Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości - "Trzy Dęby" 2019

        Las tylicki a w nim „Trzy Dęby” – miejsce wyjątkowe, tajemnicze, w pewnym sensie magiczne. To tu, na jednym z ponad 200-letnich drzew znajduje się kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Jak opowiadają okolicznie mieszkańcy umieścił ją tam Leon Stasiak, powstaniec wielkopolski, jako wyraz wdzięczności za wyzwolenie ziem polskich z rąk zaborców. Czy wybór miejsca był przypadkowy? Trudno powiedzieć. Jednak same dęby tworzą swego rodzaju świątynię. Widoczne jest to zwłaszcza   w porze jesiennej, kiedy opadną już  niemal wszystkie liście a pnie drzew, rosnące po obu stronach głównego traktu leśnego, zapraszają do jej wnętrza.
 
       Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce, tak symboliczne i przepełnione lokalną historią, na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości? Gdzie indziej moglibyśmy, przynajmniej w drobnym stopniu, poczuć się jak powstańcy z czasów zaborów czy też partyzanci z okresu obu wojen, którym las nigdy nie odmawiał schronienia? To właśnie tu, od wielu już lat, mieszkańcy Gminy Nowe Miasto Lubawskie zbierają się 11 listopada aby uczcić tę wyjątkową rocznicę. I co ważne – z każdym rokiem jest ich coraz więcej. Niezastąpiona pani Elżbieta z jamielnickiej biblioteki przygotowała w tym roku 270  biało-czerwonych kotylionów. Już po chwili okazało się, że ich zabraknie. Wspólne śpiewanie wesołych ale i jednocześnie nostalgicznych pieśni  i piosenek patriotycznych dodatkowo zbliżyło wszystkich zgromadzonych. Wszak to radosne Święto! Święto nas wszystkich, nas Polaków.
 
       Myślę, że to Święto jest takim, które powinno nas uczyć jak budować jedność – powiedziała Nadleśniczy Anna Krzyżanowska, witając się ze zgromadzonymi w tylickim lesie. Zwróciła też uwagę, iż obecność w tym miejscu pokazuje, co tak naprawdę jest dla nas ważne: nadzieja, modlitwa ale także wspólne świętowanie tak ważnej dla Polaków rocznicy. Skoro zatem potrafimy razem świętować, potrafilibyśmy też razem walczyć.
    
        Czy chcemy tej walki zbrojnej? Czy nie lepiej skupić teraz wszystkie nasze możliwości, wszystkie zdolności, całą wiedzę i mądrość na budowie społeczeństwa solidarnego, gotowego budować jedną Polskę? Bez podziałów, zawiści i wzajemnych oskarżeń? Skupić się na tym, byśmy ani my, ani przyszłe pokolenia nie musiały podejmować tej jakże trudnej decyzji – dziś idę walczyć!?
Współczesnym patriotą jest ten, kto kocha swoją Ojczyznę łącząc te uczucia z szacunkiem dla innych narodów. Kto gotów jest do pracy i poświęceń  dla dobra Ojczyzny. Patriotyzm nie wyklucza, nie polaryzuje a jednoczy.(…) Jestem przekonany, że zdecydowanie więcej nas łączy niż dzieli. Łączą nas bowiem wspólne nadzieje i marzenia. Razem jesteśmy zdolni zmieniać świat na lepsze.” – powiedział na zakończenie swojego przemówienia wójt Tomasz Waruszewski. (https://gminanml.pl/system/obj/1460_Przemowienie_Wojta_Gminy_Nowe_Miasto_Lubawskie.pdf)
 
      Cieszmy się zatem wolną Polską i pamiętajmy o tych, którzy poświęcili swoje życie za swoją ojczyznę. To również z myślą  o nich gromadzimy się każdego roku by wspólnie obchodzić Narodowe Święto Niepodległości.
 
 
 
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

20Galeria zdjęć: 11 listopad 2019 - Trzy Dęby

Spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych

         Wójt Gminy Nowe MIasto Lubawskie zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych na spotkanie organizacyjno-konsultacyjne, które odbędzie się 20 listopada
o godz. 16.00 w sali obrad Urzędu Gminy.
 
czytaj dalej

Świąteczny box pełen ozdób

Lokalna Grupa Działania ogłasza kolejny konkurs rękodzielniczy. Tym razem swoje zdolności mogą zaprezentować Koła Gospodyń Wiejskich. Przedmiotem konkursu ,,Świąteczny box pełen ozdób" jest wykonanie świątecznego boxu, który wypełniony będzie ozdobami bożonarodzeniowymi.
Konkurs trwa do 18 listopada 2019 r. Zapraszamy do udziału!
 
 
czytaj dalej

Samorządowcy boją się 2020 roku

Jesteśmy w trakcie projektowania budżetu na 2020 r. Niestety nie będzie to już budżet tak prorozwojowy, jak ten tegoroczny. Gwałtowny wzrost wydatków bieżących spowodowany podwyżkami minimalnego wynagrodzenia oraz wynagrodzeń w oświacie, a z drugiej strony niższa subwencja oświatowa uwzględniającą spadek liczby uczniów (bezprecedensowy spadek o 100 uczniów w relacji do poprzedniego roku) sprawiają, że z wielu planowanych na przyszły rok inwestycji musimy zrezygnować.  Mniej środków będzie także dla organizacji społecznych i klubów sportowych. W przyszłym roku nie odbędzie się również Bratiańska Noc Kabaretowa. Przyczyną słabnącej kondycji finansowej gminy NML i zdecydowanej  większości gmin w Polsce są czynniki zewnętrzne.
Jednak pomimo tych trudnych uwarunkowań przy planowaniu budżetu na 2020 rok, zrobimy wszystko, by w jak największym stopniu zaspokoić potrzeby naszych mieszkańców. Jest to o tyle możliwe, że skutecznie pozyskujemy środki zewnętrzne i nieprzerwanie od prawie dekady racjonalizujemy wydatki budżetowe, dzięki czemu utrzymujemy nasze finanse w ryzach. 
 

 
czytaj dalej

Bieg Niepodległości u Działyńskich

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników aktywnosci na świeżym powietrzu na Przełajowy Bieg Niepodległości. Zbiórka 16 listopada w  Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie. Bieg bez opłaty startowej.
 
czytaj dalej

Zapraszamy 11 listopada pod "Trzy Dęby"

Jak co roku, Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości.
 
 
czytaj dalej

Talenty naszych mieszkańców ponownie docenione

          25 października w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się podsumowanie XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Jednym z punktów programu było wręczenie nagród laureatom wojewódzkiego etapu konkursów plastycznych i literackich, przeprowadzonych właśnie w ramach Dni Rodziny. Wśród nagrodzonych znaleźli się także mieszkańcy Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
 
        Przypomnijmy, iż wiosną Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej zorganizowali III Gminny Konkurs Tematyczny pn.: „Małżeństwo – dobre relacje – silna rodzina”. Wpłynęło 116 prac plastycznych (w tym prace graficzne)  i 15 literackich. Zwycięzców nagrodzono podczas pikniku rodzinnego w Pacółtowie, następnie wybrane prace zostały przekazane do Olsztyna. Tamtejsze Jury ponownie doceniło talenty naszych mieszkańców. Wśród nagrodzonych znalazło się aż 9 osób  (w poprzednich dwóch latach nagrody odebrało 16 laureatów).
Gratulujemy serdecznie!
 
 
NAGRODZENI W KONKURSIE LITERACKIM:
KINGA KOWALEWSKA - ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. RODU DZIAŁYŃSKICH W BRATIANIE
JAKUB WOLSKI - ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. RODU DZIAŁYŃSKICH W BRATIANIE
WYRÓŻNIENIE:
MIKOŁAJ ZALEWSKI - ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. RODU DZIAŁYŃSKICH W BRATIANIE 


NAGRODZENI W KATEGORII GRAFIKA KOMPUTEROWA:
ZUZANNA ZAMYŁKA - ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. RODU DZIAŁYŃSKICH W BRATIANIE  

NAGRODZENI W KATEGORII PRACE PLASTYCZNE:
MAJA GÓRTATOWSKA - SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KS. K. WRÓBLEWSKIEGO W GWIŹDZINACH
OLIWIA MELLER - SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II W JAMIELNIKU
PAULINA ARENTOWICZ - SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KS. K.WRÓBLEWSKIEGO W GWIŹDZINACH
JULIA ORZEŁ - SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II W JAMIELNIKU
NATALIA GUZOWSKA - SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II W JAMIELNIKU
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: XXI Dni Rodziny - podsumowanie w Olsztynie

"Magiczne wschody i zachody słońca" - konkurs

      Lokalna Grupa Działania Ziemia Lubawska organizuje kolejny konkurs fotograficzny, tym razem pod tytułem ,,Magiczne wschody i zachody słońca''. Zachęcamy wszystkich mieszkańców z terenu funkcjonowania Grupy do udziału.
 
 

 
 
czytaj dalej

Realizacja projektu Polska-Rosja coraz bliżej

 
       W Jamielniku trwają intensywne prace budowlane. Już pod koniec roku mieszkańcy będą mogli w pełni korzystać z nowych dróg gminnych. Jednak to nie jedyna inwestycja realizowana w Jamielniku. Równocześnie z budową dróg prowadzone były prace polegające na budowie kanalizacji sanitarnej. Tak rozległy zakres prac ma swoje logiczne uzasadnienie - zaprojektowana kanalizacja sanitarna biegnie bowiem w trasie powstających ulic. Wartość obu inwestycji to niemal 10 mln zł, a to jeszcze nie koniec. W planach na najbliższe lata jest budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków w tejże miejscowości. Kilka dni temu okazało się, iż jesteśmy już krok bliżej realizacji tej inwestycji.
   
      Przypomnijmy, że Gmina Nowe Miasto Lubawskie w roku 2018 złożyła z miastem Sowieck (Obwód Kaliningradzki) wspólny wniosek w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020. Nasza gmina wnioskowała o przeznaczenie środków na budowę kanalizacji sanitarnej o długości ok. 2,6 km i oczyszczalni ścieków w Jamielniku, natomiast strona rosyjska m.in. na budowę sieci kanalizacji sanitarnej pod dnem rzeki Tylża, która ma swe ujście  w rzece Niemen.
       21 października ukazała się lista zatwierdzająca projekty złożone w ramach Programu. Na 42 wnioskodawców (każdy wniosek musiał składać się z partnerów polsko-rosyjskich) zaledwie 10 wniosków znalazło się na wspomnianej liście zadań przeznaczonych do dofinansowania.  W tym gronie znalazła się również Gmina NML.
 
     Cały budżet projektu to niemal 2,3 mln euro, z czego 1,25 mln euro przypada na Gminę Nowe Miasto Lubawskie, która jest liderem projektu, a ponad 1 mln euro na miasto Sowieck. Samo dofinansowanie obejmuje 90% kosztów kwalifikowalnych przewidzianych w projekcie. W przypadku finalnego zatwierdzenia wniosku aplikacyjnego przez Komisję Europejską koszt budowy zostanie w znacznej części zrefundowany.
 
      Trzymamy kciuki, aby decyzja KE okazała się dla nas pomyślna. Budowa sieci kanalizacyjnej nie tylko wpłynie korzystnie na środowisko (stare szambo może stanowić poważne zagrożenie - do wód powierzchniowych i gruntowych, a także do gleby, mogą dostawać się zanieczyszczenia). Przede wszystkim podwyższy ona standard i jakość życia mieszkańców Jamielnika poprzez zmniejszenie kosztów związanych z utrzymywaniem zbiorników bezodpływowych. Odprowadzanie ścieków do kanalizacji sanitarnej jest tańsze niż właściwe utrzymanie szczelnego szamba. Wiąże się to również z brakiem kontroli nad terminowym opróżnianiem zbiorników oraz eliminacją brzydkich zapachów.
 
 
O wspólnym projekcie z miastem Sowieck pisaliśmy m.in.: http://old2.gminanml.pl/PL/1000/698/Wizyta_wojta_w_rosyjskim_miescie_Sowieck/k/
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
czytaj dalej

Mieszkańcom Bratiana i Kaczka XIX/XX w

     Na cmentarzu parafialnym w Bratianie, 15 października, odbyło się poświęcenie pomnika Mieszkańców Bratiana i Kaczka z przełomu XIX i XX wieku. W zbiorowej mogile spoczywa niemal 270  szczątków - dzieci, kobiet oraz mężczyzn, które zostały ekshumowane i przeniesione z grobów znajdujących się tuż za wsią, przy drodze leśnej prowadzącej do Rakowic. Z przeprowadzonych kilka lat temu badań archeologicznych wynika, iż były to mogiły zdrowej populacji ludzi (nie był to tzw. cmentarz choleryczny) wyznania rzymskokatolickiego. Świadczą o tym znalezione przy zmarłych fragmenty różańców i medalików, o czym wspomniał również proboszcz bratiańskiej parafii - Edward Barański. Nowy pomnik ma szczególne znaczenie, ponieważ po dawnym miejscu pochówku, prawdopodobnie całych pokoleń, nie pozostał już ślad. Przez sam jego środek przebiegać będzie trasa nowomiejskiej obwodnicy.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: poświęcenie pomnika na cmentarzu w Bratianie

1 2 3 4 5 6 ... 19