Rolnik

2013 Jamielnik

  • 22-08-2018

Jak przebiegały Dożynki w Jamielniku

Już około godzinny po 14-tej na plac przy świetlicy w Jamielniku zaczęły podjeżdżać samochody z całego powiatu, z których wyładowywano, nieraz bardzo okazałe, wieńce dożynkowe. Zaczął formować się kolorowy orszak, który niebawem przemaszerował pod kościół parafii św. Siostry Faustyny. Na schodach kościoła oczekiwali już proboszcz ks. Marek Jerzy Wróblewski, dekanalny kapelan rolników ks. kan. Zygmunt Leyk, oraz proboszczowie z Bratiana i Tylic. W takcie uroczystej Mszy Świętej Starostowie Dożynek, którymi byli w tym roku Państwo Małgorzata i Krzysztof Bartczakowie z Jamielnika, przekazali na ręce Gospodarzy Dożynek - Starosty Powiatu Nowomiejskiego Pani Ewy Dembek oraz Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie Pana Tomasza Waruszewskiego bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna. Homilię w której były podziękowania dla rolników za trud jaki wkładają po to, aby wyżywić naród, wygłosił ich kapelan. Rolnicy złożyli na ołtarzu dary jakie przynieśli - plony ze swoich pól i ogrodów, owoce pracy swoich rąk. Znalazły się tam miedzy innymi chleb i wędliny, miód i owoce.

4Galeria zdjęć: Dożynki 2013 - Kościół

Po Mszy korowód dożynkowy, na którego czele kroczyła przygrywając do marszu Orkiestra Dęta ze Skarlina, przemaszerował na plac przy zespole szkół im Jana Pawła II. W korowodzie maszerowały poczty sztandarowe, ubrani w średniowieczne stroje, pieszo i konno, miłośnicy historii z XXVI Chorągwi Zamku Bratian, a za nimi niosąc dożynkowy bochen Starostowie i Gospodarze Dożynek, zaproszeni goście, rolnicy, młodzież i przybyli z różnych stron mieszkańcy naszego powiatu.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: Dożynki 2013 - Przemarsz

Gdy już wszyscy przybyli na miejsce, Gospodarze Dożynek, dokonali uroczystego ich otwarcia, a Wójt nowomiejski powitał zebranych gości i uczestników. W pierwszych rzędach zasiedli, reprezentujący władze powiatu Starosta Ewa Dembek i Wicestarosta Marcin Buliński, Romuald Koszewski - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu oraz Radni Powiatowi. Obok nich miejsca zajęli Wójtowie Gmin Kurzętnik, Grodziczno i Biskupiec oraz Wójt Senior Roman Trąpczyński,  Przewodniczący i Radni Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Władze Nowego Miasta Lubawskiego reprezentował Sekretarz Urzędu Miejskiego. Obecni byli także kierownicy jednostek i instytucji powiatowych, Straży Pożarnej i Policji.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Dożynki 2013 - Wstęp

W powitalnym przemówieniu Tomasz Waruszewski powiedział miedzy innymi:
  • Pragnę wyrazić swój ogromny szacunek dla rolników powiatu nowomiejskiego za ich trud i ciężką pracę dzięki którym tegoroczne zbiory są tak okazałe. Z głębi serca dziękuję Wam także za kultywowanie dożynkowych tradycji, za te , pełne artyzmu wieńce i chleb upieczony z tegorocznego ziarna.Przed każdymi dożynkami wizytuję w swojej gminie kilka gospodarstw rolnych. Widziałem wiele naprawdę dobrze zorganizowanych i zmodernizowanych gospodarstw. Mamy pełne prawo być dumni z sukcesów naszych rolników. Także tych posiadających małe gospodarstwa, bo i tu widziałem ogromne zaangażowanie i przywiązanie do ziemi. Wierzę, że rolnicy powiatu nowomiejskiego będą dalej intensywnie się rozwijać, skutecznie wykorzystując do tego środki unijne, bo one pozwalają nadrobić zapóźnienia w rozwoju.
Następnym punktem programu było wręczanie zasłużonym dla rolnictwa medali i dyplomów W pierwszej kolejności, z rąk radnej Sejmiku Wojewódzkiego Jolanty Szulc, odznaczenia resortowe Zasłużony dla rolnictwa otrzymali: Tomasz Łukaszewski, Wojciech Wyborski, Norbert Duliński, Wiesław Łakomy, Zygmunt Golubski, Michał Markowski, Mieczysław Pukalski, Dawid Bartkowski, Marcin Oczkowski oraz Roman Samulski. Starosta Powiatu wręczyła puchary i wyróżnienia. „Puchar Starosty", który otrzymali Justyna i Jacek Boguszewscy, Ewa i Piotr Jaranowscy, Alojzy Świniarski, Małgorzata i Krzysztof Bartczakowie oraz Cezary Mączkowski. Wyróżnienie za osiągnięcia w produkcji zwierzęcej otrzymał Ryszard Puczkowski. Wyróżnienia za działalność związaną z rolnictwem w 2012, za udział w konkursie „Czysta i piękna zagroda – estetyczna wieś 2013" odebrali sołtysi ze Zwiniarza oraz z Brzozia Lubawskiego. Następnie Zbigniew Ziejewski, przewodniczący struktur powiatowych, wręczył Starostom Dożynek puchary ufundowane przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą.
Na zakończenie tej części przedstawiono zwycięzców gminnego i powiatowego konkursu wieńców dożynkowych. Na szczeblu gminnym pierwsze miejsce zajął wieniec przygotowany przez mieszkańców Jamielnika, a powiatowych Podlaska w gminie Biskupiec.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: Dożynki 2013 - Nagrody

