typu zajęcia. Przedstawiamy Państwu list wystosowany przez członków Komisji ds. BHP w rolnictwie. W załączeniu równiez apel Głównego Inspektora Pracy skierowny do rolników.
 
 
 
 
 
czytaj dalej

Zasady bioasekuracji na obszarze objętym ptasią grypą

Ulotka informacyjn opracowana przez Głównego Lekarza Weterynarii dotycząca zasad postępowania w związku z dynamicznie rozwijającą się wysoce zjadliwą grypą ptaków.
 
 
czytaj dalej

NSPLiM: rachmistrzowie spisowi ruszają w teren

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Co to oznacza?

Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.
 
Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.
 
Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:
 1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
 2. numer identyfikatora oraz hologram,
 3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, 
 4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
 5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony.
W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:
 • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/,
 • poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
 • w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.
Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem  standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.
 
Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.
 
Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego. 
Więcej na stronie: http://spis.gov.pl
 
 
czytaj dalej

Fundacja Drogowskazy kończy projekt dla seniorów z Gwiździn

Fundacja "Drogowskazy" wraz z seniorami z Gwiździn kończy realizację projektu pod nazwą "ABC...zdrowia seniora" współfinansowanego ze środków Fundacji PZU.
 
 
czytaj dalej

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

 
Szanowni Państwo,
W związku z trwającym Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 uprzejmie informujemy, że podstawową i obowiązkową metodą spisu jest samospis internetowy, który polega na samodzielnym wypełnieniu formularza spisowego, dostępnego na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem http://spis.gov.pl.
 
 
 
W Urzędzie Gminy jest przygotowane stanowisko do samospisu internetowego, z którego każdy może skorzystać - zachęcamy do wcześniejszego umówienia się na konkretny termin
i godzinę dzwoniąc po numer: 47 263 26 lub 668 289 970.
Do prowadzenia prac spisowych na terenie Gminy Nowe Miasto Lubawskie jest upoważnionych trzech rachmistrzów, którzy będą przeprowadzać czynności w formie wywiadu bezpośredniego lub telefonicznego.
Tożsamość rachmistrza można zweryfikować dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99  oraz
w aplikacji "Sprawdź rachmistrza" na stroniehttp://https://spis.gov.pl Rachmistrz spisowy legitymuje sie oficjalnym identyfikatorem wydanym przez Urząd Statystyczny w Olsztynie.
czytaj dalej

Wnioski o płatności bezpośrednie i dopłaty obszarowe 2021

         ARiMR przypomina, że *wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za 2021 r. można składać jedynie za pośrednictwem aplikacji *eWniosekPlus. W tym roku Agencja nie wysyła oświadczeń o braku zmian. Rolnicy, którzy w 2020 r. składali oświadczenia czy też wnioski dotyczące dopłat bezpośrednich w formie papierowej, w tym roku muszą złożyć wnioski w formie elektronicznej korzystając z aplikacji eWniosekPlus. Termin upływa 17 czerwca 2021 r.
 
*Rolnikom, którzy nie mają komputerów lub obawiają się samodzielnego wypełniania wniosku, wsparcia udzielają pracownicy biur powiatowych Agencji.
 
czytaj dalej

Po sąsiedzku - przetarg na zakup samochodu pożarniczego

         Wójt Gminy Grodziczno ogłasza przetarg na zakup samochodu pożarniczego stanowiącego własność Gminy Grodziczno.
Do nabycia jest samochód specjalny  marki Magirus Deutz, o numerze rejestracyjnym NNM 44AJ, nr fabryczny 4300012390 , pojemności 5616 cm3, rok produkcji 1972. stanowiący ruchome mienie komunalne Gminy Grodziczno.
 
         Szczegóły ogłoszenia w załączniku.
czytaj dalej

HELP ME! - międzynarodowy znak wołania o pomoc

         Pomoc osobom doświadczającym przemocy to bardzo trudna sprawa, szczególnie kiedy nie umiemy rozpoznać sygnału będącego wołaniem o pomoc i nie wiesz co dalej z nim zrobić. Świadomość działań określanych mianem przemocy z roku na rok jest coraz większa, jednakże tylko niewielu z nas wie jak reagować i pomagać osobom doświadczającym przemocy.
 
         Urzędnicy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, zajmujący się na co dzień tematyką przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w celu sprawdzenia czy umiemy rozpoznać wołanie o pomoc ofiar przemocy, w kwietniu 2021 r. przeprowadzili badanie dotyczące znajomości wśród społeczności Olsztyna międzynarodowego znaku „HELP ME” (tłum. „Pomóż mi”). Wyniki badania wskazują, że 3/4 jego uczestników nie znała tego znaku. Jeszcze większa ilość osób nie wiedziała komu można zgłosić odebrany sygnał.
 
          Otrzymane wyniki wskazują na potrzebę upowszechniania znaku „HELP ME” w celu skutecznego komunikowania potrzeby pomocy, jego odbioru i przekazania właściwym służbom w celu podjęcia działań.
HELP ME, to prosty gest ręki, który można wykonać bez wzbudzania podejrzeń na wideo czacie lub machając komuś przez okno, bądź podczas odbierania paczki od kuriera, czy też stojąc za naszym oprawcą, gdy ten z kimś rozmawia. Nie musimy używać do tego słów.

 
         Ten "Sygnał pomocy" warto poznać, bo w ten sposób możemy komuś pomóc.
 
         Wykonanie znaku „HELP ME” jest proste: Pokaż otwartą dłoń. Złóż dłoń w pięść chowając
kciuk do środka.
 
czytaj dalej

"Młodość-Miłość-Małżeństwo-Rodzina" - znamy zwycięzców konkursu

Znamy już wyniki IV Gminnego Konkursu Tematycznego pod nazwą: „Młodość - Miłość – Małżeństwo - Rodzina”
 
          Organizatorem IV Gminnego Konkursu Tematycznego w 2020/2021 roku pn.: „Młodość – Miłość – Małżeństwo - Rodzina” jest Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie, przy współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie.
 
          Jest nam niezmiernie miło, że nasz konkurs cieszy się wśród mieszkańców Gminy bardzo dużym zainteresowaniem. Do konkursu plastycznego i grafiki komputerowej wpłynęło 68 prac, natomiast do konkursu literackiego 17. Dnia 31.05.2021 r. jury dokonało oceny złożonych prac. Nie było to łatwe zadanie ze względu na wspaniałe pomysły, ciekawą formę i różnorodność prac.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych w konkursie plastycznym i grafiki komputerowej pod nazwą: „Młodość - Miłość – Małżeństwo - Rodzina”:
 
 • dzieci oddziałów przedszkolnych:
I miejsce - Ada Sargalska (Społeczna Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Tylicach),
II miejsce – Aniela Roch (Społeczna Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Tylicach),
III miejsce – Patrycja Zombecka (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jamielniku),
 
 • dzieci szkół podstawowych klas 0-III:
I miejsce – Zuzanna Licznerska (Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie),
II miejsce - Jan Golmanowski (Szkoła Podstawowa w Skarlinie),
III miejsce – Oliwier Przychodzeń (Społeczna Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Tylicach),
Wyróżnienie – Joanna Golmanowska (Szkoła Podstawowa w Skarlinie)
 
 • uczniowie szkół podstawowych klas IV-VI:
I miejsce – Maja Bendyk (Społeczna Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Tylicach),
II miejsce – Jakub Strzyżewski (Szkoła Podstawowa w Radomnie),
III miejsce – Wiktoria Truszczyńska (Społeczna Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Tylicach),
III miejsce – Daria Golder (Społeczna Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Tylicach),
 
 • uczniowie szkół podstawowych klas VII-VIII:
I miejsce – Mikołaj Zalewski  (Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie),
II miejsce - Karolina Truszczyńska (Społęczna Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Tylicach)
III miejsce – Dominika Lange (Społeczna Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Tylicach),
Wyróżnienie –Wiktoria Przybyszewska (Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie).
 
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych w konkursie literackim pod nazwą:
„Młodość - Miłość – Małżeństwo - Rodzina”:
 
 • uczniowie szkół podstawowych klas IV-VI:
I miejsce – Sebastian Jaroszewski (Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie),
II miejsce – Wiktoria Drzewińska (Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie),
III miejsce – Alex Jaźwiec (Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie),
III miejsce – Jakub Gross (Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie),
 
 • uczniowie szkół podstawowych klas VII-VIII:
I miejsce – Mikołaj Zalewski (Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie),
II miejsce – Marika Zalewska (Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie),
III miejsce –Patrycja Błaut (Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie),
Wyróżnienie – Wiktoria Kijewska (Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie),
 
 • osoby dorosłe i seniorzy:
I miejsce – p. Beata Golmanowska (Skarlin).
 
Wyróżnienie Gazety Nowomiejskiej – Oleanna Grzeszkowicz (Społeczna Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Tylicach).
 
          W drugim tygodniu czerwca wójt Tomasz Waruszewski oraz Anna Pijaczyńska – Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie, udadzą się z wizytą do szkół, aby osobiście wręczyć nagrody zwycięzcom.
 
           Wybrane prace, które spełnią warunki Regulaminów XVII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i Grafiki Komputerowej „Młodość – Miłość – Małżeństwo - Rodzina”, oraz XVII Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Młodość – Miłość – Małżeństwo - Rodzina”, dostępnych na stronie internetowej http://www.olsztynski.civitaschristiana.pl, przekazane zostaną na etap wojewódzki.
 
 
Korzystając z okazji, iż w dniu dzisiejszym przypada wyjątkowe święto – Dzień Dziecka, chcielibyśmy wszystkim dzieciom życzyć wielu powodów do radości, samych sukcesów i rozwijania swoich talentów. Ponadto spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, prawdziwych przyjaciół i kochającej rodziny.
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12Galeria zdjęć: "Młodość-Miłość-Małżeństwo-Rodzina" - konkurs plastyczny i literacki

"Wspólnie dla dziedzictwa" - program dotacyjny

         Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił  nabór wniosków do tegorocznej edycji programu dotacyjnego "Wspólnie dla dziedzictwa". O dofinansowanie działań na rzecz ochrony i opieki nad zabytkami, tradycjami, obrzędami oraz tradycyjnym rzemiosłem stanowiącymi integralną część tożsamości społeczności lokalnych, mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, które chcą realizować projekty polegające m. in.  na identyfikowaniu i dokumentowaniu dziedzictwa materialnego i niematerialnego, wzmacnianiu praktyk społeczno-kulturowych, np. tradycji rękodzielniczych, upowszechniania umiejętności np. rzemieślniczych, a także realizujące działania edukacyjne i popularyzujące wiedzę na temat wartości dziedzictwa. W nioski można składać do dnia 14 czerwca 2021 r.
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 40