Aktualności

Toast Noworoczny 2020 - podsumowania, plany i Laury Zasłużonych

            Dwanaście miesięcy intensywnej pracy, realizacji inwestycji na niespotykaną do tej pory skalę oraz wiele wspaniałych wydarzeń kulturalno-społecznych i sportowych – tak, w dużym skrócie, wyglądał rok 2019 w gminie Nowe Miasto Lubawskie.
 
             Od wielu już lat, w gminie Nowe Miasto Lubawskie konsekwentnie stawiamy na wielokierunkowy rozwój i inwestycje. W minionym roku na inwestycje wydaliśmy rekordową kwotę blisko 17 mln zł. Pod tym względem, po raz kolejny, jesteśmy w ścisłej czołówce samorządów naszego województwa. Te wszystkie inwestycje nie byłyby możliwe, gdyby nie ciężka praca, niemal do ostatnich dni roku, dobre zarządzanie finansami i odważne decyzje, których celem była racjonalizacja wydatków. Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć. – powiedział do zgromadzonych       na Toaście Noworocznym gości wójt Tomasz Waruszewski, po czym zaprosił do wspólnego oglądania filmu prezentującego dorobek inwestycyjny roku 2019.
 
          Wśród licznie przybyłych na spotkanie znaleźli się m.in.: poseł Zbigniew Ziejewski, reprezentujący Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Bogdan Bartnicki, w imieniu parlamentarzystów PiS Mieczysław Łydziński, radna Sejmiku Województwa Jolanta Szulc, starosta Andrzej Ochlak wraz z wicestarostą Jerzym Czaplińskim, przewodniczący rady powiatu Kazimierz Wiśniewski. Zaproszenie przyjęli również burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego Józef Blank, wójt Biskupca Arkadiusz Dobek i wójt Grodziczna Tomasz Szczepański oraz  wójt-senior Roman Trąpczyński.  Na sali nie zabrakło przedstawicieli lokalnych samorządów, okolicznych instytucji           i miejscowych stowarzyszeń, radnych i społeczników.   
 
            Podczas uroczystości gospodarz gminy nie zapomniał o podziękowaniach dla osób, które przyczyniły się do sukcesów minionego roku. Nie byłoby tych wszystkich osiągnięć, gdyby nie dobra, konstruktywna współpraca wójta, radnych, sołtysów, pracowników urzędu oraz samych mieszkańców.
 
            To właśnie z myślą o swoich mieszkańcach Gmina Nowe Miasto Lubawskie przyznaje Laury Zasłużonych dla Dobra Wspólnego. Są one podziękowaniem, za pracę dla osób i organizacji, które aktywnie włączają się w życie swoich małych ojczyzn, podejmują działania mające na celu poprawę wizerunku miejscowości a także przyczyniają się do integracji lokalnych społeczności.  W tym roku Laury otrzymali:
 
- Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Jamielnik - za podejmowanie cennych inicjatyw dla mieszkańców Jamielnika i społeczności gminy. W ubiegłym roku dzięki staraniom stowarzyszenia został oczyszczony staw w miejscowości i zagospodarowano jego otoczenie;
- Koło Gospodyń Wiejskich w Mszanowie - za działania podejmowane na rzecz społeczności lokalnej, podejmowanie inicjatyw prozdrowotnych i kulturalnych oraz organizację wydarzeń integrujących mieszkańców;
- Izabela Ziółkowska-Balewska i Jan Bazyli Lipszyc - inicjatorzy i autorzy książki pt. "Historie           z Lekart", w której spisane zostały historie miejscowych rodów oraz wspomnienia mieszkańców. Publikacja okazała się wielkim sukcesem i w planach jest wydanie kolejnej części.
- Alina Ługiewicz i Klaudia Kucińska - uczennice SSP Tylice. Wyróżnione za znakomite wyniki sportowe osiągane na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Alina Ługiewicz to utalentowana biegaczka zaś Klaudia Kucińska jest mistrzynią w pchnięciu kulą;
- RADOMNO BIEGA - grupa ludzi, których pasją jest sport, inicjatorzy I Biegu Przełajowego im. ks. Józefa Dembieńskiego -  zgromadził on ponad setkę uczestników z różnych stron Polski i był jednym z ważniejszych wydarzeń sportowych w gminie w 2019 roku;
- Iwona Trąpczyńska - nauczycielka historii ze szkoły w Skarlinie, inicjatorka i twórczyni filmu              o Augustynie Serożyńskim – pochodzącym z Lekart senatorze i pośle na Sejm RP;
              
             Podczas toastu wspomnieliśmy także osoby, które odeszły od nas w 2019 roku.:
Zdzisław Arentowicz - wieloletni sołtys Gwiździn oraz radny gminy w latach 2006-2010. Zasłużony społecznik działający na rzecz rozwoju wsi;
Bolesław Groszkowski – działacz społeczny, związany z klubem Wicher Gwiździny, organizator popularnych wśród mieszkańców imprez i festynów, głownie sportowych (m.in. meczu Kawalerowie - Żonaci);
 
Spotkanie noworoczne to okoliczność do podsumowania minionego roku i przedstawienia planu działań na przyszłość. Mamy nadzieję, iż obecny rok również zapisze się na kartach historii naszej gminy udanymi inwestycjami, wydarzeniami społeczno-kulturalnym oraz współpracą z mieszkańcami.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

17Galeria zdjęć: Toast Noworoczny 2020

Święto wszystkich Babć i Dziadków

  • 21-01-2020
  • Autor: Sabina Rezmer
  • drukuj
 
                          Czy wiecie, że Dzień Babci obchodzony jest w Polsce od 56 lat?
Pomysł utworzenia święta pojawił się w tygodniku Kobieta i Życie” w 1964 roku, natomiast już rok później święto to zaczął popularyzować „Ekspres Poznański”, a jego głównym pomysłodawcą był Kazimierz Flieger . W roku 1966 również „Ekspres Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia „dniem babci”.  W tym samym dniu swoje święto mają również babcie z Bułgarii i Brazylii. Najprawdopodobniej         w latach 80-tych przywędrował do Polski z Ameryki zwyczaj obchodzenia Dnia Dziadka, który z każdym rokiem  stawał się coraz popularniejszy.
             
                       Czy tego typu święta są potrzebne? Przecież miłość i szacunek należą się babciom            i dziadkom każdego dnia. Zdania są podzielone. Jedno jest pewne – rola babci i dziadka jest bardzo ważna. Zaraz po rodzicach są to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka.
             
                    Kto zaszyje dziurę w spodniach, upiecze najlepsze ciasto na świecie i na dodatek pozwoli się ubrudzić mąką? Oczywiście babcia. To ona pokaże ci też,  jak pielęgnować kwiaty oraz pomoże przygotować strój na bal karnawałowy. I co najważniejsze – babcie są specjalistkami od dokarmiania. Wie to każdy, kto kiedyś próbował wymigać się np. od domowego obiadu. Nieważne, czy masz lat pięć, czy trzydzieści pięć – nie ma takiej siły, która powstrzyma babcię przed zaproponowaniem          i podaniem ci smakołyka. Co ciekawe, u każdej babci jest taka jedna szafka, w której zawsze znajdą się np. ulubione cukierki lub ciasteczka.
              
                     Dziadek wprowadzi w tajniki majsterkowania. To on pokaże ci, jak założyć łańcuch          w rowerze  i zbudować karmnik dla ptaków. Spędzenie połowy dnia na łowieniu ryb lub spacerowaniu po lesie  w poszukiwaniu grzybów także zazwyczaj nie stanowi dla niego problemu. I oczywiście nikt, tak jak dziadek nie kibicuje swoim wnukom podczas wszystkich możliwych zawodów i turniejów.
              
                        To tylko garstka rzeczy, które babcie i dziadkowie robią ze swoimi wnukami. Wszystko oczywiście zależy od zainteresowań, możliwości itp. Dowodzą one jednak jednego. Mają dla swoich wnuków to, co najważniejsze – czas. Opowiedzą historie rodzinne, zawsze wysłuchają, doradzą, pomogą. I otoczą bezwarunkową miłością.
              
                        Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego, co najlepsze: zdrowia, pogody ducha, radości i wszelkiej pomyślności. Bądźcie dumni ze swoich wnuków, tych młodszych i tych już dorosłych. Niech ten czas, który z nimi spędzacie będzie dla Was przyjemnością. Nie zapominajcie jednak o sobie, o swoich pasjach, zainteresowaniach                i marzeniach…
              
 

Harmonogram zebrań wiejskich 2020

Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie zaprasza wszystkich mieszkańców na zebrania wiejskie, podczas których odbędzie się  m.in. podsumowanie działalności sołtysów i rad sołeckich za 2019 rok.
 
czytaj dalej

Ferie zimowe czas zacząć!

     Ferie zimowe to czas, na który czekają wszystkie dzieci. Marzą nie tylko o dwóch tygodniach wolnych on nauki ale też o sankach, łyżwach i nartach. Niestety, póki co o typowych zimowych szaleństwach możemy zapomnieć,  próżno doszukiwać się oznak zapowiadanej zimy stulecia…            Czy oznacza to, że jedyną alternatywą jest wylegiwanie się przed telewizorem? Co to to nie! Podpowiemy Wam, jak spędzić czas ze śniegiem (nadal pozostaje cień nadziei) lub bez niego.
 
     Za oknem pogoda jednak typowo zimowa? Wskakujcie w ciepłe ubrania, wyciągajcie sanki, łyżwy, narty, deski lub wszystko to, na czym da się zjeżdżać z górki. Wierzymy, że nie straszny jest Wam śnieg i mróz. Zabawa w większym towarzystwie pozwala na urządzenie zawodów w najszybszych zjazdach lub bitwy na śnieżki. Jeśli macie taką możliwość poproście rodziców by zorganizowali kulig zakończony ogniskiem.
 
     Co zrobić, jeśli pogoda za oknem bardziej przypomina jesień niż zimę? Nie oznacza to, że musicie spędzić ten czas w czterech ścianach domu. Sanki zamieńcie na rower lub hulajnogę. Wybierzcie się na spacer po okolicy, na pewno znajdziecie wiele ciekawych miejsc. Róbcie zdjęcia, żeby zapamiętać te chwile. Być może okaże się , że podczas tych „wypadów” odkryjecie coś, co Was zainteresuje            na tyle, że przerodzi się w nową pasję?
 
     Jeżeli nie przekonują Was nasze pomysły na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu,         a znudziło się Wam siedzenie w domu, zapraszamy do naszych bibliotek w Bratianie, Radomnie, Jamielniku i Gwiździnach. Wszystkie biblioteki w okresie ferii czynne są w normalnych godzinach.  Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie każdy jest molem książkowym i niektórzy trzymają się         z daleka od tego typu instytucji. Jednak współczesne biblioteki to nie tylko wypożyczalnie książek. Można tam naprawdę spędzić miło czas z przyjaciółmi i znajomymi np. podczas turniejów gier planszowych, zajęć plastycznych itp. Dodatkowo, własnie w czasie ferii, dla najmłodszych odbędzie się przedstawienie teatralne pt. „Wojtek Strażak”.  
 
Wszystkie zajęcia dodatkowe proponowane przez biblioteki możecie śledzić na ich profilach na Facebooku.
 
Biblioteka w Gwiździnach
29 stycznia od godz. 11:00
30 stycznia od godz. 11:00
31 stycznia godz. 15.30 - przedstawienie teatralne „Wojtek Strażak”
 
Biblioteka w Bratianie
24 stycznia od godz. 10:00
 
Biblioteka w Radomnie
27 stycznia od godz. 10.00
31 stycznia godz. 12.00 - przedstawienie teatralne „Wojtek Strażak”
 
Biblioteka w Jamielniku
31 stycznia godz. 13.30 - przedstawienie teatralne „Wojtek Strażak”
 
 
 
Atrakcje przygotowane dla dzieci przez bibliotekę w Jamielniku:
 
 
            Chociaż ferie są czasem wolnym od nauki, nie oznacza to, że należy omijać szkołę szerokim łukiem. Tam również wiele się dzieje. Udowadnia to Społeczna Szkoła Podstawowa w Tylicach, która, jak co roku, przygotowała moc atrakcji dla swoich uczniów. Każdy znajdzie coś dla siebie –  zajęcia plastyczne,  warcabowo-szachowe, sportowe, a nawet biwak cyrkowy.  
 
     Nawet jeśli nie znaleźliście nic dla siebie, życzymy Wam wspaniałych ferii. Przede wszystkim powinien być to czas odpoczynku, „resetu”, nadrabiania zaległości filmowych, książkowych, towarzyskich. Mamy nadzieję, że za dwa tygodnie pełni energii wkroczycie w nowy semestr szkolny.
 
czytaj dalej

Ponad 50 tys. zł podczas 28 Finału WOŚP!

