Aktualności

Kuźnia Dziadka Jana – nowy punkt na mapie miejsc wartych odwiedzenia

  • 27-08-2019
  • Autor: Sabina Rezmer
  • drukuj
        Do czego może doprowadzić  wieloletnia pasja zbieracza zafascynowanego lokalną historią? Co więcej, zbieracza, który swoją pasją chce się podzielić z innymi? Pan Czesław z Gwiździn znalazł na to sposób! Wyremontował powojenny budynek kuźni należącej do dziadka, podzielił go na trzy pomieszczenia i tam umieścił swoje eksponaty. W ten sposób powstały miejsca, które naprawdę warto zobaczyć.
      
       Zwiedzanie rozpoczynamy od tytułowej kuźni. Nie jest to jednak kuźnia sensu stricto. Należy tu mówić , podobnie jak przy pozostałych dwóch pomieszczeniach, bardziej o inspiracji konkretnym miejscem. Nie zmienia to jednak faktu, iż po otwarciu drewnianych wrót zostajemy niejako przytłoczeni ilością przedmiotów zgromadzonych na tej niedużej przestrzeni. Wszystkie elementy wyposażenia – imadła, kowadła, ściana obwieszona podkowami - nie pozostawiają złudzeń co do tego, czym zajmował się ich właściciel.
 
      Po wyjściu z kuźni przechodzimy do miejsca, które z całą pewnością mogłoby posłużyć za plan zdjęciowy do niejednego filmu rozgrywającego się w latach 60-tych czy 70-tych XX wieku na polskiej wsi. W wystylizowanej kuchni  znajdziemy m.in. stary piec kaflowy (zbudowany przez Pana Czesława) oraz bezdyskusyjny hit dekoracyjny czasów PRL-u – haftowane makatki z hasłami wychwalającymi zasługi gospodarnej Pani Domu.  Wakacje u babci na wsi? Sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa gwarantowana!
 
      Na koniec przenosimy się na piętro, po drodze mijając również wiele ciekawych eksponatów. W pomieszczeniu zlokalizowanym nad kuźnią i kuchnią czeka nas kolejny „efekt  WOW”.  Nie ma tu motywu przewodniego. Są tu nagromadzone przedmioty różnorakiego pochodzenia i przeznaczenia. Od starych kołowrotków przędzalniczych, włocławskiej ceramiki po dewocjonalia. Nie odnosimy jednak wrażenia chaosu.  Właściciele zadbali, aby miejsce to było w miarę spójne, by zwiedzający nie miotali  się pomiędzy jednym eksponatem a drugim. Można nawet przysiąść na chwilę na krześle i poczytać gazety (reprodukcje wydań z 1940 roku).
 
       Dlaczego zachęcamy do odwiedzenie Kuźni Dziadka Jana? Ponieważ jest to miejsce wyjątkowe, zrodzone z pasji i chęci dzielenia się nią z innymi. Oczywiście nie każdy odnajdzie się w „tych klimatach”. Warto jednak pojechać do Gwiździn ponieważ to miejsce to także nasza historia. Większość przedmiotów pochodzi z okolicznych miejscowości. Są to rzeczy kupione, ofiarowane przez mieszkańców lub po prostu ocalone przed wyrzuceniem. 
      
     Kuźnia będzie otwarta dla zwiedzających od września dwa razy w tygodniu:
we wtorki i piątki w godz. 10.00-17.00.                  
Grupy zorganizowane właściciele zapraszają po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.
 
„Kuźnia Dziadka Jana. Nasze muzeum.” Barbara i Czesław Klonowscy                                                                                    
Gwiździny 79                                                                                                                                          
13-300 Gwiździny                                                                                                                                   
Tel. 693 702 263
 
       Przypominamy, że na terenie gminy funkcjonują jeszcze dwa podobne miejsca. Zapraszamy do Izby Tradycji w Szkole Podstawowej w Radomnie oraz do biblioteki w Jamielniku gdzie działa Lokalna Izba Pamięci.
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

13Galeria zdjęć: Kuźnia Dziadka Jana

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00, Fax.: 56 472 63 05
e-mail: urzad[@]gminanml.pl
ESP: /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek - Wtorek:   7:30 - 16:00
Środa - Czwartek:    7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:30