Aktualności

"Koperta życia" - z nią możesz być bezpieczny

  • 03-12-2019
  • Autor: Sabina Rezmer
  • drukuj
         Gorąco zachęcamy osoby w wieku senioralnym (60+), a także niepełnosprawne, schorowane            i samotnie mieszkające – bądź ich bliskich, aby zgłaszać się do Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie po odbiór bezpłatnych „Kopert życia”. Zapotrzebowanie na nie można także składać u sołtysów. Zestaw niezbędnych informacji, umieszczony w zamkniętej kopercie i schowany w lodówce, może uratować zdrowie, a nawet życie!
 
         „Koperta życia” to inicjatywa do udziału w której serdecznie namawiam. Podjęliśmy ją w trosce o Państwa bezpieczeństwo. W chwili możliwej interwencji lekarskiej w domu poszkodowanego, służby ratunkowe będą mogły udzielić mu szybkiej pomocy, dzięki kopercie z pisemnym zarysem jego stanu zdrowia. Statystyki pokazują, że prawidłowo wypełnione karty informacyjne w „Kopercie życia” (ich treść musi zostać uprzednio sprawdzona i potwierdzona przez lekarza) niejednokrotnie uratowały ludzkie życie. Warto więc skorzystać z możliwości, którą Państwu ofiarujemy lub zrobić prezent bliskiej osobie – tym samym obdarować ją większym komfortem. Czasem o ludzkim życiu decyduje sekunda, a wówczas każda wskazówka jest naprawdę ważna!” – komentuje i zachęca Dyrektor OPS, Anna Pijaczyńska.
 
         Na karcie informacyjnej powinny znaleźć się wszystkie dane, które mogą być potrzebne ratownikowi medycznemu na wypadek konieczności udzielenia pomocy - zwłaszcza gdy pacjent jest nieprzytomny lub kontakt z nim jest ograniczony. Skraca to wyraźnie okres zbierania wywiadu medycznego i umożliwia ratownikowi niesienie natychmiastowej pomocy. Zazwyczaj są to: imię, nazwisko, numer Pesel, telefony kontaktowe do bliskich osób, a także grupa krwi, choroby na które się leczymy, przyjmowane leki, uczulenia.
 
        Kopertę chowa się w lodówce, którą oznacza się magnesem z dopiskiem: „Tu jest Koperta życia”. Dlaczego w lodówce? Dlatego, że jest to urządzenie łatwe do zlokalizowania w każdym domu.
 
         Blankiety można odbierać w Ośrodku Pomocy Społecznej (Mszanowo, ul. Podleśna 1, budynek Urzędu Gminy) – w pokoju nr 2. Ośrodek czynny w: poniedziałki i wtorki w godz. 7.30 - 16.00,  środy           i czwartki w godz. 7.30 - 15.30 oraz w piątek w godz. 7.30 - 14.30. Serdecznie zapraszamy!
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00, Fax.: 56 472 63 05
e-mail: urzad[@]gminanml.pl
ESP: /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek - Wtorek:   7:30 - 16:00
Środa - Czwartek:    7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:30