Aktualności

Życzenia dla naszych Seniorów

  • 05-10-2020
  • Autor: Sabina Rezmer
  • drukuj
(...) Spokojnie patrzysz jak świat się zmienia,
gdy wiek ci daje mądrość spojrzenia.
Wiec wiwat starość! Niechaj nam służy,
nawet gdy trochę chwilami nuży.
Bowiem jak sądzę w tym jest rzecz cala
by jak najdłużej ta starość trwała…
 
Reiner Kern,  w przekładzie Tadeusza Rejniaka.
 
 
Szanowni Państwo,
z okazji Dnia Seniora składam Państwu gorące życzenia zdrowia i wielu lat życia,
wypełnionych radością
i satysfakcją z lat juz przeżytych, oraz tych, które jeszcze przed Wami.
Niech omijają Was troski i trudy dnia codziennego. Teraz jest ten czas, kiedy możecie spełniać marzenia i  zamierzenia dotąd niespełnione. Oby nie zabrakło Wam energii i zapału do działania. Jestem bowiem przekonany, że jeszcze wiele Waszych pomysłów czeka na realizację.
 
Tomasz Waruszewski
Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie
 
 
 

Ważny dzień dla OSP Bratian i OSP Skarlin

 
         Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy funkcjonuje od 1995 roku. Został stworzony po to,
by zorganizować i połączyć ze sobą różne podmioty ratownicze współpracujące z PSP. Szczególną rolę odgrywają tu jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych.  KSRG  umożliwia podjęcie wspólnych działań podczas szczególnie trudnych zdarzeń, m.in. klęsk żywiołowych, zdarzeń masowych
i katastrof.
 
        W gminie Nowe Miasto Lubawskie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego należą trzy jednostki: OSP Bratian, OSP Skarlin i OSP Gwiździny.
 
         Przez 20 lat funkcjonowania systemu podlegał on wielu zmianom, ewoluowała również  straż pożarna: zmieniał się poziom wyszkolenia druhów a także standard wyposażenia w  sprzęt poszczególnych jednostek. Nic zatem dziwnego w tym, iż wcześniej zawarte porozumienia wymagały aktualizacji. Tym bardziej, iż bratiańska jednostka należy do KSRG od samego początku jego istnienia, a OSP Skarlin od 2001 roku.
 
        29 września 2020r. w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie odbyło się podpisanie porozumień dotyczących szczegółowych warunków i zasad przynależności obu jednostek do KSRG. Na dokumentach podpisy złożyli Wójt Gminy Tomasz Waruszewski, Komendant Powiatowy PSP
w Nowym Miście Lubawskim bryg. Jacek Auda oraz Prezesi Zarządów Ochotniczej Straży Pożarnej
w Bratianie i Skarlinie: druhowie Janusz Łupaczewski i Edmund Bartycha.  Porozumienia zostały zawarte na pięć lat.
 
Kilka słów o systemie:
 
KSRG działa na trzech poziomach administracyjnych odpowiadających strukturze administracyjnej kraju:
  • powiatowym - podstawowy poziom wykonawczy, działania prowadzone są przez siły powiatu,
  • wojewódzkim - koordynacja i wsparcie działań ratowniczych, kiedy siły powiatu są niewystarczające,
  • krajowym - koordynacja i wsparcie działań ratowniczych, kiedy siły województwa są niewystarczające;
Jak podaje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej procent populacji, do której podmioty KSRG docierają w czasie do 15 min. wyniósł 83,63% na koniec 2019 r. Natomiast odsetek interwencji ratowniczych, w których jednostka krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego dotarła na miejsce zdarzenia w czasie krótszym niż 15 min. (w %) wyniósł 89,93% w I półroczu 2020 roku.
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Podpisanie porozumienia KSRG jednostek OSP z Bratiana i Skarlina

Zapraszamy na charytatywny wieczór filmowy

LGD Ziemia Lubawska organizuje charytatywny wieczór filmowy. Odbędzie się on 9 października (piątek) o godzinie 19:00 w Świetlicy Wiejskiej w Wielkich Bałówkach.
Podczas tego wieczoru organizatorzy chcą wesprzeć zbiórkę na leczenie Tomasza Witkowskiego z Kurzętnika. W związku z tym wstęp na film będzie wiązał się z wrzuceniem do puszki minimalnej kwoty 10 złotych.

  Popcorn, woda, kawa i herbata - zapewnione.

W związku z obowiązującymi ograniczeniami prosimy w miarę możliwości o wcześniejsze zgłoszenia udziału w wieczorze pod numerem: 514 154 474 .
 
 
 
 
czytaj dalej

Segregacja - co i gdzie wyrzucać

Obowiązkowa segregacja trwa już kilka miesięcy. Szczegółowy sposób segregacji określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce oddzielamy? Są to: metale i tworzywa sztuczne, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne.
 
Dla przypomnienia w załączniku prezentujemy nasz "Przewodnik po segregacji" (na podstawie materiałów przekazanych przez Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego).
 
Warto także zainstalować aplikację EcoHarmonogram https://gminanml.pl/PL/3197/ECO_Harmonogram/
Znajdziecie tam informacje na temat zasad segregacji, przypomnienia terminów płatności oraz wywozu poszczególnych frakcji odpadów.
czytaj dalej

Rak piersi - badania mammograficzne

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi, w którym szczególnie warto pamiętać o bezpłatnych badaniach mammograficznych w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanych przez NFZ.
Wyniki realizacji Programu są niestety bardzo niepokojące. Wybuch epidemii koronawirusa i związane z nim wstrzymanie na trzy miesiące pracy mobilnych pracowni mammograficznych przyczynił się do dalszego obniżenia odsetka populacji Pań objętej badaniami. W marcu wynosił on niewiele ponad 38 % uprawnionych Polek, a w sierpniu spadł do zaledwie 34 %.
 
Zachęcamy wszystkie Panie, które z powodu pandemii nie mogły wykonać badań o nie zwlekanie z ich realizacją. Tylko systematyczność w przestrzeganiu terminów kolejnych badań mammograficznych pozwala bowiem na wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby.
Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie do dyspozycji Pań w miejscowości:
 
Nowe Miasto Lubawskie – 14 i 15 października 2020 w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Szkole Podstawowej nr 3, ul. Działyńskich 14
 
Biskupiec – 15 października 2020 w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Domu Kultury, Rynek 4
 
Grodziczno – 15 października 2020 w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Urzędzie Gminy, Grodziczno 17A
 
W badaniu w ramach Programu mogą wziąć udział Panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie są leczone z powodu raka piersi a także:
 
•           nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy
•           lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy
 
Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty.  Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii.
Informujemy, że w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Pań oraz personelu medycznego badania są wykonywane z zachowaniem wszelkich przewidzianych prawem i wewnętrznymi procedurami LUX MED środków ostrożności w zakresie zarówno wyposażenia techników w niezbędne środki ochrony osobistej, jak i procedur dezynfekcji pracowni i aparatury diagnostycznej oraz obsługi pacjenta.
 
W pracowni mogą jednocześnie przebywać tylko trzy Panie,  co zapewnia możliwość utrzymania niezbędnego dystansu.  Przed badaniem pracownicy medyczni mierzą Paniom temperaturę i proszą o wypełnienie ankiety. Do dyspozycji Pań są także środki do dezynfekcji rąk.
Prosimy o wyrozumiałość i zrozumienie dla podjętych środków ochrony oraz o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej lub przyłbicy, a także w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
 
W załączeniu plakat informacyjny.
czytaj dalej

VI Bieg Pacółtowski - zapraszamy

Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Mszanowie, Rada Sołecka i UKS „ Sprint” w Pacółtowie zapraszają na VI Bieg Pacółtowski.
Odbędzie się on w niedzielę 4 października 2020 roku trasami malowniczych wzgórz pacółtowskich. Dla urodzonych w roku 2006 i młodszych dystans 1400 m, dla starszych 6000 m (dopuszcza się start młodszych w kategorii starszych).
 
Zapisy od godz. 12.00.  Start o godzinie 13.00. Zbiórka przy świetlicy wiejskiej w Pacółtowie.
 
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych: dzieci, młodzież i dorosłych. Wśród uczestników biegu rozlosujemy atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dla najlepszych mamy puchary i medale.
 
Zawodników obowiązuje przestrzeganie aktualnych rekomendacji odnośnie pandemii Covid – 19.
 
W załączeniu plakat.
 
czytaj dalej

Powstaje Klub Senior + w Jamielniku

Trwają prace budowlane w świetlicy wiejskiej w Jamielniku. Na bazie istniejących pomieszczeń, wcześniej zajmowanych przez druhów Ochotniczej Straży Pożarnej,  powstanie Klub Senior +.
 
Adaptację budynku zaplanowano tak,  by był on w pełni dostępny dla seniorów, a także przystosowany do potrzeb oraz możliwości osób niepełnosprawnych, dlatego nie zabraknie tam podjazdu oraz łazienek spełniających te wymogi.  Seniorzy bedą mieli do dyspozycji wiatrołap, salę główną, kuchnię, dwie łazienki i szatnię. Zostanie również zakupione niezbędne wyposażenie zapewniające funkcjonowania Klubu. 
 
Klub Senior + w Jamielniku będzie wspaniałym miejscem spotkań i integracji lokalnej społeczności. To także okazja do spędzenia czasu w towarzystwie osób o podobnych zainteresowaniach.
Na pewno skorzystają z niej wszyscy, dla których jesień życia jest początkiem nowej przygody.
 
Inwestycja realizowana jest w ramach programu ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy
i Polityki Społecznej. Łaczna kwota otrzymanego dofinansowania to 150 tyś. zł, z tego 25 tyś. zł przeznaczono na wyposażenie Klubu, a 125 tyś. zł na remont pomieszczeń. Całkowity koszt zadania to blisko 200 tys. zł.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Senior + w Jamielniku

Trening dla Tomka

  • 15-09-2020
  • Autor: Sabina Rezmer
  • drukuj
Firma Expom oraz stowarzyszenie Radomno Biega organizuje charytatywny trening dla Tomka z Lipowca. W połowie sierpnia zdiagnozowano u niego glejaka wielopostaciowego. Jedyna szansa to leczenie immunologiczne w Kolonii w Niemczech. Niestety wysokie koszty leczenia, przekraczają możliwości rodziny. Aby pomóc osiągnąć zamierzony cel grupa Radomno Biega zaprasza to udziału we wspólnym treningu. "Wpisowe" zostanie w całości przekazane na konto Fundacji Siepomaga - Tomasz Witkowski.
 
Widzimy się 19.09.202 roku od godz. 14:00 na plaży w Radomnie. Od godz. 14:00 zapisujemy się na poszczególne dystanse. Start o godzinie 15:00.
 
Dystanse: 3km, 6 km, 12 km, oraz plus 20 km. Dystans możecie pokonać w każdy wygodny sposób (biegnij, spaceruj, jedź rowerem, idź przy kijkach).
Podczas treningu zapewniamy animatora dla najmłodszych oraz inne atrakcje.  Przewidujemy także licytację.
Dla wszystkich aktywnie spędzających z nami czas zapewniony będzie posiłek, który przygotują Panie z KGW Radomno, Bratian oraz Mszanowo.
 
Cegiełka za trening 10 zł ( możesz dać więcej). Na zakończenie niespodzianka.
Pomóżmy zbliżyć się Tomkowi do osiągnięcia celu.
 
Serdecznie zapraszamy!

Wygraj hulajnogę - propozycja KRUS dla dzieci

Oddział Rejonowy KRUS w Olsztynie zaprasza dzieci do udziału w kursie e-learningowym pt. Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy.
 
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 września 2020r.
 
100 hulajnóg zostanie rozlosowanych wśród dzieci rolników, które nadeślą zgłoszenia w wymaganym terminie. Zasady przyznawania nagród dostępne są na stronach:  http://www.krus.gov.pl 
 
W załączeniu plakat informacyjny.
czytaj dalej

Ogólnopolski konkurs testowy: Bezpieczna Obsługa Zwierząt Gospodarskich

Oddział Regionalny KRUS w Olsztynie zaprasza do udziału w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE TESTOWYM Z ZAKRESU OBSŁUGI ZWIERZĄT GOSPODARSKICH.
TERMIN KONKURSU TESTOWEGO UPŁYWA 15.09.2020 R.
 
100 osób, które rozwiąże test online i zdobędzie najwięcej punktów w najkrótszym czasie, otrzyma nagrody rzeczowe o wartości ok. 500 zł brutto.
 
Zarejestruj się na stronie http://bezpieczenstwo.krus.gov.pl i rozwiąż test. Regulamin konkursu dostępny jest na http://www.krus.gov.pl
 
W załączeniu plakat informacyjny.
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 34