Inwestycje

Stacja Uzdatniania Wody w Skarlinie otwarta

  • 16-09-2019
  • Autor: Sabina Rezmer
        6 września 2019 r., w obecności przedstawicieli władz samorządowych, powiatowych i lokalnej społeczności, odbyło się uroczyste otwarcie Stacji Uzdatniania Wody w Skarlinie. Od ponad dwóch miesięcy dostarcza ona wodę do dziewięciu miejscowości: Bagna, Chrośla, Gryźlin, Jamielnika, Lekart, Nowego dworu Bratiańskiego, Pustek i Radomna. Jest to pierwsza z trzech stacji jakie mają powstać na terenie gminy Nowe Miasto Lubawskie. Dzięki tym inwestycjom powstanie zupełnie nowy system zaopatrywania naszych mieszkańców w wodę najwyższej jakości. Potwierdzają to mieszkańcy wyżej wspomnianych miejscowości, którzy już w momencie przełączenia wodociągu zauważyli istotną różnicę zarówno w smaku, jak i wyglądzie płynącej z ich kranów wody. System ten zapewni również ciągłość dostaw oraz zminimalizuje ilość awarii. Jak wyjaśnił Janusz Sekulski – wykonawca inwestycji – stacja w Skarlinie została wyposażona w generator prądu, dzięki czemu może funkcjonować nawet w sytuacji przerwy w dostawie energii. Dodatkowo wybudowano dwa zbiorniki retencyjne o łącznej pojemności 290 metrów sześciennych, które zapewnią wodę mieszkańcom w przypadku awarii w innych źródłach.
 
       Symboliczną wstęgę przecięli wspólnie wójt gminy Tomasz Waruszewski, prezez ZUK w Mszanowie Dawid Kołakowski, sołtys Skarlina Andrzej Godziński, radny gminy Andrzej Pieńczewski i wykonawca Janusz Sekulski. Zarówno wójt jak i prezes ZUK podziękowali mieszkańcom Skarlina za cierpliwość i wyrozumiałość podczas budowy stacji oraz za to, że we własnym zakresie wykonali połączenia na swoich posesjach.
 
       Po poświęceniu budynku przez ks. kan. Krzysztofa Szulca zgromadzeni goście przystąpili do zwiedzania obiektu. Na pytania dotyczące funkcjonowania stacji odpowiadali wykonawca i przedstawiciel spółki komunalnej.
 
      Jak przyznał Tomasz Waruszewski, inwestor zastosował podwyższony standard materiałów użytych do budowy. Wartość inwestycji to ponad 4 mln złotych. Dwa miliony to kwota, jaką gmina pozyskała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, 750 tys. zł wkładu finansowego pochodzi z budżetu gminy, natomiast pozostała kwota to środki Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o.o w Mszanowie. Dzięki temu powstał nowoczesny, zaawansowany technologicznie obiekt. Na uwagę zasługuje również bryła budynku oraz elewacje, nawiązujące stylistycznie do architektury regionu. Znajdująca się na wjeździe do wsi stacja stała się niewątpliwie wizytówką Skarlina.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

11Galeria zdjęć: SUW Skarlin - otwarcie

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją