Aktualności

Pierwszoklasiści z Bratiana przyjęci w poczet uczniów szkoły

    Jedną z pierwszych chwil w życiu każdego ucznia, na którą czeka z wielkim niepokojem jest rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej. Uroczystość ślubowania jest tego najlepszym przykładem.
     W piątek, 18 października w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy I. Pierwszoklasiści w obecności wójta  nowomiejskiej gminy, księdza proboszcza, dyrekcji szkoły oraz wychowawczyń, nauczycieli i rodziców, zostali oficjalnie włączeni do społeczności uczniowskiej.  Wraz z rodzicami złożyli uroczyste śluby, wspólnie przyrzekali być dobrym uczniem i dobrym rodzicem.
    Pierwszoklasiści pokazali czego już zdążyli się nauczyć - rozpoczęli wyśmienitym wykonaniem poloneza w towarzystwie starszych kolegów, a później zaprezentowali się w  pięknej, bajkowej części  artystycznej - zaprosiły publiczność do świata Smerfów. Ach, cóż to był za występ... Wiersze, piosenki i tańce w ich wykonaniu były rewelacyjne. Pierwszaki spisały się tego dnia na medal! Pokazały, że godnie będą reprezentować szkołę.
    Przeszli również pomyślnie swoisty casting na pierwszaka! Wyśmienicie zdały egzamin przygotowany przez najstarszych uczniów szkoły. Zostali przez nich uroczyście przyjęci w poczet uczniów Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich.
    W uroczystości wzięli udział również  drugoklasiści, którzy udzielili młodszym kolegom kilku cennych rad oraz obdarowali upominkami.
    Ten wyjątkowy dzień na pewno zostanie wszystkim na długo w pamięci!
 
Tekst i foto: Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12Galeria zdjęć: Ślubowanie pierwszoklasistów z ZS. im. Rodu Działyńskich

Ślubowanie pierwszoklasistów w SSP w Tylicach

     14 października 2019r. to nie tylko Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Jest to także szczególna data, która na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tylicach. Czternaścioro dzielnych siedmiolatków złożyło tego dnia uroczyste ślubowanie i zostało przyjętych w poczet uczniów szkoły. W tym ważnym dniu towarzyszyli im koledzy i koleżanki z pozostałych klas, rodzice, nauczyciele a także zaproszeni goście wśród których znaleźli się: Pan Tomasz Waruszewski Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie, Pan Damian Marszelewski Sołtys Tylic, Pani Ewa Makowska Prezes Tylickiego Stowarzyszenia Rozwoju oraz Pani Joanna Ojdowska Przewodnicząca Rady Rodziców. Pani Ewa Wodara dyrektor tylickiej szkoły oraz goście życzyli pierwszakom dobrych ocen, satysfakcji z osiąganych wyników i wielu sukcesów. Pierwszoklasiści na pamiątkę złożonego ślubowania otrzymali dyplomy i upominki przygotowane przez Radę Rodziców, Pana Wójta oraz kolegów i koleżanki z klasy II i III. Uroczyste ślubowanie złożyli także rodzice pierwszoklasistów, którzy powtarzając słowa przysięgi obiecali przed Panią Dyrektor, że będą doceniać i często przytulać swoje dzieci oraz współpracować z nauczycielami i szkołą w procesie edukacji i wychowania ich pociech.
 
Tekst i foto: Agata Wodara
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

10Galeria zdjęć: ślubowanie pierwszoklasistów w SSP w Tylicach

Kolejna edycja Biegu Pacółtowskiego za nami

     6 października 2019 r. w  niedzielne popołudnie pacółtowskim szlakiem biegowym podążyli uczestnicy V Biegu Pacółtowskiego. Organizatorami imprezy byli: Gminne Zrzeszenie LZS Nowe Miasto Lubawskie, UKS „Sprint” w Pacółtowie i Rada Sołecka wsi Pacółtowo. Lekkoatletom radość sprawiła już sama pogoda w swej pięknej, jesiennej odsłonie. Na starcie biegu stanęło  50 zawodników z różnych miejscowości.  Wszystkich przywitał sołtys Pacółtowa – Michał Danielewski, który otwierając zawody, życzył uczestnikom udanego startu. Po wspólnej rozgrzewce, prowadzonej przez Grażynę Zagórską, zawodnicy pokonali trasy o długości ok. 2 km i 4 km. Na mecie klasyfikowani byli w dwóch kategoriach kobiet i mężczyzn: rocznik 2006 i młodsi oraz 2005 i starsi.
    
