Szlaki wodne

Szlak wodny rzeki Strugi

Niewielka Struga zwana też Struga Radomno lub Ruda wypływa z mokradła położonego w lasach na południe od Iławy. Liczy łącznie ok. 15,7 km długości i jest spławna od Jeziora Łąckiego. Ze względu na trudny dojazd do tego jeziora, najwygodniej jednak rozpocząć spływ w Radomnie.
0,0 Wodujemy kajak na jez. Radomno. Otoczone od północy lasami a od południa polami uprawnymi, ma ono bardzo urozmaicony kształt. Wieś Radomno położona jest nad południową zatoką jeziora. Długi półwysep, z położoną na nim wsią Nowy Ostrów, oddziela wąską i długą zatokę północno-wschodnią od szerszej, pólnocno-zachodniej, na której położona jest wysoka, zadrzewiona wyspa. Aby urządzić wycieczkę na Jez. Łąckie, należy wpłynąć w zatokę pólnocno-zachodnią. Wpływ rzeczki do jeziora znajduje się na pólnocno-wschodnim krańcu zatoki. Najłatwiej nań trafić, płynąc pomiędzy wschodnim brzegiem zatoki a wyspą.
2,3 Szerokie rozlewisko wśród trzcin wprowadza nas na leniwy nurt rzeczki. Główną przeszkodą w posuwaniu się dalej na północ jest nie powolny prąd wody. ale liczne przeszkody jakie napotkamy na trasie: zwalone drzewa, resztki mostków tarasujące szlak, wymagają przeciskania się pod przeszkodą lub przeciągania kajaka. Niemal przez cały czas szlak prowadzi wśród trzcinowisk, w otoczeniu lasu, w bezpośrednim kontakcie z niemal nieskażoną przyrodą.
6,5 Docieramy do Jez. Łąckiego. Po zwiedzeniu otoczonego lasem jeziora powrót tą samą trasą. W drodze powrotnej, o ile pozwoli na to wysoki stan wody, można odbyć wycieczkę na położone nieco na uboczu Jez. Czerwone. Po ok. 1,2 km od wypływu z Jez. Łąckiego rzeczka rozszerza się i skręca wyraźnie w lewo. Skręcając w prawo, poprzez zarośnięty roślinnością wodną odcinek, można dotrzeć po 0.4 km do Jez. Czerwonego. (Po drodze krótkie przenoszenie kajaka przed samym jeziorem). Jezioro jest płytkie, bagniste, o nieprzystępnych brzegach, ale otoczone lasem.
0,0 Po zwiedzeniu jeziora Radomno (i ewentualnie Jez. Łąckiego) można kontynuować spływ dalej w kierunku Drwęcy. Wąski wypływ z jeż. Radomno znajduje się w południowo-zachodniej części jeziora, w zarośniętej szuwarami zatoczce. Prąd rzeczki jest wyraźny i szybki. Po minięciu kilku przeszkód (zastawka, pale, kamienie pod mostem drogowym) prąd słabnie i struga płynie szerokim, zarośniętym korytem wśród łąk. Za kolejnym mostem drogowym rzeczka skręca na wschód i płynie wzdłuż nasypu kolejowego, aż do kolejnego mostu, pod szosą z Iławy do Nowego Miasta Lubawskiego, Za nim ostry zakręt rzeczki w prawo (na południe, wśród łąk) i kolejny most. tym razem na szosie z Zajączkowa Lub
5,3 Przy sosnowym lasku kolejny zakręt, najpierw ostro w lewo, a przy końcu lasku w prawo. Struga przepływa przez wieś Ruda . 8,6 Po minięciu kamienistego bystrza rzeczka wpada do Drwęcy. Dalej można kontynuować spływ Drwęcą aż do Torunia lub poprzez malownicze Pojezierze Brodnickie.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00, Fax.: 56 472 63 05
e-mail: urzad[@]gminanml.pl
ESP: /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek: 7:30 - 17:00
Wtorek, Środa, Czwartek: 7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:00