Aktualności

W Skarlinie podziękowaliśmy za plony

      Dożynki Gminno-Powiatowe w Skarlinie zakończyły kolejny rok ciężkiej pracy rolników. Były nie tylko okazją do świętowania ale przede wszystkim okazją do podziękowania i wyrażenia szacunku dla osób, które swoje życie związały i poświęciły pracy na roli.
     Tradycyjnie obchody dożynkowe rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Skarlinie. Stamtąd też wyruszył korowód prowadzony przez delegacje sołectw i stowarzyszeń wraz z przygotowanymi przez nie wspaniałymi wieńcami dożynkowymi. W tym roku bezkonkurencyjny okazał się wieniec przygotowany przez KGW Jamielnik, który zachwycił nie tylko komisję gminną ale i powiatową. Tym samym plecionka z Jamielnika będzie nas reprezentować na dożynkach wojewódzkich.   
       Rolę starostów dożynek objęli Ewa Ostrowska i Kazimierz Łukaszewski, którzy na ręce gospodarza gminy oraz Starosty Powiatu Nowomiejskiego przekazali bochen chleba – owoc pracy rąk ludzkich, nieodzowny symbol święta plonów. Rolę chleba podkreślił również Wójt Tomasz Waruszewski, życząc wszystkim zebranym by nigdy nie zabrakło go na ich stołach. 
        Na dożynkowej scenie głos zabrali także zaproszeni goście, wśród nich posłowie Robert Gontarz i Zbigniew Ziejewski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Jan Rochewicz– przewodniczącego nowomiejskiego oddziału Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.    
      
czytaj dalej

Jakie są skutki zajęcia pasa drogowego bez zgody zarządcy?

Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, modernizacją, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi. Zezwolenie dotyczy w szczególności:
  • Prowadzenia na obszarze pasa drogowego robót naziemnych, nadziemnych lub podziemnych (m.in. budowy zjazdów do posesji, pól uprawnych i innych działek przy drodze),
  • Włączenia pasa drogowego lub jego części do placu budowy prowadzonej poza pasem drogowym,
  • Wydzielenie pasa drogowego do wyłącznego korzystania przez określonych użytkowników,
  • Umieszczania reklam w pasie drogowym (wyłącznie na obszarze zabudowanym),
  • Składowania wszelkiego rodzaju materiałów,
  • Wygradzania części pasa,
  • Innych działań, które powodują ograniczenie, zakłócenie lub zamknięcie ruchu drogowego, a nie wynikają z warunków ruchu drogowego lub stanu technicznego pasa drogowego.
 
Wszelkie tego typu zdarzenia będą ujawniane podczas objazdów dróg wykonywanych przez pracowników ZDW Olsztyn, a na osoby odpowiedzialne za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia będą nakładane kary pienieżne (zgodnie z art. 40 pkt 12 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych).
 
Więcej na temat procedury zajmowania pasa drogowego na stronie Zarządu Dróg Wojewódzkich.
czytaj dalej

Konsultacje Społeczne LSR

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Lubawska przystąpiła do opracowania „Lokalnej Strategii Rozwoju Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska na lata 2023-2030”.
W ramach prac organizowane są konsultacje społeczne. W gminie Nowe Miasto Lubawskie konsultacje zaplanowano na 21 września 2022 r. Odbędą się one  w świetlicy wiejskiej w Mszanowie. Początek spotkania o godz. 15:00.                                                    
W załączeniu plakat informacyjny.
 
Aby lepiej poznać potrzeby prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety, która pomoże nam wskazać mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia obszaru LGD, wyszczególnić potrzeby mieszkańców i ulepszyć plan komunikacji z Państwem.
czytaj dalej

Fundacja Wybudowania zaprasza na kolejną wyprawę rowerową

W LAS: ROWEROWA WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA #3
 
       Zapraszamy w las! Po raz 8 zapraszamy na wyprawy krajoznawcze po regionie ziemi lubawskiej. W tym roku hasłem przewodnim są lasy. Będziemy odkrywać ślady dawnej działalności leśników oraz rzemiosło związane z drewnem.
      Zapraszamy w niedzielę 28 sierpnia na godz. 15. Start na rynku w Kurzętniku. Trasa wyniesie około 16 km.
Pojedziemy przez Lipowiec i leśnymi drogami do Kącik i Kaługi. Wzdłuż lewego brzegu Drwęcy dojedziemy do Brzozia Lub. Meta jest zaplanowana na placu dożynkowym w Brzoziu Lub. Tak czekają na nas stoiska i inne atrakcje. Wstęp wolny. Zapisów brak.
Powrót we własnym zakresie.

 
       Zadanie odbywa się dzięki dofinansowaniu Gminy Kurzętnik, Powiatu Nowomiejskiego i Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
czytaj dalej

Piłkarski turniej "O Puchar Lata 2022"

         Na stadionie MOSIR w Nowym Mieście Lubawskim odbył się turniej piłkarski pod hasłem "O Puchar Lata 2022". Celem turnieju była popularyzacja sportu wśród dzieci poprzez zabawę oraz propagowanie zasad fair play w sporcie i wychowaniu. Koordynatorem wydarzenia był pan Ryszard Krzemieniewski, znany w środowisku lokalnym działacz na rzecz upowszechniania kultury fizycznej.
         W turnieju uczestniczyło 5 drużyn, grających systemem "każdy z każdym". Wśród zawodników znalazła się również reprezenatcja Gminy Nowe Miasto Lubawskie - KS Wicher Gwiździny, który wystawił do zawodów dwie ekipy.
 
Klasyfikacja prezentuje się następująco:
I miejsce - PFiT "Drewneks" Sampława;
II miejsce - KS Wicher Gwiździny I;
III miejsce - KS Zamek Kurzętnik I;
Kolejne miejsca: KS Zamek Kurzętnik II, KS Wicher Gwiździny II.
 
Wybrano również:
Najlepszego strzelca turnieju - Oskar Hollis (Wlk. Brytania/Kurzętnik);
Najlepszego bramkarza turnieju - Stanisław Kamiński (Kurzętnik);
Najlepszego zawodnika turnieju - Amelia Hincman (GWIŹDZINY).
        
         Uczestnicy imprezy otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez MOSiR Nowe Miasto Lubawskie, "R-Gol" Ostróda, Expom Kurzętnik, PZPN Warszawa, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Daichmann Wrocław.
Zmagania młodych zawodników oglądała i żywo dopingowała grupa kibiców zgromadzonych na stadionie.
 
 
(Inf.nadesłana. Autor: Ryszard Krzemieniewski)
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1Galeria zdjęć: O Puchar Lata 2022

Trwają zapisy na imprezy "biegowe"

          Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia w Radomnie odbędzie się Bieg Przełajowy im. ks. Józefa Dembieńskiego. To już czwarta edycja wydarzenia sportowego, w którym udział biorą zawodnicy z różnych zakątków Polski. Nadal można dokonywać zapisów. Kliknij i zapisz się na bieg w Radomnie.
          A już na początku października kolejna impreza sportowa z bieganiem w tle - w Gminie Biskupiec zaplanowano półmaraton o Puchar Wójta Gminy Biskupiec. Kliknij i zapisz się na półmaraton w Biskupcu.
          Zapraszamy w imieniu organizatorów.
 
(zdj. poglądowe. Pixabay)
czytaj dalej

Dożynki wojewódzkie 2022

         Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego informuje, że tegoroczne Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się 18 września br., na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku.

         Dożynki są symbolicznym podziękowaniem za zbiory i prośbą o urodzaj w przyszłych latach oraz wspaniałą okazją do wspólnego spotkania się rolników z całego województwa. To także okazja aby podziękować im za całoroczną, mozolną i bardzo trudną pracę, którą wykonują każdego dnia.

         Od zawsze podstawowym akcentem dożynek było składanie wieńca dożynkowego. Nawiązując do tradycji, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego corocznie podczas uroczystości organizuje konkurs na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy, który kierowany jest do wszystkich gmin z terenu województwa.

         W związku z powyższym, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznych obchodach dziękczynienia za plony oraz zachęcamy do wzięcia udziału w ww. konkursie. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej: https://warminsko-mazurskie.ksow.pl/aktualnosc/warminsko-mazurskie-dozynki-wojewodzkie-1

Zgłoszenia należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 13 września 2022 r. na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn lub elektronicznie na adres e-mail: dow@warmia.mazury.pl

czytaj dalej

Bezpiecznie, Zdrowo, Bezgotówkowo - kampania ZUS

         Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje  ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”.
 
         Celem akcji jest promowanie wśród naszych świadczeniobiorców wiedzy na temat korzyści, jakie niesie wykorzystanie bezgotówkowej formy pobierania świadczeń, a także możliwości wynikających z korzystania z rachunku bankowego. Celem kampanii jest także podniesienie poziomu wiedzy na temat warunków bezpiecznego korzystania z internetu, w tym również z różnego rodzaju e-usług przy wykorzystaniu rachunku bankowego.
czytaj dalej

Droga Gryźliny - Radomno. Koncepcja.

      W dniu 31 maja 2022 roku odbyło się spotkanie mieszkańców Radomna i Gryźlin z przedstawicielami Referatu Drogownictwa Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie i projektantem, którego celem było omówienie wstępnej koncepcji budowy drogi łączącej te miejscowości. W załączeniu prezentujemy przygotowaną koncepcję, która uwzględnia zgłoszone wówczas przez mieszkańców uwagi. Jeśli zainteresowane strony mają jakieś uwagi prosimy o kontakt z projektantem: Daniel Drzycimski. Tel.793 123 153.
 
(foto poglądowe, Pixabay)
czytaj dalej

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

       Dnia 27 czerwca br. nastąpiła zmiana standardu nadawania darmowej naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T2 na DVB-T2/HEVC na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
Więcej informacji na temat nowego sposobu odbioru naziemnej telewizji cyfrowej znajdziecie Państwo na stronie https://www.gov.pl/web/dvbt2.
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 55