Budżet Państwa

Kolejny krok do współpracy międzynarodowej. Z wizytą w niemieckim Harpstedt.

  • 23-11-2022
 
 
           Po ponad trzyletniej przerwie, spowodowanej pandemią covid-19, doszła do skutku wizyta delegacji gminy Nowe Miasto Lubawskie w zaprzyjaźnionej gminie Harpstedt w północno-zachodnich Niemczech. To drugie oficjalne spotkanie przedstawicieli samorządów. Pierwsza oficjalna wizyta miała miejsce w czerwcu 2019 roku, kiedy to delegacja niemiecka, na czele z ówczesnym burmistrzem Herwigiem Wobse, gościła w nowomiejskiej gminie.
          Tym razem zaproszenie wystosował nowy gospodarz Samtgemeinde Harpsted – Ives Nagel, który, podobnie jak jego poprzednik, jest zainteresowany nawiązaniem współpracy pomiędzy gminami.
Celem współpracy, do której zmierzają obie gminy jest nie tylko wymiana młodzieży, ale również inne, istotne dla obu samorządów kwestie między innymi związane z wymianą doświadczeń w dziedzinie ochrony środowiska i przedsiębiorczości, na polu działania ochotniczych straży pożarnych, sportu, edukacji i kultury.
            Ogromne zaangażowanie gospodarzy w przygotowania do tegorocznej wizyty w Niemczech widoczne były na każdym kroku. Program wizyty był bardzo napięty, jednak ten fakt nikogo nie dziwi. Zamiarem gospodarzy było pokazanie swojej gminy w jak najszerszy sposób.  
Ośmioosobowa delegacja nowomiejskiej gminy poznawanie Harpstedt rozpoczęła od wizyty  w tamtejszym urzędzie. Oprócz zapoznania się ze strukturą samtgemeinde i funkcjonowaniem urzędu, przedstawiona została także historia zabytkowego budynku oraz założenia parkowego, na terenie którego się znajduje. Historię regionu można było poznać także podczas wizyty w pobliskim mieście Brema, połączonej ze zwiedzaniem ratusza i spacerem po malowniczych uliczkach i placach. Spacer tym bardziej ciekawy ponieważ w Bremie odbywa się aktualnie Freimarkt – jeden z najstarszych targów w Niemczech (po raz pierwszy zorganizowany w początkach XI wieku).
             W czasie trzydniowego pobytu przedstawiciele gminy Nowe Miasto Lubawskie udali się m.in. do pobliskiej biogazowni. Miejsce to szczególnie zainteresowało radnych, którzy na co dzień związani są z rolnictwem. Właściciel nie tylko w szczegółowy sposób opowiedział o zasadach działania biogazowni, ale też pokazał wszystkie jej mechanizmy. W kolejnych dniach delegacja z Polski odwiedziła również nowo powstającą farmę wiatrową, gdzie miała okazję przyjrzeć się ogromnym turbinom wiatrowym w Wunderburgu oraz firmę Meiners Saaten w Dunsen zajmującą się przygotowaniem nasion do siewu oraz ich magazynowaniem i sprzedażą.
Wizyty w firmach i gospodarstwach, rozmowy z właścicielami oraz rolnikami, są szczególnie ważne dla członków naszej delegacji. Gmina Nowe Miasto Lubawskie jest w przeważającej części gminą o charakterze rolniczym. Pomysły i rozwiązania tu zastosowane mogą być inspiracją dla rozwoju naszego rolnictwa – powiedział naszej gazecie wójt Tomasz Waruszewski.
Kolejnym interesującym miejscem, z którym zapoznała się delegacja z Polski , była fabryka zajmująca się produkcją mebli kuchennych do restauracji oraz na wyposażenie jachtów. Właściciel z wielkim zaangażowaniem opowiadał o całym procesie produkcyjnym i montażowym. Pokazał również systemy i rozwiązania techniczne produkowane i wykorzystywane tylko w jego fabryce.
               Nie zabrakło oczywiście spotkań w szerszym gronie, z mieszkańcami gminy zbiorczej Harpstedt oraz przedstawicielami licznych organizacji działających na jej terenie. Społeczność Prinzhofte i wspomnianego już Dunsen serdecznie przyjęły delegację polską, która miała możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem miejscowej straży pożarnej, organizacją lokalnego transportu czy też działaniami społecznymi podejmowanymi przez organizacje. A tych nie brakuje.
Z uznaniem patrzyłem na zaangażowanie mieszkańców poszczególnych gmin wchodzący w skład Samstgemeinde Harpstedt w działalność społeczną. – opowiada wójt Waruszewsk i. - To, jak wiele inicjatyw podejmują, zachęcając do współdziałania tak wiele osób, świadczy nie tylko o ich trosce o dobro i rozwój lokalnych społeczności i całej gminy, ale też o wielkim szacunku dla tradycji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
Pobyt w gminie Harpstedt był okazją do poznania i wymiany doświadczeń w wielu dziedzinach codziennego życia, z którymi borykają się mieszkańcy obydwu gmin. W ostatnim dniu wizyty, podczas wspólnego spotkania delegacji gmin i powiatów nowomiejskiego i Oldenburg, wójt Tomasz Waruszewski oficjalnie zaprosił burmistrza Ives Nagel do złożenia rewizyty w przyszłym roku.
Mam nadzieję, iż rezultatem tej wizyty będzie podpisanie Listu Intencyjnego, a może nawet Aktu o Partnerstwie naszych gmin. Z rozmów, jakie przeprowadziłem z burmistrzem Ives Nagel wynika, iż jest on zainteresowany kontynuowaniem współpracy. Na czym będzie ona polegać – czas pokaże. Chciałbym, aby współpraca ta nie opierała się tylko na działaniach samorządu. Liczę na to, że zaangażują się w nią również organizacje, kluby i stowarzyszenia działające na terenie Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Dzielenie się doświadczeniami, przekazywanie przykładów własnych osiągnięć przynosi wymierne korzyści. – podsumowuje wyjazd włodarz nowomiejskiej gminy.
          
             Delegacja gminy Nowe Miasto Lubawskie w podziękowaniu za gościnność przekazała gospodarzom drobne upominki promujące gminę i region Warmii i Mazur, w postaci m.in. lokalnych produktów i bawełnianych toreb.
Wyjazd do Samtgemeinde Harpstedt był współfinansowany przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach konkursu „WM dla WM. Wsparcie współpracy międzynarodowej JST w Województwie Warmińsko-Mazurskim w 2022 roku.”
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją