Aktualności

"Maseczka dla Mieszkańca"

 • 22-04-2020
 • Autor: Sabina Rezmer
        Akcja maseczkidlapolski.pl to inicjatywa zapoczątkowana przez dwóch przyjaciół, do których później dołączyły osoby dobrej woli. Założeniem działań jest dostarczenie nieodpłatnych, wielorazowych maseczek jak największej liczbie osób. W akcję zaangażowane są także samorządy lokalne, które zajmą się dystrybucją maseczek wśród swoich mieszkańców. Dzięki firmie WIPASZ S.A – głównemu sponsorowi akcji, maseczki trafią również do mieszkańców Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
Pierwsza partia maseczek została przekazana gminie w piątek 17 kwietnia, zaś kolejna 21 kwietnia. Dalszą dystrybucją w sołectwach zajmą się  ponownie nasi druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej. Harmonogram poniżej.
      To już druga akcja przekazywania maseczek mieszkańcom gminy Nowe Miasto Lubawskie. Pierwsza miała miejsce tuż przed Świętami Wielkanocnymi (09-11.04.2020 r.). Wtedy to strażacy rozdali blisko 8 tysięcy maseczek wielokrotnego użytku wykonanych z elanobawełny, zamówionych przez gminę.
      
 
Co należy wiedzieć o produkcie?
- Maseczki na twarz dystrybuowane w ramach akcji „Maseczki dla Polski” są wielorazowego użytku i nie są wyrobem medycznym. Wspomagają ograniczenie kontaktu rąk z twarzą i rozprzestrzenianie się aerozolu wydychanego przez użytkownika maseczki (katar, kaszel).
- Maseczka może ograniczyć niebezpieczeństwo zarażenia, nie zapewnia jednak pełnej ochrony przed drobnoustrojami i wirusami.
 
Jak należy korzystać z maseczki?
 1. - Wyjmij maseczkę z opakowania.
 2. Zawiąż supeł na gumce.
 3. Wyreguluj długość gumki.
 4. Dodatkowo maseczkę można wyposażyć w jednorazowy filtr. Filtrem może być np. chusteczka higieniczna lub ręcznik papierowy. Należy go włożyć do środka maseczki.
 5. Załóż maseczkę na twarz.
 6. NIE DOTYKAJ PRZEDNIEJ POWIERZCHNI MASECZKI PODCZAS JEJ UŻYWANIA.
 7. PRZED ZDJĘCIEM MASECZKI KONIECZNIE UMYJ RĘCE.
 8. Zdejmij maseczkę chwytając tylko za gumki.
 9. Wyrzuć filtr jednorazowy, ponownie umyj ręce. To bardzo ważne.
Maseczkę wygotuj we wrzątku przez 30 minut.
Maseczkę można używać przez 2 godziny. Po dwóch godzinach należy ją oczyścić lub zmienić na nową. W przypadku użycia filtra jednorazowego, w postaci np. zwykłej chusteczki higienicznej, należy go wymieniać co 30 min. Za każdym razem po dotknięciu maseczki należy umyć dokładnie ręce.
WAŻNE: Maseczka może być używana tylko przez jedna osobę gdyż dekontaminacja nie chroni w 100% przed chorobami przenoszonymi miedzy ludźmi poprzez używanie tych samych przedmiotów.
 
Jak oczyścić maseczkę?
1. Przed oczyszczeniem, złóż maseczkę i owiń jej włókninę gumką z maseczki. Jeśli musisz przechowywać maseczkę, włóż ją do foliowego woreczka. Koniecznie umyj ręce.
2. Złożoną maseczkę umieść we wrzącej wodzie i gotuj ją przez 30 minut. Ponownie umyj ręce. To bardzo ważne.
3. Po 30 minutach ostrożnie wyjmij maseczkę z wody. Uważaj, aby się nie poparzyć. Możesz użyć szczypiec albo innego narzędzia.
4. Wysusz maseczkę w formie złożonej. Możesz suszyć rozwieszoną, lub wykorzystać gorący piekarnik.
5. Niezłożenie i nieowinięcie maseczki gumką podczas oczyszczania może spowodować rozplisowanie się włókniny maseczki, co może utrudniać jej założenie i użytkowanie.
6. Rozplisowanie tkaniny nie wpływa bezpośrednio na jakość maseczki.
Nie wyrzucaj zużytej maski bez zabezpieczenia, gdyż może to stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego! Zużytą maseczkę należy poddać procesowi dekontaminacji, a następnie włożyć do szczelnie zamykanej torebki (np. opakowania) i wyrzucić do pojemnika na śmieci.
Szczegółowe informacje (w tym instrukcje obsługi, filmy instruktażowe) dostępne są na stronie //maseczkidlapolski.pl/#nasza-akcja

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Maseczka dla Mieszkańca 09-11.04.2020

8Galeria zdjęć: Maseczka dla Mieszkańca

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją