Aktualności

Memoriał siatkarski imienia Edyty Bendkowski

Choć Edytę Bendkowski, sołtys Radomna, pożegnaliśmy w lipcu ubiegłego roku, pamięć o niej jest nadal żywa wśród mieszkańców wsi.
Niedawno (w grudniu 2022 r.) spotkaliśmy się w Radomnie w związku z nadaniem imienia Edyty Bendkowski wiacie stojącej w centrum wsi, natomiast w niedzielę 19 lutego odbyło się kolejne wydarzenie zainicjowane przez  mieszkańców - turniej siatkówki upamiętniający zmarłą panią sołtys. Do rywalizacji stanęło 8 drużyn. Zawodnicy i kibice mogą liczyć nie tylko na sportowe emocje i dobrą zabawę. Organizatorzy przygotowali także kawiarenkę z domowymi przysmakami.
 
Energiczna, uśmiechnięta, zawsze gotowa do działania Edyta postawiła sobie za cel szeroko rozumianą integrację swojej wsi. I choć nie ma jej już wśród nas, w mieszkańcach Radomna pozostał entuzjazm, który po sobie zostawiła. Widzimy to przy każdym kolejnym wydarzeniu organizowanym w tej miejscowości.
 
 
czytaj dalej

Miłośnicy warcabów mogli się sprawdzić w dwóch turniejach

11 lutego w Nowym Mieście Lubawskim odbył się "Walentynkowy Turniej Warcabowy", w którym startowały drużyny dwuosobowe (mężczyzna+kobieta). Wśród zawodników byli również mieszkańcy naszej gminy. Swoich reprezentatów miały takie miejscowości jak Bratian, Nowy Dwór Bratiański oraz Łąki Bratiańskie. Drużyny rywalizowały systemem "każdy z każdym". Na zwycięzców czekały nagrody,medale i dyplomy. Specjalną nagrodę dla uczestników turnieju ufundował Urząd Miasta Chełmno - miasta zakochanych.
Sedzią turnieju był Roman Biegajski a organizatorami Ryszard Krzemieniewski, KS "Drwęca" Nowe Miasto Lubawskie oraz Cech Rzemiosł Różnych.
 
Tydzień poźniej, w Nowym Dworze Bratiańskim, odbył się kolejny turniej, tym razem zorganizowany przez Okręgowy Warmińsko-Mazurski Związek Warcabowy, GCK w Mszanowie, Gminne Zrzeszenie LZS w Mszanowie, WZ LZS w Olsztynie. Zawodnicy zmierzyli się z warcabami stupolowymi. Rozgrywki pod nazwą "Cztery Pory Roku - Zima" są częścią cyklu. Wcześniej zawodnicy mogli zagrać w Jezioranach. Kolejny turniej odbędzie się w Barczewie.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Turnieje warcabowe

Konsultacje społeczne w związku z likwidacją przejazdów kolejowo-drogowych

W ramach realizowanego na zlecenie PKP Polskie Linie Kolejowe zadania polegającego na opracowaniu dokumentacji przedprojektowej dla projektu pn.: "Modernizacja linii kolejowej nr 353 na odcinku Iława - Olsztyn -Korsze - granica państwa wraz z linią nr 205 Wielewo – Anielin Gradowo – granica państwa” w ramach projektu pn.: „Prace przygotowawcze dla wybranych projektów" firma BBF Sp. z o.o. zwraca się do mieszkańców terenów zlokalizowanych w pobliżu przebiegu planowanej inwestycji z prośbą o wypełnienie ankiety konsultacyjnej.
 
