Aktualności

Święto wszystkich Babć i Dziadków

  • 21-01-2020
  • Autor: Sabina Rezmer
 
                          Czy wiecie, że Dzień Babci obchodzony jest w Polsce od 56 lat?
Pomysł utworzenia święta pojawił się w tygodniku Kobieta i Życie” w 1964 roku, natomiast już rok później święto to zaczął popularyzować „Ekspres Poznański”, a jego głównym pomysłodawcą był Kazimierz Flieger . W roku 1966 również „Ekspres Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia „dniem babci”.  W tym samym dniu swoje święto mają również babcie z Bułgarii i Brazylii. Najprawdopodobniej         w latach 80-tych przywędrował do Polski z Ameryki zwyczaj obchodzenia Dnia Dziadka, który z każdym rokiem  stawał się coraz popularniejszy.
             
                       Czy tego typu święta są potrzebne? Przecież miłość i szacunek należą się babciom            i dziadkom każdego dnia. Zdania są podzielone. Jedno jest pewne – rola babci i dziadka jest bardzo ważna. Zaraz po rodzicach są to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka.
             
                    Kto zaszyje dziurę w spodniach, upiecze najlepsze ciasto na świecie i na dodatek pozwoli się ubrudzić mąką? Oczywiście babcia. To ona pokaże ci też,  jak pielęgnować kwiaty oraz pomoże przygotować strój na bal karnawałowy. I co najważniejsze – babcie są specjalistkami od dokarmiania. Wie to każdy, kto kiedyś próbował wymigać się np. od domowego obiadu. Nieważne, czy masz lat pięć, czy trzydzieści pięć – nie ma takiej siły, która powstrzyma babcię przed zaproponowaniem          i podaniem ci smakołyka. Co ciekawe, u każdej babci jest taka jedna szafka, w której zawsze znajdą się np. ulubione cukierki lub ciasteczka.
              
                     Dziadek wprowadzi w tajniki majsterkowania. To on pokaże ci, jak założyć łańcuch          w rowerze  i zbudować karmnik dla ptaków. Spędzenie połowy dnia na łowieniu ryb lub spacerowaniu po lesie  w poszukiwaniu grzybów także zazwyczaj nie stanowi dla niego problemu. I oczywiście nikt, tak jak dziadek nie kibicuje swoim wnukom podczas wszystkich możliwych zawodów i turniejów.
              
                        To tylko garstka rzeczy, które babcie i dziadkowie robią ze swoimi wnukami. Wszystko oczywiście zależy od zainteresowań, możliwości itp. Dowodzą one jednak jednego. Mają dla swoich wnuków to, co najważniejsze – czas. Opowiedzą historie rodzinne, zawsze wysłuchają, doradzą, pomogą. I otoczą bezwarunkową miłością.
              
                        Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego, co najlepsze: zdrowia, pogody ducha, radości i wszelkiej pomyślności. Bądźcie dumni ze swoich wnuków, tych młodszych i tych już dorosłych. Niech ten czas, który z nimi spędzacie będzie dla Was przyjemnością. Nie zapominajcie jednak o sobie, o swoich pasjach, zainteresowaniach                i marzeniach…
              
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją