Aktualności

Wyjątkowe obchody Dnia Ziemi

  • 27-04-2020
  • Autor: Sabina Rezmer
         Obchodzony 22 kwietnia Dzień Ziemi jest największym świętem ekologicznym. Jego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.
              
         W tym roku, ze względu na sytuację związaną z zagrożeniem koronawirusem, obchody miały inny przebieg – zostały przeniesione do internetu. Zabrakło akcji, takich jak zapoczątkowana przez nas w zeszłym roku inicjatywa „Wiosennego sprzątania naszej Gminy”, podczas których spotykaliśmy się  w większym gronie i wyruszaliśmy wspólnie robić porządek w najbliższej okolicy. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców i okazała się sukcesem, dlatego również w tym roku chcieliśmy Was zaprosić do wzięcia udziału w drugiej edycji. Jednak, jak mówi przysłowie „co się odwlecze, to nie uciecze”. Być może, jeśli pozwolą na to okoliczności, uda nam się przeprowadzić wspólne sprzątanie jesienią?
 
      Tymczasem zachęcamy Was gorąco do zadbania o najbliższe, ale i to dalsze otoczenie. Restrykcje związane z pandemią są powoli znoszone, można wyjść na spacer, pobiegać, wybrać się na przejażdżkę rowerem. Podczas tych aktywności nie przechodźcie obojętnie obok leżącego papierka czy butelki. Podniesienie ich i wyrzucenie do najbliższego kosza naprawdę nic nie kosztuje. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że skala problemu jest bardzo duża, nasi pracownicy widzą to m.in. podczas regularnego sprzątania terenów w okolicy ścieżki rowerowej (co dziwi tym bardziej, że na całej trasie ustawione są kosze na odpady). Nie zmienimy od razu całego świata ani mentalności niektórych ludzi. Warto jednak zacząć od siebie i od swojego najbliższego otoczenia. Małymi krokami do celu. Najważniejsza jest świadomość. A  świadomość to także wszystkie podejmowane przez nas działania, które mają wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia – segregacja śmieci w domu, używanie toreb wielokrotnego użytku podczas zakupów czy też naprawa uszkodzonych rzeczy zamiast ich wyrzucania lub znalezienie im innego zastosowania (np. stare garnki mogą nam posłużyć jako doniczki w wyjątkowych kompozycjach ogrodowych). Zobaczcie jakie pomysły związane z dbaniem o planetę mają nasi uczniowie ze szkół w Bratianie (galeria zdjęć) i Jamielniku (prace dostępne pod linkiem): https://gopro.com/v/EDabd9GOXNbzL
 
          Zagrożenie związane z rozprzestrzeniającą się chorobą wymogło na nas zmianę dotychczasowego stylu życia. Ograniczenia nałożone na społeczeństwo przełożyły się na to, co dzieje się w przyrodzie. Weneckie kanały są tak czyste, że widać w nich pływające ryby, w dużych miastach zmniejszyła się warstwa smogu, zwierzęta takie jak sarny czy łosie coraz częściej pojawiają się nie tylko na polach i łąkach, ale i na przedmieściach. Patrząc na wszystko, co dzieje się w obecnej sytuacji wokół nas bardzo łatwo dojść do wniosku, że natura jest w stanie poradzić sobie bez człowieka. Warto jednak się zastanowić, czy człowiek jest w stanie poradzić sobie bez natury?

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

16Galeria zdjęć: Dzień Ziemi 2020

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją