Aktualności

XIX Memoriał ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach

            3 marca tenisiści połączeni pamięcią o ks. Kazimierzu Wróblewskim po raz dziewiętnasty spotkali się na memoriałowym turnieju w Szkole Podstawowej w Gwiździnach, której duchowny patronuje.
            Do otwartych zawodów stanęło 53 tenisistów z piętnastu miejscowości powiatu nowomiejskiego i powiatów sąsiednich. Większość z nich to stali uczestnicy memoriału, ale  na turniejowej liście pojawiło się też wiele nowych nazwisk. Zawodnicy zagrali w ośmiu kategoriach: pięciu męskich i trzech kobiecych. Wszystkich przywitała Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska, wyrażając radość z kolejnego sportowego spotkania i życząc tenisistom satysfakcji z gry.
Przed rozpoczęciem sportowej walki prowadzący zawody Henryk Zagórski odwołał się do sportowych dokonań księdza Kazimierza. Na jego grobie złożono kwiaty i zapalono znicz. Wspomniano też o nieżyjących już tenisistach, którzy stawali przy tenisowych stołach we wcześniejszych memoriałach. Uczczono ich pamięć chwilą ciszy.
            Turniej doskonale pokazuje, jak sport łączy pokolenia, uczy młodych szacunku dla doświadczenia i postawy starszych zawodników. Przyjemnie jest widzieć grę fair play, bo jedynie taka pasuje do niepowtarzalnej atmosfery tych zawodów.
Tenisowa rywalizacja w szkolnej sali gimnastycznej w Gwiździnach toczyła się z zastosowaniem systemu rosyjskiego oraz systemu: „każdy z każdym”.  
 
Wyniki przedstawiają się następująco:
 
Kategoria urodzonych w roku 2006 i młodszych
Dziewczęta
 1. Róża Dzięgielewska – Rumienica
 2. Rozalia Bednarczyk – Gwiździny
 
 
Chłopcy
 1. Patryk Sargalski – Gwiździny
 2. Mateusz Smyka – Gwiździny
 3. Bartosz Karpiński – Gwiździny
 
Urodzeni w latach 2003 - 2005
Dziewczęta
 1. Alicja Jadanowska – Radomno
 2. Patrycja Wolska – Kuligi
 3. Wiktoria Jaskulska – Tylice
 
Chłopcy
 1. Jakub Anzel – Gralewo Stacja
 2. Łukasz Chyrzyński – Lubawa
 3. Miłosz Bednarczyk – Gwiździny
 
 
kobiety rocznik 2002 i starsze
 1. Wiktoria Samsel - Gwiździny
 
mężczyźni rocznik 2000 – 2002
 
 1. Artur Browarski – Hartowiec
2.  Kacper Twardy – Tylice
3.   Daniel Kamiński – Lubawa
 
 
mężczyźni rocznik 1979  - 1999
 
 1. Michał Sargalski – Gwiździny
 2. Szymon Sargalski – Gwiździny
 3. Marcin Grosz – Żabiny
 
mężczyźni rocznik 1978 i starsi
 
 1. Dariusz Dąbrowski– Gwiździny
 2. Wiesław Pisarski – Łąkorz
 3. Michał Mówiński – Nowe Miasto Lub.
 
 
Zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych otrzymali puchary Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Zawodnicy, którzy zajęli miejsca II i  III  - pamiątkowe medale. Nagrody ufundowane zostały przez Gminę Nowe Miasto Lubawskie.
 
Prowadzący i sędziowie zawodów:
Grażyna i Henryk Zagórscy
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

13Galeria zdjęć: XIX Memoriał ks. K. Wróblewskiego

Gminna rywalizacja wsi zakończona! Czas na podsumowanie.

      Już od piętnastu lat mieszkańcy gminy Nowe Miasto Lubawskie rywalizują ze sobą w gminnych igrzyskach. W tegorocznych zawodach sklasyfikowano wszystkie miejscowości, a więc 16 reprezentacji. Tradycyjnie imprezę otworzył uroczysty przemarsz kolorowych ekip sportowych poszczególnych miejscowości. Około 300 mieszkańców gminy wypełniło salę gimnastyczną i inne pomieszczenia Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie, gdzie igrzyska się odbywały. Wszystkich zgromadzonych powitała Agnieszka Paturalska – Miehlau – zastępca wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie, życząc udanych startów i dobrej zabawy.
 
      Zmagania miały charakter sportowy i rekreacyjny. W jedenastu konkurencjach (- m.in. rzuty do kosza, tenis stołowy, wyciskanie odważnika ale też szachy i warcaby) zawodnicy toczyli zaciętą walkę, starając się o miejsca na podium i cenne punkty dla swoich miejscowości. Były to starty indywidualne, drużynowe i rodzinne. Konkurencje rodzinne – kozłowanie piłki, slalom pomiędzy słupkami oraz bieg z piłkami lekarskimi – nie tylko pozwalały na zdobycie dużej liczby punktów dla reprezentacji, ale przede wszystkim angażowały w rywalizację wszystkich członków rodziny i gwarantowały świetną wspólną zabawę. Przez cały czas trwania igrzysk wszystkim towarzyszyły ogromne emocje. Nie da się jednak ukryć, że to przeciąganie liny było konkurencją, która najbardziej przykuła uwagę wszystkich obecnych – zarówno zawodników jak i kibiców.
W trakcie imprezy wystąpił dla wszystkich Bartosz Kluba z Iławy – wokalista grający na saksofonie i fortepianie,  koncertujący na terenie całego kraju. Podczas trwania zawodów czynna była kawiarenka zorganizowana przez Radę Rodziców bratiańskiej szkoły.
 
       W klasyfikacji generalnej zwyciężyła ekipa z Gwiździn, przed Tylicami i Bratianem. Otrzymały one puchary ufundowane przez Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
Zawodnicy indywidualni, którzy zajęli 3 pierwsze miejsca w poszczególnych konkurencjach otrzymali medale.
Zawody obsługiwało 20 sędziów pod przewodnictwem przygotowujących i prowadzących Igrzyska – Grażyny i Henryka Zagórskich.
 
 
 
czytaj dalej

Zebrania wiejskie luty 2019 r.

Protokoły zebrań wiejskich w I połowie 2019 r.
 
Zebrania wiejskiech w poszczególych sołectwach dotyczyły wyborów sołtysa oraz rad sołeckich w kadencji 2019-2023.
 
czytaj dalej

Finał VI Drużynowej Ligi Tenisa Stołowego Gminy Nowe Miasto Lubawskie

          Zakończyły się rozgrywki VI edycji Drużynowej Ligi Tenisa Stołowego Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Kolejki ligowe rozgrywano w sali sportowej szkół w Gwiździnach i w Radomnie. W niedzielne popołudnia rywalizowało ze sobą pięć drużyn złożonych z grających w tenisa stołowego kobiet i mężczyzn z Gwiździn, Skarlina, Nowego Dworu Bratiańskiego oraz Radomna. Po rozstrzygnięciu wszystkich emocjonujących pojedynków singlowych i deblowych, organizatorzy dokonali ostatecznych podsumowań w poszczególnych klasyfikacjach całej ligi.
            Najlepsze wyniki osiągnęła drużyna Sargalskich. To ewenement w dotychczasowej historii gminnych rozgrywek ligowych. Od lat obserwujemy, że tenis stołowy często uprawiany jest w rodzinach, których starsi członkowie przekazują umiejętności młodszym. Rodzi się w ten sposób pewna rodzinna tradycja. W tegorocznej edycji ligi w przypadku rodziny Sargalskich zjawisko to przybrało godną podziwu postać. Otóż rodzina ta stworzyła własną drużynę ligową i rzuciła sportowe wyzwanie innym tenisistom z gminy. Odnieśli sukces, zajmując I miejsce i zasługują na szczególne uznanie. II miejsce zajęła drużyna Wichru Gwiździny. III miejsce na ligowym podium przypadło drużynie Skarlanka Skarlin. IV zaś lokatę zajęła drużyna Jedność 2 Radomno. Ligową stawkę drużynową zamknął zespół Jedność 1 Nowy Dwór Bratiański. Zawodników grających w Gminnej Lidze sklasyfikowano też indywidualnie, nagradzając trzy najlepsze osoby wśród kobiet i mężczyzn.
Kobiety:
 1. Wiktoria Samsel
 2. Alicja Jadanowska
 3. Dominika Jadanowska
Mężczyźni:
 1. Michał Sargalski
 2. Ryszard Domżalski
 3. Szymon Sargalski.
W czasie uroczystego podsumowania VI edycji Gminnej Ligi Tenisa Stołowego, puchary dla drużyn oraz statuetki i medale dla zawodników wręczyli organizatorzy: Grażyna Zagórska i Ryszard Domżalski.
Ligowe trofea dla najlepszych drużyn i zawodników ufundowała Gmina Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie.
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

11Galeria zdjęć: liga tenisa Gwiździny

Dlaczego warto przekazać 1% podatku?

Tak jak w latach poprzednich istnieje możliwość wsparcia organizacji pożytku publicznego, poprzez odpis 1% w rocznych zeznaniach podatkowych. Zachęcamy do przekazania go na rzecz organizacji funkcjonujących na terenie naszej gminy.
 
Dlaczego warto to zrobić? Są co najmniej 3 powody:
 1. Robisz coś dobrego dla innych! Pieniądze z tytułu 1% nie trafiają w próżnię. Każde stowarzyszenie, każda organizacja i fundacja prowadzą sprawozdania z przeprowadzonych projektów oraz dokładne dane dochodów z 1%. Możesz sam sprawdzić (na stronie internetowej) na co zostały przeznaczone pieniądze. Być może Twoja jednostka OSP wzbogaciła  się o specjalistyczny sprzęt? Albo klub sportowy Twojego dziecka otrzymał wreszcie dotację na budowę nowoczesnego boiska?
 2. Sam decydujesz kogo wesprzesz! Jeśli nie zdecydujesz się na przekazanie 1% organizacji pożytku publicznego, Twój podatek za dany rok trafi do „wspólnego worka”, o którego przeznaczeniu decyduje rząd i sejm.
 3. Wygodna procedura! Każdy z nas ceni swój czas, jednak przekazanie 1% podatku to tylko kwestia wypełnienia dwóch dodatkowych pół w formularzu. Przelewaniem środków na konto danej organizacji zajmuje się urząd skarbowy.
Od 15 lutego 2019 roku rozliczenie podatku dochodowego jest jeszcze łatwiejsze. Możesz to zrobić  bez wychodzenia z domu, drogą elektroniczną, dzięki usłudze e-PIT. Co więcej, usługa e-PIT automatycznie wskaże tę OPP, która w zeszłym roku otrzymała od Ciebie 1% podatku.
 
czytaj dalej

Uczniowie ze szkoły w Tylicach na wycieczce w Toruniu

6 lutego 2019 roku uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tylicach pod opieką organizatora wycieczki Jarosława Roszkowskiego i Beaty Turulskiej udali się na wycieczkę do Torunia.
Uczniowie uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach z produkcji mydła ozdobnego w pracowni Mydło i Pachnidło, własnoręcznie wykonali mydła z oryginalnych składników.
Następnie udali się na spotkanie z koszykarkami Energi Toruń, które poprowadziła Melissa Diawakana. W tych niezwykle ciekawych zajęciach brali udział wszyscy uczestnicy wycieczki.  
Na koniec uczniowie udali się do Areny Toruń, gdzie odbywał się Międzynarodowy Mityng Lekkoatletyczny Orlen Copernicus Cup. Mogli tam na żywo podziwiać najlepszych lekkoatletów z całego świata. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć oraz autografów zawodniczek i zawodników.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: Wycieczka SSP TYlice do Torunia

XIX Memoriał ks. Kazimierza Wróblewskiego w Tenisie Stołowym

Organizatorzy tradycyjnego turnieju ku czci patrona gwiździńskiej szkoły już po raz dziewiętnasty zapraszają wszystkich chętnych miłośników tenisa stołowego do udziału w największej imprezie tenisowej w powiecie. Zawody mają charakter otwarty i rozegrane będą 3 marca 2019 r. Początek o godz. 1000­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­.
Przewidziano dziewięć kategorii wiekowych wśród kobiet i mężczyzn. Najlepsi zawodnicy zostaną nagrodzeni pucharami i medalami.
 
czytaj dalej

XV Igrzyska Wsi już niebawem!

Jesteś urodzonym zwycięzcą? Lubisz rywalizację? A może po prostu chcesz aktywnie spędzić czas? Przeciąganie liny, rzuty do kosza, tenis stołowy – to tylko niektóre z dyscyplin, w jakich możesz się wykazać podczas tegorocznych Igrzysk Wsi. Jesteś zwolennikiem potyczek strategicznych? Spróbuj swoich sił w turnieju warcabowym lub szachowym.
 
Serdecznie zapraszamy na Halowe Zimowe Igrzyska Wsi Gminy Nowe Miasto Lubawskie, które odbędą się już w tę sobotę, 23.02.2019 r. , w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie. Początek imprezy o godz. 14.00. Kibice również mile widziani!
Formuła organizacyjna pozostaje bez zmian. Do startu zapraszamy reprezentacje wyłonione w poszczególnych miejscowościach o składzie zgodnym z regulaminem igrzysk.
Zgłoszenia reprezentacji przyjmują sołtysi.
 
Nagrodą, poza dobrą zabawą rzecz jasna, zdrowym spędzeniem czasu i trofeami, jest szeroko pojęta integracja mieszkańców i społeczności gminnej, która ma wielkie znaczenie we wszystkich dziedzinach życia gminy.
Do zobaczenia w sobotę!
 
czytaj dalej

Spotkanie integracyjne dzieci niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

Zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w sali Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie. Będzie można wymienić się uwagami, doświadczeniami, porozmawiać o trudach codzienności.
 
czytaj dalej

Razem od pół wieku.

Czy może byś lepszy dzień na celebrowanie miłości niż Walentynki? I to jakiej miłości! Właśnie 14 lutego wójt gminy, Tomasz Waruszewski, odwiedził państwa Krystynę i Mirosława Ogrodowczyk z Radomna, którzy obchodzili 50 rocznicę ślubu. Para nie mogła uczestniczyć w organizowanej pod koniec stycznia uroczystości w Urzędzie Gminy, dlatego wójt pojawił się w ich domu osobiście.  W nagrodę uznania wręczył im medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Oprócz medali i życzeń małżonkowie otrzymali też upominek wręczony przez dyrektora OPS – Annę Pijaczyńską.
 
Pani Krystynie i panu Mirosławowi  jeszcze raz gratulujemy wspólnie przeżytej pięknej i długiej drogi oraz życzymy kolejnych pogodnych lat życia w zdrowiu i miłości.
 
czytaj dalej