Ochrona Środowiska

Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku

        Fundacja PlasticsEurope Polska pilotuje cykliczną kampanię edukacyjno-społeczną pt. „Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku”, której celem jest uświadomienie lokalnej społeczności na temat szkodliwości spalania odpadów w ogrzewaczach pomieszczeń tj. piecach, kotłach, czy kominkach.
 
Surowiec, nie odpad
Odpady tworzyw są zbyt cenne, by je marnować. To wartościowy surowiec do recyklingu, a przed nami wyznaczone wysokie cele recyklingu opakowań tworzyw sztucznych i zawartości recyklatu w nowych wyrobach, o których mówi się w najnowszych propozycjach legislacyjnych. W obecnym systemie gospodarowania odpadami w Polsce każdy płaci za odbiór odpadów, spalanie śmieci nie zmniejszy wydatków gospodarstwa domowego, przynosi natomiast negatywne skutki zdrowotne. Nagłaśniamy te przekazy już od wielu lat, ponieważ mamy świadomość, jak ważna dla zmiany nawyków jest długoterminowa edukacja – mówi dr inż. Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Plastics Europe Polska.
 
 
czytaj dalej

Rowy melioracyjne - kto odpowiada za ich utrzymanie?

          Brak systematycznej konserwacji rowów melioracyjnych i przydrożnych oraz przepustów, przy obfitych opadach deszczu prowadzi do lokalnych podtopień i zalewania posesji. Problemem są nie tylko zamulone i zarośnięte rowy melioracyjne, ale również celowe ich niszczenie, zasypywanie i zaśmiecanie.
Z uwagi na powyższe, przypominamy o konieczności corocznej konserwacji urządzeń melioracyjnych, w szczególności:
  • wykaszanie roślinności ze skarp i dna rowów,
  • odmulanie dna koryt rowów,
  • usuwanie drzew i krzewów ze skarp i dna rowów po wcześniejszym uzyskaniu zgody na ich usunięcie,
  • usuwanie wszelkich zatamowań,
  • naprawy uszkodzonych skarp i dna rowów.
            Prace konserwacyjne powinny być prowadzone każdego roku – jesienią oraz wiosną w celu umożliwienia odpływu wód opadowych i roztopowych oraz w okresie letnim, w zakresie wykaszania roślinności porastającej koryta urządzeń.
           Podobnie jak rowy melioracyjne powinny być również czyszczone rurociągi melioracyjne (infrastruktura podziemna).
 
Kwestie utrzymania rowów melioracyjnych, reguluje art. 205 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. Prawo wodne (Dz. U. z 2021 r. poz. 624 ze zm.) utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych.
 
           Zgodnie z art. 206 cytowanej wyżej ustawy jeżeli obowiązek, o którym mowa w art. 205, nie jest wykonywany, właściwy organ Wód Polskich ustala, w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntów, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonywania.
          
Kara grzywny za zaniedbany rów melioracyjny?
 
           Zgodnie z art. 335 ust. 1 Prawo Wodne, kontrole stanu urządzeń wodnych przeprowadzają wyznaczeni pracownicy przez PGW WP i są upoważnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (art 336 ust. 1 pkt. 9, Prawo Wodne).
Zaniedbanie przez właściciela gruntów rolnych ( w tym i u rządzeń wodnych położonych na nich) utrzymania we właściwym stanie rowów, jak też utrudnianie przepływu wody w rowie, podlegają pod wykroczenie  karze grzywny, wymierzanej na zasadach i w trybie przepisów ustawy z dnia 24.08.2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2019 r. poz. 1120). 
 
 
 
 
czytaj dalej

Kto zdobędzie wyróżnienia za proekologiczne postawy?

PRZEDSIĘWZIĘCIE O PRZYZNAWANĄ PRZEZ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO NAGRODĘ IM. PROF. JANINY WENGRIS MA NA CELU KSZTAŁTOWANIE POSTAW PROEKOLOGICZNYCH ORAZ PROMOWANIE ZACHOWAŃ SŁUŻĄCYCH OCHRONIE ŚRODOWISKA NATURALNEGO.

       W konkursie mogą wziąć udział osoby fizyczne lub podmioty zbiorowe (stowarzyszenia, fundacje, organizacje społeczne, spółki osobowe, spółki kapitałowe, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej oraz jednostki sektora finansów publicznych), których działalność jest ściśle związana z kształtowaniem postaw ekologicznych na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego.

       Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać koła i oddziały stowarzyszeń naukowo-technicznych, stowarzyszenia, fundacje, organizacje społeczne, spółki (osobowe lub kapitałowe), jednostki sektora finansów publicznych, jak również osoby fizyczne.

       Zgłoszenia należy przesyłać do dnia 31.03.2022 roku, do Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn).

(źródło: www.warmia.mazury.pl; zdj. pixabay)

 

Regulamin i  karta zgłoszeniowa w załączeniu.

czytaj dalej

Azbest - rusza nabór wniosków

          Gmina Nowe Miasto Lubawskie po raz kolejny otwiera nabór wniosków od mieszkańców zainteresowanych uczestnictwem w programie pn. "Usuwanie wyrobów zawerających azbest z terenu Gminy Nowe Miasto Lubawskie" - edycja 2022.

              O wsparcie mogą ubiegać się osoby fizyczne, jednostki sektora finansów publicznych, kościoły i związki wyznaniowe oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną.
 
           Zadanie będzie realizowane pod warunkiem otrzymania przez Gminę dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
 
           Dofinansowanie obejmuje, transport i utylizację wyrobów zawierających azbest. Wykonawcą zadania obejmującego powyższe prace na terenie gminy będzie firma wyłoniona przez Gminę Nowe Miasto Lubawskie w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
Dofinansowaniem nie będą objęte koszty demontażu pokrycia dachowego oraz  koszty związane z zakupem i montażem nowych pokryć dachowych.
 
Zgłoszenia – w formie pisemnej - należy dokonać w terminie do dnia 28.02.2022 r. w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie
 
Wzór wniosku wraz z obowiązkowymi załącznikami można pobrać w siedzibie Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie, ul. Podleśna 1, 13-300 Mszanowo, w punkcie obsługi interesanta lub pobrać ze strony internetowej Gminy.
W przypadku pytań prosimy o kontakt z panią Aliną Ławicką, (pok.1),tel. 56 47 26 303.
czytaj dalej

Złóż deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

 
        Już 1 lipca rozpocznie się proces składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.
         Każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy zgłosić wypełniając odpowiednią deklarację. Deklarację można złożyć samodzielnie, bez wychodzenia z domu, żeby to zrobić musisz posiadać profil zaufany albo podpis elektroniczny.
 
         Wejdź na stronę http://www.zone.gunb.gov.pl ,naciśnij - > złóż deklarację < - wypełnij ją i wyślij.
 
        Złożenie deklaracji jest obowiązkowe, jeżeli Twój dom posiada źródło ciepła i spalania paliw zainstalowane przed 1 lipca 2021 r. na złożenie deklaracji masz 12 miesięcy. Jeżeli źródło ciepła lub spalania paliw zostanie zainstalowane po 1 lipca deklarację musisz złożyć w terminie 14 dni.
 
         Nie masz dostępu do internetu albo podpisu elektronicznego? Deklarację możesz złożyć we właściwym dla miejsca budynku Urzędzie gminy osobiście lub listownie.
 
Deklaracje w załącznikach.
 
 
 
           
czytaj dalej

Przyjmujemy wnioski na odbiór i utylizację azbestu

        Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie informuje, że występuje do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie z wnioskiem o przyznanie dofinansowania na działanie polegające na transporcie i utylizacji odpadów zawierających azbest.
 
        W związku z tym, wszyscy mieszkańcy z terenu Gminy Nowe Miasto Lubawskie, którzy chcą przystąpić do zadania, powinni złożyć wniosek i stosowne oświadczenie do Urzędu Gminy w Mszanowie w terminie do 27 maja  2021r.
Zakres działań obejmuje załadunek, transport i utylizację wyrobów azbestowych (pokryć dachowych).
 
        Wnioski i oświadczenia do pobrania w załącznikach.
 
*Informujemy, iż Gmina przystąpi do realizacji zadania w momencie otrzymania dofinansowania z WFOŚiGW w Olsztynie.
 
 
czytaj dalej

Segregacja - co i gdzie wyrzucać

Obowiązkowa segregacja trwa już kilka miesięcy. Szczegółowy sposób segregacji określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce oddzielamy? Są to: metale i tworzywa sztuczne, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne.
 
Dla przypomnienia w załączniku prezentujemy nasz "Przewodnik po segregacji" (na podstawie materiałów przekazanych przez Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego).
 
Warto także zainstalować aplikację EcoHarmonogram https://gminanml.pl/PL/3197/ECO_Harmonogram/
Znajdziecie tam informacje na temat zasad segregacji, przypomnienia terminów płatności oraz wywozu poszczególnych frakcji odpadów.
czytaj dalej

Nie wypalaj traw! - apelują PSP i ARiMR

10 czerwca 2020 r. Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Nowakowski oraz Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak podpisali
w centrali ARiMR w Warszawie porozumienie o współpracy.
 
              Celem zawartego porozumienia jest podejmowanie wspólnych przedsięwzięć na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenach wiejskich. Odbiorcami tych działań mają być głównie rolnicy i mieszkańcy wsi,            ale również zawodowe i ochotnicze straże pożarne.  
Współpraca ma polegać przede wszystkim na wspólnym organizowaniu kampanii informacyjnych, akcji edukacyjnych, prelekcji i szkoleń.  Dla obu partnerów podpisanego w środę porozumienia nie będzie to nowe doświadczenie. ARiMR od wielu lat współdziała ze strażakami realizując różne projekty dotyczące bezpieczeństwa na wsi. Jednym z ważniejszych jest przeciwdziałanie wypalaniu traw
i nieużytków.
 
            Niestety, mimo corocznych apeli ten niebezpieczny proceder, niszczący środowisko naturalne, degradujący glebę, będący zagrożeniem dla życia zwierząt i ludzi, jest nadal kontynuowany. Do jakiej tragedii może doprowadzić, przekonaliśmy się oglądając w tym roku gigantyczny pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Gaszenie płonących traw to także olbrzymie koszty dla straży pożarnej. Prowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnych wśród mieszkańców wsi staje się w tej sytuacji niezwykle potrzebne.
 
             Nadbryg. Andrzej Bartkowiak Komendant Główny Straży Pożarnej wyraził zadowolenie z podpisania porozumienia i wzmocnienia współpracy Agencji z PSP - Widzę poprzez to porozumienie dużą możliwość               w zakresie profilaktyki i edukacji. Chcemy rozwinąć dotychczasową współpracę ze szczebla samorządowego na zasięg ogólnokrajowy. Współpraca z ARiMR ma na celu w znacznej mierze przeciwdziałanie wypalaniu traw,           jak również podniesienie poziomu bezpieczeństwa w rolnictwie – powiedział Komendant.
 
                - Jestem bardzo zadowolony z podpisania tego porozumienia. Współpraca z Państwową Strażą Pożarną ma na celu w szczególności przeciwdziałanie wypalaniu traw i ściernisk – dodał Tomasz Nowakowski Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. –  Chcemy chronić bezpieczeństwo zarówno rolników,               jak i strażaków. Życzę jednocześnie wszystkim strażakom, aby z każdego wyjazdu bezpiecznie wracali do domu – podsumował Prezes ARiMR.
 
 
(źródło: ARiMR)
czytaj dalej

Program "Moja Woda" - przydomowe retencje

 
Szanowni Mieszkańcy,
 
w odpowiedzi na Państwa pytania dotyczące programu „Moja Woda” – 100 milionów złotych na 20 tysięcy przydomowych retencji, uprzejmie wyjaśniamy, że na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska zamieszczono informację, z której wynika, iż każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.
 
         Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże pieniądze do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które będą przyjmowały od początku lipca 2020 r. wnioski właścicieli domów jednorodzinnych na przydomowe mikroinstalacje wodne.
 
         Wsparcie przewidziano na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, w efekcie czego wody te nie będą odprowadzane do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających - odprowadzających wodę poza teren nieruchomości. Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego lub podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.
 
Dla mieszkańców Gminy Nowe Miasto Lubawskie terytorialnie właściwym jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
czytaj dalej

Nie podrzucaj worków ze śmieciami do koszy ulicznych!

 
         Od początku roku nasilił się proceder podrzucania odpadów do ulicznych koszy, zwłaszcza usytuowanych przy przystankach autobusowych. Problem ten dotyczy kilku miejscowości naszej gminy (m.in. Bratian, Gwiździny, Pacółtowo). Odpady podrzucane są prawdopodobnie przez mieszkańców, którzy nie dopełnili obowiązku złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
 
       Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie informuje, iż do koszy ulicznych nie wolno wrzucać odpadów pochodzących z gospodarstw domowych, sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych oraz innych nieruchomości, na których powstają odpady.  Posegregowane odpady komunalne należy oddawać według harmonogramów wywozów (dostępnych na stronie www.gminanml.pl w zakładce Mieszkaniec) lub w aplikacji Eco Harmonogram.
 
        Pojemniki uliczne są na bieżąco opróżniane przez pracowników gminy, jednak i oni stają się bezradni w walce z bezmyślnością ludzi. Zamienianie ulic naszej gminy w jedno wielkie śmietnisko na pewno nie poprawi jej wizerunku, a co więcej, niszczy wszystkie wysiłki, które są czynione na rzecz utrzymania czystości i podkreślenia jej walorów estetycznych. Ponadto wypełnione po brzegi kosze są także problemem dla przechodniów, którzy chcieliby skorzystać z nich zgodnie z przeznaczeniem. Tymczasem nie mają po prostu gdzie wepchnąć opakowania po zjedzonych chipsach, butelki po wypitym napoju czy nawet małego papierka po cukierku.
 
           W celu zatrzymania procederu podrzucania śmieci a także weryfikacji, czy wszyscy mieszkańcy i podmioty gospodarcze na terenie gminy Nowe Miasto Lubawskie mają złożone deklaracje na wywóz odpadów, Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste Środowisko”  będzie prowadzić kontrole. Władze gminy natomiast nie wykluczają posłużenia się mobilną kamerą, w celu ustalenia winnych podrzucania odpadów niezgodnie z regulaminem (https://prawomiejscowe.pl/UrzadGminyNoweMiastoLubawskie/document/611511/Uchwa%C5%82a-XVI_125_2020).
Za proceder ten kodeks wykroczeń przewiduje karę grzywny. Grzywną zostaną również ukarani ci mieszkańcy, którzy wbrew obowiązkowi nie złożyli deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
 
 
czytaj dalej
1 2 3