Aktualności

Realizacja projektu Polska-Rosja coraz bliżej

  • 23-10-2019
  • Autor: Sabina Rezmer
  • drukuj
 
       W Jamielniku trwają intensywne prace budowlane. Już pod koniec roku mieszkańcy będą mogli w pełni korzystać z nowych dróg gminnych. Jednak to nie jedyna inwestycja realizowana w Jamielniku. Równocześnie z budową dróg prowadzone były prace polegające na budowie kanalizacji sanitarnej. Tak rozległy zakres prac ma swoje logiczne uzasadnienie - zaprojektowana kanalizacja sanitarna biegnie bowiem w trasie powstających ulic. Wartość obu inwestycji to niemal 10 mln zł, a to jeszcze nie koniec. W planach na najbliższe lata jest budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków w tejże miejscowości. Kilka dni temu okazało się, iż jesteśmy już krok bliżej realizacji tej inwestycji.
   
      Przypomnijmy, że Gmina Nowe Miasto Lubawskie w roku 2018 złożyła z miastem Sowieck (Obwód Kaliningradzki) wspólny wniosek w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020. Nasza gmina wnioskowała o przeznaczenie środków na budowę kanalizacji sanitarnej o długości ok. 2,6 km i oczyszczalni ścieków w Jamielniku, natomiast strona rosyjska m.in. na budowę sieci kanalizacji sanitarnej pod dnem rzeki Tylża, która ma swe ujście  w rzece Niemen.
       21 października ukazała się lista zatwierdzająca projekty złożone w ramach Programu. Na 42 wnioskodawców (każdy wniosek musiał składać się z partnerów polsko-rosyjskich) zaledwie 10 wniosków znalazło się na wspomnianej liście zadań przeznaczonych do dofinansowania.  W tym gronie znalazła się również Gmina NML.
 
     Cały budżet projektu to niemal 2,3 mln euro, z czego 1,25 mln euro przypada na Gminę Nowe Miasto Lubawskie, która jest liderem projektu, a ponad 1 mln euro na miasto Sowieck. Samo dofinansowanie obejmuje 90% kosztów kwalifikowalnych przewidzianych w projekcie. W przypadku finalnego zatwierdzenia wniosku aplikacyjnego przez Komisję Europejską koszt budowy zostanie w znacznej części zrefundowany.
 
      Trzymamy kciuki, aby decyzja KE okazała się dla nas pomyślna. Budowa sieci kanalizacyjnej nie tylko wpłynie korzystnie na środowisko (stare szambo może stanowić poważne zagrożenie - do wód powierzchniowych i gruntowych, a także do gleby, mogą dostawać się zanieczyszczenia). Przede wszystkim podwyższy ona standard i jakość życia mieszkańców Jamielnika poprzez zmniejszenie kosztów związanych z utrzymywaniem zbiorników bezodpływowych. Odprowadzanie ścieków do kanalizacji sanitarnej jest tańsze niż właściwe utrzymanie szczelnego szamba. Wiąże się to również z brakiem kontroli nad terminowym opróżnianiem zbiorników oraz eliminacją brzydkich zapachów.
 
 
O wspólnym projekcie z miastem Sowieck pisaliśmy m.in.: http://old2.gminanml.pl/PL/1000/698/Wizyta_wojta_w_rosyjskim_miescie_Sowieck/k/
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wyłączną odpowiedzialność za treść artykułu ponosi Gmina Nowe Miasto Lubawskie i w żadnym wypadku nie można uznać, że odzwierciedla on stanowisko Unii Europejskiej, IZ lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00, Fax.: 56 472 63 05
e-mail: urzad[@]gminanml.pl
ESP: /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek - Wtorek:   7:30 - 16:00
Środa - Czwartek:    7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:30