Kultura

Zastanawialiście się kiedyś, czym jest KULTURA?

  • 04-11-2019
  • Autor: Sabina Rezmer
  • drukuj
             Zastanawialiście się kiedyś Państwo czym tak naprawdę jest Kultura? Jakie znaczenie, jeśli w ogóle, ma ona w życiu człowieka? Mówiąc np. o kulturze europejskiej mamy na myśli zarówno grecką filozofię, rzymskie prawo, wspaniałe dzieła renesansowych artystów, wielkie odkrycia geograficzne czy chociażby skutki ruchu reformacyjnego. Kultura europejska to także średniowieczny etos rycerski oraz zapoczątkowana w XVIII wieku rewolucja przemysłowa. Co zatem kryje się pod tym pojęciem?
 
       Słowo „kultura” wywodzi się od łacińskiego cultus, co oznacza ‘uprawa’, ‘pielęgnowanie’. Początkowo odnosiło się ono tylko do uprawy roli – cultura agri. Jednak już  w czasach starożytnych zaczęto je utożsamiać ze „sposobem życia”, „wykształceniem”, czymś, co reguluje pewne zachowania, postawy czy wyobrażenia. Co istotne – szeroko pojęta kultura, jej wytwory, są właściwe tylko człowiekowi. Obejmuje wszystko to, co człowiek stworzył wysiłkiem swojej woli, rozumu i pracy. Zarówno w sensie umysłowym czy artystycznym, jak i technicznym; zmaterializowanych wytworów, jak i wiedzy, idei i wartości. Tylko człowiek jest w stanie kulturę tworzyć, poszerzać oraz zrozumieć. Działa to również w drugą stronę – to kultura sprawia, że człowiek, grupa w jakiej funkcjonuje, jest tym, kim jest.
 
            Jest też druga bardzo istotna rola, jaką kultura spełnia w życiu człowieka. Pozwala przynależeć i poruszać się w przestrzeni wielkiej ludzkiej wspólnoty. Jednak, aby było to możliwe musi nastąpić komunikacja. O ile z komunikacją w jednej grupie nie powinno być większego problemu, o tyle porozumiewanie się między kilkoma całkowicie różnymi grupami może nie być już takie proste. Właśnie w tym miejscu wkracza Kultura, która jest w stanie pomóc w przełamaniu pierwszych lodów oraz pokonać bariery językowe. To w sztuce słowa, w filmie, teatrze a także za pośrednictwem muzyki przedstawiane są realne, często jednakowe dla wielu kultur, wzorce i zachowania przejmowane i rozpowszechniane w życiu.
 
       Cóż można powiedzieć sceptykom oraz osobom marginalizującym znaczenie szeroko pojętej kultury w życiu człowieka? Może to, że wbrew pozorom Człowiek jest istotą stadną. Cytując Eddarda Starka – bohatera nazywanej serialem wszechczasów „Gry o Tron” – „(…) samotny wilk umiera, ale stado przeżyje (…)”. Człowiek musi żyć w świecie kultury, musi być zorientowany na kulturę, gdyż tylko wtedy urzeczywistni w pełni swoje ludzkie możliwości i będzie żył jak człowiek. Za jej pomocą może uczestniczyć w dziedzictwie poprzednich pokoleń i mieć wpływ na rozwój osobisty i społeczny.
 
      Mamy nadzieję, że proponowane przez nas wydarzenia kulturalne i społeczne potraktujecie Państwo nie tylko jako możliwość miłego spędzenia czasu poza domem. Chcemy, by Was inspirowały, zagrały na Waszej wrażliwości ale też wprawiały w dobry nastrój. Chcemy, abyście w pełni poczuli, że należycie do naszej „gminnej rodziny”.
 
 
 
 
 
 
Zapraszamy na stronę Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie:
 
 
Warto również śledzić na portalach społecznościowych (Facebook) profile naszych gminnych bibliotek, których praca już od dawna nie ogranicza się tylko do wypożyczania książek:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00, Fax.: 56 472 63 05
e-mail: urzad[@]gminanml.pl
ESP: /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek: 7:30 - 17:00
Wtorek, Środa, Czwartek: 7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:00