Aktualności

Hala Targowa Otwarta

 
          Na zaproszenie otwarcia hali „Mój Rynek” w Bratianie odpowiedzieli tłumnie zarówno wystawcy, jak i mieszkańcy naszej gminy oraz gmin sąsiednich.
Pierwsi klienci pojawili się w sobotę tuż po godzinie 7 rano. Z każdą kolejną godziną gości przybywało, wszystkie miejsca parkingowe przy hali i w bezpośrednim jej sąsiedztwie były zajęte.
          Hala targowa to obiekt o powierzchni 500 m2, który może pomieścić kilkudziesięciu wystawców. Możliwy jest również handel na zewnątrz, pod wiatami. Na realizację inwestycji gmina Nowe Miasto Lubawskie pozyskała dofinansowanie w wysokości 1 mln zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Całkowita wartość inwestycji to ok. 3 mln zł.
W realizację tego projektu gmina włożyła wiele pracy i serca. Zadbano o najdrobniejsze szczegóły, aby ułatwić naszym mieszkańcom dostęp do lokalnych produktów, a wystawcom dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.
          W jednym miejscu, w Hali Targowej w Bratianie spotkali się 18 marca 2023 r. producenci wędlin, serów, przetworów. Można było również zakupić warzywa, miody czy pierwsze wiosenne kwiaty. O podniebienia zarówno wystawców, jak i klientów odwiedzających halę zadbały niezawodne panie z KGW.
Zmieniamy oblicze lokalnego handlu! Co prawda otwarcie Hali Targowej Bratian z pewnością nie zmieni układu sił rynku detalicznego handlu spożywczego, nawet w skali powiatu. Nadal będzie on zdominowany przez markety spożywcze, w większości zagraniczne. A jednak coś się zmieni. Ten rynek nie będzie już taki sam jak dotąd.
Po pierwsze lokalni producenci żywności otrzymali możliwość sprzedaży swoich produktów w obiekcie handlowym nie odstającym od dyskontu, a więc także możliwość wyeksponowania towaru w sposób nie gorszy niż w markecie.
Po drugie drobni handlowcy skupieni pod jednym dachem to jest siła, której nie ma żaden market. Po trzecie - mamy przewagę nad marketami pod względem przyjaznego klimatu towarzyskich spotkań i rozmów. – podsumował ten nowatorski w skali powiatu projekt inwestycyjny Tomasz Waruszewski, wójt nowomiejskiej gminy.
 
Hala Targowa w Bratianie znajduje się przy ul. Olsztyńskiej. Na zakupy zapraszamy w każdą sobotę od godz. 7:00.
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Otwarcie Hali Targowej w Bratianie

Ogłoszenie o możliwości składania wniosków o powołanie na rzeczoznawcę

W związku z pismem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim w sprawie aktualizacji listy rzeczoznawców wyznaczonych w trybie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 marca 2023 r. w sprawie rzeczoznawców wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii do przeprowadzenia szacowania (Dz.U. z 2009 r. nr 142 poz. 1161 ze zm.) do szacowania wartości zwierząt, Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie informuje, że do dnia 30 kwietnia 2023 r. w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie, ul. Podleśna 1, 13-300 Mszanowo przyjmowane są wnioski o powołanie na rzeczoznawcę w celu szacowania wartości zwierząt zabitych lub poddanych ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej albo padłych w wyniku zastosowania zabiegów nakazanych przez te organy.
 
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie rzeczoznawców wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii do przeprowadzania szacowania (Dz. U. z 2009 r. nr 142 poz. 1161 ze zm.).
Rzeczoznawcą mogą zostać osoby, które:
  1. posiadają wykształcenie rolnicze wyższe lub średnie, lub
  2. ukończyły studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, lub
  3. posiadają co najmniej wykształcenie średnie inne niż rolnicze i co najmniej 3-letni staż pracy w gospodarstwie rolnym, lub
  4. ukończyły co najmniej zasadniczą szkołę zawodową lub dotychczasową szkołę zasadniczą kształcącą w zawodach rolniczych i posiadającą co najmniej 3-letni staż pracy w gospodarstwie rolnym, lub
  5. ukończyły zasadniczą szkołę zawodową lub dotychczasową szkołę zasadniczą kształcące w zawodach innych niż rolnicze i posiadają co najmniej 5-letni staż pracy w gospodarstwie rolnym,
  6. mają miejsce zamieszkania na terenie gminy Nowe Miasto Lubawskie i które złożyły wniosek o powołanie na rzeczoznawcę.
  7. W przypadku szacowania w gospodarstwach rolnych, w których jest prowadzona produkcja metodami ekologicznymi, rzeczoznawca powinien dodatkowo posiadać wiedzę praktyczną w zakresie prowadzenia gospodarstwa rolnego, w którym jest prowadzona taka produkcja;
czytaj dalej

WEL - temat rzeka. Zaproszenie na spotkanie

W imieniu Towarzystwa Przyrodniczego Krajobraz, Fundacji Greenmind i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zaproszamy Państwa na spotkanie inauguracyjne, dotyczące dwóch projektów "Nowa Turystyka na Welu" oraz "Rzeka nie jest rzeczą" które odbędzie się 27 marca 2023 w godzinach 9.30 - 15.30 w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego (Jeleń 84).
Projekt "Nowa Turystyka na Welu" skupia się wokół rozwoju szlaku turystycznego na Welu oraz możliwością pogodzenia rozwoju oferty turystycznej z wyzwaniami ochrony przyrody.
Projekt "Rzeka nie jest rzeczą" ma na celu zainicjowanie zmiany w społecznym postrzeganiu rzeki Wełny m.in poprzez potraktowanie jej jako dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego lokalnej społeczności, oraz budowanie zaangażowania obywatelskiego w jej ochronę.
 
W trakcie spotkania będą miały miejsce trzy wystąpienia eksperckie. Po każdym z nich zaplanowany jest czas na dyskusję.  

Magdalena Bylina-Głuchowska opowie o rozwiązaniach z zakresu udostępniania chronionej przyrody w Drawieńskim Parku Narodowym i ich wpływie na ruch turystyczny.
Bartek Szaro, bazując na swoich doświadczeniach z projektu 50 rzek, opowie o sprawdzonych oraz nieudanych pomysłach urządzenie szlaku rzecznego.
Marek Elas opowie o wpływie barier na życie w rzece oraz postara się odpowiedzieć na pytanie, czy rzeka może być dziedzictwem.
Planowana jest także część warsztatowa, w trakcie której – bazując na wystąpieniach eksperckich oraz na wiedzy i doświadczeniu uczestników – wspólnie wypracujemy rozwiązania dla wybranych odcinków i miejsc na rzece.
 
W przerwie zapraszamy uczestników na poczęstunek, przygotowany przez KGW.
 
(zdj. poglądowe: Piekiełko. Ze strony Welskiego Parku Krajobrazowego)
 
 
czytaj dalej

Internet światłowodowy w Gminie Nowe Miasto Lubawskie

Cyfryzacja Gminy Nowe Miasto Lubawskie trwa.
Sieć światłowodowa NEXERY jest już doprowadzona do blisko 1700 gospodarstw domowych.
 
Mieszkańcy zainteresowani zakupem dostępu się do internetu światłowodowego mogą sprawdzić czy znajdują się w zasięgu sieci na interaktywnej mapie Nexery  http://bit.ly/mapazasiegow
 
Lub na liście, bezpośrednio w poniższym linku  http://bit.ly/3mRw5OF
Skorzystajcie z opcji wyszukaj, by prościej odnaleźć swój adres.
 
Zapraszamy do kontaktu z wybranymi operatorami i dołącz do coraz większej grupy korzystającej z superszybkiego internetu światłowodowego.
 
Orange- 515 231 900
RFC- 525 511 333
T-mobile- 515155167
ETH- 56 640 00 74
Install project- 504 147 428
Maxlan- 513 198 602
UPC / Play- 538 435 270
Net system- 501 443 396
Plus- 601 102 601
Akomp- 52 382 20 04
Netia- 801 801 100
 
To nie koniec inwestycji infrastrukturalnych w Gminie. W ciągu 12 miesięcy  w zasięgu sieci NEXERY znajdzie się dodatkowo blisko 100 domów.
 
W razie jakichkolwiek pytań firma Nexera zachęca do rozmowy z naszym Wirtualnym Asystentem, za pomocą czatu na stronie
https://www.nexera.pl/pl/ (w prawym dolnym rogu ekranu) lub telefonicznie pod numerem +48 22 233 07 00.
Jeżeli Wirtualny Asystent nie odpowiedział na Państwa pytania, zachęcamy do przesłania formularza, dostępnego na stronie kontaktowej: https://www.nexera.pl/pl/contact
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Światłowód Nexera

Badanie na temat Funduszy Europejskich

Badanie prowadzone jest przez pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego we współpracy z pracownikami Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Badanie pozowli poznać stan wiedzy mieszkańców na temat funduszy europejskich, czy ich pozyskiwanie jest ich zdaniem trudne jak również pomogą dostosować działania promocyjne do ich potrzeb.
Wypełnienie ankiety zajmuje ok. 5 minut.
 
 
czytaj dalej

Święto szkoły w Bratianie

„Dzisiaj zamku już tu nie ma/ Ale szkoła tu powstała/ Dla uczczenia rodu tego/ Działyńskich imieniem zwana/” – brzmią słowa hymnu szkoły w Bratianie.
 
          W Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie znów odśpiewano uroczyście hymn szkolny. Już 18 lat minęło od  nadania imienia placówce, a 13 lat od  ufundowania szkolnego sztandaru. W piątek 17 marca 2023 r.  społeczność szkolna z rozmachem obchodziła Święto Szkoły.  
         
        „W szkole wiedzę zdobywamy/ O dziedzictwo Polski dbamy…” - można usłyszeć w dalszej części hymnu szkoły. W tym roku grono pedagogiczne i uczniowie postawili na przyszłość. Skąd ten pomysł? W lutym w szkole realizowano projekt o Mikołaju Koperniku. Kopernik - wiadomo: ziemia, kosmos, sfery niebieskie... dlatego tegoroczne święto urządzono pod hasłem: szkoła przyszłości i wymyślono podróż w czasie i przestrzeni – oczywiście porywając też na księżyc Działyńskiego.
         
           W tegorocznym święcie wszyscy wystąpili na scenie. Najpierw uroczyście wszedł Mości Działyński z Małżonką (w tym roku Maciej i Ewa, uczniowie kl. 6, którzy świetnie wcielili się w role patronów). Następnie każda klasa zaprezentowała przygotowane teatralne wizje szkoły przeszłości i przyszłości, szkoły baśniowej, tanecznej, biznesowej, kosmicznej… Uczestnicy wydarzenia obejrzeli wspaniałe widowisko, które sami stworzyliśmy. Było mnóstwo tańca,  pląsów,  prezentacji strojów,  sprzętów,  techniki.
          Na koniec na scenie wylądowali kosmici! Ich zamiarem było porwania Dyrektora, lecz gdy okazało się, że to się finansowo nieopłacalne – uprowadzili samego Działyńskiego!!! Było dużo śmiechu, dobrej zabawy i wszystko skończyło się szczęśliwie i wróciło do rzeczywistości.
            Nie zapomniano również o przywitaniu wiosny! Tym wyśmienicie zajęły się dzieci z grup przedszkolnych. Witały nową porę roku pięknymi strojami, tańcami i piosenkami. Było gwarno i wesoło!
         
           W przemówieniu okolicznościowym Dyrektor Szkoły, Adrian Ziółkowski, podkreślił dokonania pani Ewy Przybylskiej, która przez długie lata kierowała placówką. Zainicjowała ona m.in. rozbudowę szkoły. Jej praca dyrektorska i dydaktyczna pozostanie częścią historii tego miejsca. Dyrektor Adrian Ziółkowski wyraził też dumę, że może być dyrektorem tak pięknej szkoły, z niemałą już tradycją. Nie szczędził również pochwał uczniom. Docenił ich talenty, pomysły, kreatywność. Nauczycielom podziękował za pracę na rzecz szkoły. Wszyscy w tym dniu czuli się jak jubilaci. W jego przygotowanie włożono ogrom pracy. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności ten dzień był i radosny, i dydaktyczny zarazem.
         Każde Święto Szkoły uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi traktują jak święto rodzinne.  Jest ono doskonałą okazją do  utrwalania tradycji, przypominania historii i patrzenia w przyszłość.
 
Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna na stronie ZS w Bratianie pod tym adresem: Święto Szkoły
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Święto Szkoły w ZS im. Rodu Działyńskich w Bratianie

XX Ogólnopolski Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

XX Ogólnopolski Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne
 
Zapraszamy właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XX Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne
 
Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandra Hadzik zaprasza właścicieli gospodarstw indywidualnych do udziału w jubileuszowym Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.
Współorganizatorami Konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Konkurs uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne realizowany jest od 2003 roku w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. 
 
Celem Konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Skierowany jest do właścicieli gospodarstw indywidualnych, z których przynajmniej jeden z właścicieli jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników. Udział w Konkursie mogą wziąć zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne. W  dotychczasowych dziewiętnastu edycjach udział wzięło ponad 22 tysiące gospodarstw indywidualnych. 
 
Uczestnicy Konkursu mają okazję do zaprezentowania swojego miejsca pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a przede wszystkim poddania swojego gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który wykonują komisje konkursowe. Podczas eliminacji sprawdzą one, czy w ocenianym gospodarstwie stosowane są w praktyce zasady ochrony zdrowia i życia, a także czy wyeliminowane zostały w nim zagrożenia wypadkowe.
 
W skład komisji konkursowych wchodzą specjaliści z zakresu bhp w rolnictwie z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowej Inspekcji Pracy, Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz innych instytucji działających w środowisku wiejskim. 
 
Ważne terminy: 
21.04.2023 r. - upływa termin zgłaszania udziału w Konkursie
30.06.2023 r. - zakończenie etapu wojewódzkiego
10-28 lipca 2023 r. - wizytacja gospodarstw finałowych (termin może ulec zmianie).
 
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!
W załączeniu plakat oraz regulamin konkursu.
 
Henryk Żuchowski
Dyrektor OR KRUS
w Olsztynie
czytaj dalej

Program dotacyjny - ochrona pszczół

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie informuje, że 3 stycznia uruchomione zostały nabory wniosków w konkursie „Program na rzecz zwiększenia populacji i ochrony pszczół”.
 
(zdj. Pixabay)
czytaj dalej

Zapraszamy na zebrania wiejskie

Wójt gminy Nowe Miasto Lubawskie serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na zebrania wiejskie, które będą odbywać się w dniach 6-20 marca 2023 r. Tradycyjnie poruszane będą zagadnienie dotyczące naszych wsi.
 
Szczegółowy harmonogram spotkań poniżej oraz w załączniku.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
czytaj dalej

Konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Gminy Nowe Miasto Lubawskie na lata 2023-2030”

W związku z zakończeniem prac nad opracowaniem projektu „Strategii Rozwoju Gminy Nowe Miasto Lubawskie na lata 2023-2030”, zwracamy się do Państwa z prośbą o wyrażenie opinii na temat przedmiotowego dokumentu wraz z jego załącznikami (Zał. nr 1 - „Diagnozą społeczno-gospodarczą Gminy Nowe Miasto Lubawskie”, zał. nr 2 „Działania planowane do realizacji w ramach Strategii Rozwoju Gminy Nowe Miasto Lubawskie na lata 2023-2030 r. ze wskazaniem zakresu działań i źródeł finansowania”).

Konsultacje społeczne polegają na zgłoszeniu uwag i opinii do projektu dokumentów wyłącznie na Formularzu konsultacyjnym projektu „Strategii Rozwoju Gminy Nowe Miasto Lubawskie na lata 2023-2030” w terminie do 31 marca 2023 roku w formie:
1) drogą elektroniczną na adres: urzad@gminanml.pl (w tytule e-maila należy wpisać „konsultacje społeczne”);
2) drogą korespondencyjną na adres: Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie, ul. Podleśna 1, 13-300 Mszanowo (z dopiskiem „konsultacje społeczne projektu „Strategii Rozwoju Gminy Nowe Miasto Lubawskie na lata 2023-2030”, decyduje data wpływu);
3) bezpośrednio w Sekretariacie Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie.

 
Uwagi i opinie wniesione w inny sposób niż opisany powyżej i bez wskazania imienia i nazwiska osoby zgłaszającej zastrzeżenia do projektu oraz po upływie ww. terminu nie będą rozpatrywane.
 
W ramach przedmiotowych konsultacji dnia 22.03.2023 r. o godz. 17:00 w Świetlicy Wiejskiej w Mszanowie planowane jest spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami.
 
Szczegóły na stronie BIP Gminy Nowe Miasto Lubawskie:
 
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 58