Aktualności

Z Nauką na TY!

  • 02-10-2019
  • Autor: Sabina Rezmer
 
 
    Sobotnie popołudnie upłynęło w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich pod znakiem nauki i zdobywania wiedzy. Gmina Nowe Miasto Lubawskie oraz placówki oświatowe funkcjonujące na jej terenie, w ramach projektu edukacyjnego „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z Gminy Nowe Miasto Lubawskie” zorganizowały tam piknik naukowy.
 
    Podczas pikniku zaprezentowano różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, medyczne, społeczne jak  i humanistyczne – świat  można przecież poznawać na wiele sposobów. Na szkolnym boisku, w salach szkolnych oraz w sali gimnastycznej uczniowie przeprowadzali eksperymenty chemiczne i fizyczne, poznawali budowę wulkanu, wzięli też udział w pokazie robotów i dronów. Spore wrażenie na małych naukowcach wywarło również mobilne planetarium oraz warsztaty astronomiczne. Miłośnicy szachów mogli wysłuchać prezentacji na temat największych mistrzów i ich pojedynków oraz sprawdzić swoje umiejętności podczas rozgrywania partii z reprezentantami szkół. Znalazło się też miejsce dla osób lubiących „przebieranki” i „udawanki” -  szkolne koło teatralno-filmowe przygotowało szereg zadań wymagających zdolności aktorskich. We współczesnym świecie znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest już standardem. Dlatego też nauczyciele zachęcali do ich nauki poprzez zabawę, przygotowane wraz z uczniami łamigłówki oraz ciekawostki językowe.
Wśród zaproszonych gości znalazł się również popularyzator nauki Wiktor Niedzicki, znany z takich programów telewizyjnych jak „Laboratorium” czy „Kuchnia”. Podczas jego wykładu „Roboty do roboty” sala pękała w szwach.
 
    Głównym zamierzeniem organizatorów było upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, jak i tych nieco bardziej skomplikowanych. Zawsze jednak dopasowanych do wieku i możliwości poznawczych odbiorców.  Prezentowane doświadczenia i eksperymenty pozwalały zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia.
 
    Wszyscy zaproszeni goście, którzy przybliżali warsztat naukowca czy też prezentowali różne sposoby na wyrażenie siebie we współczesnym świecie, mieli na celu zachęcenie naszych uczniów i zainspirowanie ich do zdobywania wiedzy oraz poznawania własnych możliwości. Kto wie, być może już za kilka lub kilkanaście lat usłyszymy o mieszkańcu/mieszkance naszej gminy, którzy dokonali wielkiego odkrycia w dziedzinie chemii, zbudowali robota biorącego udział w misji na Marsa lub odnoszą sukcesy na  deskach słynnego teatru? Jak mówią: „ The sky is the limit!”
.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

13Galeria zdjęć: Piknik naukowy

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją