Aktualności

Dezinformacja kontra fakty

Szanowni Mieszkańcy,
 
w ostatnim czasie na anonimowym profilu facebookowym o gminie Nowe Miasto Lubawskie, w wypowiedzi Radnego Leszka Sargalskiego podczas 14 Sesji Rady Powiatu Nowomiejskiego w dniu 27.03.2025 r. oraz w poście Szymona Sargalskiego – przedstawiciela Samorządu Rolniczego, pojawiły się wypowiedzi dotyczące planowanej budowy biogazowni na terenie naszej Gminy, które wprowadzają opinię publiczną w błąd. Publikacje te i wypowiedzi są typową dezinformacją, gdyż bazują na manipulacji faktami, wykorzystują niewiedzę mieszkańców oraz wzniecają nieuzasadnione poczucie zagrożenia.
 
         Ich autorzy, zamiast rzetelnej debaty i merytorycznej dyskusji, dążą do podburzania opinii publicznej oraz próbują antagonizować lokalną wspólnotę samorządową. Działania te opierają się na fałszywie rozumianym interesie gminy i prowadzą do całkowitego braku zaufania do organów odpowiedzialnych za rozwój lokalny.
       
         W celu wyjaśnienia informuję, że nie została wydana przeze mnie decyzja środowiskowa dotycząca ww. przedsięwzięcia. W Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie została zamieszczona informacja o wniosku inwestora oraz obwieszczenie o wszczęciu postępowania administracyjnego, które jako organ gminy jestem zobowiązany przeprowadzić w stosunku do każdej planowanej inwestycji w przypadku gdy zostanie złożony stosowny wniosek. Przystąpienie do realizacji tego typu inwestycji poprzedzone jest koniecznością uzyskania szeregu pozwoleń i decyzji: decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku gdy na danym terenie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – mpzp - jest dokumentem uchwalanym przez Radę Gminy – jego opracowanie trwa około roku, przystąpienie do sporządzenia mpzp również przyjmowane uchwałą rady gminy uniemożliwia wydawanie warunków zabudowy), pozwolenia wodno-prawnego (jeśli dotyczy), pozwolenia na budowę. Procedura wydania decyzji środowiskowej w przypadku gdy narzucone jest opracowanie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko trwa minimum 9 miesięcy.
 
        W przypadku przedmiotowej inwestycji dopiero zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Teren planowanej inwestycji nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jednak Rada Gminy Nowe Miasto Lubawskie w marcu br. na mój wniosek podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia takiego planu na ten teren, by chronić obecne warunki życia mieszkańców. To Rada Gminy będzie decydowała o ostatecznym kształcie mpzp.
        Wypowiedzi, że będzie budowana biogazownia, zapisy wskazujące, że przedmiotowa inwestycja przyspiesza, bądź wskazujące, że inwestycja powstanie w danym miejscu są straszeniem społeczeństwa, działaniem dezinformacyjnym, próbą skłócenia wspólnoty samorządowej Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
 
           Dlatego apeluję o ostrożność wobec niesprawdzonych informacji oraz zachęcam do korzystania z wiarygodnych źródeł. Wszelkie oficjalne komunikaty dotyczące inwestycji będą publikowane na stronie Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie oraz dostępne w ramach otwartych konsultacji społecznych.
(Tomasz Waruszewski, Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie)
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00,
e-mail: urzad@gminanml.pl
ADE    AE:PL-39919-34252-EJWRR-31
ESP    /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek: 7:30 - 17:00
Wtorek, Środa, Czwartek: 7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:00