     W młodszej kategorii, wśród dziewcząt  najszybciej przybiegły: 1. Maja Misiurska – Pacółtowo, 2. Aleksandra Lendzion – Pacółtowo, 3. Zuzanna Tarchanow – Pacółtowo. Najlepsi chłopcy w tej kategorii to: 1. Paweł Lenckowski – Tylice, 2. Łukasz Gumiński – Bratian i 3. Wiktor Wilczewski – Bratian.
 
     W kategorii kobiet tryumfowały: 1. Otylia Ulińska – Krzemieniewo, 2. Teresa Kamińska – Miesiączkowo, 3. Amelia Kucińska – Tylice. Najszybszymi mężczyznami okazali się: 1. Jarosław Laskowski – Małe Bałówki, 2. Andrzej Czepek – Nowe Miasto Lubawskie i 3. Jakub Pokojski – Kurzętnik.
    
     Najlepsi zawodnicy w każdej kategorii nagrodzeni zostali pucharami i medalami. Tradycyjnie organizatorzy nagrodzili też najstarszego zawodnika, którym okazał się dobrze wszystkim znany Jerzy Szymański oraz najmłodszą uczestniczkę w osobie Zuzanny Kopańskiej (4 lata). Wszyscy uczestnicy V edycji biegu otrzymali nagrody rzeczowe, za które organizatorzy dziękują sponsorom: Gminie Nowe Miasto Lubawskie, Arkadiuszowi Trzcińskiemu (firma „Enigma”), Marianowi Zellmie (firma „Agroprodukt”), Piotrowi Bukowskiemu (firma „Klimar”) i Józefowi Karwowskiemu – radnemu z Pacółtowa. 
      Nad sprawnym przebiegiem lekkoatletycznych zmagań czuwali Grażyna i Henryk Zagórscy.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

14Galeria zdjęć: V Bieg Pacółtowski

Przemocy STOP! Konkurs plastyczny.

    Pomysłodawcą I Gminnego Konkursu Plastycznego pn.: „PRZEMOCY - STOP ” jest Gminny Zespół Interdyscyplinarny w Mszanowie, a organizatorem Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie przy współpracy ze szkołami z terenu Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
 
    Celem konkursu jest zainicjowanie artystycznej refleksji na temat przemocy, która bezpośrednio i pośrednio obecna jest wokół nas (dostrzeżenie problemu przemocy w otoczeniu rówieśniczym, sytuacjach rodzinnych, sąsiedzkich, szkolnych, a także w telewizji, grach komputerowych, na portalach społecznościowych, w tym cyberprzemocy).
   
    Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem i oczywiście do udziału w konkursie.
 
czytaj dalej

Z Nauką na TY!

 
 
    Sobotnie popołudnie upłynęło w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich pod znakiem nauki i zdobywania wiedzy. Gmina Nowe Miasto Lubawskie oraz placówki oświatowe funkcjonujące na jej terenie, w ramach projektu edukacyjnego „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z Gminy Nowe Miasto Lubawskie” zorganizowały tam piknik naukowy.
 
    Podczas pikniku zaprezentowano różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, medyczne, społeczne jak  i humanistyczne – świat  można przecież poznawać na wiele sposobów. Na szkolnym boisku, w salach szkolnych oraz w sali gimnastycznej uczniowie przeprowadzali eksperymenty chemiczne i fizyczne, poznawali budowę wulkanu, wzięli też udział w pokazie robotów i dronów. Spore wrażenie na małych naukowcach wywarło również mobilne planetarium oraz warsztaty astronomiczne. Miłośnicy szachów mogli wysłuchać prezentacji na temat największych mistrzów i ich pojedynków oraz sprawdzić swoje umiejętności podczas rozgrywania partii z reprezentantami szkół. Znalazło się też miejsce dla osób lubiących „przebieranki” i „udawanki” -  szkolne koło teatralno-filmowe przygotowało szereg zadań wymagających zdolności aktorskich. We współczesnym świecie znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest już standardem. Dlatego też nauczyciele zachęcali do ich nauki poprzez zabawę, przygotowane wraz z uczniami łamigłówki oraz ciekawostki językowe.
Wśród zaproszonych gości znalazł się również popularyzator nauki Wiktor Niedzicki, znany z takich programów telewizyjnych jak „Laboratorium” czy „Kuchnia”. Podczas jego wykładu „Roboty do roboty” sala pękała w szwach.
 
    Głównym zamierzeniem organizatorów było upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, jak i tych nieco bardziej skomplikowanych. Zawsze jednak dopasowanych do wieku i możliwości poznawczych odbiorców.  Prezentowane doświadczenia i eksperymenty pozwalały zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia.
 
    Wszyscy zaproszeni goście, którzy przybliżali warsztat naukowca czy też prezentowali różne sposoby na wyrażenie siebie we współczesnym świecie, mieli na celu zachęcenie naszych uczniów i zainspirowanie ich do zdobywania wiedzy oraz poznawania własnych możliwości. Kto wie, być może już za kilka lub kilkanaście lat usłyszymy o mieszkańcu/mieszkance naszej gminy, którzy dokonali wielkiego odkrycia w dziedzinie chemii, zbudowali robota biorącego udział w misji na Marsa lub odnoszą sukcesy na  deskach słynnego teatru? Jak mówią: „ The sky is the limit!”
.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

13Galeria zdjęć: Piknik naukowy

Rywalizacja Samorządów podczas Letnich Igrzysk w Kurzętniku

    Mieszkańcy Gminy Nowe Miasto Lubawskie znają Igrzyska Samorządowe głównie w zimowej odsłonie, kiedy to wielu z nich bierze udział w zawodach na szczeblu gminnym, podczas zmagań sportowych wsi. Bardzo często najlepsi zawodnicy reprezentują później gminę na szczeblu wojewódzkim. Raz na jakiś czas jednak, nasza reprezentacja startuje również w igrzyskach letnich. Co więcej, w dorobku gminy mamy bardzo udaną organizację tej imprezy właśnie na poziomie wojewódzkim.
   
    W tym roku nasi reprezentanci udali się na letnie zawody do pobliskiego Kurzętnika, aby rywalizować z innymi gminami województwa warmińsko – mazurskiego. Sportowa walka toczyła się w następujących konkurencjach: trójbój kadry samorządowej, turniej piłki nożnej, lekkoatletyka, wyciskanie odważnika, rowerowy tor przeszkód (pumptrack), wielobój rodzinny, przeciąganie liny, drużynowy czwórbój seniorów. Cała reprezentacja liczyła 40 osób, z wójtem Tomaszem Waruszewskim na czele. Warto zaznaczyć, iż w naszej gminie mamy wielu zawodników, którzy osiągają wysokie wyniki sportowe w wielu dyscyplinach, nie tylko na szczeblach wojewódzkich ale i krajowych. Niestety, igrzyska odbywały się w czasie trwania ich okresu startowego i realizacja zawodniczych planów uniemożliwiła im udział w imprezie.
   
    Mimo to, udało nam się skompletować zawodników do wszystkich konkurencji, którzy dzielnie walczyli o punkty dla gminy. Najlepsze, medalowe miejsca uzyskali: Zbigniew Wiśniewski, który wygrał rywalizację przewodniczących rady gminy oraz Amelia Kucińska, która zdobyła złoto w pumptracku  i brąz w biegu na dystansie 400 m. Wspólny wysiłek pozwolił na zgromadzenie 241 punktów i zajęcie VIII miejsca w wojewódzkiej stawce .
 
    Dziękujemy wszystkim startującym za sportowy wysiłek i godne reprezentowanie gminy.
     Koordynatorem reprezentacji była Grażyna Zagórska.
   
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

15Galeria zdjęć: Letnie Igrzyska Samorządowe 2019

Kolejna gratka dla biegaczy - V Bieg Pacółtowski.

Już za tydzień, 6 października, odbędzie się piąta edycja biegu w Pacółtowie. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkkich miłośników aktywnego spędzania czasu.
 
 
 
czytaj dalej

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. 100-lecie OSP Jamielnik

     W sobotę, 21 września, druhny i druhowie OSP Jamielnik świętowali wspaniały Jubileusz  100-lecia istnienia jednostki.
Uroczystość, w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kurzętnika, rozpoczął przemarsz strażackich delegacji, zaproszonych gości i mieszkańców z placu przed remizą do kościoła pw. św. Siostry Faustyny. Po mszy wszyscy ponownie udali się na plac przed remizą, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.
 
     Obchody tak zacnego Jubileuszu były okazją do przypomnienia historii jednostki. Jak poinformował zebranych gości Kazimierz Mikuczyński, prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Jamielniku, niewiele zachowało się informacji i nazwisk związanych    z początkami jej działalności. Jednak na jednostkę w stanie, jakim jest teraz pracowało wiele pokoleń strażaków ochotników           a obecni członkowie muszą ją godnie reprezentować i kontynuować jej wspaniałą historię i tradycję.
 
     Jubileusz okazał się wspaniałą okazją do pochwalenia się bieżącymi osiągnięciami oraz wyróżnienia druhów i druhen działających aktywnie w straży nie tylko w ostatnim czasie, ale także tych, którzy z jednostką w Jamielniku związani byli przez kilkadziesiąt lat służby. Nie zabrakło podziękowań, prezentów i wielu życzeń składanych m.in. przez marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, Starostę Powiatu Nowomiejskiego Andrzeja Ochlaka, Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasza Waruszewskiego i Komendanta Komendy Powiatowej PSP w Nowym Mieście Lubawskim Jacka Audę. Wśród życzeń znalazły się nie tylko te, by strażacy ochotnicy z każdej akcji wracali cali i zdrowi, ale także by przez pracę społeczną, którą wykonują byli doceniani i szanowani w społeczności lokalnej.
     W tym dniu poświęcono również nowo wybudowaną część socjalną remizy, która powstała siłami własnymi druhów oraz dzięki wsparciu finansowemu Gminy Nowe Miasto Lubawskie przeznaczonemu  na zakup materiałów budowlanych.
 
     Wyjątkowym punktem obchodów było przyznanie Jednostce odznaczenia Złotego Znaku Związku ZOSP RP. Dekoracji dokonał marszałek województwa i jednocześnie prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP – Gustaw Marek Brzezin.
     Po zakończonych uroczystościach wszyscy druhowie wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na wspólną biesiadę. Mieszkańcy zaś, po rozgrzaniu się pyszną grochówką mogli wziąć udział w pikniku, w ramach którego przygotowano wiele atrakcji, zwłaszcza dla najmłodszych.
 
Szanowni Strażacy-Ochotnicy, jeszcze raz składamy Wam najlepsze życzenia satysfakcji i  zadowolenia z wykonywanych obowiązków zawodowych i społecznych. Niech zawsze towarzyszy Wam radość i poczucie spełnienia w tym, co robicie.
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

16Galeria zdjęć: 100-lecie OSP Jamielnik

I Ty możesz zostać...Albertem Einsteinem?

       W najbliższą sobotę, w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie, odbędzie się Piknik Naukowy podsumowujący pierwszy rok projektu edukacyjnego, realizowanego w szkołach Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Uczniowie, pod okiem specjalistów, będą mogli wziąć udział m.in. w doświadczeniach chemicznych, zajęciach z robotyki oraz zapoznać się z mapą nieba w mobilnym planetarium.
 
 
 
czytaj dalej

Konkurs poetycki - "Przyjaźń pisana wierszem"

     Konkurs kierowany jest do osób zamieszkujących teren funkcjonowania LGD Ziemia Lubawska w wieku od 15 do 50 roku życia. Zakłada on stworzenie przez uczestników autorskiego wiersza o tematyce przyjaźni oraz jego prezentację podczas wieczorku poetyckiego, który będzie jednocześnie zwieńczeniem konkursu wyłaniającym zwycięzców. Celem konkursu ,,Przyjaźń pisana wierszem” jest zachęta lokalnej społeczności do wyrażania uczuć i myśli za pomocą słowa pisanego, kształtowanie ich wrażliwości na piękno języka ojczystego oraz poezję, rozwój wśród uczestników kreatywności poetyckiej, doskonalenie ich umiejętności poetyckich oraz recytatorskich, a także przełamanie strachu przed publicznymi występami.
     Zapraszamy do udziału. Jeśli poezja jest Twoim sposobem na wyrażenie uczuć - zgłoś się do konkursu. To wspaniała okazja, by pokazać się szerszej publiczności. Regulamin konkursu i karty zgłoszeniowe do pobrania poniżej.
 
 
 
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 19