(Biorąc udział w ankiecie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez BBF sp. z o.o., z siedzibą przy Dąbrowskiego 461, kod pocztowy 60-451 w Poznaniu dla potrzeb niezbędnych do przeprowadzenia badań oraz analizy wyników tych badań)
 
 
W ramach wariantu inwestycyjnego przedstawiono założenia projektowe dotyczące przejazdów i przejść kolejowo-drogowych. Zakłada się między innymi ingerencję w układ przejazdów/przejść, tj. likwidacja, zmiana kategorii przejazdu/przejścia czy budowę nowych przejazdów/przejść. W przypadkach uzasadnionych warunkami lokalnymi i użytkowymi przewiduje się budowę dróg dojazdowych lub budowę skrzyżowań dwupoziomowych. 
 
W ramach wariantu inwestycyjnego przedstawiono założenia projektowe dotyczące przejazdów i przejść kolejowo-drogowych. Zakłada się między innymi ingerencję w układ przejazdów/przejść, tj. likwidacja, zmiana kategorii przejazdu/przejścia czy budowę nowych przejazdów/przejść. W przypadkach uzasadnionych warunkami lokalnymi i użytkowymi przewiduje się budowę dróg dojazdowych lub budowę skrzyżowań dwupoziomowych. 
 
Ankietę należy wypełnić do 23 lutego 2023 roku.
 
 
 
czytaj dalej

Konkurs na rymowankę o bezpieczeństwie w gospodarstwie rolnym

IV Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego serdecznie zaprasza dzieci rolników do udziału w Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy” pod Patronatem Honorowym Ministra Edukacji i Nauki.
 
Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy” i służy poszerzaniu wiedzy na temat właściwego magazynowania i stosowania w gospodarstwie rolnym szkodliwych substancji np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw, itp. oraz zasad ochrony środowiska naturalnego.
 
W Konkursie mogą uczestniczyć dzieci urodzone w latach 2008-2012, których przynajmniej jeden z rodziców lub opiekun prawny w okresie przyjmowania zgłoszeń podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników. Zadanie konkursowe polega na ułożeniu rymowanki (min. 4 wersy) popularyzującej sposoby ograniczania ryzyka oddziaływania substancji szkodliwych na istoty żywe i skażenia środowiska naturalnego w gospodarstwach rolnych. Kompletne zgłoszenie (rymowankę oraz wypełniony formularz zgłoszeniowy) należy przesłać w terminie do dnia 20.03.2023 r. pocztą tradycyjną (liczy się data stempla pocztowego) lub elektroniczną na adres Oddziału Regionalnego KRUS, w którym podlega ubezpieczeniu rodzic/opiekun prawny dziecka. 
 
Konkurs przebiega w dwóch etapach: wojewódzkim i centralnym. Autorzy trzech najlepszych prac na etapie wojewódzkim, który kończy się 21.04.2023 r., otrzymają nagrody rzeczowe o wartości ok 500 zł, a ich rymowanki zostaną poddane ponownej ocenie na etapie centralnym. Z 48 prac przesłanych przez OR KRUS Centralna Komisja Konkursowa wybierze 20 najlepszych rymowanek, których twórcy otrzymają nagrody rzeczowe o wartości ok. 1 000 zł. Gala podsumowująca zaplanowana jest w czerwcu 2023 roku.
W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z najbliższym Oddziałem Regionalnym KRUS  w Olsztynie, lub Biurem Prewencji, tel. (22) 592 64 10, e-mail:http://bp@krus.gov.pl.
 
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!!!
 
 
czytaj dalej

Program ABSOLWENT

Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych realizuje projekt „Absolwent" współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 • Rozpoczęcie projektu – 01.12.2022
 • Zakończenie projektu – 31.12.2024

Projekt skierowany jest do osób z województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, które:

 • realizują ostatni lub przedostatni semestr nauki w szkole wyższej lub są absolwentami szkoły wyższej, do 5 lat po ukończeniu studiów
 • na dzień przystąpienia do projektu pozostają bez zatrudnienia,
 • posiadają orzeczenie o niepełnosprawności,

Jeśli spełniasz powyższe kryteria i potrzebujesz wsparcia w poszukiwaniach swojej wymarzonej pracy, zapraszamy do udziału w projekcie.

W ramach projektu oferowane jest:

 • Wsparcie doradcy zawodowego, z którym wspólnie ustalicie Indywidualny Plan Działania.
 • Spotkania z Psychologiem (indywidualne oraz grupowe), które pomogą Ci określić Twoje mocne strony
 • Będziesz mógł konsultować swoje pomysły na pracę z pośrednikiem pracy
 • Specjalista ds. aktywności zawodowej będzie Cię wspierał zarówno przed jak i po podjęciu zatrudnienia/stażu
 • Będziesz mógł wziąć udział w warsztatach, na których dowiesz się m.in. jak przygotować swoje CV

Wszystkie formy wsparcia w projekcie są bezpłatne. 

WIĘCEJ INFORMACJI:http://www.erkon.elblag.pl

tel: 516-264-836 / 55-232-69-35

 

czytaj dalej

XVII Zimowe Igrzyska Wsi przeszły do historii

Po dwóch latach ograniczeń pandemicznych mieszkańcy gminy Nowe Miasto Lubawskie powrócili do rywalizowali ze sobą w gminnych igrzyskach. Potrzebę kontynuowania igrzyskowej tradycji potwierdziła rekordowa frekwencja w tegorocznej edycji. W zawodach sklasyfikowano wszystkie miejscowości, a więc 16 reprezentacji. Tradycyjnie imprezę otworzył uroczysty przemarsz kolorowych ekip sportowych poszczególnych miejscowości. Około 500 mieszkańców gminy wypełniło salę gimnastyczną i inne pomieszczenia Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie, gdzie igrzyska się odbyły. Wszystkich  powitał wójt gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski, życząc udanych startów i dobrej zabawy. Zmagania miały charakter sportowy i rekreacyjny.

W jedenastu konkurencjach zawodnicy toczyli zaciętą walkę, starając się o miejsca na podium i cenne punkty dla swoich miejscowości. Były to starty indywidualne, drużynowe i rodzinne. Wszystkim towarzyszyły duże emocje przez cały czas trwania igrzysk.
W trakcie imprezy zaśpiewał dla wszystkich duet „Tu i teraz”. Podczas trwania zawodów czynna była kawiarenka zorganizowana przez Radę Rodziców bratiańskiej szkoły i miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.
 
Oto wyniki sportowego współzawodnictwa:
 
 • Trójbój sprawnościowy kadry samorządowej (lotka, kręgle, unihokej)
 
KOBIETY: 1.Anna Lenckowska - Tylice; 2. Barbara Topolewska - Skarlin
                   3. Edyta Gorzka - Bagno;
MĘŻCZYŹNI: 1.Zbigniew Wiśniewski - Nawra; 2.Michał Danielewski - 
Pacółtowo, 3. Tomasz Harfelder - Radomno;
 
 • Kręgle:
KOBIETY: 1.Jolanta Chiżyńska - Gryźliny; 2.Joanna Syguła  - Pustki;
                   3. Amanda Ziółkowska - Bratian
MĘŻCZYŹNI: 1. Mariusz Mróz - Kaczek.; 2.Piotr Podwojewski - Bratian; 3. Andrzej Samsel - Gwiździny
 
 • Rzuty lotką:
KOBIETY: 1. Agnieszka Bednarczyk - Gryźliny,. 2.Klaudia Wadecka - Gwiździny;
                               3. Dorota Łukaszewska - Skarlin;
MĘŻCZYŹNI: 1.Dariusz Łukaszewski - Skarlin; 2. Krzysztof Słowik – Gryźliny;
3. Przemysław Szwaracki - Radomno
 
 
 • Rzut beretem:
KOBIETY: 1.Katarzyna Kowalska – Nowy Dwór; 2.Ewa Jarońska - Lekarty;
                   3.Edyta Rasztenborska - Skarlin
MĘŻCZYŹNI: 1. Paweł Leśniewski - Gwiździny; 2 Daniel Smukała - Jamielnik.      
                         3.Jacek Chiżyński - Gryźliny
 
 • Rzuty do kosza:
KOBIETY: 1.Hanna Słowik - Gryźliny; 2.Iwona Wiśniewska - Nawra;
3.Marzena Deptuła - Chrośle
MĘŻCZYŹNI: 1 Bartosz Łatkowski - Bagno; 2 Jarosław Bednarczyk - Gryźliny;
 3. Patryk Domżalski – Nowy Dwór;
 
 • Tenis stołowy:
KOBIETY: 1. Wiktoria Samsel - Gwiździny; 2.Anna Ługowska - Pacółtowo;
                   3. Karolina Fijałkowska - Skarlin;
MĘŻCZYŹNI: 1. Michał Sargalski - Pacółtowo; 2.Damian Buliński - Pustki;
3. Patryk Sargalski - Gwiździny
 
 • Warcaby:
KOBIETY : 1.Klaudia Wadecka - Gwiździny; 2.Ewa Karczewska – Bagno;
                       3. Nikol Suszyńska - Mszanowo
MĘŻCZYŹNI : 1.Roman Biegajski - Bratian; 2.Grzegorz Zboiński – Nowy Dwór; 3.
Jakub Wadecki - Gwiździny
 
 • Szachy:  
KOBIETY: 1. Marzena Pieńdak - Pacółtowo; 2. Emilia Marszelewska – Tylice;
                      3.Julia Mróz - Kaczek;
            MĘŻCZYŹNI: 1.Marian Jakubowski - Bratian; 2. Feliks Stachowicz - Nawra;
                                 3. Bartosz Dąbkowski - Bratian
 
 • Wyciskanie odważnika 17,5 kg
kat. do 75 kg wagi ciała
1. Michał Szwechowicz - Bratian; 2.Karol Murawski - Gwiździny;
 3.Stanisław Ługiewicz - Tylice
kat. powyżej 75 kg wagi ciała
1. Michał Dąbrowski– Gwiździny; 2. Artur Ziółkowski – Bratian;
3. Przemysław Lubieniecki - Skarlin
 
 • Turniej Rodzinny: 1. Rodzina Ługiewicz - Tylice; 2.  Rodzina Ługowskich - Pacółtowo; 3. Rodzina Deptuła - Chrośle;
 
 • Przeciąganie liny: 1.Pustki; 2.Tylice ; 3.Chrośle
 
 
Wyniki klasyfikacji generalnej. Pierwszych sześć miejsc miejscowości Gminy Nowe Miasto Lubawskie:
 
I miejsce     – Gwiździny  - 194 pkt
II miejsce    – Tylice – 170 pkt
III miejsce  – Pacółtowo – 150 pkt
IV miejsce –  Bratian -147 pkt
V miejsce  –  Skarlin – 143 pkt
VI miejsce – Pustki – 142 pkt
 
 
Osoby, które zajęły trzy pierwsze miejsca w poszczególnych konkurencjach, otrzymały medale, a sześć najwyżej notowanych miejscowości – Puchary Wójta Nowe Miasto Lubawskie.
Zawody obsługiwało 20 sędziów pod przewodnictwem przygotowujących
i prowadzących Igrzyska – Grażyny i Henryka Zagórskich.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: XVII Zimowe Igrzyska Wsi

Ferie na sportowo 2023

W Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim w ramach projektu "Ferie na sportowo 2023" odbył się turniej tenisa stołowego dla dzieci pod hasłem "O złotą rakietkę".
Celem turnieju była popularyzacja tenisa stołowego wśród dzieci, jako atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego.
W turnieju startowali zawodnicy z różnych miejscowości nie tylko Powiatu Nowomiejskiego ale i powiatów sąsiednich. Swoich reprezentantów miały takie miejscowości jak: Sampława, Rodzone, Rakowice, Nielbark, Nowe Miasto Lubawskie. Swoją ekipę miała także gmina Nowe Miasto Lubawskie, którą reprezentowali zawodnicy z Gwiździn, Pacółtowa i Tylic. W sumie w zawodach wzięło udział 30 dzieci, które rywalizowały w grupach mieszanych.
Były medale, dyplomy, nagrody oraz poczęstunek. Sędzią turnieju był Zbigniew Gołębiewski, a Koordynatorem Ryszard Krzemieniewski.
 
Wyniki Turnieju o złotą rakietkę:
 
Kl. IV i młodsi
1. Wojciech Żuchowski - Rodzone
2. Szymon Sargalski - Gwiździny
3. Ksawery Rudnik - Rodzone
 
Kl. V i starsi
1. Filip Sargalski - Gwiździny
2. Bartosz Górtatowski - Gwiździny
3. Mateusz Szynaka - Rodzone
 
Klasyfikacja dziewcząt:
1. Alicja Sargalska - Gwiździny
2. Lena Sabatowska - Sampława
3. Maja Górtatowska - Gwiździny
 
Gratulujemy!
 
 
czytaj dalej

Obowiązek odśnieżania dachów i balkonów oraz usuwania nawisów lodowych i sopli

Pismo Pani Doroty Cabańskiej, Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego:
 
Ostatnie, intensywne opady śniegu spowodowały liczne interwencje Państwowej Straży Pożarnej. Najwięcej z tych zimowych akcji PSP dotyczyło usuwania skutków opadów śniegu.
Trudne warunki pogodowe i zimowa aura to czas, aby szczególnie zadbać o bezpieczeństwo użytkowanych budynków.
 
Przypominamy, że w takiej sytuacji, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy − Prawo budowlane, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego.
 
To na właścicielu i zarządcy spoczywa obowiązek odśnieżania dachów, balkonów i usuwaniu nawisów lodowych oraz sopli.
 
Link do:  komunikatu zimowego skierowanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych do wykorzystania w bieżącej działalności.
 
czytaj dalej

Nowe nazwy ulic w Nawrze

Szanowni Mieszkańcy miejscowości Nawra,
 
w  związku z nadaniem nazw ulic w miejscowości Nawra mieszkaniec powinien powiadomić między innymi: 
 
1. Urząd Skarbowy - osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej zgłaszają zmianę przy najbliższym kontakcie z Urzędem Skarbowym. Można także wypełnić zgłoszenie aktualizacyjne ZAP 3.
 
2. Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej - przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu do CEIDG.
 
3. ZUS, KRUS - osoby pobierające świadczenia powinny zgłosić zmianę danych adresowych na formularzu lub w dowolnej formie pisemnej.
 
4. Dostawcę energii elektrycznej i gazu itp. - osoby będące klientami powinny zmianę danych adresowych zgłosić do właściwego dostawcy.
 
5. Bank - należy zgłosić zmianę nazwy ulicy osobiście.
 
6. Zakład pacy.
 
7. Szkołę o ile dotyczy.
 
8. Wydział Komunikacji - zmienić dane adresowe w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
 
Nie trzeba dokonywać zmian:
 1. dowodu osobistego,
 2. paszportu,
 3. prawa jazdy.
Mieszkaniec ulicy ponosi koszty związany ze zmianą tabliczki z numerem domu, pieczątek firmowych, wizytówek, a także ewentualnych szyldów, banerów reklamowych i reklam.
 
 
 
 
czytaj dalej

Noworoczne podsumowanie

        Dwanaście miesięcy intensywnej pracy, realizacji inwestycji na niespotykaną do tej pory skalę oraz wiele wspaniałych wydarzeń kulturalno-społecznych i sportowych – po dwóch latach przerwy Gmina Nowe Miasto lubawskie oficjalnie i uroczyście podsumowała rok 2022. A ponieważ nie jesteśmy przesądni, Toast Noworoczny odbył się w piątek 13 stycznia. Tegoroczna gala odbyła się w świetlicy wiejskiej w Mszanowie. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali muzycy Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie – Kwartet Smyczkowy Con Brio.
 
         Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich naszych działań i osiągnięć, ale te najważniejsze działania zrealizowane w 2022 roku koncentrowały się na trzech zasadniczych obszarach: rozwoju, budowaniu wspólnoty i realizacji dużych programów rządowych.  – rozpoczął swoje przemówienie wójt gminy Tomasz Waruszewski.
 Jak zapewne Państwo wiecie, nie jest łatwo zapewnić rozwój w czasach kryzysu gospodarczego. Nam się to udało pomimo wielu trudności spowodowanych pandemią, wojną w Ukrainie i inflacją. Wykonaliśmy wiele, bardzo ważnych inwestycji, na które wydaliśmy rekordowe 19 mln zł (…) kontynuował.
 
           Pierwszy obszar naszej aktywności dotyczył rozwoju. Jak zapewne Państwo wiecie, nie jest łatwo zapewnić rozwój w czasach kryzysu gospodarczego. Nam się to udało pomimo wielu trudności spowodowanych pandemią, wojną w Ukrainie i inflacją. Wykonaliśmy wiele, bardzo ważnych inwestycji, na które wydaliśmy rekordowe 19 mln zł (…) – kontynuował.
           Drugi obszar naszej aktywności obejmował działania wzmacniające naszą gminną wspólnotę. Robimy to ustawicznie, od wielu lat. Temu służą takie wydarzenia jak Wigilia dla Samotnych, czy akcja WOŚP. Jesteśmy dumni z naszych mieszkańców którzy coraz bardziej angażują się w działalność różnego rodzaju organizacji społecznych, których z każdym rokiem przybywa (…)
          I trzeci obszar naszej aktywności dotyczył realizacji dużych programów pomocowych Rządu. Bardzo dużo pracy i czasu poświęciliśmy na obsługę zadań dotyczących dystrybucji węgla, wypłaty dodatku węglowego, dodatku na inne rodzaje opału, czy dodatku osłonowego. Programy te dość mocno absorbowały naszą kadrę urzędniczą, ale daliśmy radę, bez większego uszczerbku dla realizacji innych zadań (…)
 
             Ponad 6 km nowych dróg, ścieżka rowerowa Pacółtowo-Tylice, hala targowa w Bratianie „Mój Rynek” – to tylko niektóre z inwestycji zrealizowanych w minionym roku.
Gośćmi gminnej gali byli marszałek województwa warmińsko- mazurskiego Gustaw Marek Brzezin wraz z przewodniczącą sejmiku wojewódzkiego panią Bernadetą Hordejuk. Zaproszenie przyjęli również Starosta Powiatu Nowomiejskiego Andrzej Ochlak, Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego Józef Blank, wójtowie gmin Biskupca, Grodziczna i Rybna – Arkadiusz Dobek, Tomasz Szczepański, Tomasz Węgrzynowski, zastępca wójta Gminy Lubawa Adam Roznerski, radni powiatowi i gminni, przedstawiciele instytucji samorządowych szczebla wojewódzkiego i powiatowego. Obecni byli również sołtysi, dyrektorzy szkół, kierownicy referatów i jednostek organizacyjnych gminy Nowe Miasto Lubawskie a także przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji na co dzień współpracujących z gminą oraz stowarzyszeń.
 
            Podczas spotkania noworocznego wręczono „Laury Zasłużonych dla Dobra Wspólnego”. Tytuły przyznawane są grupom lub osobom indywidualnym, które wyróżniają się swoją działalnością na rzecz lokalnej społeczności. W tym roku statuetki przyznano dwóm Kołom Gospodyń Wiejskich - "Zgryźliwe Babki" z Gryźlin i "Kogel Mogel" z Jamielnika. Wyróżnienie odebrali także Barbara i Czesław Klonowscy z Gwiździn, którzy prowadzą lokalne muzeum "Kuźnię dziadka Jana" oraz Szkółka Piłkarska "Młode Lwy" z Mszanowa.
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 57