Aktualności

Sprawozdanie z realizacji usuwania azbestu na terenie gminy Nowe Miasto Lubawskie

       
          Sprawozdanie z realizacji usuwania azbestu na terenie gminy Nowe Miasto Lubawskie
Gmina Nowe Miasto Lubawskie zrealizowała zadanie polegające na usuwaniu wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
 
        Zgodnie ze złożonymi wnioskami mieszkańców (informacja o naborze znajdowała się na stronie: https://gminanml.pl/PL/3016/1536/Azbest_-_rusza_nabor_wnioskow/k/) pierwotnie planowano unieszkodliwienie odpadów niebezpiecznych zawierających azbest w ilości 66,91 Mg, podczas gdy w efekcie końcowym unieszkodliwiono łącznie 59,92MG z 23 nieruchomości.
 
         Łączny koszt realizacji zadania wyniósł 38 828,16 zł, z czego dofinansowanie dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Olsztynie i NFOŚiGW wyniosło 33 003,94 zł (85%), udział finansowy Gminy wyniósł 5 824,22 zł (15%).
         Korzystano z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie http://wfosigw.olsztyn.pl/.
czytaj dalej

POWIATOWY TEST COOPERA

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowym Mieście Lubawskim zaprasza wszystkich mieszkańców Gminy Nowe Miasto Lubawskie do wzięcia udziału w Teście Coopera dnia 23.10.2023 godzina 18.00.
 
Szczegóły w treści załącznika
 

 
czytaj dalej

Królewska gra w Bratianie

W imieniu organizatorów zapraszamy na Indywidualne Mistrzostwa Województwa WM Z LZS w warcabach 64 polowych w kategorii Kobiet i Mężczyzn. Odbędą się one 22.10.2023 r. w Zespole Szkół w Bratianie. 
 
Przejdź do regulaminu: Regulamin mistrzostw
czytaj dalej

Lista obwodów wyborczych

Przedstawiamy listę obwodów wyborczych w najbliższych wyborach do sejmu i senatu dnia 15 października 2023 r.
 
 
czytaj dalej

Przemocy - STOP. Rusza kolejna edycja naszego konkursu

 
       Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu plastycznego "PRZEMOCY - STOP".
       Pomysłodawcą Gminnego Konkursu Plastycznego pn.: „PRZEMOCY - STOP ” jest Zespół Interdyscyplinarny do Spraw Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Gminie Nowe Miasto Lubawskie, a organizatorem Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie przy współpracy ze szkołami z terenu Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Właśnie rusza jego IV edycja.
 
    Celem konkursu jest zainicjowanie artystycznej refleksji na temat przemocy, która bezpośrednio i pośrednio obecna jest wokół nas (dostrzeżenie problemu przemocy w otoczeniu rówieśniczym, sytuacjach rodzinnych, sąsiedzkich, szkolnych, a także w telewizji, grach komputerowych, na portalach społecznościowych, w tym cyberprzemocy).
   
    Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem i oczywiście do udziału w konkursie.
 
 
czytaj dalej

Wypożyczalnia technologii wspomagających - PFRON

Już od 4 września działa wypożyczalnia sprzętu dla osób z niepełnosprawnością. Można składać wnioski o wypożyczenie takich technologii jak urządzenia do sterowania komputerem za pomocą wzroku, oprogramowania wspierające komunikację alternatywną, powiększalniki, aparaty słuchowe, drukarki brajlowskie, notesy dla osób niewidomych, a także podnośniki, wózki, skutery.
 
„Osoby z niepełnosprawnością potrzebują jeszcze większego dostępu do technologii wspomagających, zwłaszcza zaś do wysoko zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Odpowiedzią na te potrzeby jest właśnie uruchomiona dzisiaj wypożyczalnia. Dzięki jej powstaniu osoby z niepełnosprawnością będą miały możliwość wystąpienia o wypożyczenie najnowocześniejszych rozwiązań wspierających i podnoszących niezależność, bez konieczności ponoszenia kosztów ich zakupu” – mówi Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
 
„Wnioski można składać za pośrednictwem systemu SOW, podobnie jak w przypadku pozostałych programów i projektów realizowanych przez Fundusz. Gwarancją optymalnego doboru sprzętu do potrzeb osoby niepełnosprawnej jest możliwość konsultacji z doradcami, którzy pomogą wybrać odpowiednią technologię” – wyjaśnia prezes Zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz.
 
Kto może złożyć wniosek?
Każdy, kto:
 • ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
 • w ciągu 12 miesięcy przed dniem przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć.
 
Jak złożyć wniosek?
Wniosek powinien być złożony w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW).
 • W celu złożenia elektronicznego wniosku kliknij w link:  https://sow.pfron.org.pl/
 • W celu uzyskania pomocy przy złożeniu wniosku lub otrzymania szerszych informacji skontaktuj się z najbliższym oddziałem CIDON
 
Po formalnym sprawdzeniu wniosków każda zainteresowana osoba będzie miała możliwość skorzystania z profesjonalnego doradztwa w zakresie wybranych technologii w jednym z 19 Ośrodków Wsparcia i Testów w całej Polsce. Następnie wniosek z już zatwierdzoną technologią będzie przekazywany do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).
 
czytaj dalej

IX Bieg Pacółtowski za nami

 
1 października 2023 r. przy sprzyjającej jesiennej pogodzie odbyła się dziewiąta edycja Biegu Pacółtowskiego. Miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu i tym razem nie odpoczęli od wymagających miejscowych wzgórz. Trasa biegu pokrywała się z odcinkiem nowej ścieżki rowerowej.
 
Organizatorami IX Biegu Pacółtowskiego byli: Gminne Zrzeszenie LZS Nowe Miasto Lubawskie, UKS „Sprint” w Pacółtowie i Rada Sołecka wsi Pacółtowo. Na starcie biegu stanęło 100 zawodników z różnych miejscowości.  Po wspólnej rozgrzewce prowadzonej przez Amelię Kucińską pokonali oni trasy o długości 1,4 km i 6 km. Na mecie klasyfikowani byli w dwóch kategoriach kobiet i mężczyzn: rocznik 2009 i młodsi oraz 2008 i starsi. Kiedy wszyscy przemierzyli swoje dystanse, nagrodzono pucharami, medalami i voucherami najlepszych biegaczy, pamiętając o tradycyjnych nagrodach dla najstarszych i najmłodszych zawodników.
 
W niepowtarzalnym, przyjaznym klimacie rozlosowano również wśród wszystkich biegających nagrody rzeczowe. Lekkoatleci startujący w IX Biegu Pacółtowskim zapowiedzieli już swoją obecność w przyszłorocznej imprezie.

Kategoria urodzonych w roku 2009 i młodszych dziewcząt (1,4 km):
 1. Amelia Kamińska – Nawra
 2. Magdalena Wyżlic – Gryźliny
 3. Antonina Wiśniewska - Gryźliny
Kategoria urodzonych w roku 2009 i młodszych chłopców (1,4 km):
 1. Łukasz Kopański – Pacółtowo
 2. Oliwier Przychodzeń – Pacółtowo
 3. Brajan Cabaj – Pacółtowo
Kategoria urodzonych w roku 2008 i starszych kobiet (6 km):
 1. Magdalena Ciszewska – Lubawa
 2. Karolina Michalik – Marzęcice
 3. Ewa Renkel – Bucha – Nowe Miasto Lubawskie
Kategoria urodzonych w roku 2008 i starszych mężczyzn (6 km):
 1. Marcel Piotrowicz - Kurzętnik
 2. Krzysztof Golmanowski – Sugajenko
 3. Jarosław Laskowski – Małe Bałówki
Najmłodsi uczestnicy: zawodniczka – Iga Przychodzeń, zawodnik – Julian Boczek
Najstarsi uczestnicy: zawodniczka – Krystyna Zabłotna, zawodnik - Jerzy Szymański.
 
Nad sprawnym przebiegiem lekkoatletycznych zmagań czuwali Grażyna i Henryk Zagórscy.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: IX Bieg Pacółtowski

Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość" - konkurs

Zapraszamy do udziału w konkursie „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” imienia prof. Jerzego Wilkina ogłoszonym przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.
Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi. 
W ramach konkursu Kapituła oceni prace w dwóch kategoriach:
 1. Prace naukowe (m.in. prace doktorskie), popularno-naukowe i inne nienależące do tych dwóch kategorii, ale prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi;
 2. Prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) oraz prace ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi.
Termin nadsyłania prac mija 31 października 2023 r.
czytaj dalej

Zapraszamy na zebrania wiejskie

UWAGA!
Zmiana miejsca zebrania wiejskiego sołectwa Mszanowo - zapraszamy 17.10.2023 r. o godz. 17:00 do Sali Obrad w urzędzie gminy.
 
Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie serdecznie zaprasza mieszkańców na zebrania wiejskie, które będą odbywać się w poszczególnych sołectwach w terminie 2-24.10.2023 r.
Harmonogram w załączeniu.
czytaj dalej

24 września 2023 wybory do Rad Powiatowych Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej

Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza
 
Rolniku!
Weź udział w głosowaniu!
 
24 września 2023 r. wybory do Rad Powiatowych Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej
 
Lokale wyborcze będą otwarte od 8:00 do 18:00
 
Siedziba lokalu wyborczego dla okręgu wyborczego nr 74 obejmującego obszar gminy Nowe Miasto Lubawskie:
Gminne Centrum Kultury Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie, ul. Podleśna 1,13-300 Nowe Miasto Lubawskie
 
Zarzad Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej
Komisja Wojewódzka
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 62