Aktualności

„(…) Deszcz majowy srebrnymi stopami już tańczy na ziemi od rzęsistych kropel piegowatej.” L. Staff

 
           Wiosna rozpoczęła się piękną, słoneczną pogodą, zachęcającą do wielu aktywności na świeżym powietrzu, jak choćby spacery czy prace w ogrodzie.  Można by pomyśleć – czego chcieć więcej? Na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi mogą udzielić przede wszystkim rolnicy – deszczu.
 
         Do lamusa możemy powoli odkładać wspomnienia wieczornych kwietniowych i majowych burz, zapachu deszczu i rosy o poranku… Skąpe opady, zarówno te w ostatnim kwartale roku ubiegłego, jak i na początku tego, zapowiadają niestety kolejny bardzo zły rok pod względem niedostatecznej ilości opadów. Długotrwały ich brak, a także ciepłe zimy bez pokrywy śnieżnej, spowodowały bardzo duże niedobory wód powierzchniowych i tym samym brak zasilania wód podziemnych.  Co gorsza, sytuacji nie są w stanie uratować sporadyczne intensywne opady, ponieważ nie wsiąkają one w ziemię tyko szybko po niej spływają. Opady, które są określane mianem drobnego deszczu lub deszczu ze śniegiem o wiele skuteczniej nawadniają glebę niż gwałtowne ulewy, podczas których, na jeden metr kwadratowy w ciągu doby, spada nawet kilkadziesiąt litrów wody. Dlatego też umiarkowane powolne opady w postaci drobnego deszczu, są najbardziej korzystne dla uzupełnienia wody w środowisku. W obecnej sytuacji, aby w pełni uzupełnić zapasy wody w glebie, przez 60 dni bez przerwy powinna padać tzw. mżawka.
 
        Jak podają środki masowego przekazu rok 2020 będzie najsuchszy od ponad stu lat. Co się z tym wiąże? Rolnicy i pozostali producenci żywności będą mieli bardzo duży problem ze zbiorem plonów, które, wiemy to już dziś, będą znacznie mniejsze niż zazwyczaj. Deficyt wody w uprawach przekłada się na ceny produktów, co oczywiście odbije się wyraźnie w naszych domowych budżetach.
 
        Konsekwencje suszy mogą być katastrofalne, nie tylko pod względem ekonomicznym. To także utrudnienia w przeprowadzeniu podstawowych zabiegów agrotechnicznych (zasiew ozimin, zbiory ziemniaków) i poborze wody dla celów bytowo-gospodarczych, a także pożary cennych obszarów leśnych i torfowisk. Z tymi ostatnimi mieliśmy właśnie do czynienia. Kilka dni temu zakończyła się prawie tygodniowa walka strażaków z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło niemal 6 tys. ha parku, a straty spowodowane ogniem są tak olbrzymie, że odbudowa ekosystemu będzie trwała prawdopodobnie kilkadziesiąt lat. Co gorsza, wiele wskazuje na to, że zawinił tu czynnik ludzki. Pożar bowiem został spowodowany prawdopodobnie wiosennym wypalaniem traw na nieużytkach i łąkach, a jego zasięg związany jest z panującą suszą. Mimo corocznych apeli i ostrzeżeń nadal widzimy, również w naszej gminie, że tego typu działalność jest bardzo powszechna. Tymczasem pozytywne skutki  wypalanie traw to mit! Badania naukowe wskazują jednoznacznie, iż nawet jednorazowe wypalenie trawy może spowodować obniżenie wartości plonów od 5 do 8 procent. Podczas pożaru temperatura gleby podnosi się do ok. 1000 °C, co skutkuje śmiercią żyjących w niej zwierząt, zniszczeniem warstwy próchnicy oraz mikroorganizmów odpowiadających za równowagę biologiczną. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do plonów sprzed pożaru.
Oprócz sankcji karnych za wypalanie traw grożą dotkliwe kary, które nakładać może Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – od 5% do 25% może zmniejszyć się kwota dotacji dla rolników.
 
       Pojawiające się w okresie wiosenno-letnim pożary to jednak nie tylko skutki wypalania traw i nieużytków.       W okresie suszy szczególnie zagrożone są lasy. Pomijając celowe działanie,  zdecydowana większość incydentów pożarowych w lasach jest skutkiem działalności człowieka. Ważne jest zatem aby nie palić ognisk tam, gdzie nie trzeba, nie rzucać niedopałków, nie parkować samochodów na poboczach ponieważ iskry z układów wydechowych też mogą zapoczątkować pożar. Nie należy również podczas wypadów do lasu zastawiać szlabanów – w przypadku pożaru utrudnia to dojechanie służbom na miejsce zdarzenia.
 
