Aktualności

WOT dołącza do walki z koronawirusem

  • 31-03-2020
  • Autor: Sabina Rezmer
          Mimo wprowadzenia licznych obostrzeń, stosowania wszelkich zalecanych środków ostrożności, koronawirus nie ominął naszego powiatu. Po wielu niepokojących informacjach o wzrastającej  liczbie osób zarażonych oraz objętych kwarantanną, w tym przedstawicielach służb mundurowych -strażaków i policjantów, do walki z zagrożeniem epidemicznym włączyli się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
          
           Żołnierze WOT wspierają personel medyczny i sanitarny w walce z koronawirusem. Kilka dni temu terytorialsi rozpoczęli działania w nowym obszarze – pobierania wymazów na obecność COVID-19. Pierwszą brygadą, która rozpoczęła wsparcie służb sanitarnych w tym obszarze była 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej. Jej żołnierze przeszli szkolenie w olsztyńskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
        
        W ostatnią sobotę, 28 marca br., w Nowym Mieście Lubawskim żołnierze 4WMBOT, współdziałając ze strażakami, zorganizowali stacjonarny punkt pobierania wymazów. Wystawienie osobnego namiotu, poza terenem szpitala pozwoliło zminimalizować kontakty między ludźmi, ograniczyć transmisję wirusa, a przede wszystkim odciążyć powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną. W ciągu całego dnia pobrano 69 wymazów. Kolejna akcja na terenie Nowego Miasta Lubawskiego będzie miała miejsce 1 kwietnia br. Od początku działań na terenie Warmii i Mazur żołnierze - ochotnicy pobrali niemal 200 wymazów.
          
           Do pobierania wymazów delegowani są żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego i ukończone specjalistyczne szkolenie, które prowadzi Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej z Modlina. Do tej pory szkolenie to ukończyło blisko 50 żołnierzy z kilku brygad OT. W najbliższym czasie zaplanowane są kolejne kursy, które umożliwią wsparcie służb sanitarnych na terenie całego kraju.
 
          Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest blisko 3 tys. żołnierzy WOT. Kolejnych blisko 22 tys. pozostaje w podwyższonej, 12-godzinnej gotowości do działania.
 
Źródło płk Marek Pietrzak Rzecznik prasowy WOT

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: WOT pomagają w walce z koronawirusem

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki