Sołectwo Nowy Dwór Bratiański

  • 21-08-2018
 
Nowy Dwór Bratiański to wieś sołecka oddalona 5 km na północny zachód od Nowego Miasta Lubawskiego. Wzmiankowana w roku 1402 (zwie się w tym okresie Neuhof). W tym czasie była wsią czynszową wójtostwa bratiańskiego. Od roku 1570 jest wsią królewską wchodzącą w skład starostwa bratiańskiego.
 
"Słownik geograficzny Królestwa Polskiego" wydawany pod koniec wieku XIX podaje informację, że zachował się oryginalny przywilej lemański tej wsi, podpisany w Warszawie 26 listopada MDCCLII przez Augusta III zaczynający się od słów:
"August III z Bożej Łaski król Polski, W. Ks. Litewski etc. Oznajmniamy niniejszym Listem Naszym, aby z tego Lemaństwa służba wojenna Nam i Rzeczpospolitej nie upadła, umyśliliśmy tegoż szlachetnego Przanowskiego y Dorotę z Krauzów Małżonkę Jego wraz z Sukcessorami ich oboi płci przy tymże Lemaństwie we wsi Nowydwór nazwanej zachować i utrzymać.... "
Nowy Dwór w roku 1800 zamieszkiwały 354 osoby (w tym 269 katolików i 85 ewangelików). W roku 1921 wieś liczyła 421 mieszkańców. We wsi istniały dwa majątki: Adrian (na południe od centrum wsi) i Cymbałowo (na północ od wsi), zabudowania których nie zachowały się do czasów nam współczesnych, tereny ich wchodzą obecnie w skład Nowego Dworu, jako części wsi.
 
Sołectwo liczy 236 mieszkańców. Na terenie sołectwa znajduje się świetlica wiejska i Ochotnicza Straż Pożarna.
 
Sołtys: Grzegorz Zboiński
Tel. 512 379 986
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją