Aktualności

W Skarlinie podziękowaliśmy za plony

  • 07-09-2022
      Dożynki Gminno-Powiatowe w Skarlinie zakończyły kolejny rok ciężkiej pracy rolników. Były nie tylko okazją do świętowania ale przede wszystkim okazją do podziękowania i wyrażenia szacunku dla osób, które swoje życie związały i poświęciły pracy na roli.
     Tradycyjnie obchody dożynkowe rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Skarlinie. Stamtąd też wyruszył korowód prowadzony przez delegacje sołectw i stowarzyszeń wraz z przygotowanymi przez nie wspaniałymi wieńcami dożynkowymi. W tym roku bezkonkurencyjny okazał się wieniec przygotowany przez KGW Jamielnik, który zachwycił nie tylko komisję gminną ale i powiatową. Tym samym plecionka z Jamielnika będzie nas reprezentować na dożynkach wojewódzkich.   
       Rolę starostów dożynek objęli Ewa Ostrowska i Kazimierz Łukaszewski, którzy na ręce gospodarza gminy oraz Starosty Powiatu Nowomiejskiego przekazali bochen chleba – owoc pracy rąk ludzkich, nieodzowny symbol święta plonów. Rolę chleba podkreślił również Wójt Tomasz Waruszewski, życząc wszystkim zebranym by nigdy nie zabrakło go na ich stołach. 
        Na dożynkowej scenie głos zabrali także zaproszeni goście, wśród nich posłowie Robert Gontarz i Zbigniew Ziejewski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Jan Rochewicz– przewodniczącego nowomiejskiego oddziału Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.    
      

Nagrody dla rolników

        Za wkład w rozwój gminnego rolnictwa, ciężką codzienną pracę, trud i poświęcenie rodziny wyróżnienia wójta gminy w tym roku odebrali: Ewa i Kazimierz Ostrowscy, Małgorzata i Andrzej Pieńczewscy oraz Bogumił Grynberg – wszyscy ze Skarlina, a także Aneta i Sławomir Brzeziccy z Lekart i Katarzyna i Zbigniew Jędrzejewscy z Chrośla.
 
        Wyróżnienia Starosty Nowomiejskiego przyznano: Annie i Wojciechowi Dembek z gminy Kurzętnik, Barbarze Manista z gminy Biskupiec,  Annie i Romanowi Kaczorowskim z gminy Grodziczno
 oraz Kazimierzowi Łukaszewskiemu z gminy Nowe Miasto Lubawskie.
 
        Tego dnia wręczono także odznaki honorowe Zasłużonych dla Rolnictwa rolnikom z Powiatu Nowomiejskiego. Otrzymali je: Andrzej Komorowski (gm.Kurzętnik), Zofia Cybulska (gm. Biskupiec),  Danuta Barbara Grzegorczyk (gm. Biskupiec), Kazimierz Truszczyński (gm. Grodziczno) oraz Leszek Zabłocki (gm.  Nowe Miasto Lubawskie).
 

Festiwal Zdrowej Żywności z niezawodnymi KGW

       Podczas dożynek nie mogło oczywiście zabraknąć stoisk z pysznościami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich. Niezmiennie cieszyły się one wielkim zainteresowaniem wśród uczestników imprezy. W tym roku w ramach dożynek odbył się również Festiwal Zdrowej Żywności, w którym wzięło udział 15 Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Nowe Miasto Lubawskie. Przygotowały one tradycyjne dania bazujące na produktach pochodzących od lokalnych wytwórców. W ramach festiwalu przeprowadzono również konkurs na najlepsze stanowisko gastronomiczne. Zwyciężyło Stowarzyszenie „Nawiarenka” z Nawry, które w nagrodę otrzymało dyplom oraz książkę Oli Juszkiewicz - zwyciężczyni IX edycji programu telewizyjnego MasterChef i gościa specjalnego Festiwalu.
Wójt Tomasz Waruszewski przyznał również swoje wyróżnienia przedstawicielkom KGW. Pamiątkowe statuetki odebrały: Teresa Cichocka i Elżbieta Miąskowska z KGW Chrośle, Marta Kotewicz z KGW Radomno, Melania Sarnowska z KGW Pacółtowo oraz Elżbieta Zalewska z KGW Skarlin.
 
*Festiwal Zdrowej Żywności zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
 
 

Zabawa do rana

       Po oficjalnych uroczystościach nadszedł czas na zabawę.  O rozrywkę zadbał zespół disco polo Mejk  oraz Grupa Biesiadna, którzy zaprezentowali dobrze wszystkim znane przeboje.  Następnie na scenie pojawił się zespół Image. Zabawa taneczna trwała do późnych godzin.
 
      Wójt Tomasz Waruszewski jeszcze raz kieruje słowa uznania do wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie i organizację tegorocznego Święta Plonów. Dziękuje również mieszkańcom gminy za tak liczną obecność. Właśnie ten fakt nadaje sensu  corocznej organizacji dożynek i wynagradza wszelkie trudy i przeciwności.
 
Galeria zdjęć z dożynek dostępna na naszym Facebooku Dożynki w Skarlinie

11Galeria zdjęć: Dożynki Gminno-Powiatowe w Skarlinie

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją