Aktualności

Kuźnia Dziadka Jana – nowy punkt na mapie miejsc wartych odwiedzenia

        Do czego może doprowadzić  wieloletnia pasja zbieracza zafascynowanego lokalną historią? Co więcej, zbieracza, który swoją pasją chce się podzielić z innymi? Pan Czesław z Gwiździn znalazł na to sposób! Wyremontował powojenny budynek kuźni należącej do dziadka, podzielił go na trzy pomieszczenia i tam umieścił swoje eksponaty. W ten sposób powstały miejsca, które naprawdę warto zobaczyć.
      
       Zwiedzanie rozpoczynamy od tytułowej kuźni. Nie jest to jednak kuźnia sensu stricto. Należy tu mówić , podobnie jak przy pozostałych dwóch pomieszczeniach, bardziej o inspiracji konkretnym miejscem. Nie zmienia to jednak faktu, iż po otwarciu drewnianych wrót zostajemy niejako przytłoczeni ilością przedmiotów zgromadzonych na tej niedużej przestrzeni. Wszystkie elementy wyposażenia – imadła, kowadła, ściana obwieszona podkowami - nie pozostawiają złudzeń co do tego, czym zajmował się ich właściciel.
 
      Po wyjściu z kuźni przechodzimy do miejsca, które z całą pewnością mogłoby posłużyć za plan zdjęciowy do niejednego filmu rozgrywającego się w latach 60-tych czy 70-tych XX wieku na polskiej wsi. W wystylizowanej kuchni  znajdziemy m.in. stary piec kaflowy (zbudowany przez Pana Czesława) oraz bezdyskusyjny hit dekoracyjny czasów PRL-u – haftowane makatki z hasłami wychwalającymi zasługi gospodarnej Pani Domu.  Wakacje u babci na wsi? Sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa gwarantowana!
 
      Na koniec przenosimy się na piętro, po drodze mijając również wiele ciekawych eksponatów. W pomieszczeniu zlokalizowanym nad kuźnią i kuchnią czeka nas kolejny „efekt  WOW”.  Nie ma tu motywu przewodniego. Są tu nagromadzone przedmioty różnorakiego pochodzenia i przeznaczenia. Od starych kołowrotków przędzalniczych, włocławskiej ceramiki po dewocjonalia. Nie odnosimy jednak wrażenia chaosu.  Właściciele zadbali, aby miejsce to było w miarę spójne, by zwiedzający nie miotali  się pomiędzy jednym eksponatem a drugim. Można nawet przysiąść na chwilę na krześle i poczytać gazety (reprodukcje wydań z 1940 roku).
 
       Dlaczego zachęcamy do odwiedzenie Kuźni Dziadka Jana? Ponieważ jest to miejsce wyjątkowe, zrodzone z pasji i chęci dzielenia się nią z innymi. Oczywiście nie każdy odnajdzie się w „tych klimatach”. Warto jednak pojechać do Gwiździn ponieważ to miejsce to także nasza historia. Większość przedmiotów pochodzi z okolicznych miejscowości. Są to rzeczy kupione, ofiarowane przez mieszkańców lub po prostu ocalone przed wyrzuceniem. 
      
     Kuźnia będzie otwarta dla zwiedzających od września dwa razy w tygodniu:
we wtorki i piątki w godz. 10.00-17.00.                  
Grupy zorganizowane właściciele zapraszają po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.
 
„Kuźnia Dziadka Jana. Nasze muzeum.” Barbara i Czesław Klonowscy                                                                                    
Gwiździny 79                                                                                                                                          
13-300 Gwiździny                                                                                                                                   
Tel. 693 702 263
 
       Przypominamy, że na terenie gminy funkcjonują jeszcze dwa podobne miejsca. Zapraszamy do Izby Tradycji w Szkole Podstawowej w Radomnie oraz do biblioteki w Jamielniku gdzie działa Lokalna Izba Pamięci.
 
 
 
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

13Galeria zdjęć: Kuźnia Dziadka Jana

Gminne Święto Plonów w Tylicach

     Wakacje  to  intensywny czas dla wszystkich rolników, którzy w ciągu tych dwóch miesięcy zbierają plony swojej całorocznej pracy. Jednak po ciężkiej pracy zawsze przychodzi czas odpoczynku i podsumowań. A kiedy można lepiej podsumować pracę rolników jeśli nie podczas dożynek?
     Tradycją jest, że dożynki co roku odbywają się w innej miejscowości naszej gminy. Na tegoroczne Święto Plonów, które odbędzie się w Tylicach 8 września 2019 r., Wójt Tomasz Waruszewski już dziś serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców i gości.
 
     Docierają do nas informację, że w niektórych sołectwach trwają już intensywne prace nad wieńcami dożynkowymi. Przypominamy zatem regulamin konkursu wieńców (załącznik dostępny pod plakatem).
 
czytaj dalej

Niedziela inspirowana folklorem

 
       Po raz drugi w Tylicach odbyły się Spotkania z Folklorem. Miejsce tego mini-festiwalu nie jest przypadkowe, organizatorem bowiem jest działający od sześciu lat właśnie w Tylicach zespół Sami Swoi.
      W tym roku zaproszenie organizatora  przyjęło 10 zespołów: Byle Babki z Łąkorza, Anibabki z Kurzętnika, Wrzosy z Lubawy, Ziemia Michałowska z Brodnicy, Rakowianki z Rakowic, Wesołe Kumoszki ze Zbiczna, Powiślanki, Marezianki, Gosposie oraz zespół Suse z Susza. Każdy zespół zaprezentował trzy (niekiedy cztery) piosenki. Repertuar był bardzo zróżnicowany jednak przeważały utwory inspirowane folklorem z różnych stron Polski.
       Jako pierwsi wystąpili gospodarze, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali utwór dedykowany gospodarzowi gminy Nowe Miasto Lubawskie. Wójt nie krył zaskoczenia, jednak z przyjemnością towarzyszył na scenie wokalistom podczas wykonywania piosenki.
       Z każdym kolejnym utworem na placu przy świetlicy wiejskiej powiększało się grono tancerzy. Nie sposób było usiedzieć w miejscu przy tak skocznych dźwiękach muzyki.
       Na zakończenie wójt Tomasz Waruszewski, starosta Andrzej Ochlak, który również przyjął zaproszenie organizatorów, oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie wręczyli wszystkim zespołom pamiątkowe tablice oraz drobne upominki.
       Koncert poprowadził Jarosław Roszkowski, nauczyciel i animator sportu  w szkole podstawowej w Tylicach.
      Wygląda na to, że Spotkania z Folklorem już na dobre zagościły w repertuarze wydarzeń kulturalnych oferowanych przez Gminę Nowe Miasto Lubawskie swoim mieszkańcom. Czym w przyszłym roku zaskoczą nas organizatorzy?
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

16Galeria zdjęć: II Tylickie Spotkania z Folklorem

V Bratiańska Noc Kabaretowa - czas na podsumowanie

Najweselsza impreza w regionie przeszła do historii. Bratiański amfiteatr ponownie zgromadził kilkutysięczną publiczność , co tylko potwierdza, że ta noc należy do wyjątkowych i że zdecydowanie warto tam być.
 
Nie ma co ukrywać – tegoroczną edycję rozpoczęliśmy z wielkim przytupem. Występujący na scenie jako pierwszy kabaret Fifarafa od razu przypadł do gustu publiczności. Ich występy co chwila przeplatane były głośnymi  wybuchami śmiechu .
 
Jako kolejny na scenie pojawił się kabaret Zachodni. Wizyta Zygmunta Chajzera? Losowanie twojego szczęśliwego zabiegu? Ślub kościelny bez księdza? Tak zaskakujące i przekomiczne sytuacje potrafią wykreować tylko oni! Tego samego zdania byli również widzowie, którzy występ nagrodzili gromkimi brawami.
 
Po tych występach przyszedł czas na zmianę repertuaru. Na scenie pojawił się kabaret OT.TO, jak sądziliśmy - znany głównie nieco starszej publiczności, ponieważ bawi ją już od lat 80-tych. Jednak już po kilkunastu minutach przekonaliśmy  się w jak wielkim błędzie byliśmy! Okazało się, że klasyka kabaretu nie ma wieku – wielki przebój „Wakacje” śpiewał cały amfiteatr.
 
„Z kogo się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie.” – tym cytatem można podsumować występ gwiazdy wieczoru Igora Kwiatkowskiego.  Niezrównany w swej wyobraźni  powołał do życia postaci, które, można śmiało powiedzieć, weszły już na stałe do kanonu kabaretowego. Wszak Mariolka jest tylko jedna! Od lat zaskakuje coraz to nowymi kreacjami, które bawią i zjednują sobie sympatię tysięcy widzów. Tym razem jednak widzowie mogli zobaczyć skecze inspirowane obserwacjami samego Igora, pochodzącymi „z jego własnego podwórka”.  Nie zabrakło oczywiście dobrej muzyki –Depeche Mode? Michael Jackson? – tylko na scenie w Bratianie.
 
Tradycją już jest, że naszą imprezę kończymy występem stand-upera. Artyści stand-upowi za główny cel stawiają sobie rozbawienie publiczności samym tylko monologiem, przywiązują mniejszą wagę do kwestii artystycznych (piosenek i dekoracji ). Jest to o tyle trudniejsza forma wyrazu ponieważ artysta nie może wspomóc się rekwizytem lub schować za kostiumem. Krzysztof Kamyszek ze Świebodzina (tak,  TEGO Świebodzina) świetnie poradził sobie z tym zadaniem.
 
Jak podsumować V Bratiańską Noc Kabaretową? Genialni artyści, wspaniała publiczność, wyjątkowa atmosfera.  Atrakcje dla dzieci, pyszne jedzenie i nagrody niespodzianki w przygotowanej specjalnie na tą okazję loterii ( w tym roku wylosowani szczęśliwcy opuścili imprezę z mini wieżą stereo i przenośnym głośnikiem z mikrofonem). Ci, którzy byli będą mieli co wspominać przez długie tygodnie. Ci, którzy nie byli niech żałują;) Jednak nie wszystko stracone. Już za rok kolejne spotkanie z kabaretami w Bratianie!
 
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

19Galeria zdjęć: V Bratiańska Noc Kabaretowa

Jednolite wzory deklaracji i informacji na podatki lokalne

Od 1 lipca 2019 r. obowiązują jednolite wzory deklaracji i informacji na podatki lokalne: podatek od nieruchomości, podatek rolny i podatek leśny.
Formularze deklaracji i informacji są dostępne poniżej, na stronie BIP Gminy lub na stronie:
http://www.podatki.gov.pl/podatki-i-oplaty-lokalne/formularze/

Informacje i deklaracje, które powinny zostać złożone do końca czerwca 2019 r. oraz korekty deklaracji i informacji złożonych do tej daty należy składać z wykorzystaniem dotychczasowych formularzy, których wzory zostały określone uchwałą rady gminy.
czytaj dalej

Już dziś startujemy z V Bratiańską Nocą Kabaretową!

Podobno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu... Jednak nie 16 sierpnia. Dziś wieczorem wszystkie drogi będą prowadzić mieszkańców naszego regionu do Bratiana! O godzinie 18.00 startuje tu najweselsza impreza w okolicy - V Bratiańska Noc Kabaretowa! Oprócz sporej dawki śmiechu przygotowaliśmy dla Was również loterię z nagrodami-niespodziankami, punkty gastronomiczne dla łasuchów i nie tylko oraz atrakcje dla najmłodszych. Wstęp oczywiście BEZPŁATNY!
czytaj dalej

Płatności bezgotówkowe w urzędzie? Oczywiście!

      Co prawda do 15 września zostało jeszcze sporo czasu (wtedy przypada termin płatności III raty podatku), jednak już dziś chcielibyśmy Państwu przypomnieć, iż macie wiele możliwości na dokonanie wpłaty. Przekazem pocztowym, przelewem bankowym lub w oddziale Banku Spółdzielczego, który znajduje się w budynku Urzędu Gminy należy dokonać wpłat na indywidualny rachunek bankowy wskazany w decyzji.
      W dalszym ciągu do przyjmowania należności upoważnieni są sołtysi. Jednak tym razem, oprócz tradycyjnej gotówki, przyjmują oni należność również za pomocą terminala płatniczego. Dla wielu mieszkańców taka forma płatności stanowi duże udogodnienie. Poniżej znajdziecie Państwo wykaz sołtysów, u których można dokonać płatności kartą.
 
     Płatności bezgotówkowe to oczywiście nie tylko należności z tytułu podatku. W Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie tę formę płatności oferuje równiez Referat Inwestycji.
 
 
 
Wykaz terminali płatniczych
UG – Referat Podatków
UG – Referat Inwestycji
Michał Danielewski - Pacółtowo
Ewa Leśniewska - Jamielnik
Damian Marszelewski - Tylice
Ireneusz Dąbrowski - Gwiździny
Ryszard Pruchniewski - Lekarty
Edyta Gorzka - Bagno
Roman Sienkowski - Bratian
Krzysztof Słowik - Gryźliny
Patrycja Tessmer-Dias    - Mszanowo/Łąki Bratiańskie
Edyta Bendkowski - Radomno
Andrzej Godziński  - Skarlin
czytaj dalej

Trwa przyjmowanie wniosków o zwrot podatku akcyzowego

      W sierpniu w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie przyjmowane są wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Rolnicy powinni złożyć odpowiedni wniosek wraz z kompletem faktur dotyczących zakupu paliwa do celów rolniczych za okres od 1 lutego 2019 r. do 31 lipca 2019 r.
Wydanie decyzji następuje w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku, natomiast wypłata realizowana jest w terminie do 31 października.
 
      Dokumenty można składać do końca sierpnia br. w Urzędzie Gminy w pokoju numer 10 (parter).
    Druki dostępne są w urzędzie (Punkcie Obsługi Interesanta oraz pok. 10) lub na stronie internetowej Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
czytaj dalej

II Tylickie Spotkania z Folklorem

Na zakończenie długiego sierpniowego weekendu przygotowaliśmy specjalną propozycję dla wszystkich miłośników folkloru i biesiady! W niedzielne popołudnie 18 sierpnia zapraszamy do Tylic. Odbędą się tam II Tylickie Spotkania z Folklorem. Oprócz występów artystycznych zaproszonych zespołów czeka również wiele atrakcji dla widzów. Jeśli chcecie spędzić miłe popołudnie w taneczno-biesiadnym klimacie to bądźcie tam razem z nami!
Zaśpiewają dla Was zespoły: SAMI SWOI, WRZOSY, RAKOWIANKI, ANIBABKI, BYLEBABKI, WESOŁE KUMOSZKI, GOSPOSIE, SUSE, ZIEMIA MICHAŁOWSKA, MAREZIANKI i POWIŚLANKI.

 
Zapraszamy na plac przy świetlicy w Tylicach, rozpoczynamy o godzinie 14.00.
Wstęp WOLNY!!!
czytaj dalej

1 Bieg Przełajowy im. Ks. Józefa Dembieńskiego

Gmina Nowe Miasto Lubawskie razem z Grupą Radomno Biega zaprasza wszystkich pasjonatów biegania (zarówno tych doświadczonych jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą formą aktywności) 1 września do Radomna. Odbędzie się tam 1 Bieg Przełajowy im. Ks. Józefa Dembieńskiego. Do pokonania trasa "w pięknych okolicznościach przyrody", o długości 6000 m. Każdy uczestnik otrzyma specjalny pakiet startowy oraz pamiątkowy medal.
 
Zapisów należy dokonywać do 20 sierpnia pod podanym linkiem:
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 17