      
         Za nami 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrane w tym roku środki przeznaczone zostaną na  zakup najnowocześniejszego sprzętu służącego do ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji, głównie kardiologicznych i neurologicznych. Specjalistyczne urządzenia otrzymają również oddziały chirurgii ogólnej.
     
        Od wielu lat w akcję zbierania funduszy angażuje się również Gmina Nowe Miasto Lubawskie. Każdy rok jest dla nas zaskoczeniem. Zawsze, kiedy myślimy, że osiągnęliśmy już maksimum naszych możliwości zarówno finansowych, jak i organizacyjnych, że mamy rekord, który bardzo trudno będzie pobić – nadchodzi kolejny finał WOŚP. I  nagle okazuje się, iż nie ma jednak rzeczy niemożliwych, „(…) ain't no mountain high enough” – jak usłyszymy w popularnej piosence. Nie ma tak wysokiej góry, której byśmy nie przeskoczyli. Lub obeszli. Udowodnili to nasi Mieszkańcy. W tym roku kwota, jaka zasili konto fundacji to aż 51 451,00 zł! To ponad 11 tys. zł więcej, niż w roku 2019.
              
      Jak zawsze szczególne wyrazy uznania za olbrzymie zaangażowanie, pomoc w organizacji Finału oraz podjęcie szlachetnej inicjatywy prężnych działań charytatywnych na terenie gminy, kierujemy    w stronę naszych niezawodnych Sztabów Orkiestry:
 
Sztab GCK Mszanowo: 22363,46 zł, w tym:
Tylice – 7019,70 zł
Gwiździny – 2538,30 zł
Skarlin – 2498,52 zł
Bratian – 10306,94 zł
Sztab Jamielnik7049,70 zł
Sztab Radomno22037,84 zł
              
       Ten finał niewątpliwie pokazał, jak wielkie pokłady dobra drzemią w Mieszkańcach naszej gminy. Nie od dziś wiemy, że zawsze można na Was polegać. Podobno dobro, które daliśmy od siebie wraca. Od innych osób, w innej postaci, w innym czasie… ale wraca. I tego Wam życzymy.
 
   
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

34Galeria zdjęć: WOŚP 2020

Rozliczanie projektów oraz Fundusze Europejskie dla firm - spotkanie informacyjne

        Szukasz nowych rozwiązań i środków finansowych, które pomogą w rozwoju Twojej firmy? Zapraszamy na spotkanie informacyjne organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Spotkanie to skierowane jest do osób zainteresowanych tematyką rozliczania projektów realizowanych w ramach Poddziałań 1.2.1, 1.2.2, 1.3.2, 1.4.2, 1.4.3, 1.4.4, 1.5.1    i 1.5.2 Osi 1 Inteligentna Gospodarka Warmii i Mazur Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego    na lata 2014-2020, a także możliwościami uzyskania wsparcia unijnego na rozwój firmy. Spotkanie odbędzie się 12 lutego 2020 r. od 10:00 do 12:45 w Hotelu Młyn                    w Elblągu, przy ul. Kościuszki 132.
 
Szczegółowe informacje dostępne pod adresem:
 
 
 
czytaj dalej

Największa orkiestra świata? Oczywiście Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy!

      Wiatr w żagle! Już w najbliższą niedzielę rozpoczynamy wielki finał wspólnego rejsu, którego celem jest zbiórka pieniędzy na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.
 
    Główne centra dowodzenia zlokalizowane będą w szkołach. Sztab Orkiestry GCK Mszanowo tradycyjnie gra w Bratianie, Gwiździnach, Skarlinie i Tylicach. Orkiestrowy rozkład jazdy rozpocznie się już w piątek, 10 stycznia. Na ten dzień zaplanowano m.in. zabawę karnawałową w Skarlinie, turniej piłki nożnej w Bratianie oraz gwiazdkę szkolną w Gwiździnach.
W niedzielę do akcji przystąpią wolontariusze, którzy będą zbierać datki do puszek. Po południu zaś zapraszamy do udziału w zabawach dla dzieci i licytacjach. Nie zabraknie oczywiście słodkości           w kawiarenkach, przygotowanych specjalnie na tę okazję.
 
 
       Interesująco zapowiada się również niedziela w Radomnie.  Tu orkiestrowe granie rozpocznie się na sportowo. Organizatorzy proponują bieg główny na dystansie 6 km, wycieczkę rowerową na dystansie 13 km oraz bieg/spacer dzieci z rodzicami. Zapisy od godziny 11:30 w szkole. Start przewidziano na godzinę 13:00. Wpisowe - dobrowolna opłata na rzecz Orkiestry. Dla każdego uczestnika przewidziano pamiątkowy medal, a na mecie będzie czekał ciepły posiłek i słodka niespodzianka. Ponadto w programie: licytacja orkiestrowych gadżetów, loteria fantowa, kawiarenka oraz moc atrakcji dla najmłodszych. Na zakończenie - tradycyjne światełko do nieba.
 
       W Szkole Podstawowej w Jamielniku również czeka na mieszkańców wiele atrakcji związanych z wielkoorkiestrowym graniem. Na sobotę zaplanowano turniej siatkówki, który rozpocznie się o godz. 9.00. W niedzielę natomiast mieszkańcy będą mogli wziąć udział m.in. we wspólnym kolędowaniu oraz przekonać się, jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy w wykonaniu strażaków. Wszystkie panie zaś na pewno chętnie skorzystają z profesjonalnego badania cery. Odbędzie się również licytacja gadżetów.
 
Zapraszamy do wspólnej zabawy!
 
 
 
czytaj dalej

Dlaczego warto założyć Kartę Seniora?

            Każdy senior, który ukończył 60 lat może wyrobić własną Ogólnopolską Kartę Seniora. Upoważnia ona do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, w tym m.in. sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, instytucjach zdrowia    i kultury. Do programu przystąpiło również wielu lokalnych przedsiębiorców, którzy oferują zniżki w wysokości 5-30% m.in. na usługi remontowe, fryzjerskie czy przejazdy taksówką ale także na zakupy w wybranych sklepach (lista przedsiębiorców dostępna na stronie: https://glosseniora.pl/gdzie-skorzystac-z-karty/ ).

         Mieszkańcy Gminy Nowe Miasto Lubawskie, chcący otrzymać Kartę Seniora mogą zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanowie, do pokoju nr 2 i wypełnić stosowny wniosek. Karty wydawane są bezpłatnie.

czytaj dalej

Koniec roku pod znakiem wyjątkowych jubileuszy

     Spotkania z Jubilatami są zawsze wyjątkowe. To jedna z tych okazji, kiedy można poznać historię oraz dzieje naszego regionu "z pierwszej ręki", posłuchać rodzinnych anegdot, powspominać…Wszak ile osób, tyle różnych opowieści. Każda z nich doświadczyła nie tylko wielu trudów i radości życia codziennego, ale też związanych z wydarzeniami, które miały wpływ na życie każdego z nas.
 
     Koniec grudnia był wyjątkowy aż dla czterech mieszkanek naszej gminy – obchodziły one swoje 90 urodziny! Wszystkie Panie odwiedził Wójt Gminy Tomasz Waruszewski oraz Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Pijaczyńska. Nie zabrakło życzeń, kwiatów i drobnych upominków oraz, oczywiście, pamiątkowych zdjęć.
 
Z okazji tak wspaniałego jubileuszu, Paniom:
Stefanii Rogożyńskiej, Jadwidze Gurzyńskiej, Henryce Hincmann i Stefanii Lendzion
jeszcze raz życzymy przede wszystkim zdrowia ale też pogody ducha, dni pełnych słońca i radości oraz wszystkiego, co najpiękniejsze i najmilsze w życiu.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: 90 urodziny

Uzasadnienie do uchwał w sprawie restrukturyzacji szkół

             Po wielu tygodniach bezowocnych starań mających na celu utworzenie szkół społecznych,           20 grudnia 2019 r. Rada Gminy Nowe Miasto Lubawskie podjęła uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej im. Ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach, Szkoły Podstawowej w Skarlinie i Szkoły Podstawowej w Radomnie w placówki o strukturze organizacyjnej obejmujące klasy I-III z oddziałem przedszkolnym.
 
         Obecnie w Gminie Nowe Miasto Lubawskie funkcjonuje 6 placówek oświatowych złożonych        z ośmioklasowej szkoły podstawowej i przedszkola. Uchwały intencyjne zakładają reorganizację polegającą na pozostawieniu na terenie gminy dwóch szkół o strukturze organizacyjnej  klas I-VIII      w Bratianie i Jamielniku. To właśnie tam, od nowego roku szkolnego, miałyby uczęszczać dzieci z klas IV-VIII z Gwiździn, Radomna i Skarlina.  
Powodem restrukturyzacji jest przede wszystkim mała liczba uczniów.
czytaj dalej