       Skutki niedoborów wody odczuwają nie tylko ludzie. To także trudny czas dla wszystkich zwierząt. Dlatego zachęcamy Was do wystawienia misek z wodą i poidełek, a także płaskich tacek wypełnionych wilgotnym piaskiem lub kamieniami, z których na pewną ucieszą się owady odwiedzające Wasze ogrody i balkony. Warto pomyśleć o tym już teraz, zanim przyjdą prawdziwe upały.
 
czytaj dalej

Praca sezonowa przy zbiorze truskawek w Gminie Załuski

Gmina Załuski (woj. mazowieckie), w której funkcjonuje kilkaset gospodarstw rolnych nastawionych na produkcję truskawek, poszukuje pracowników sezonowych do zbioru owoców.
 
czytaj dalej

Można ubiegać się o odroczenie terminu spłaty zadłużenia w ARiMR

       Z uwagi na ogłoszony w Polsce stan epidemii, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o możliwości ubiegania się o odroczenie terminu spłaty zadłużenia wobec ARiMR do czasu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonych w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.*
W celu ułatwienia skorzystania z ulgi w spłacie zobowiązań, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała specjalny druk wniosku, który dostępny jest na stronie http://www.arimr.gov.pl

Wnioski o odroczenie spłaty zadłużenia należy kierować do Centrali ARiMR, Oddziałów Regionalnych oraz Biur Powiatowych, w następujący sposób:
 
1. Za pośrednictwem platformy ePUAP - ePUAP[1] :
https://epuap.gov.pl/wps/portal
 
2. Pocztą elektroniczną na adres Centrali ARiMR - INFO~@~arimr~.~gov~.~pl

3. Pocztą tradycyjną.
 
W sytuacji braku możliwości skorzystania z powyższych rozwiązań, wnioski o odroczenie terminu spłaty zadłużenia mogą być również przekazywane przy użyciu wrzutni udostępnianych w placówkach terenowych ARiMR.
czytaj dalej

Wyjątkowe obchody Dnia Ziemi

         Obchodzony 22 kwietnia Dzień Ziemi jest największym świętem ekologicznym. Jego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.
              
         W tym roku, ze względu na sytuację związaną z zagrożeniem koronawirusem, obchody miały inny przebieg – zostały przeniesione do internetu. Zabrakło akcji, takich jak zapoczątkowana przez nas w zeszłym roku inicjatywa „Wiosennego sprzątania naszej Gminy”, podczas których spotykaliśmy się  w większym gronie i wyruszaliśmy wspólnie robić porządek w najbliższej okolicy. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców i okazała się sukcesem, dlatego również w tym roku chcieliśmy Was zaprosić do wzięcia udziału w drugiej edycji. Jednak, jak mówi przysłowie „co się odwlecze, to nie uciecze”. Być może, jeśli pozwolą na to okoliczności, uda nam się przeprowadzić wspólne sprzątanie jesienią?
 
      Tymczasem zachęcamy Was gorąco do zadbania o najbliższe, ale i to dalsze otoczenie. Restrykcje związane z pandemią są powoli znoszone, można wyjść na spacer, pobiegać, wybrać się na przejażdżkę rowerem. Podczas tych aktywności nie przechodźcie obojętnie obok leżącego papierka czy butelki. Podniesienie ich i wyrzucenie do najbliższego kosza naprawdę nic nie kosztuje. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że skala problemu jest bardzo duża, nasi pracownicy widzą to m.in. podczas regularnego sprzątania terenów w okolicy ścieżki rowerowej (co dziwi tym bardziej, że na całej trasie ustawione są kosze na odpady). Nie zmienimy od razu całego świata ani mentalności niektórych ludzi. Warto jednak zacząć od siebie i od swojego najbliższego otoczenia. Małymi krokami do celu. Najważniejsza jest świadomość. A  świadomość to także wszystkie podejmowane przez nas działania, które mają wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia – segregacja śmieci w domu, używanie toreb wielokrotnego użytku podczas zakupów czy też naprawa uszkodzonych rzeczy zamiast ich wyrzucania lub znalezienie im innego zastosowania (np. stare garnki mogą nam posłużyć jako doniczki w wyjątkowych kompozycjach ogrodowych). Zobaczcie jakie pomysły związane z dbaniem o planetę mają nasi uczniowie ze szkół w Bratianie (galeria zdjęć) i Jamielniku (prace dostępne pod linkiem): https://gopro.com/v/EDabd9GOXNbzL
 
