Ochrona Środowiska

Jak segregować?

  • 03-04-2020
  • Autor: Sabina Rezmer
          Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia  już od kilkudziesięciu lat. Tego dnia ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że zasoby przyrodnicze nie są niewyczerpalne a rozwój cywilizacji oraz coraz nowocześniejsze technologie sprawiły, iż ludzie nieodwracalnie naruszyli równowagę przyrody. Również my na co dzień "dokładamy swoją cegiełkę", produkując ogromne masy śmieci w naszych gospodarstwach domowych. Aby zapanowac nieco nad tą sytuacją, już od 1 czerwca w życie wejdą nowe zasady dotyczące bezwzględnej segregacji odpadów komunalnych.        
 
Szczegółowy sposób segregacji określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce oddzielamy? Są to: metale i tworzywa sztuczne, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne.
Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia.
 
Jakie są ogólne zasady segregacji?
  • Nie myjemy opakowań, słoików i innych odpadów.
  • Opróżniamy opakowania z resztek zawartości.
  • Odrywamy wieczka od pojemników.
  • Zgniatamy puszki, butelki plastikowe i inne możliwe odpady.
  • Nie wrzucamy mięsa do BIO, tylko resztki roślinne.
  • Wyrzucamy odpady BIO luzem, ewentualnie w torebkach papierowych lub foliowych.
  • Segregujemy tylko czysty papier, brudny trafia do ZMIESZANYCH.
Przygotowaliśmy ściągę dotyczącą segregacji najpopularniejszych odpadów. Na liście znalazły się także odpady, których klasyfikacja sprawia najwięcej problemów.
 
 
 
 
 
 
 
 
Przy segregacji bezwzględnie należy pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych. Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych).

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją