Aktualności

Obowiązek umieszczenia tablic z nr domu

 
             Odpowiednio oznaczona nieruchomość ułatwi pracę nie tylko listonoszowi czy kurierowi. Również operatorzy odbierający odpady mogą miec problemy w związku ze źle oznakowaną nieruchomością. Dlatego przypominamy:
 
- tabliczka z numerem porządkowym powinna być umieszczona na frontowej ścianie budynku, w widocznym miejscu i odpowiedniej wielkości;
- nie może być zasłonięta;
- w miarę możliwości powinna być oświetlona;
- jeśli dom znajduje się w głębi posesji tabliczka powinna być również umieszczona na ogrodzeniu;
 
             Konieczność posiadania tabliczki z numerem domu reguluje ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne  z dnia 17 maja 1989 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2052 oraz 2021 r. poz. 922).
W związku z powyższym przypomina się o wynikającym z art. 47b ust. 1, 2 i 4 wyżej wspomnianej ustawy, obowiązku umieszczenia w widocznym miejscu na budynku lub na ogrodzeniu (bramie) nieruchomości, tablicy z nazwą miejscowości, ulicy i nadanym numerem porządkowym w terminie 30 dni od daty otrzymania  zawiadomienia o nadanym numerze porządkowym.
Tablice z numerami porządkowymi powinny być czytelne, widoczne oraz utrzymane w należytym stanie. Uchylenie się od tych obowiązków może spowodować zgodnie z art. 1 pkt 1 i art. 2 § 1 pkt 10 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1427, 1492, 2320 oraz z 2021 r. poz. 11, 41) zastosowanie ustawowo określonych sankcji.

 
 
 
czytaj dalej

ARiMR - pomoc dla producentów świń (ASF)

ARiMR - pomoc na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu dla producentów świń z terenów objętych restrykcjami w związku z ASF.

Pomoc na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta świń ze sprzedaży świń z siedzib stada tego producenta utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń w okresie obejmującym sprzedaż świń w danym kwartale, począwszy od czwartego kwartału 2020 r.

Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/arimr/pomoc-na-wyrownanie-kwoty-obnizonego-dochodu-dla-producentow-swin-z-terenow-objetych-restrykcjami-w-zwiazku-z-asf

czytaj dalej

II Gminny Konkurs Plastyczny "Przemocy STOP"

           Pomysłodawcą Gminnego Konkursu Plastycznego pn.: „PRZEMOCY - STOP ” jest Gminny Zespół Interdyscyplinarny w Mszanowie, a organizatorem Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie przy współpracy ze szkołami z terenu Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Właśnie rusza jego II edycja.
 
    Celem konkursu jest zainicjowanie artystycznej refleksji na temat przemocy, która bezpośrednio i pośrednio obecna jest wokół nas (dostrzeżenie problemu przemocy w otoczeniu rówieśniczym, sytuacjach rodzinnych, sąsiedzkich, szkolnych, a także w telewizji, grach komputerowych, na portalach społecznościowych, w tym cyberprzemocy).
   
    Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem i oczywiście do udziału w konkursie.
czytaj dalej

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Nie czekaj do 30 września - na samospis internetowy lub na infolinii masz czas do momomentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz!
 
 
czytaj dalej

Konkurs - Komiks kontra AIDS

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Mieście lubawskim informuje, że Krajowe Centrum ds. AIDS ogłosiło konkursu na komiks dotyczący problematyki HIV/AIDS, w myśl zasady, że czasami łatwiej, a niekiedy wręcz lepiej opowiedzieć  o czymś kilkoma rysunkami, szczególnie jeśli dotyczy to tak trudnej tematyki, jaką jest kwestia HIV/AIDS.

Celem konkursu jest podnoszenie poziomu świadomości i wiedzy Polaków nt. HIV/AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową. Uczestnicy konkursu zostali zachęceni, aby treść komiksu zawierała informacje związane między innymi z:

    drogami zakażenia HIV,
    sposobami zapobiegania HIV,
    prawami i obowiązkami osób zakażonych HIV i chorych na AIDS,
    upowszechnieniem informacji o możliwości wykonania testu w kierunku HIV anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD)
    upowszechnieniem informacji na temat leczenia antyretrowirusowego (ARV),
    postępowaniem poekspozycyjnym,
    adresami i numerami kontaktowymi do organizacji czy instytucji pomocowych, np. Telefon Zaufania AIDS 800 888 448, strona Krajowego Centrum ds. AIDS http://aids.gov.pl/

W skład komisji konkursowej oceniającej prace oraz dokonującej wyboru laureatów wchodzą przedstawiciele środowiska twórców komiksów i znawcy tego medium: Maciek Empro, Anna Krztoń, Piotr Nowacki i Szymon Holcman.

Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w 2002 roku, kiedy został wydany zbiór prac nagrodzonych w konkursie skierowanym do młodzieży pt.  „Komiks kontra AIDS" i cieszyło się dużym zainteresowaniem szczególnie w grupie młodych osób, a sama publikacja uzyskała bardzo dobre recenzje również w środowisku doświadczonych twórców komiksów.
czytaj dalej

ASF - jak wygląda sytuacja w gminie NML?

               W dniu 17.08.2021 r. w Sali obrad urzędu gminy odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołane przez wójta gminy w związku z bardzo trudna sytuacją spowodowaną wykryciem na terenie gminy ognisk wirusów ASF (afrykański pomór świń) i ptasiej grypy (H5N8).
               W spotkaniu uczestniczył Powiatowy Lekarz Weterynarii i Przedstawiciel Lasów Państwowych Nadleśnictwa Iława oraz przedstawiciele Kół Łowieckich, Powiatowej Izby Rolniczej i rolników, a także prezes Lubawskiej Spółdzielni Producentów Trzody Lub-Tucz, sołtys Radomna i pracownicy urzędu ds. ochrony środowiska i zarządzania kryzysowego.
Jako pierwszy sytuację przedstawił Powiatowy Lekarz Weterynarii. W Powiecie Nowomiejskim odnotowano 13 ognisk ptasiej grypy, którą udało się pokonać w maju br. Jednak należy pamiętać o tym, iż wirus nadal jest obecny w powiatach sąsiednich.
 
              Na chwilę obecną najwięcej niepokoju wśród mieszkańców budzi ognisko afrykańskiego pomoru świń, wykryte w jednym z gospodarstw w Radomnie. W związku z tym zarówno Radomno jak i sąsiednie Pustki a także Bagno zostały włączone do obszaru zapowietrzonego (promień 3 km od miejsca wykrycia). Ponadto niemal cały obszar Gminy Nowe Miasto Lubawskie znajduje się w zasięgu obszaru zagrożonego (promień 7 km od granicy obszaru zapowietrzonego). Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać zasad bioasekuracji w gospodarstwach hodujących świnie. Oprócz mat dezynfekujących należy także przestrzegać zmiany odzieży i obuwia po powrocie z pola lub lasu, zwrócić uwagę na szczelność budynków w gospodarstwie, tj. możliwość przedostania się innych zwierząt (także domowych jak np. koty) do chlewni. Również one bowiem mogą być odpowiedzialne za przyniesienie wirusa.
 
              Wirus ASF to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików (chorują TYLKO świniowate) . Dlatego też od pewnego czasu prowadzony jest tzw. odstrzał sanitarny. W tej kwestii współpracują ze sobą zarówno nadleśnictwa jak i koła łowieckie. Na niektórych obszarach można mówić wręcz o „rzezi populacji”, co budzi spore kontrowersje, dlatego nie dziwią protesty organizacji przyrodniczych. Sami myśliwi przyznają, iż jest to nietypowa sytuacja, a decyzja o odstrzale jak największej liczby dzików spotkała się ze sprzeciwem także w ich środowisku. Tak naprawdę jest to jednak jedyny sposób na zatrzymanie choroby, na którą nie ma lekarstwa. Zarażone dziki i tak padną, a wirus pozostanie w środowisku przez długie miesiące, roznoszony przez kolejne zwierzęta np. padlinożerne. Sami myśliwi również zostali odpowiednio przeszkoleni z zasad bioasekuracji i postępowania po ustrzeleniu zwierzęcia.
 
               Afrykański pomór świń szczególnie dotknął producentów trzody chlewnej. Wykrycie ogniska choroby to nie tylko problem tego jednego gospodarstwa. Z jego konsekwencjami muszą mierzyć się wszyscy hodowcy z danego powiatu, który automatycznie zostaje określony jako „strefa czerwona” i objęty szczególnymi restrykcjami. I pomimo tego, że producenci zachowują ostrożność oraz stosują się do zaleceń, mają ogromny problem ze znalezieniem rynku zbytu na mięso, o czym poinformował prezes spółdzielni Lub-Tucz. Jest to działanie tym bardziej niezrozumiałe, że  mięso jest bardzo dokładnie przebadane i spełnia bardzo rygorystyczne normy (WAŻNE! -  ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF).
 
              W chwili obecnej na terenach powiatu nie ma już tak wiele dzików. Wynika to z tego, iż większość zwierząt stanowią osobniki napływowe, które instynktownie opuszczają zagrożone tereny i osiedlają się tam, gdzie znajdą wolną przestrzeń. Niestety, badania potwierdziły, iż znaleziony na terenie gminy młody dzik był zainfekowany,  a to oznacza, że mamy do czynienia z kolejnym ogniskiem choroby, tym razem wśród dzików. Problem zatem nadal istnieje. W opinii rozmówców przyczyniły się do tego m.in. spóźnione działania w zakresie bioasekuracji. Gdyby wprowadzono je  wcześniej problem byłby zdecydowanie mniejszy lub w ogóle mógłby się nie pojawić. Dlatego teraz, aby zahamować rozprzestrzeniania się wirusa ASF należy realizować zadania na wielu frontach, potrzebne jest wspólne działanie zarówno myśliwych, Lasów Państwowych, jak i właścicieli gospodarstw. Pomocne byłyby również  przepisy jasno określające sposoby walki z chorobą, co podkreślił na zakończenie spotkania wójt Tomasz Waruszewski, dziękując również zgromadzonym przedstawicielom organizacji za dotychczasowe zaangażowanie w walkę z wirusami ASF i H5N8. W opinii rozmówców
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - ASF i H5N8

Nie trzeba bać się farm fotowoltaicznych

         W ostatnich latach obserwujemy bardzo znaczny wzrost inwestycji związanych z instalacjami fotowoltaicznymi. Panele pojawiają się nie tylko na dachach naszych domów ale też w postaci farm fotowoltaicznych, często w sąsiedztwie zabudowań. Rozważając montaż paneli na dachu głównie skupiamy się na związanymi z tym kosztami oraz rentownością samej instalacji. Dużo więcej obaw powodują duże (obszarowo) farmy fotowoltaiczne i ich oddziaływanie na środowisko oraz zdrowie mieszkających w pobliżu osób. W  związku z tym Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie wysłał pismo do Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska z prośbą o wyrażenie stanowiska i udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy farmy fotowoltaiczne o mocy 65 MW i 80 MW są bezpieczne dla ludzi mieszkających w ich sąsiedztwie?
 
          Z odpowiedzi, które otrzymaliśmy wynika, iż NIE NALEŻY BAĆ SIĘ FARM FOTOWOLTAICZNYCH.
 
czytaj dalej

Pomoc dla Safronki

           Apel Wójta Gminy Janowiec Kościelny, z prośbą o pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku wybuchu gazu. Dach nad głową straciło 9 rodzin. Oprócz mieszkań stracili wszystko, co się w nich znajdowało. Zbiórka na rzecz poszkodowanych prowadzona jest przez Funadację NIDA.
Apel w załączeniu.
 
Wpłat można dokonywać na konto:
53 8834 0009 2001 0000 5005 0006 z dopiskiem „Darowizna Safronka”
W kwestii pomocy rzeczowej można kontaktować się z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej Janowiec Kościelny - tel. 89 626 20 44 ; 626 20 65; e- maili: gops@janowieckoscielny.info
czytaj dalej

Konkurs w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich

NOWEFIO - WARMIA MAZURY LOKALNIE 5
w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030, Priorytet 1 Małe Inicjatywy.
 
Głównym celem Programu jest zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji województwa warmińsko – mazurskiego, działających w grupach nieformalnych i młodych organizacjach pozarządowych, w życie publiczne przez poprawę samoorganizacji społecznej, wzrost znaczenia sektora obywatelskiego w życiu publicznym oraz wzmocnienie instytucjonalnie sektora obywatelskiego w Polsce.
 
W ramach konkursu przewidywane jest przyznanie dotacji w wysokości od 2.000,00 zł do 6.000,00 zł na niskobudżetowe projekty realizowane na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, które:
  • posłużą stymulowaniu aktywności obywatelskiej
  • zakładają współdziałanie mieszkańców, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego,
  • wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności,
  • mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji,
  • przewidują takie działania, które będą kierowane do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie będą służyć całej społeczności,
  • będą realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego – samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych,
  • będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne – naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe.
 
Szczegóły konkursu i regulamin na stronie: http://warmiamazurylokalnie.eu/
 
czytaj dalej

„ Do woja marsz do woja, A Ty nie płacz miła moja ” - rusza kwalifikacja wojskowa

         Jak  powszechnie wiadomo powyższe słowa nie mają już zastosowania . Pobór został zawieszony kilka lat temu, ale w kwestii  obowiązku obrony ojczyzny niewiele się zmieniło-  na każdym z nas spoczywa ta powinność.
 
       Aby  w razie potrzeby w sposób szybki i sprawny móc  rozbudować struktury  wojskowe   pozostawiono  czynne  2  elementy  z procesu  wcielania do wojska. Jest to prowadzenie rejestracji poborowych  oraz  kwalifikacja wojskowa -  jako element wymagający obecności obywatela przed komisją która założy  ewidencję wojskową i oceni stan zdrowia osoby.  Ostatnia kwalifikacja wojskowa w naszym powiecie a tym samym w naszej gminie miała miejsce wiosną 2019 roku. Później nastąpiła pandemia  i tak w 2020  i wiosną   2021roku z uwagi na zagrożenie zdrowia odstąpiono od wykonania tych czynności.
 
          Obecnie przy mniejszym zagrożeniu  ruszyły prace komisji wojskowych.   Na terenie powiatu nowomiejskiego  rozpoczyna pracę 17 sierpnia a kończy 9 września 2021 roku.  Mężczyźni z gminy Nowe Miasto Lubawskie mają  wyznaczone terminy 31 sierpnia oraz 1 i 2 września 2021 roku. Obowiązek dotyczy  mężczyzn  urodzonych  w 2001 , 2002 roku  oraz starszych, o ile  nie stawali dotychczas  przed komisją  i w br . nie przekroczyli 24 roku życia.
Obowiązek istnieje nawet w wypadku niedoręczenia  mężczyźnie  imiennego wezwania.
 
          Kobiety   które posiadają  wykształcenie z grupy zawody medycznych również podlegają  stawiennictwu przed komisją wojskową i mają wyznaczony „swój” dzień.  Ponadto w celu określenia kategorii zdrowia na komisję mogą stawić się ochotnicy.
 
           Komisja prowadząca  kwalifikację wojskową  w naszym powiecie będzie pracować   w budynku Liceum Ogólnokształcącego  w Nowym Mieście  Lubawskim ul. 3 -go Maja 24.
W razie pytań  od mieszkańców gminy Nowe Miasto Lubawskie prosimy o kontakt na nr tel. 506979457  - Jan Lachowski, pracownik samodzielnego stanowiska ds zarządzania kryzysowego i spraw obronnych.  Zapraszamy.
czytaj dalej