          Zagrożenie związane z rozprzestrzeniającą się chorobą wymogło na nas zmianę dotychczasowego stylu życia. Ograniczenia nałożone na społeczeństwo przełożyły się na to, co dzieje się w przyrodzie. Weneckie kanały są tak czyste, że widać w nich pływające ryby, w dużych miastach zmniejszyła się warstwa smogu, zwierzęta takie jak sarny czy łosie coraz częściej pojawiają się nie tylko na polach i łąkach, ale i na przedmieściach. Patrząc na wszystko, co dzieje się w obecnej sytuacji wokół nas bardzo łatwo dojść do wniosku, że natura jest w stanie poradzić sobie bez człowieka. Warto jednak się zastanowić, czy człowiek jest w stanie poradzić sobie bez natury?
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

16Galeria zdjęć: Dzień Ziemi 2020

Ulice: Skrajną, Na Stoku i Podleśną w Pacółtowie czeka w tym roku przebudowa

 
 
      Pomimo wyjątkowej sytuacji, związanej z walką z Covid-19 nie zwalniamy tempa. Z myślą o naszych mieszkańcach cały czas realizujemy zaplanowane inwestycje. Właśnie rozpoczęliśmy procedury przetargowe związane z przebudową ulic w Pacółtowie. Nowe nawierzchnie pojawią się na ulicach: Skrajnej, Na Stoku i Podleśnej.
 
     W sierpniu ubiegłego roku, Gmina Nowe Miasto Lubawskie przystąpiła po raz kolejny do konkursu realizowanego w ramach programu rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. FDS jest kompleksowym instrumentem wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Nie dziwi więc fakt, iż konkurencja wśród wnioskodawców jest bardzo duża, bowiem wszystkie władze samorządowe nieustannie dążą do przyspieszenia powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na terenie swojej gminy, miasta czy powiatu.
 
     Kilka dni temu ukazała się lista z wykazem zadań, które otrzymały dofinansowanie oraz tych, które znalazły się na liście rezerwowej. Wśród zakwalifikowanych przez Fundusz Dróg Samorządowych projektów znalazł się również ten złożony przez gminę Nowe Miasto Lubawskie – „Przebudowa ulic Podleśnej, Skrajnej i Na Stoku w Pacółtowie”. Szacowana wartość inwestycji to 2 mln 640 tys. zł. Dzięki pozytywnej ocenie wniosku, na realizację zadania pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości  70% kosztów kwalifikowalnych, czyli niemal 1 mln 830 tys. zł. Projekt zakłada powstanie 747 m.b. drogi, oświetlenia ulicznego oraz kanalizacji deszczowej. Ponadto, infrastruktura drogowa zostanie uzupełniona o odcinki w ul. Skrajnej oraz w ul. Podleśnej o łącznej długości 153 m.b., które nie spełniały wymogów konkursowych. Środki na ten cel będą pochodzić z budżetu gminy.
 
(Kolorem zielonym zaznaczono drogi, które będą realizowane w ramach FDS)
 
 
 
 
czytaj dalej

Aplikacja ProteGO Safe - zalecana przez GIS

Główny Inspektor Sanitarny działając na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r, poz. 59 ze zm.) zaleca stosowanie aplikacji ProteGO Safe. Aplikacja ProteGO Safe. pozwoli kontrolować i zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID 19.

Aplikacja ProteGO pozwala użytkownikowi:

 1. monitorować stan swojego zdrowia poprzez wypełnianie Testu Oceny Ryzyka;
 2. uzupełniać Dziennik Zdrowia, w formacie umożliwiającym wygodne udostępnianie wyników personelowi medycznemu podczas badania;
 3. otrzymywać spersonalizowane rekomendacje odnośnie dalszego postępowania, w oparciu o odpowiedzi udzielone podczas wypełniania Testu Oceny Ryzyka;
 4. otrzymywać powiadomienia zachęcające do regularnego wypełniania Ankiety Oceny Ryzyka oraz innych zachowań profilaktycznych.
 
 
czytaj dalej

"Maseczka dla Mieszkańca"

        Akcja maseczkidlapolski.pl to inicjatywa zapoczątkowana przez dwóch przyjaciół, do których później dołączyły osoby dobrej woli. Założeniem działań jest dostarczenie nieodpłatnych, wielorazowych maseczek jak największej liczbie osób. W akcję zaangażowane są także samorządy lokalne, które zajmą się dystrybucją maseczek wśród swoich mieszkańców. Dzięki firmie WIPASZ S.A – głównemu sponsorowi akcji, maseczki trafią również do mieszkańców Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
Pierwsza partia maseczek została przekazana gminie w piątek 17 kwietnia, zaś kolejna 21 kwietnia. Dalszą dystrybucją w sołectwach zajmą się  ponownie nasi druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej. Harmonogram poniżej.
      To już druga akcja przekazywania maseczek mieszkańcom gminy Nowe Miasto Lubawskie. Pierwsza miała miejsce tuż przed Świętami Wielkanocnymi (09-11.04.2020 r.). Wtedy to strażacy rozdali blisko 8 tysięcy maseczek wielokrotnego użytku wykonanych z elanobawełny, zamówionych przez gminę.
      
 
Co należy wiedzieć o produkcie?
- Maseczki na twarz dystrybuowane w ramach akcji „Maseczki dla Polski” są wielorazowego użytku i nie są wyrobem medycznym. Wspomagają ograniczenie kontaktu rąk z twarzą i rozprzestrzenianie się aerozolu wydychanego przez użytkownika maseczki (katar, kaszel).
- Maseczka może ograniczyć niebezpieczeństwo zarażenia, nie zapewnia jednak pełnej ochrony przed drobnoustrojami i wirusami.
 
Jak należy korzystać z maseczki?
 1. - Wyjmij maseczkę z opakowania.
 2. Zawiąż supeł na gumce.
 3. Wyreguluj długość gumki.
 4. Dodatkowo maseczkę można wyposażyć w jednorazowy filtr. Filtrem może być np. chusteczka higieniczna lub ręcznik papierowy. Należy go włożyć do środka maseczki.
 5. Załóż maseczkę na twarz.
 6. NIE DOTYKAJ PRZEDNIEJ POWIERZCHNI MASECZKI PODCZAS JEJ UŻYWANIA.
 7. PRZED ZDJĘCIEM MASECZKI KONIECZNIE UMYJ RĘCE.
 8. Zdejmij maseczkę chwytając tylko za gumki.
 9. Wyrzuć filtr jednorazowy, ponownie umyj ręce. To bardzo ważne.
Maseczkę wygotuj we wrzątku przez 30 minut.
Maseczkę można używać przez 2 godziny. Po dwóch godzinach należy ją oczyścić lub zmienić na nową. W przypadku użycia filtra jednorazowego, w postaci np. zwykłej chusteczki higienicznej, należy go wymieniać co 30 min. Za każdym razem po dotknięciu maseczki należy umyć dokładnie ręce.
WAŻNE: Maseczka może być używana tylko przez jedna osobę gdyż dekontaminacja nie chroni w 100% przed chorobami przenoszonymi miedzy ludźmi poprzez używanie tych samych przedmiotów.
 
Jak oczyścić maseczkę?
1. Przed oczyszczeniem, złóż maseczkę i owiń jej włókninę gumką z maseczki. Jeśli musisz przechowywać maseczkę, włóż ją do foliowego woreczka. Koniecznie umyj ręce.
2. Złożoną maseczkę umieść we wrzącej wodzie i gotuj ją przez 30 minut. Ponownie umyj ręce. To bardzo ważne.
3. Po 30 minutach ostrożnie wyjmij maseczkę z wody. Uważaj, aby się nie poparzyć. Możesz użyć szczypiec albo innego narzędzia.
4. Wysusz maseczkę w formie złożonej. Możesz suszyć rozwieszoną, lub wykorzystać gorący piekarnik.
5. Niezłożenie i nieowinięcie maseczki gumką podczas oczyszczania może spowodować rozplisowanie się włókniny maseczki, co może utrudniać jej założenie i użytkowanie.
6. Rozplisowanie tkaniny nie wpływa bezpośrednio na jakość maseczki.
Nie wyrzucaj zużytej maski bez zabezpieczenia, gdyż może to stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego! Zużytą maseczkę należy poddać procesowi dekontaminacji, a następnie włożyć do szczelnie zamykanej torebki (np. opakowania) i wyrzucić do pojemnika na śmieci.
Szczegółowe informacje (w tym instrukcje obsługi, filmy instruktażowe) dostępne są na stronie //maseczkidlapolski.pl/#nasza-akcja
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Maseczka dla Mieszkańca 09-11.04.2020

8Galeria zdjęć: Maseczka dla Mieszkańca

Maseczka dla Medyka - znamy wyniki konkursu

Pamiętacie konkurs "Maseczka dla Medyka" ogłoszony przez Lokalną Grupę Działania Ziemia Lubawska? Wczoraj odbył się odbiór maseczek. Komunikat ze strony LGD Ziemia Lubawska:
 
"Kochani! W dniu wczorajszym w biurze Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska odbył się odbiór maseczek w konkursie rękodzielniczym dla Kół Gospodyń Wiejskich ,,MASECZKA DLA MEDYKA”. Udział w konkursie wzięły 4 Koła Gospodyń Wiejskich oraz ku miłemu zaskoczeniu dwie osoby indywidualne, które zechciały wesprzeć naszą akcję. Różnokolorowe maseczki zostały przekazane do Powiatowego Szpitala w Nowym Mieście Lubawskim, w sumie 1310 sztuk! Największą ilość maseczek – 500 sztuk uszyło Koło Gospodyń Wiejskich w Radomnie, zajmując tym samym I miejsce! II miejsce z ilością 300 sztuk zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich w Mroczenku! III miejsce z ilością 210 sztuk maseczek zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich w Tylicach! Koło Gospodyń Wiejskich z Łążka, Pani Katarzyna Milewska oraz Pani Wioletta Cabaj przekazały po 100 sztuk maseczek. Wszystkim bardzo dziękujemy za wsparcie tej pięknej akcji i okazaną pomoc Powiatowemu Szpitalowi w Nowym Mieście Lubawskim. Nagrody laureatom oraz wszystkim uczestnikom zostaną wręczone po zakończeniu pracy zdalnej przez Pracowników biura Stowarzyszenia." https://www.facebook.com/pg/lgdziemialubawska/photos/?tab=album&album_id=2856424614412006
 
Serdecznie gratulujemy naszym wspaniałym Paniom z KGW Radomno i KGW Tylice!
 
czytaj dalej

Niebieska Linia OPS w Mszanowie

OPS MSZANOWO URUCHAMIA SWOJĄ NIEBIESKĄ LINIĘ. Ofiary przemocy domowej nie zostaną bez pomocy
 
       Izolacja związana z ograniczeniami w przemieszczaniu się spowodowała, że w szczególnie trudnej sytuacji znalazły się osoby będące ofiarami przemocy domowej. Dotyczy to również najmłodszych członków rodzin dotkniętych przemocą, którzy od 1 kwietnia nie mogą wyjść z domu bez opieki osoby dorosłej (obostrzenie obejmuje wszystkie osoby do 18 roku życia), przez co mogą oni zostać zamknięci ze swoimi oprawcami w czterech ścianach.
 
      Aby ułatwić kontakt osobom szukającym pomocy i wsparcia, OPS w Mszanowie postanowił  stworzyć skrzynkę pocztową oraz konto messenger. Dlaczego skrzynka pocztowa? Ponieważ wiemy, że w tej trudnej sytuacji dużo łatwiej jest napisać krótką wiadomość niż zadzwonić.
 
     JEŚLI DZIEJE CI SIĘ KRZYWDA MOŻESZ NAPISAĆ na adres e-mail niebieskalinia@gopsmszanowo.pl lub wysłać wiadomość w aplikacji messenger na adres Niebieska Linia OPS Mszanowo.
 
Ponadto informujemy o ogólnopolskich dostępnych infoliniach:
 
Polskie Towarzystwo Psychologiczne - pomoc psychologiczna
730 822 320 - INFOLINIA JEST CZYNNA CODZIENNIE  OD GODZ 09.00 - 21.00.

Olsztyński Telefon Zaufania „Anonimowy Przyjaciel”
(0-89) 527 00 00 oraz (0-89) 527 19 288  dostępne 24 godziny 7 dni w tygodniu
 
Ogólnopolski telefon dla Ofiar Przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”
800 12 00 02 czynny całą dobę, dzwoniąc uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną
Centrum Praw Kobiet : 600-07-07-17
Feminoteka: 888-88-33-88
czytaj dalej

"Coś pozytywnego", czyli optymizm pisany wierszem

 
 
          Jeśli lubisz pisać, poezja to Twój sposób na wyrażenia siebie, a Twoje utwory do tej pory lądowały na dnie szuflady - masz okazję to zmienić! Zapraszamy do wzięcia udziału w nowym konkursie organizowanym przez Lokalną Grupę Działania Ziemia Lubawska.
 
Celem konkursu jest rozwój zdolności poetyckich mieszkańców terenu LGD Ziemia Lubawska, prezentacja ich twórczości, a także zachęcenie do kreatywnego spędzania wolnego czasu w obliczu panującej pandemii oraz pobudzenie do pozytywnego, optymistycznego myślenia.
 
Zgłoszenia odbywają się za pośrednictwem poczty elektronicznej. Podpisany plik PDF należy przesłać na adres: jcabaj@lgdziemialubawska.pl do 30 kwietnia 2020 r. do godziny 12:00.
czytaj dalej
1 ... 4 5 6 7 8 ... 29