Teraz można było rozpocząć artystyczną, lżejszą część uroczystości. Aż do zmroku na scenie prezentowali się najpierw dzieci z młodzież z Zespołu Szkół z wiązanką tańców, śpiewów i krótkich scenek humorystycznych. Po nich na scenę weszła trzyosobowa Kapela Jakubowa z programem „Na ludową nutę", nawiązującym do kultury duchowej Warmii. Zaprezentowała ona w żartobliwej formule zestaw dynamicznych utworów, pełnych wyrażeń językowych z gwary warmińskiej. Gwoli ścisłości tytułowy Jakub to wcale nie ten pan grający na gitarze, a Św. Jakub Starszy widniejący w herbie Olszyna. Następnym punktem programu był występ zespołu „Muzycy z Jamielnika". Młodzi wykonawcy zawładnęli sceną i publicznością, która nie szczędziła braw i długo nie chciała dać im zejść ze sceny. Ten blok programowy zakończyło wręczanie nagród zwycięzcom konkursów rozgrywanych podczas dożynek. Były to: konkurs kulinarny, turniej łuczniczy VIP, turniej łuczniczy otwarty, potyczki rodzinne oraz mini turniej piłkarski.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Dożynki - Muzycy z Jamielnika

4Galeria zdjęć: Dożynki 2013 - Kapela Jakubowa

4Galeria zdjęć: Dożynki 2013 - Występy dzieci z Zespołu Szkół

Uczestnicy dożynek na pewno nie nudzili się, bo poza konkursami mieli się czym zająć. Dla dzieci były wesołe miasteczka ze zjeżdżalniami, karuzelami i innymi licznymi atrakcjami, dla rolników firmy przedstawiły szeroką ofertę maszyn i oferowanych usług. Można było obejrzeć wystawę ptactwa domowego. Były tam tylko rasy niezbyt często spotykane na przydomowych podwórkach. Interesujący się historią mogli obejrzeć przygotowaną przez Bibliotekę w Jamielniku wystawę sprzętów używanych kiedyś na wsi, pokaz walk rycerzy z w pełnych zbrojach i tańców średniowiecznych oraz wziąć udział w konkursie na trzymanie topora przygotowanych przez XXVI Chorągiew, a głodni posilić się na stoisku gastronomicznym lub skosztować potraw przyrządzonych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12Galeria zdjęć: Dożynki 2013 - Konkursy i zabawy

W międzyczasie gospodarze i starostowie Dożynek oraz Sołtys Jamielnika Pani Anna Dymowska zostawili, na pamiątkę tej uroczystości, odciski swoich dłoni w stygnącym betonie.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Dożynki 2013 - Odciski dłoni w betonie

Główną oficjalną pozycją wieczoru, którą poprzedził występ bardzo utalentowanego, młodego trębacza i piosenkarza ze Skarlina, było ogłoszenie wyników konkursu na Rolnika roku 2013 Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Wójta Gminy, najpierw zaprezentowała film nagrany podczas wizyt u poszczególnych pretendentów do tego tytułu, a następnie wręczyła zwycięzcom nagrody w postaci pamiątkowych statuetek. Nagrody te wręczali wspólnie Wójt oraz członek komisji konkursowej, Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pani Justyna Sobisiak.
W kategorii gospodarstw do 30ha zwyciężyli Państwo Jolanta i Marek Jamroży ze Skarlina.
W kategorii gospodarstw powyżej 30 ha zwyciężyli Państwo Beata i Grzegorz Turulscy z Gwiździn.
 
Zwycięzcom gratulujemy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Dożynki 2013 - Rolnik roku 2013

Wieczorną część artystyczną Dożynek rozpoczął koncert zespołu Bluszcz z Lubawy, kapeli grającej muzykę z pogranicza bluesa i rocka.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Dożynki 2013 - Zespół Bluszcz

Po nich sceną zawładnęła gwiazda wieczoru – Krystian Pudzianowski ze swoimi niezmordowanymi, ślicznymi tancerkami czyli Pudzian Band. Wykrzesali oni z siebie tyle energii, że pomimo siąpiącego deszczyku, publiczność rozgrzała się do czerwoności, aktywnie uczestnicząc w występie. Wielokrotnie „łapy szły do góry", strzelały fajerwerki, a stronę publiczności leciały płyty CD rzucane w tłum przez artystę.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: Dożynki 2013 - Pudzian Band

Wieczór zakończyła wspólna zabawa pod gwiazdami z zespołem Live Day.
Dożynki z cała pewnością można uznać za udane.
 
Do Zobaczenie w przyszłym roku w ...
 
Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski serdecznie dziękuje rolnikom, zaproszonym gościom
oraz wszystkim mieszkańcom Gminy, którzy licznie wzięli udział
 
w Dożynkach Gminno – Powiatowych w Jamielniku
 
Specjalne podziękowania za sprawne przeprowadzenie oraz trud włożony w przygotowanie Dożynek przekazuje organizatorom, a w szczególności Gminnemu Centrum Kultury w Mszanowie, Sołtysowi i Radzie Sołeckiej Jamielnika, Dyrektorowi, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pracownikom filii Biblioteki w Jamielniku, ks. Proboszczowi i Radzie Parafialnej, Prezesowi i druhom z OSP w Jamielniku, członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich w Jamielniku, członkom Klubu Seniora i Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Jamielnik, członkom LZS oraz Orkiestrze Dętej ze Skarlina.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją