Szlaki wodne

Szlak wodny rzeki Skarlanki

  • 21-08-2018
Mająca 37 km długości Skarlanka jest głównym ciekiem malowniczego Pojezierza Brodnickiego, odwadniającym większość jego jezior. Tworzy też malowniczy szlak kajakowy, którego początek znajduje się na Jeziorze Skarlińskim.
0,0 Wodować można dogodnie w kilku miejscach: - na wschodnim krańcu jeziora, ok. 400m polną drogą na zachód od szosy Nowe Miasto Lubawskie - Skarlin lub ok. 1,5 km od tego miejsca, bezpośrednio z szosy, na północnym brzegu
- na zachodnim krańcu jeziora, gdzie szosa Nowe Miasto Lubawskie - Biskupiec dochodzi koło Wawrowic bezpośrednio do brzegu (przy wypływie Skarlanki).
Jezioro Skarlińskie jest dość malownicze. Wysokie, zarośnięte szuwarami brzegi otoczone są domostwami, ale brak jest lasów. Po przepłynięciu w zachodni kraniec jeziora stan ten zmienia się diametralnie.
7,5 Wypływ Skarlanki z jeziora znajduje się w zarośniętym , zachodnim brzegu. Konieczne jest przeniesienie kajaka przez drogę. Zaczyna się las, początkowo tylko po prawej stronie a po kilkuset metrach po obu stronach rzeczki,
8,2 Młyn Biedaszek powoduje konieczność kolejnej przenoski. Dalej pojawiają się bystrza, bieg Skarlanki jest wąski, kręty, dużo płycizn. Płyniemy cały czas lasem sosnowym, potem olchowym, omijając kolejne, nieliczne przeszkody (szczątki mostka, zastawki, zwalone drzewa).
13,2 Jezioro Wielkie Partęczyny na obrzeżu Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Dalej można kontynuować wędrówkę (wg opisu zamieszczonego w przewodniku krajoznawczym Gmina Zbiczno) poprzez jeziora Dębno, Robotne, Strażym, Bachotek aż do Drwęcy z wypadami w rynnę jezior Zbiczno i Ciche.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją