Aktualności

Zakorzenione - program dla sołtysek, KGW, liderek lokalnych społeczności

"Zakorzenione" to program skierowany do liderek - sołtysek, członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, a także przedstawicieli organizacji lokalnych, którzy realizują lub chcą realizować działania prośrodowiskowe z mieszkańcami na obszarach wiejskich.

Założeniem programu jest wspieranie inicjatyw, które angażują lokalną społeczność w podejmowanie przedsięwzięć na rzecz przyrody i środowiska. Chcemy wzmacniać i wspierać oddolne pomysły, które wyrażane są z troski o swoją „małą ojczyznę”.

Zgłoś się do programu edukacyjnego i zdobądź dofinansowanie na działania na rzecz środowiska naturalnego.

Link do strony organizatora: ZAKORZENIONE

czytaj dalej

"Zielone lato" - wystartowała kolejna edycja konkursu

ZIELONE LATO to inicjatywa popularyzująca ideę współpracy i przedsiębiorczości w województwie warmińsko-mazurskim w zakresie turystyki regionalnej.

O miano najlepszych  z najlepszych rywalizują obiekty prowadzące działalność turystyczną na obszarach wiejskich Warmii i Mazur.

Cieszący się popularnością konkurs organizowany jest już od kilku lat, a zainteresowanie nim nie słabnie.

Kierowany jest do podmiotów prowadzących działalność turystyczną na terenach wiejskich województwa warmińsko-mazurskiego.

Inicjatywa organizowana jest w następujących kategoriach:
a)    gospodarstwa gościnne – wypoczynek u rolnika (agroturystyka),
b)    gospodarstwa gościnne – wypoczynek na wsi (turystyka wiejska),
c)    zagrody edukacyjne Warmii i Mazur;

Więcej informacji na stronie organizatora konkursu: ZIELONE LATO 2023
czytaj dalej

Zapraszamy na pikniki rodzinne

Zapraszamy mieszkańców gminy do udziału w piknikach rodzinnych, które odbędą się w każdym z naszych sołectw w ramach Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla uczestników.
Szczegóły na plakacie.
 
czytaj dalej

Maj z Lokalną Grupą Działania

Informacja o najbliższych wydarzeniach, które organizauje LGD ZL wraz z partnerami:
1) Do 12 maja br. trwa konkurs fotograficzny pt. „Mleczarnie i zlewnie (dawne punkty skupu mleka) Ziemi Lubawskiej” organizowany przez Muzeum Lokalne w Łąkorzu i Stowarzyszenie Ochrony Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego w Łąkorzu wraz z partnerem - Lokalną Grupą Działania Ziemia Lubawska pod patronatem medialnym Gazeta Nowomiejska.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=607825701383701&set=a.471782368321369

2) W dniach 18-19 maja w Bielicach (gm. Biskupiec) odbędzie się szkolenie z tematu "Krótkie łańcuchy dostaw żywności", na które serdecznie zapraszamy wszystkich rolników, domowników rolników, młodych rolników, właścicieli lasów oraz osoby zatrudnione w rolnictwie.
Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go na nasz adres e-mail: http://biuro@lgdziemialubawska.pl.

3) 19 maja (piątek)  Noc Muzeów 2023 w Muzeum Lokalnym w Łąkorzu!
Start o godz. 20.00.
W programie m.in.:
- otwarcie wystawy konkursu fotograficznego pt. „Mleczarnie i zlewnie (dawne punkty skupu mleka) Ziemi Lubawskiej” i ogłoszenie wyników,
- otwarcie wystawy „Mleczarstwo”,
- pokaz filmu niemego z kliszy,
- ognisko.
Wydarzenie organizowane wraz ze Stowarzyszeniem Ochrony Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego oraz Nowomiejską Akademią Kobiet.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=634704648695806&set=a.471782368321369
czytaj dalej

Turnusy rehabilitacyjne

 
TURNUSY REHABILITACYJNE DLA DZIECI ROLNIKÓW
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
Oddział Regionalny w Olsztynie
w okresie wakacji letnich w 2023 roku
zaprasza
dzieci rolników, urodzone pomiędzy rokiem 2008 a 2016
na bezpłatne, 21-dniowe turnusy rehabilitacyjne dla dzieci
 
Rolniku, jeżeli Twoje dziecko:
- cierpi na choroby układu oddechowego,
- zdiagnozowano u niego wady postawy  lub choroby układu ruchu,
to znaczy, że może potrzebować rehabilitacji leczniczej.
 
Konieczne jest, aby przynajmniej jedno z rodziców (opiekunów prawnych) podlegało ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy lub w przypadku ubezpieczenia na wniosek w pełnym zakresie - aby ubezpieczenie to trwało nieprzerwanie co najmniej rok.
Podstawą skierowania dziecka na turnus rehabilitacyjny jest wniosek o rehabilitację leczniczą/turnus regeneracyjny (do pobrania na stronie www.krus.gov.pl), wypełniony przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę, przez którego dziecko jest leczone. Inne niezbędne formularze do wypełnienia oraz więcej informacji można uzyskać w jednostkach terenowych KRUS, pod adresem e-mail: olsztyn@krus.gov.pl  lub pod numerami telefonów: 89 545 48 03, 89 545 48 89.
 
W 2023 r. OR KRUS w Olsztynie otrzymał do dyspozycji miejsca w turnusach:
  • w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu w terminie
    od 31 lipca do 20 sierpnia 2023 r. - dla dzieci z wadami postawy i chorobami układu ruchu
  • w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Świnoujściu w terminie
    od 11 sierpnia do 31 sierpnia 2023 r. - dla dzieci z chorobami układu oddechowego
 
Centra Rehabilitacji Rolników KRUS zapewniają dzieciom m. in. całodzienne wyżywienie, całodobową opiekę medyczną oraz indywidualny program rehabilitacyjny. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna.
Wnioski należy składać do 31 maja 2023 r.
Ilość miejsc ograniczona!
                                                                                
                                                                                 Dyrektor OR KRUS w Olsztynie
                                                                                                      Henryk Żuchowski         
czytaj dalej

Pamiątka Warmii i Mazur - termin nadsyłania prac upływa 28 kwietnia

Do 28 kwietnia 2023 roku przyjmowane są zgłoszenia do konkursu „Pamiątki regionu Warmii i Mazur. Organizatorem inicjatywy jest samorząd województwa.

Pamiątka jest ważnym elementem promocji regionu, kreuje jego pozytywny wizerunek, popularyzuje tutejsze atrakcje i tradycje. Stanowi cenny podarunek z  podróży, przywołuje wspomnienia i zachęca do ponownego odwiedzenia Warmii, Mazur i Powiśla.

Szczegóły konkursu

czytaj dalej

Internet szerokopasmowy - zgłaszanie pustostanów

       Na stronie http://internet.gov.pl, poza możliwością raportowania informacji o punktach adresowych, w których jest możliwe bądź jest planowane usług transmisji danych zapewniających stacjonarny szerokopasmowy dostęp do Internetu, umożliwia również zgłaszanie pustostanów. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych pustostan to niezamieszkały lub nieużytkowany na cele prowadzenia działalności gospodarczej lub rolniczej albo z zakresu działów specjalnych produkcji rolnej, lub na cele publiczne budynek, który:
a) nie spełnia warunków technicznych, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia
7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351 oraz z 2022 r. poz. 88,
1557, 1768, 1783 i 1846), lub
b) został wyłączony w całości z użytkowania z uwagi na zły stan techniczny, lub
c) jest przewidziany do rozbiórki.
 
          Zgłoszenie pustostanów umożliwi prawidłowe zaplanowanie interwencji publicznych na projekty budowy sieci szerokopasmowych dofinansowywanych ze środków Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy oraz Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki temu będzie wiadomo, w jakich budynkach nie znajdują się żadni potencjalni użytkownicy końcowi usług dostępu do internetu i w związku z tym nie ma potrzeby zapewniania dla takich budynków możliwości korzystania z tych usług. Zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć na dofinansowanie budowy dostępu do internetu w „najdroższych” lokalizacjach.
Informacje o pustostanach nie publicznie dostępne na stronie internet.gov.pl – będą widoczne jedynie dla ministra właściwego ds. informatyzacji, Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz przedsiębiorców telekomunikacyjnych planujących budowę sieci szerokopasmowych.
 
(fot. poglądowe - Pixabay)
czytaj dalej

Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku

        Fundacja PlasticsEurope Polska pilotuje cykliczną kampanię edukacyjno-społeczną pt. „Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku”, której celem jest uświadomienie lokalnej społeczności na temat szkodliwości spalania odpadów w ogrzewaczach pomieszczeń tj. piecach, kotłach, czy kominkach.
 
Surowiec, nie odpad
Odpady tworzyw są zbyt cenne, by je marnować. To wartościowy surowiec do recyklingu, a przed nami wyznaczone wysokie cele recyklingu opakowań tworzyw sztucznych i zawartości recyklatu w nowych wyrobach, o których mówi się w najnowszych propozycjach legislacyjnych. W obecnym systemie gospodarowania odpadami w Polsce każdy płaci za odbiór odpadów, spalanie śmieci nie zmniejszy wydatków gospodarstwa domowego, przynosi natomiast negatywne skutki zdrowotne. Nagłaśniamy te przekazy już od wielu lat, ponieważ mamy świadomość, jak ważna dla zmiany nawyków jest długoterminowa edukacja – mówi dr inż. Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Plastics Europe Polska.
 
 
czytaj dalej

Razem tworzymy Rodzinę - konkursy i pikniki w ramach Dni Rodziny

          Warmińsko – Mazurskie Dni Rodziny w tym roku przebiegają pod hasłem: „Razem tworzymy Rodzinę". Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie przy współpracy z Urzędem Gminy Nowe Miasto Lubawskie ogłasza nabór prac do VI Gminnego Konkursu Tematycznego.
 
          Dzieci oddziałów przedszkolnych, uczniowie szkół podstawowych i średnich, studenci, osoby dorosłe i seniorzy – mamy dla Was atrakcyjne nagrody i dyplomy pamiątkowe!
Termin składnia prac to 28 kwiecień - 24 maj 2023 roku. Należy je pozostawiać bezpośrednio w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanowie lub przesyłać pocztą tradycyjną wraz z załącznikami.
czytaj dalej

Targi Ogrodnicze w Hali Targowej Bratianie

       W niedzielę 30 kwietnia zapraszamy na wiosenne targi ogrodnicze do Hali Targowej w Bratianie.
W godz. 9:00-15:00 będzie można zapoznać się z ofertą szkółkarską, sprzętem ogrodniczym, a także z szeroko pojętymi usługami z branży ogrodniczej.
 
Zapraszamy serdecznie!
 
czytaj dalej
1 ... 3 4 5 6 7 ... 62