Aktualności

mLegitymacja emeryta i rencisty

Informacja ZUS o nowej elektronicznej legitymacji emeryta-rencisty:
 
      Od stycznia 2023 r. – jak każdy emeryt lub rencista – masz elektroniczną wersję legitymacji emeryta-rencisty – mLegitymację. Możesz ją przechowywać na własnym urządzeniu mobilnym (np. telefonie) przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.
 
      Legitymacja emeryta-rencisty wydawana przez ZUS od stycznia 2023 r. jest elektroniczna. Emeryci lub renciści, którzy mają tylko elektroniczną legitymację, a chcą dodatkowo otrzymać tradycyjną legitymację w formie plastikowej karty, muszą złożyć w tej sprawie wniosek (na formularzu o symbolu ERL).
 
 
W załączeniu ulotka informacyjna.
 
 
 
 
 
czytaj dalej

Zapraszamy na Zimowe Igrzyska Wsi

Zapowiedź
XVII Zimowych Halowych Igrzysk Samorządowych
 Gminy Nowe Miasto Lubawskie
 
 
          4 lutego 2023 r. o godzinie 14.00 w hali sportowej Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie odbędą się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 XVII Zimowe Halowe Igrzyska  Samorządowe Gminy Nowe Miasto Lub. Zaplanowano w związku z tym dużo różnorodnych konkurencji sportowych. Wiele z nich ma charakter rekreacyjny. Będzie to sportowa walka, ale też wspólna zabawa, również taka w wydaniu rodzinnym. Rywalizować będą ze sobą poszczególne miejscowości gminy. Na najlepszych czekają puchary i medale. Organizatorzy: Gminne Zrzeszenie LZS,  Gmina Nowe Miasto Lubawskie, Gminne Centrum Kultury i Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie zapraszają do startu i kibicowania. Podczas igrzysk czynna będzie kawiarenka organizowana przez Radę Rodziców przy miejscowej szkole.
czytaj dalej

Zakup preferencyjny węgla

Rozpoczynamy przyjmowanie wniosków o preferencyjny zakup węgla na okres grzewczy do 30 kwietnia 2023 roku. Wnioski będą przyjmowane do 28 lutego 2023r. Zasady ich składania się nie zmieniają, zmianie uległ jednak formularz, który należy złożyć wraz z podpisaną informacją na temat przetwarzania danych osobowych. Można to zrobić na dwa sposoby- składać osobiście w Ośrodku Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie, ul. Podleśna 1, wejście B pok. nr 7 lub drogą elektroniczną na adres skrzynki esp: /opsgminynml/SkrytkaESP (wniosek opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym).
Ważne informacje!
Wniosek mogą złożyć wyłącznie osoby uprawnione do otrzymania dodatku węglowego.
Możliwość zakupu węgla po preferencyjnej cenie nie będzie także dotyczyła osób, które kupiły węgiel w cenie niższej niż 2 tys. zł brutto za tonę w sezonie grzewczym 2022/2023.
Każde uprawnione gospodarstwo domowe może zakupić łącznie 3 tony węgla w sezonie grzewczym 2022/2023. Osoby, które złożyły wnioski na zakup węgla w 2022 r. mogą złożyć wnioski na zakup pozostałej ilości, tak aby łączna suma nie przekroczyła 3 ton na cały sezon grzewczy 2022/2023
Cena węgla: 1950 zł za tonę z transportem do gospodarstwa domowego (brak możliwości samodzielnego transportu)
Sprzedajemy węgiel luzem (nieworkowany) – brak możliwości workowania węgla
Po złożeniu wniosku i pozytywnej weryfikacji wnioskodawca otrzyma fakturę (doręczenie za pośrednictwem gońca lub drogą mailową).
Po dokonaniu wpłaty i zaksięgowaniu jej na koncie gminy pracownik punktu dystrybucji węgla - SOKOŁEK sp. cywilna Zdzisław i Janina Sokołowscy, ul. Sienkiewicza 7a, 13-306 Kurzętnik skontaktuje się telefonicznie z Państwem w celu uzgodnienia terminu transportu - może to potrwać kilka dni.  
Wnioski wraz załącznikami do pobrania poniżej. Można go pobrać również w Ośrodku Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie, pok. nr 7.
*Wnioski wysłane drogą mailową nie spełniają wymogów w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344) i nie będą mogły być rozpatrzone.
czytaj dalej

Protest przeciwko narastającej agresji

         W załączeniu prezentujemy protest przeciwko narastającej agresji słownej i fizycznej w stosunku do włodarzy miast i gmin w Polsce opracowany przez Zgromadzenie Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich.
czytaj dalej

Wyniki gminnego konkursu "Przemocy STOP"

          W ramach kampanii „Biała Wstążka” odbył się III Gminny Konkurs Plastyczny pn.: „PRZEMOCY - STOP ”, do którego włączyły się szkoły z terenu Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Pomysłodawcą Konkursu był Gminny Zespół Interdyscyplinarny w Mszanowie, zaś organizatorem Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
         Konkurs miał charakter zespołowy – uczniowie z danej klasy mieli za zadanie przygotowanie jednego wspólnego plakatu. Celem Konkursu była plasyczna interpretacja hasła: „PRZEMOCY - STOP”. Miała ona zainicjować  artystyczną refleksję na temat przemocy, która bezpośrednio i pośrednio obecna jest wokół nas, kształtować wyobraźnię uczniów poprzez prace plastyczne, rozwijać wrażliwość estetyczną, a także propagować zachowania pozytywne.
         Do organizatorów wpłynęło 18 prac. 29 listopada jury złożone z członków Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego wybrało zwycięzców konkursu:
1 miejsce - klasa VII Szkoła Podstawowa w Skarlinie;
2 miejsce - klasa V Szkoła Podstawowa im. ks. K. Wróblewskiego w Gwiździnach;
3 miejsce - klasa VIII Szkoła Podstawowa im. ks. K. Wróblewskiego w Gwiździnac;
Wyróżnienie - klasa IV Szkoła Podstawowa w Skarlinie.
 
         Zwycięskie prace zostały zaprezentowane w Ośrodku Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie podczas Dni Otwartych w ramach kampanii „Biała Wstążka”.
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Przemocy STOP - wyniki III edycji konkursu

Turniej tenisa stołowego w Gwiździnach

           W sobotę 17 grudnia w Szkole Podstawowej w Gwiździnach odbył się turniej tenisa stołowego podsumowujący projekt realizowany w Gminie Nowe Miasto Lubawskie pn. „Cykliczne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży - mieszkańców gminy Nowe Miasto Lubawskie – ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości popegeerowskich.” Projekt został dofinansowany ze środków Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w ramach bezzwrotnej pomocy finansowej. W projekcie udział wzięły dzieci i młodzież z gminy Nowe Miasto Lubawskie, które uczestniczyły w zajęciach tenisa stołowego i piłki nożnej w Gwiździnach i Radomnie.
 
           W sobotnim turnieju udział wzięło 30 zawodników którzy rywalizowali w 6 kategoriach. Najlepsi z nich otrzymali statuetki. Okolicznościowe statuetki otrzymali także goście specjalni: Poseł na Sejm RP Zbigniew Babalski, Dyrektor KOWR w Olsztynie Grzegorz Kierozalski, Wójt gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski, Trenera Reprezentacji Polski Tomasza Krzeszewskiego byłego olimpijczyka z Sydney (2000 rok) oraz Aten (2004), a także dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach Henryk Zagórski i proboszcz parafii p/w Świętego Jana Bosko w Gwiździnach Józef Cierkowski.
 
Wyniki turnieju:
•    w kategorii do lat 9 chłopcy
1. Tymon Sargalski
2. Marcel Wolarz
3. Marcel Włodarski
•    w kategorii do lat 9 dziewczęta
1. Alicja Sargalska
2. Maja Górtatowska
3. Nikola Dembińska
•    w kategorii 10 - 13 lat chłopcy
1. Bartosz Górtatowski
2. Filip Sargalski
3. Nikodem Włodarski
•    w kategorii 10 - 13 lat dziewczęta
1. Kinga Golder
2. Paulina Arentowicz
3. Julia Wardencka
•    w kategorii 14-17 lat chłopcy
1. Patryk Sargalski
2. Mateusz Smyka
3. Kamil Sendobry
•    w kategorii 14-17 dziewczęta
1.    Laura Gawińska

    
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Turniej tenisa stołowego w Gwiździnach

Twój dom - dialog z tradycją

            Narodowy Instytut Dziedzictwa wspólnie z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego w 2010 roku zorganizowali konkurs architektoniczny na projekt domu regionalnego wpisującego się w krajobraz Warmii i Mazur. W jego rezultacie wyłoniono 28 projektów. Są to domy, w których połączono to, co w tradycyjnym budownictwie najlepsze, starając się jednocześnie spełniać oczekiwania współczesnych mieszkańców. Niektóre z projektów zostały też zrealizowane.
 
 
Katalog projektów: Twój dom - dialog z tradycją
 
czytaj dalej

"Mini-Mundial" w Nowy Mieście Lubawskim

       Z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej (Katar 2022) w Nowym Mieście Lubawskim odbył się turniej piłki nożnej dzieci - "Mini-Mundial" 2022. Celem turnieju było propagowanie sportu poprzez zabawę.
W turnieju wystartowało 12 drużyn z kilku powiatów, wśród nich znalazły sie także drużyny reprezentujące Gminę Nowe Miasto Lubawskie:  dwie grupy Młodych Lwów Mszanowo, drużyna z Gwiździn i Jamielnika. Reprezentacje Młodych Lwów zajęły w zawodach I i II miejsce.
       Na zwycięzców czekały medale i puchary, a na wszystkich zawodników gadżety piłarskie. Sponsorem nagród i całego turnieju byli: PZPN Warszawa, Ministerswto Sportu Urząd Marszałkowski w Olsztynie, Ambasada Kataru w Warszawie, MOSiR Nowe Miasto Lubawskie oraz Rada Miejska Nowego Miasta Lubawskiego.
 
Materiał nadesłany przez pana Ryszarda Krzemieniewskiego.
czytaj dalej

Złóż wniosek o dodatek elektryczny

       Dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w rozumieniu art. 3 pkt 13b ustawy - Prawo energetyczne, w przypadku gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną, i źródło to zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561, 1576 i 1967), do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu - w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy.

          W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje.

          Dodatek elektryczny dla gospodarstwa domowego, o którym mowa w art. 27 ust. 1, wynosi 1000 zł.

W przypadku gdy zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w tym samym miejscu zamieszkania w 2021 r. wyniosło więcej niż 5 MWh, dodatek elektryczny wynosi 1500 zł.

         Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego składa się w terminie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 1 lutego 2023 r.

         Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego złożone po dniu 1 lutego 2023 r. pozostawia się bez rozpoznania.

         Dodatek elektryczny wypłaca się w terminie do dnia 31 marca 2023 r.

czytaj dalej

"Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami" w gospodarstwie rolnym. Konkurs.

Zapraszamy rolników do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Testowym z Zakresu Bezpiecznej Pracy
w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”
 
           Konkurs ma na celu upowszechnianie wśród rolników „Zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym” oraz wiedzy o zagrożeniach wypadkowych, a w konsekwencji ograniczenie liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych rolników. Konkurs odbywa się pod patronatem medialnym TVP Info.
          Organizowany po raz trzeci konkurs przebiega w formule on-line i jest realizowany przy pomocy platformy edukacyjnej Moodle. Rolnicy zainteresowani uczestnictwem logują się pod linkiem https://bezpieczenstwo.krus.gov.pl/, a następnie rozwiązują test złożony z 20 pytań jednokrotnego wyboru, dotyczących zapobiegania skutkom niewłaściwego stosowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych i szkodliwych substancji chemicznych, np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw itp. Do rozwiązania konkursowego testu rekomendujemy aktualne wersje przeglądarek: Google Chrome oraz Mozilla Firefox. Konkurs zakończy się 25 listopada 2022 r. o godz. 24:00. Sto osób, które udzieli największej liczby prawidłowych odpowiedzi w najkrótszym czasie, otrzyma nagrody rzeczowe o wartości ok. 600 zł brutto. Szczegółowe zasady udziału w konkursie określa regulamin konkursu.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!
 
W załączeniu plakat konkursu.
 
 
 
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 57