Aktualności

Strażacka rywalizacja w sporcie pożarniczym

       Gminne zawody sportowo-pożarnicze jak co roku dostarczyły sporej dawki emocji. Należy pamiętać, iż nie są one organizowane tylko po to, by pokazać która jednostka jest lepsza. To przede wszystkim sposób na sprawdzenie i przećwiczenie gotowości bojowej naszych druhów. Do tego celu świetnie nadają się takie konkurencje jak bieg sztafetowy i tzw. „bojówka”.
 
      W tym roku na boisku w Tylicach stawiło się 14 drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym 4 kobiece. Nie zabrakło również licznego grona kibiców, których nie odstraszyły nawet chwilowe, dość intensywne, opady deszczu.
 
Na podium w kategorii mężczyzn stanęli:
1. OSP Chrośle
2. OSP Gwiździny
3. OSP Skarlin
 
Klasyfikacja końcowa drużyn kobiecych:
1. OSP Gwiździny
2. OSP Chrośle
3. OSP Lekarty
4. OSP Radomno

        Zawody przebiegły w miłej i sportowej atmosferze. Nie odnotowano żadnych protestów. Na wszystkich uczestników tradycyjnie czekała  strażacka grochówka.
 
       Wszystkie ekipy otrzymały na zakończenie puchary, statuetki i upominki, ufundowane przez Gminę Nowe Miasto Lubawskie. Nagrody wręczył wójt gminy, a jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP - dh Tomasz Waruszewski.
 
       Drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca wzięły udział w zawodach powiatowych w Kurzętniku. Drużyna męska z OSP Gwiździny zajęła w klasyfikacji generalnej trzecie miejsce i będzie reprezentować naszą gminę na zawodach wojewódzkich.
Tuż za podium uplasowali się druhowie z Chrośle. Do nich należał też najlepszy czas zawodów w konkurencji sztafety pożarniczej. Najlepsze z pan były druhny z OSP Lekarty, ktore zakończyły rywalizację na siódmym miejscu.
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Zawody OSP

Lekcja historii w Tylicach

          Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego uczniowie klasy VIII Społecznej Szkoły Podstawowej Tylice odwiedzili stary cmentarz w Tyliczkach. Przewodnikiem po okolicy był regionalista Marek Połomski, który opowiedział m.in. o działającym kiedyś w Tylicach (Rojewo) sierocińcu "Betlejem". Młodzież przejechała powstającą ścieżką rowerową, a w Kuligach na przystani zjadła kiełbaski z ogniska, które przygotował sołtys wsi.
         Jak podkreślali sami uczniowie, trzeba rozmawiać o przeszłości, dbać o miejsca pamięci i mieć świadomość historyczną miejsca, w którym przyszło nam żyć.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Lekcja historii w Tylicach

Zapraszamy na Noc Świętojańską

       W sobotę 25 czerwca tradycyjnie zapraszamy na Noc Świętojańską do Radomna! Zapraszamy na plac rekreacyjny nad jeziorem, startujemy od godziny 16.00.
       Na wszystkich czeka wiele atrakcji, m. in. amfibia, zjeżdżalnie, kula sferyczna, tor przeszkód. Muzycznie towarzyszyć nam będą zespoły "SAMI SWOI" oraz "Tu i teraz". Punktem kulminacyjnym będzie oczywiście tradycyjny konkurs wianków sobótkowych. Jeśli chcecie zgłosić swoje wianki zapoznajcie się z regulaminem.
czytaj dalej

Tenisiści z Gwiździn na Mistrzostwach Polski

        8 czerwca 2022 roku drużyna tenisa stołowego ze Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach  w składzie: Patryk Sargalski i Mateusz Smyka, wyruszyła do Rawy Mazowieckiej pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego i trenera Szymona Sargalskiego, aby wziąć udział w Ogólnopolskim Finale Drużynowego Tenisa Stołowego w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Jako Mistrzowie Województwa Warmińsko - Mazurskiego, reprezentowali ten obszar w walce z najlepszymi drużynami z terenu Polski. Mistrzostwa naszego kraju zaplanowano na trzy dni. Pierwszy przewidywał zakwaterowanie, weryfikację zawodników i odprawę przed rozpoczęciem rozgrywek. Kolejne dwa dni to walka przy tenisowych stołach z rozstawionymi, utytułowanymi zespołami. Wytchnieniem od sportowych zmagań był dla naszych zawodników pobyt na basenie.
            W sumie nasi tenisiści rozegrali siedem trudnych meczy i w rezultacie na 17 drużyn uplasowali się na 14 miejscu w Polsce. Niewątpliwym sukcesem jest ten wynik w ogólnopolskiej stawce. Równie ważną jednak korzyścią z udziału w mistrzostwach jest bezcenne doświadczenie turniejowe i informacja o tenisowych wyzwaniach do dalszego doskonalenia umiejętności. Gratulacje i wielkie brawa należą się naszym sportowcom, którzy jako pierwsi w historii szkoły, gminy i powiatu osiągnęli tak wysoki wynik. Dziękujemy też Wójtowi Gminy Nowe Miasto Lubawskie za wsparcie logistyczne i pokrycie kosztów sportowej wyprawy.
 
(źródło: SP Gwiździny)
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Tenisiści z Gwiździn na Mistrzostwach Polski

Debata nad raportem o stanie gminy - zgłoszenia

INFORMACJA
       W dniu 23 czerwca 2022 r. o godzinie 10.00 odbędzie się XL sesja Rady Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Podczas obrad sesji zostanie przedstawiony raport o stanie Gminy Nowe Miasto Lubawskie za 2021 rok, który obejmuje podsumowanie działalności Wójta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. Nad przedstawionym raportem o stanie gminy przeprowadza się debatę.
W debacie nad raportem o stanie gminy mieszkańcy mogą zabierać głos.
        Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w debacie, składa do przewodniczącego rady pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 20 osób. Zgłoszenie można składać najpóźniej do dnia 22 czerwca 2022 r. do godziny 10:00 w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez przewodniczącego rady zgłoszenia.
        Jednocześnie informuję, że obrady Rady Gminy są rejestrowane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Uczestnicząc w sesji Rady Gminy wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie i upublicznianie swoich danych osobowych w myśl art. 6 ust. 1 lit. c Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) oraz art. 20 ust. 1b ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Wzór zgłoszenia do zabrania głosu w debacie nad Raportem o stanie Gminy Nowe Miasto Lubawskie dostępny jest
w Biurze Rady pok. 34, w Punkcie Obsługi Mieszkańca, w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie oraz w załączniku poniżej.
czytaj dalej

XXII Gminne Spotkania Samorządowe w Gwiździnach

      3 czerwca 2022 roku przedstawiciele samorządów szkolnych gminy Nowe Miasto Lubawskie wraz z opiekunami przybyli do Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego na XXII Gminne Spotkania Samorządowe koordynowane przez nauczyciela Henryka Zagórskiego. Z radością powitano młodzież po przerwie będącej wynikiem pandemii. Gospodarze i goście Spotkań wrócili do tradycji warsztatowych zajęć służących doskonaleniu umiejętności samorządowych. Uczniowie wszystkich szkół poznali się wzajemnie, zintegrowali i wspólnie pracowali nad problemami życia szkolnego. Tematem głównym tegorocznych warsztatów były mediacje uczniowskie. Uczestnicy rozmawiali o korzyściach płynących z ich stosowania i analizowali obowiązujące przy nich zasady, aby wdrożyć je w swoich macierzystych szkołach. Wykorzystano przy tej okazji elementy dramy i pracę plastyczną. Obecna na spotkaniu Zastępca Wójta Gminy Agnieszka Paturalska - Miehlau wręczyła wszystkim samorządom  nagrody za aktywność w samorządowych warsztatach.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: XXII Gminne Spotkania Samorządowe

Matematyczne zmagania w ZS w Bratianie

         Maj w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich obfitował w zmagania z Królową Nauk! Po przerwie spowodowanej pandemią ponownie w murach szkoły gościli najlepsi matematycy z terenu gminy Nowe Miasto Lubawskie oraz powiatu nowomiejskiego. 
 
19 maja 2022 r. w odbył się Gminny Konkurs Matematyczny dla klas IV – VIII.
W matematycznych zmaganiach wzięło udział dwudziestu uczniów z pięciu szkół naszej gminy.
Nagrody zdobyli:
W kategorii klas czwartych:
I miejsce – Ksawery Wiergowski (ZS Bratian)
II miejsce – Cezary Dąbrowski (SP Gwiździny)
III miejsce – Alan Zgliński (SP Skarlin)
 
W kategorii klas piątych:
I miejsce – Gabriela Kamińska (SP Radomno)
II miejsce – Paulina Groszkowska (SP Gwiździny)
III miejsce – Wojciech Goździewski (ZS Bratian)
 
W kategorii klas szóstych:
I miejsce – Franciszek Kincel (ZS Bratian)
 
W kategorii klas siódmych:
I miejsce – Nikodem Dąbrowski (SP Tylice)
II miejsce – Kamil Ewertowski (SP Radomno)
III miejsce – Adam Teska (ZS Bratian)
 
W kategorii klas ósmych:
I miejsce – Martyna Groszkowska (SP Gwiździny)
II miejsce – Zofia Rutkowska (SP Skarlin)
III miejsce – Wiktor Górzyński (SP Radomno)
 
 
23 maja w odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny dla klas I-III. Najmłodsi matematycy z całego powiatu zmagali się przez godzinę z  zadaniami i łamigłówkami. Wśród 30 uczestników komisje sprawdzające wyłoniły  9 zwycięzców. Na poziomie każdej klasy troje uczniów stanęło na podium i otrzymało dyplom oraz nagrodę książkową. Oto laureaci:
klasa I
I m-ce- Martyna Cantek  (SP Krotoszyny)
II m-ce- Maksymilian Zdrojewski (SP 3 NML)
III m-ce- Mikołaj Wieloch (SP 2 NML)
klasa II
I m-ce - Zuzanna Kłosowska (SP 3 NML)
II m-ce - Krzysztof Groszkowski  (SP Gwiździny)
III m-ce - Szymon Smukała  (SP 2 NML)
klasa III
I m-ce - Krzysztof Sałata  (SP Łąkorz)
II m-ce - Cezary Witkowski  (SP Biskupiec)
III m-ce - Dominika Krasińska (SP Kurzętnik)

 
Gratulujemy wygranej!
Pozostali uczestnicy otrzymali słodki upominek i małą niespodziankę.
Serdecznie dziękujemy  sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Nowym Mieście Lubawskim, Urzędowi Gminy Nowe Miasto Lubawskie z siedzibą w Mszanowie oraz Radzie Rodziców Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie.
 
Organizatorami konkursów były panie: Ewa Pietrzykowska, Katarzyna Lewandowska, Aldona Wieczerzycka, Marlena Kłosowska, Anna Kremska, Dorota Oczkowska.
 
 
czytaj dalej

Powiatowy Konkurs Ortograficzny w Gwiździnach

 
         18 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla klas I-III. Uczestniczyło w nim 30 uczniów ze szkół podstawowych powiatu nowomiejskiego. Byli to laureaci pierwszych i drugich miejsc eliminacji gminnych w kategorii klas pierwszych, drugich i trzecich. W każdej kategorii wiekowej dzieci pisały dyktando i test ortograficzny.
           
Komisja składająca się z nauczycieli kształcenia zintegrowanego przybyłych z uczniami na konkurs wyłoniła laureatów. Wśród nich dwoje pochodziło z naszej gminy. Był to Krzysztof Groszkowski z Gwiździn z klasy II, który zajął miejsce drugie oraz Maja Nowakowska z Bratiana, trzecioklasistaka zajęła III miejsce.
 
Pełna lista laureatów przedstawia się następująco:
Klasa I
I m. – Aleksandra Przychodzka - SP Grodziczno,
             II m. – Maksymilian Zdrojewski - SP nr 3 Nowe Miasto Lubawskie,
III m. – Natalia Kwiatkowska – SP nr 2 Nowe Miasto Lubawskie.
 
Klasa II
I m. – Zofia Ługiewicz - SP nr 2 Nowe Miasto Lubawskie,
II m. – Krzysztof Groszkowski - SP Gwiździny,
III m. – Maja Kuchnik - SP Zwiniarz.
 
Klasa III
I m. – Kacper Śliwiński - SP Lipinki,
II m. – Aleksandra Kowalewska - SP Kurzętnik,
III m. – Maja Nowakowska - SP Bratian .
 
          Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe i rzeczowe. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział oraz nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali gratulacje od Wicestarosty Powiatu Nowomiejskiego, pana Jerzego Czaplińskiego, Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji w Starostwie Powiatowym, pani Barbary Orłowskiej, Kierownika Referatu Oświaty w Gminie Nowe Miasto Lubawskie, pani Anny Lenckowskiej i Dyrektora Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego, pani Hanny Błaszkowskiej. Konkurs koordynowała i przeprowadziła nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Gwiździnach, pani Maria Przeradzka.
 
 
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Powiatowy konkurs ortograficzny w Gwiździnach

Znamy wyniki konkursu "Rodzina z wartościami to silna rodzina"

          Organizatorem V Gminnego Konkursu Tematycznego w 2022 roku pn.: „Rodzina z wartościami to silna rodzina” jest Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie, przy współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie.
 
          Jest nam niezmiernie miło, że nasz konkurs cieszy się wśród mieszkańców Gminy bardzo dużym zainteresowaniem. Do konkursu plastycznego i grafiki komputerowej wpłynęły 84 prace, natomiast do konkursu literackiego 8. Dnia 30.05.2022 r. jury dokonało oceny złożonych prac. Nie było to łatwe zadanie ze względu na wspaniałe pomysły, ciekawą formę i różnorodność prac.

Lista zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych w konkursie plastycznym i grafiki komputerowej pod nazwą: „Rodzina z wartościami to silna rodzina”:
 

1. Oddziały przedszkolne

I Miejsce Dominik Nieznański, SP Radomno;

II Miejsce Nikodem Bernat i Konrad Kwiatkowski, SP Radomno;

III Miejsce Aniela Roch, SSP Tylice;

 

2. Klasy 0 - III

I miejsce Jan Orzeł, SP Jamielnik;

II Miejsce Konrad Grądzki, SSP Tylice;

III Miejsce Michał Truszczyński, SSP Tylice;

wyróżnienie Kornelia Wójcik, ZS Bratian;

 

3. Klasy IV-VI

I Miejsce Oliwia Mówińska, ZS Bratian;

II Miejsce Lena Płotkowska, SSP Tylice;

III Miejsce Emilia Tęgowska ,SP Radomno;

wyróżnienie Antonina Domżalska, SSP Tylice;

 

4. Klasy VII-VIII

I miejsce Nikodem Dąbrowski, SSP Tylice;

II miejsce Rozalia Bednarczyk, SP Gwiździny;

III miejsce Julia Orzeł, SP Jamielnik;

wyróżnienie Wiktoria Drzewińska, ZS Bratian;

 

PRACE LITERACKIE

1. klasy IV-VI

I miejsce Jakub Gross, ZS Bratian;

II miejsce Franciszek Kincel, ZS Bratian;

III miejsce Barbara Jakubowska, ZS Bratian;

 

2. Klasy VII-VIII

I miejsce Jakub Wierzbowski, SP Gwiździny;

II miejsce Tymoteusz Mania, ZS Bratian;

wyróżnienie Agata Reis, ZS Bratian;

 

3. osoby dorosłe

Lidia Leśniewska, Łąki Bratiańskie.

 

Wyróżnienie Gazety Nowomiejskiej

Ada Sargalska, SSP Tylice - oddział przedszkolny.

 

 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Konkurs plastyczny "Rodzina z wartościami to silna rodzina"

Stypendia pomostowe dla tegorocznych maturzystów

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, iż rozpoczęła się kolejna edycja Programu Stypendiów Pomostowych.

„Stypendia Pomostowe” to ogólnopolski, rozbudowany program stypendialny dla studentów na pierwszy rok studiów i dalsze lata edukacji akademickiej. O stypendia na I rok mogą ubiegać się ambitni i zdolni tegoroczni maturzyści ze wsi i małych miejscowości, osiągający dobre wyniki w nauce i pochodzący z niezamożnych rodzin (dochód brutto na osobę w rodzinie nie może przekraczać 2107 zł), którzy rozpoczną studia dzienne w akademickich uczelniach publicznych.

Poza tym młodzi ludzie ubiegający się o stypendium powinni spełniać jeden z czterech warunków: pochodzić z rodziny (tj. być dzieckiem) byłego pracownika PGR; lub być finalistami olimpiad przedmiotowych w szkole ponadgimnazjalnej; lub pochodzić z rodziny wielodzietnej albo być wychowankami rodziny zastępczej bądź państwowego domu dziecka; lub posiadać rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej biorącej udział w programie.

Rekrutacja do programu przebiegać będzie on-line w terminie 4 lipca - 16 sierpnia. Link do strony: http://www.stypendia-pomostowe.pl/

Regulamin dostępny pod linkiem: https://www.stypendia-pomostowe.pl/stypendia-i-staze-krajowe/stypendia-na-i-rok/regulaminy/

czytaj dalej
1 ... 5 6 7 8 9 ... 56