Komunikaty

Lato, lato...lato czeka

  • 06-08-2019
…. „Lato, lato, lato czeka,
Razem z latem czeka rzeka,
Razem z rzeką czeka las,
A tam ciągle nie ma nas”
 
          Minął półmetek wakacji, sezon wypoczynkowy w pełni a i pogoda w tym roku jest łaskawa. Jak powszechnie wiadomo najlepiej i najchętniej wypoczywa się nad wodą, szczególnie jeśli  temperatura powietrza oscyluje w granicach 30o C. Na terenie gminy Nowe Miasto Lubawskie nie ma co prawda ośrodków wypoczynkowych czy kąpielisk, w zamian za to możemy pochwalić się kilkoma  pięknymi  jeziorami oraz rzekami. Najczęściej nad naszymi wodami wypoczywają mieszkańcy oraz osoby posiadające działki rekreacyjne w ich pobliżu, ceniące sobie  wypoczynek na zasadach indywidualnych. Wypoczywając nad wodą i na wodzie nie można jednak zapominać o zagrożeniach jakie ze sobą niesie. Tylko w lipcu br. w naszym rejonie woda zabrała już dwa ludzkie życia (Jezioro Skarlin; rzeka Wel - Lidzbark Welski). Nie stało się to podczas powodzi czy podobnego kataklizmu ale właśnie podczas rekreacji.
         Korzystanie z wód śródlądowych reguluje ustawa  - Prawo wodne, które w „art. 32  podaje, że każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania z publicznych wód…” Należy jednak  z tego prawa korzystać rozsądnie. Uwzględniając  ten fakt   opracowano  ustawę „o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych”,  która określa i precyzuje zasady korzystania z wód.
Ogólnodostępne są poradniki, które w przystępnej, skróconej formie omawiają przedmiotowe zagadnienie, jak na przykład  te przygotowywane przez Państwową Straż Pożarną https://www.straz.gov.pl/porady/Bezpieczny_wypoczynek_nad_woda
          Wakacje to czas wolny od szkoły i pracy, to czas odpoczynku, relaksu i beztroski. Zwróćmy jednak uwagę na to, jak wypoczywamy. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszych dzieci. Pamiętajmy, że nie ma wakacji od myślenia i zdrowego rozsądku.
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją