Ochrona Środowiska

Segregacja - co i gdzie wyrzucać

Obowiązkowa segregacja trwa już kilka miesięcy. Szczegółowy sposób segregacji określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce oddzielamy? Są to: metale i tworzywa sztuczne, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne.
 
Dla przypomnienia w załączniku prezentujemy nasz "Przewodnik po segregacji" (na podstawie materiałów przekazanych przez Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego).
 
Warto także zainstalować aplikację EcoHarmonogram https://gminanml.pl/PL/3197/ECO_Harmonogram/
Znajdziecie tam informacje na temat zasad segregacji, przypomnienia terminów płatności oraz wywozu poszczególnych frakcji odpadów.
czytaj dalej

Nie wypalaj traw! - apelują PSP i ARiMR

10 czerwca 2020 r. Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Nowakowski oraz Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak podpisali
w centrali ARiMR w Warszawie porozumienie o współpracy.
 
              Celem zawartego porozumienia jest podejmowanie wspólnych przedsięwzięć na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenach wiejskich. Odbiorcami tych działań mają być głównie rolnicy i mieszkańcy wsi,            ale również zawodowe i ochotnicze straże pożarne.  
Współpraca ma polegać przede wszystkim na wspólnym organizowaniu kampanii informacyjnych, akcji edukacyjnych, prelekcji i szkoleń.  Dla obu partnerów podpisanego w środę porozumienia nie będzie to nowe doświadczenie. ARiMR od wielu lat współdziała ze strażakami realizując różne projekty dotyczące bezpieczeństwa na wsi. Jednym z ważniejszych jest przeciwdziałanie wypalaniu traw
i nieużytków.
 
            Niestety, mimo corocznych apeli ten niebezpieczny proceder, niszczący środowisko naturalne, degradujący glebę, będący zagrożeniem dla życia zwierząt i ludzi, jest nadal kontynuowany. Do jakiej tragedii może doprowadzić, przekonaliśmy się oglądając w tym roku gigantyczny pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Gaszenie płonących traw to także olbrzymie koszty dla straży pożarnej. Prowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnych wśród mieszkańców wsi staje się w tej sytuacji niezwykle potrzebne.
 
             Nadbryg. Andrzej Bartkowiak Komendant Główny Straży Pożarnej wyraził zadowolenie z podpisania porozumienia i wzmocnienia współpracy Agencji z PSP - Widzę poprzez to porozumienie dużą możliwość               w zakresie profilaktyki i edukacji. Chcemy rozwinąć dotychczasową współpracę ze szczebla samorządowego na zasięg ogólnokrajowy. Współpraca z ARiMR ma na celu w znacznej mierze przeciwdziałanie wypalaniu traw,           jak również podniesienie poziomu bezpieczeństwa w rolnictwie – powiedział Komendant.
 
                - Jestem bardzo zadowolony z podpisania tego porozumienia. Współpraca z Państwową Strażą Pożarną ma na celu w szczególności przeciwdziałanie wypalaniu traw i ściernisk – dodał Tomasz Nowakowski Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. –  Chcemy chronić bezpieczeństwo zarówno rolników,               jak i strażaków. Życzę jednocześnie wszystkim strażakom, aby z każdego wyjazdu bezpiecznie wracali do domu – podsumował Prezes ARiMR.
 
 
(źródło: ARiMR)
czytaj dalej

Program "Moja Woda" - przydomowe retencje

 
Szanowni Mieszkańcy,
 
w odpowiedzi na Państwa pytania dotyczące programu „Moja Woda” – 100 milionów złotych na 20 tysięcy przydomowych retencji, uprzejmie wyjaśniamy, że na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska zamieszczono informację, z której wynika, iż każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.
 
         Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże pieniądze do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które będą przyjmowały od początku lipca 2020 r. wnioski właścicieli domów jednorodzinnych na przydomowe mikroinstalacje wodne.
 
         Wsparcie przewidziano na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, w efekcie czego wody te nie będą odprowadzane do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających - odprowadzających wodę poza teren nieruchomości. Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego lub podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.
 
Dla mieszkańców Gminy Nowe Miasto Lubawskie terytorialnie właściwym jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
czytaj dalej

Nie podrzucaj worków ze śmieciami do koszy ulicznych!

 
         Od początku roku nasilił się proceder podrzucania odpadów do ulicznych koszy, zwłaszcza usytuowanych przy przystankach autobusowych. Problem ten dotyczy kilku miejscowości naszej gminy (m.in. Bratian, Gwiździny, Pacółtowo). Odpady podrzucane są prawdopodobnie przez mieszkańców, którzy nie dopełnili obowiązku złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
 
       Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie informuje, iż do koszy ulicznych nie wolno wrzucać odpadów pochodzących z gospodarstw domowych, sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych oraz innych nieruchomości, na których powstają odpady.  Posegregowane odpady komunalne należy oddawać według harmonogramów wywozów (dostępnych na stronie www.gminanml.pl w zakładce Mieszkaniec) lub w aplikacji Eco Harmonogram.
 
        Pojemniki uliczne są na bieżąco opróżniane przez pracowników gminy, jednak i oni stają się bezradni w walce z bezmyślnością ludzi. Zamienianie ulic naszej gminy w jedno wielkie śmietnisko na pewno nie poprawi jej wizerunku, a co więcej, niszczy wszystkie wysiłki, które są czynione na rzecz utrzymania czystości i podkreślenia jej walorów estetycznych. Ponadto wypełnione po brzegi kosze są także problemem dla przechodniów, którzy chcieliby skorzystać z nich zgodnie z przeznaczeniem. Tymczasem nie mają po prostu gdzie wepchnąć opakowania po zjedzonych chipsach, butelki po wypitym napoju czy nawet małego papierka po cukierku.
 
           W celu zatrzymania procederu podrzucania śmieci a także weryfikacji, czy wszyscy mieszkańcy i podmioty gospodarcze na terenie gminy Nowe Miasto Lubawskie mają złożone deklaracje na wywóz odpadów, Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste Środowisko”  będzie prowadzić kontrole. Władze gminy natomiast nie wykluczają posłużenia się mobilną kamerą, w celu ustalenia winnych podrzucania odpadów niezgodnie z regulaminem (https://prawomiejscowe.pl/UrzadGminyNoweMiastoLubawskie/document/611511/Uchwa%C5%82a-XVI_125_2020).
Za proceder ten kodeks wykroczeń przewiduje karę grzywny. Grzywną zostaną również ukarani ci mieszkańcy, którzy wbrew obowiązkowi nie złożyli deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
 
 
czytaj dalej

Jak segregować?

          Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia  już od kilkudziesięciu lat. Tego dnia ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że zasoby przyrodnicze nie są niewyczerpalne a rozwój cywilizacji oraz coraz nowocześniejsze technologie sprawiły, iż ludzie nieodwracalnie naruszyli równowagę przyrody. Również my na co dzień "dokładamy swoją cegiełkę", produkując ogromne masy śmieci w naszych gospodarstwach domowych. Aby zapanowac nieco nad tą sytuacją, już od 1 czerwca w życie wejdą nowe zasady dotyczące bezwzględnej segregacji odpadów komunalnych.        
 
Szczegółowy sposób segregacji określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce oddzielamy? Są to: metale i tworzywa sztuczne, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne.
Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia.
 
Jakie są ogólne zasady segregacji?
  • Nie myjemy opakowań, słoików i innych odpadów.
  • Opróżniamy opakowania z resztek zawartości.
  • Odrywamy wieczka od pojemników.
  • Zgniatamy puszki, butelki plastikowe i inne możliwe odpady.
  • Nie wrzucamy mięsa do BIO, tylko resztki roślinne.
  • Wyrzucamy odpady BIO luzem, ewentualnie w torebkach papierowych lub foliowych.
  • Segregujemy tylko czysty papier, brudny trafia do ZMIESZANYCH.
Przygotowaliśmy ściągę dotyczącą segregacji najpopularniejszych odpadów. Na liście znalazły się także odpady, których klasyfikacja sprawia najwięcej problemów.
 
 
 
czytaj dalej

Komunikat w sprawie ognisk grypy ptaków HPAI

 
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim, w związku z występowaniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie kraju, zwraca się z komunikatem do wszystkich osób utrzymujących drób przyzagrodowy:
 
 
"*GRYPA PTAKÓW ! UWAGA !*
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim przypomina, iż
wszystkie osoby utrzymujące drób są obowiązane zapewnić skuteczne
zabezpieczenie przeciwepizootyczne mające na celu wyeliminowanie ryzyka
wprowadzenia wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) do
gospodarstwa. W szczególności zabezpieczenie drobiu, paszy oraz
systemów/zbiorników pojenia przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich
odchodami.
Należy bezwzględnie przestrzegać zapisów /rozporządzenia Ministra
Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 lipca 2017 r. w sprawie zarządzenia
środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U.
z 2017 r., poz. 722)/"
czytaj dalej

Bezwzględna segregacja odpadów od 01.06.2020 r.

     Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego "Czyste Środowisko" informuje, że nowy system, polegający na bezwzględnej segregacji odpadów na terenie Związku Gmin obowiązywać będzie od 01.06.2020 r.  Do tego czasu odbiór odbywa się bez zmian. O zmianach zostaniecie Państwo poinformowani PISEMNIE.
 
     Ponadtow informujemy, iż aktualny harmonogram odbioru odpadów dostępny jest na stronie www.gminanml.pl w zakładce Mieszkaniec :
 
 
 
czytaj dalej

Już dziś oficjalne otwarcie Stacji Uzdatniania Wody w Skarlinie. Zapraszamy również na Dni Otwarte.

Zapraszamy mieszkańców gminy na godz.15.00 na uroczyste otwarcie Stacji Uzdatniania Wody w Skarlinie. Po uroczystości będzie możliwość dokładnego obejrzenia budynku oraz do zapoznania się z zasadami funkcjonowania stacji. Pracownicy ZUK w Mszanowie czekają na Was w stacji również w sobotę. To jedyna taka okazja!
 
czytaj dalej

Kontrole u posiadaczy szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków.

       15 sierpnia upłynął termin składania zgłoszeń do gminnej ewidencji szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Osoby, które nie zgłosiły tego faktu w wyznaczonym terminie muszą liczyć się z kontrolą posesji przeprowadzoną przez przedstawiciela Urzędu Gminy. Podczas  kontroli zażąda on okazania umowy z firmą uprawnioną do odbioru nieczystości ciekłych oraz dowodów potwierdzających opłatę za ich wywóz.  Ponadto sprawdzona zostanie terminowość opróżniania zbiornika - szambo powinno być opróżniane z częstotliwością wynikającą z jego pojemności, w sposób gwarantujący, że nie nastąpi wypływ nieczystości na zewnątrz.
 
       Zgodnie z art. 10 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za uchylanie się od w/w obowiązku właściciel nieruchomości podlega karze grzywny na zasadach wskazanych w kodeksie postępowania o wykroczeniach.
czytaj dalej

Mieszkańcu! Posiadasz szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków? Zgłoś ją do gminnej ewidencji

 
                Przypominamy, że każdy mieszkaniec posiadający bezodpływowy zbiornik na nieczystości płynne (szambo) lub przydomową oczyszczalnię ścieków zobowiązany jest zgłosić ten fakt do Urzędu Gminy. Zgłoszenia należy dokonać na załączonym formularzu i złożyć je w Urzędzie Gminy w Punkcie Obsługi Interesanta.
                Termin dokonywania zgłoszeń upływa 15 sierpnia br. Brak odpowiedniego zgłoszenia będzie się wiązał z koniecznością przeprowadzenia kontroli posesji w celu ustalenia rodzaju posiadanego zbiornika na nieczystości płynne.
 
                Prosimy mieszkańców o współpracę oraz udzielanie informacji niezbędnych do dokonania aktualizacji ewidencji.
Informujemy, iż osoby które nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych powinny to niezwłocznie uczynić.
Podmiotami uprawnionymi do zawarcia umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz transport nieczystości ciekłych na terenie Gminy Nowe Miasto Lubawskie są podmioty wskazane pod adresem:
 
 
 
 
czytaj dalej
1 2 3