Aktualności

Bieg Tygrysa w Gminie Orzysz

20 sierpnia br. w Orzyszu odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja jednego z najtrudniejszych biegów terenowych w Polsce – Bieg Tygrysa. Jest to jedyny taki bieg rozgrywany na Warmii i Mazurach, o głęboko militarnym charakterze.
Bieg Tygrysa jest jedną z największych imprez sportowych w Polsce adresowanych do miłośników sportów ekstremalnych. Bieg praktycznie w całości rozgrywany jest na niedostępnym na co dzień terenie poligonu Orzysz, a uczestnicy mają możliwość startu w jednej z trzech kategorii biegowych. Najbardziej wymagającą jest Duża Beczka - czyli 30-kilometrowy dystans z blisko setką przeszkód na trasie, pokonywany dodatkowo w butach i spodniach typu wojskowego.
Zapisy trwają do 31 lipca 2022 r.
 
Więcej informacji na temat biegu pod adresem: https://biegtygrysa.orzysz.pl/ lub https://superczas.pl/biegtygrysa a także na profilu Facebook pod hasłem "biegtygrysaorzysz".
czytaj dalej

Warsztaty z Fundacją Wybudowania

ODKRYWAMY DAWNY KURZĘTNIK
Rysujesz? Fotografujesz? Kochasz dawne historie? Zapraszamy do udziału w wolontariacie na rzecz dziedzictwa miejscowości Kurzętnik. Działania odbędą się w dniach 8 - 12 sierpnia w godz. 9 - 14. Przez pięć dni będziemy poznawać tajniki historii i architektury tego dawnego miasteczka. Wolontariusze nauczą się fotografii i rysunku, a owoce ich pracy zostaną pokazane podczas wrześniowej wystawy. Udział jest bezpłatny.
Zapisy pod numerem telefonu 501 728 909 i na fundacja@wybudowania.pl. Liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy!

Dofinansowano w ramach programu Narodowy Instytut Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

 
czytaj dalej

Moja społeczność wobec uchodźców – konkurs na wspomnienia, dzienniki i pamiętniki

Jeśli mieszkasz na wsi albo w miejscowości do dwudziestu tysięcy mieszkańców, a obecność uchodźców wpłynęła na życie Twoje i Twoich sąsiadów, to jest konkurs dla Ciebie. Jak zmieniło się Twoje życie osobiste i zawodowe? Czy Ty lub Twoi bliscy jesteście osobiście zaangażowani w działania na rzecz uchodźców? Na czym te działania polegają? A co zmieniło się w Twoim najbliższym otoczeniu i jak zmieniła się wieś/miejscowość? Jak zareagowały urzędy, szkoła czy firmy i organizacje pozarządowe? Jakie masz nadzieje, obawy albo oczekiwania wobec uchodźców i co sądzą Twoi sąsiedzi? Opowiedz nam o tym, biorąc udział konkursie IRWiR PAN. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone oraz opublikowane.
Zasady Konkursu są proste: prowadź notatki, rób zdjęcia i opisuj z perspektywy Twojej i Twojej społeczności, co zmieniło się na skutek pojawienia się uchodźców. Wybierz dowolną formę, np. dziennika, relacji, pamiętnika, bloga lub inną; możesz też dołączyć zdjęcia, rysunki lub to, co uznasz za istotne. Objętość dokumentów nie jest z góry określona, ale prosimy o nie mniej niż kilkanaście stron pliku tekstowego lub podobną objętość wpisów na blogu. Zależy nam na szczerości, dlatego wszystkim zainteresowanym gwarantujemy anonimowość, także w przypadku publikacji materiałów. Nie przejmuj się brakiem umiejętności pisarskich – nas interesują autentyczne doświadczenie, przeżycia i podejmowane działania. Każda informacja będzie dla nas ważna. Z jednostkowych losów i indywidualnych problemów odtworzymy obraz społeczności lokalnych, w których pojawili się uchodźcy.
Wyślij pracę oraz dołącz skan/oryginał podpisanego oświadczenia oraz zgłoszenie konkursowe. Regulamin konkursu oraz wzory potrzebnych oświadczeń dostępne są na stronie: ADRES STRONY Wyjaśnimy wszelkie wątpliwości i odpowiemy na każde Twoje pytanie dotyczące konkursu zadane drogą mailową: pamietniki@edu.irwirpan.waw.pl lub telefonicznie pod numerem 510-989-136. Komplet dokumentów prześlij do 30 września 2022 r.
  • Mailem: pamietniki@edu.irwirpan.waw.pl (preferowana)
  • Pocztą tradycyjną:
    Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN
Sekretariat
ul. Nowy Świat 72
00-330 Warszawa
 
Przewidujemy następujące nagrody za najlepsze prace:
  • I nagroda – 3500 zł
  • II nagroda – 2000 zł
  • III nagroda – 1500 zł
  • Trzy wyróżnienia – po 1000 zł
O ostatecznym podziale nagród zadecyduje Jury powołane przez organizatorów. Najciekawsze prace zostaną opublikowane w całości lub we fragmentach. Zastrzegamy sobie prawo do redakcji tekstów i ewentualnych skrótów. Autorzy mogą zastrzec swoje nazwiska do wiadomości organizatorów, a nadesłane prace opatrzyć godłem. Nadesłane prace nie będą zwracane, po zakończeniu konkursu zostaną zarchiwizowane.
czytaj dalej

Spotkanie z prymusami

         Tuż przed zakończeniem roku szkolnego, w świetlicy wiejskiej w Mszanowie odbyło się spotkanie z uczniami szkół naszej gminy, którzy w mijającym roku szkolnym osiągnęli bardzo wysokie wyniki w nauce. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. W tym roku włodarz gminy postanowił zaprosić wszystkich uczniów z klas IV-VIII, których średnia ocen na świadectwie wyniosła 4,75 i więcej oraz tych, którzy mogą pochwalić się szczególnymi osiągnięciami m.in sportowymi. Na uroczystość, wraz z opiekunami, przybyło aż 117 dzieci! To niemal 1/3  wszystkich uczniów w tym przedziale klas z naszych szkół.
W tym roku, oprócz poznania wyników w nauce, mogliśmy również poznać samych uczniów. Dzięki prezentacji przygotowanej przez organizatorów spotkania, dowiedzieliśmy się jakie zainteresowania oraz plany na przyszłość mają nasi prymusi.
          Za swój trud włożony w zdobywanie wiedzy i osiągnięcia, oprócz gratulacji i słów uznania, każdy z wyróżnionych otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek w postaci bonu zakupowego.
         Nagrody wręczył Wójt Tomasz Waruszewski.
          W załączeniu lista wyróżnionych uczniów.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Spotkanie z prymusami

Strażacka rywalizacja w sporcie pożarniczym

       Gminne zawody sportowo-pożarnicze jak co roku dostarczyły sporej dawki emocji. Należy pamiętać, iż nie są one organizowane tylko po to, by pokazać która jednostka jest lepsza. To przede wszystkim sposób na sprawdzenie i przećwiczenie gotowości bojowej naszych druhów. Do tego celu świetnie nadają się takie konkurencje jak bieg sztafetowy i tzw. „bojówka”.
 
      W tym roku na boisku w Tylicach stawiło się 14 drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym 4 kobiece. Nie zabrakło również licznego grona kibiców, których nie odstraszyły nawet chwilowe, dość intensywne, opady deszczu.
 
Na podium w kategorii mężczyzn stanęli:
1. OSP Chrośle
2. OSP Gwiździny
3. OSP Skarlin
 
Klasyfikacja końcowa drużyn kobiecych:
1. OSP Gwiździny
2. OSP Chrośle
3. OSP Lekarty
4. OSP Radomno

        Zawody przebiegły w miłej i sportowej atmosferze. Nie odnotowano żadnych protestów. Na wszystkich uczestników tradycyjnie czekała  strażacka grochówka.
 
       Wszystkie ekipy otrzymały na zakończenie puchary, statuetki i upominki, ufundowane przez Gminę Nowe Miasto Lubawskie. Nagrody wręczył wójt gminy, a jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP - dh Tomasz Waruszewski.
 
       Drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca wzięły udział w zawodach powiatowych w Kurzętniku. Drużyna męska z OSP Gwiździny zajęła w klasyfikacji generalnej trzecie miejsce i będzie reprezentować naszą gminę na zawodach wojewódzkich.
Tuż za podium uplasowali się druhowie z Chrośle. Do nich należał też najlepszy czas zawodów w konkurencji sztafety pożarniczej. Najlepsze z pan były druhny z OSP Lekarty, ktore zakończyły rywalizację na siódmym miejscu.
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Zawody OSP

Lekcja historii w Tylicach

          Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego uczniowie klasy VIII Społecznej Szkoły Podstawowej Tylice odwiedzili stary cmentarz w Tyliczkach. Przewodnikiem po okolicy był regionalista Marek Połomski, który opowiedział m.in. o działającym kiedyś w Tylicach (Rojewo) sierocińcu "Betlejem". Młodzież przejechała powstającą ścieżką rowerową, a w Kuligach na przystani zjadła kiełbaski z ogniska, które przygotował sołtys wsi.
         Jak podkreślali sami uczniowie, trzeba rozmawiać o przeszłości, dbać o miejsca pamięci i mieć świadomość historyczną miejsca, w którym przyszło nam żyć.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Lekcja historii w Tylicach

Zapraszamy na Noc Świętojańską

       W sobotę 25 czerwca tradycyjnie zapraszamy na Noc Świętojańską do Radomna! Zapraszamy na plac rekreacyjny nad jeziorem, startujemy od godziny 16.00.
       Na wszystkich czeka wiele atrakcji, m. in. amfibia, zjeżdżalnie, kula sferyczna, tor przeszkód. Muzycznie towarzyszyć nam będą zespoły "SAMI SWOI" oraz "Tu i teraz". Punktem kulminacyjnym będzie oczywiście tradycyjny konkurs wianków sobótkowych. Jeśli chcecie zgłosić swoje wianki zapoznajcie się z regulaminem.
czytaj dalej

Tenisiści z Gwiździn na Mistrzostwach Polski

        8 czerwca 2022 roku drużyna tenisa stołowego ze Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach  w składzie: Patryk Sargalski i Mateusz Smyka, wyruszyła do Rawy Mazowieckiej pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego i trenera Szymona Sargalskiego, aby wziąć udział w Ogólnopolskim Finale Drużynowego Tenisa Stołowego w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Jako Mistrzowie Województwa Warmińsko - Mazurskiego, reprezentowali ten obszar w walce z najlepszymi drużynami z terenu Polski. Mistrzostwa naszego kraju zaplanowano na trzy dni. Pierwszy przewidywał zakwaterowanie, weryfikację zawodników i odprawę przed rozpoczęciem rozgrywek. Kolejne dwa dni to walka przy tenisowych stołach z rozstawionymi, utytułowanymi zespołami. Wytchnieniem od sportowych zmagań był dla naszych zawodników pobyt na basenie.
            W sumie nasi tenisiści rozegrali siedem trudnych meczy i w rezultacie na 17 drużyn uplasowali się na 14 miejscu w Polsce. Niewątpliwym sukcesem jest ten wynik w ogólnopolskiej stawce. Równie ważną jednak korzyścią z udziału w mistrzostwach jest bezcenne doświadczenie turniejowe i informacja o tenisowych wyzwaniach do dalszego doskonalenia umiejętności. Gratulacje i wielkie brawa należą się naszym sportowcom, którzy jako pierwsi w historii szkoły, gminy i powiatu osiągnęli tak wysoki wynik. Dziękujemy też Wójtowi Gminy Nowe Miasto Lubawskie za wsparcie logistyczne i pokrycie kosztów sportowej wyprawy.
 
(źródło: SP Gwiździny)
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Tenisiści z Gwiździn na Mistrzostwach Polski

Debata nad raportem o stanie gminy - zgłoszenia

INFORMACJA
       W dniu 23 czerwca 2022 r. o godzinie 10.00 odbędzie się XL sesja Rady Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Podczas obrad sesji zostanie przedstawiony raport o stanie Gminy Nowe Miasto Lubawskie za 2021 rok, który obejmuje podsumowanie działalności Wójta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. Nad przedstawionym raportem o stanie gminy przeprowadza się debatę.
W debacie nad raportem o stanie gminy mieszkańcy mogą zabierać głos.
        Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w debacie, składa do przewodniczącego rady pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 20 osób. Zgłoszenie można składać najpóźniej do dnia 22 czerwca 2022 r. do godziny 10:00 w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez przewodniczącego rady zgłoszenia.
        Jednocześnie informuję, że obrady Rady Gminy są rejestrowane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Uczestnicząc w sesji Rady Gminy wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie i upublicznianie swoich danych osobowych w myśl art. 6 ust. 1 lit. c Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) oraz art. 20 ust. 1b ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Wzór zgłoszenia do zabrania głosu w debacie nad Raportem o stanie Gminy Nowe Miasto Lubawskie dostępny jest
w Biurze Rady pok. 34, w Punkcie Obsługi Mieszkańca, w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie oraz w załączniku poniżej.
czytaj dalej

XXII Gminne Spotkania Samorządowe w Gwiździnach

      3 czerwca 2022 roku przedstawiciele samorządów szkolnych gminy Nowe Miasto Lubawskie wraz z opiekunami przybyli do Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego na XXII Gminne Spotkania Samorządowe koordynowane przez nauczyciela Henryka Zagórskiego. Z radością powitano młodzież po przerwie będącej wynikiem pandemii. Gospodarze i goście Spotkań wrócili do tradycji warsztatowych zajęć służących doskonaleniu umiejętności samorządowych. Uczniowie wszystkich szkół poznali się wzajemnie, zintegrowali i wspólnie pracowali nad problemami życia szkolnego. Tematem głównym tegorocznych warsztatów były mediacje uczniowskie. Uczestnicy rozmawiali o korzyściach płynących z ich stosowania i analizowali obowiązujące przy nich zasady, aby wdrożyć je w swoich macierzystych szkołach. Wykorzystano przy tej okazji elementy dramy i pracę plastyczną. Obecna na spotkaniu Zastępca Wójta Gminy Agnieszka Paturalska - Miehlau wręczyła wszystkim samorządom  nagrody za aktywność w samorządowych warsztatach.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: XXII Gminne Spotkania Samorządowe

1 ... 3 4 5 6 7 ... 55