Rolnik

Dożynki Gminne 2019

  • 17-09-2019
  • Autor: Sabina Rezmer
       Dożynki Gminne w Tylicach zakończyły kolejny rok ciężkiej pracy rolników z Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Były nie tylko okazją do świętowania ale przede wszystkim okazją do podziękowania i wyrażenia szacunku dla osób, które swoje życie związały i poświęciły pracy na roli. To właśnie dzięki nim na naszych stołach możemy znaleźć pyszny chleb i lokalne, zdrowe produkty.
 
     Tradycyjnie obchody dożynkowe rozpoczęła msza święta odprawiona przez ks. Marka Lubienieckiego w kościele Św. Michała Archanioła. Stamtąd też wyruszył korowód prowadzony przez delegacje sołectw wraz z przygotowanymi przez nie wspaniałymi wieńcami dożynkowymi. W tym roku do konkursu zgłoszono siedem plecionek (choć słowo „plecionka” w tym przypadku nie oddaje w pełni trudu włożonego w przygotowanie ani efektu końcowego dzieła). Niemal bezkonkurencyjny okazał się wieniec przygotowany przez sołectwo Nawra, za nim uplasowały się Jamielnik i Gwiździny.
    
       Rolę starostów objęli Agnieszka Truszczyńska oraz Grzegorz Turulski, którzy na ręce gospodarza gminy przekazali własnoręcznie przygotowany przez starościnę bochen chleba – owoc pracy rąk ludzkich, nieodzowny symbol dożynek. Rolę chleba podkreślił również Wójt Tomasz Waruszewski, życząc wszystkim zebranym by nigdy nie zabrakło go na ich stołach.
        
        Na dożynkowej scenie głos zabrali także chętni spośród zaproszonych gości. Słowa uznania oraz podziękowania rolnicy mogli usłyszeć m.in. od senator RP Bogusławy Orzechowskiej, Ryszarda Cecota reprezentującego Urząd Marszałkowski w Olsztynie (dyrektora departamentu promocji), Przewodniczącej Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadetty Hordejuk wraz z radnymi Jolantą Szulc i Stanisławem Gorczycą oraz Starosty Nowomiejskiego Andrzeja Ochlaka. Głos zabrali także Anna Piątek – kierownik nowomiejskiego oddziału KRUS i Jan Rochewicz– przewodniczącego nowomiejskiego oddziału Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, któremu towarzyszyli Henryk Różyński i Leszek Sargalski. Podziękowania rolnicy usłyszeli także od Zbigniew Ziejewskiego.
     
       Jeszcze kilka dni przed dożynkami wójt gminy wizytował prężnie rozwijające się gospodarstwa. W tym roku odwiedził państwa Karolinę i Tomasza Kopańskich z Pacółtowa oraz Karolinę i Pawła Nadolskich z Tylic. Za wkład w rozwój gminnego rolnictwa, ciężką codzienną pracę, trud i poświęcenie rodziny zostały nagrodzone podczas niedzielnej uroczystości.
    
      W przygotowanie dorocznego Święta Plonów zaangażowała się cała tylicka społeczność. Przygotowane przez mieszkańców dekoracje oraz wystroje posesji były pięknym drogowskazem dla wszystkich gości podążających na uroczystości. Warto dodać, iż bardzo licznie przybyłych gości, których nie wystraszyło pochmurne niebo w to niedzielne popołudnie. Okazało się bowiem, że pogoda nie jest decydującym wyznacznikiem dobrej zabawy i mile spędzonego czasu. Duża zasługa w tym na pewno Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy oraz wystawców, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali stoiska z regionalnymi przysmakami. Czego tam nie było?! Obok tradycyjnej pajdy chleba ze smalcem i grochówki można było spróbować domowych wypieków, placków ziemniaczanych, różnych mięs a nawet serów z mleka koziego. Jednego można być pewnym – nikt nie opuścił dożynek z pustym żołądkiem.  Udało nam się tym samym pokazać, że nie jesteśmy skazani tyko na wyroby dostępne na sklepowych półkach. Zdrowa, nieprzetworzona żywność przygotowana z lokalnych produktów dostępna jest „tuż za rogiem”.
     
        Na tylickiej scenie czas gościom umilały występy wokalne, cyrkowe oraz taneczne przygotowane przez dzieci i nauczycieli ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tylicach. Nie mogło oczywiście zabraknąć muzyki folkowej, a jak folklor to tylko z zespołem Sami Swoi. Na zakończenie repertuar disco zaprezentował zespół Nokaut, który, jak się okazało, ma całkiem sporą grupę fanów w Tylicach.
    
       Wójt Tomasz Waruszewski jeszcze raz kieruje słowa uznania do wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie i organizację tegorocznego Święta Plonów. Dziękuje również mieszkańcom gminy za tak liczną obecność. Właśnie ten fakt nadaje sensu  corocznej organizacji dożynek i wynagradza wszelkie trudy i przeciwności.
 
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

22Galeria zdjęć: Dożynki Gminne Tylice 2019

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją