Kultura

II Tylickie Spotkania z Folklorem

Na zakończenie długiego sierpniowego weekendu przygotowaliśmy specjalną propozycję dla wszystkich miłośników folkloru i biesiady! W niedzielne popołudnie 18 sierpnia zapraszamy do Tylic. Odbędą się tam II Tylickie Spotkania z Folklorem. Oprócz występów artystycznych zaproszonych zespołów czeka również wiele atrakcji dla widzów. Jeśli chcecie spędzić miłe popołudnie w taneczno-biesiadnym klimacie to bądźcie tam razem z nami!
Zaśpiewają dla Was zespoły: SAMI SWOI, WRZOSY, RAKOWIANKI, ANIBABKI, BYLEBABKI, WESOŁE KUMOSZKI, GOSPOSIE, SUSE, ZIEMIA MICHAŁOWSKA, MAREZIANKI i POWIŚLANKI.

 
Zapraszamy na plac przy świetlicy w Tylicach, rozpoczynamy o godzinie 14.00.
Wstęp WOLNY!!!
czytaj dalej

Wielkimi krokami zbliża się ... V Bratiańska Noc Kabaretowa

Już dziś zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie jakim niewątpliwie jest Bratiańska Noc Kabaretowa. Występy najlepszych kabareciarzy co roku ściągają coraz większe rzesze sympatyków dobrego humoru z całego regionu. Pięć lat temu, gdy po raz pierwszy podjęliśmy się organizacji tej imprezy, nikt z nas nie śmiał nawet przypuszczać, że stanie się ona sztandarową imprezą promującą naszą gminę. Ponieważ 16 sierpnia zbliża się wielkimi krokami chcemy Państwu przybliżyć artystów, którzy w tym roku wystąpią na bratiańskiej scenie.
 

IGOR KWIATKOWSKI

Artysta kabaretowy, autor tekstów i znakomity aktor niezawodowy.
Igor Kwiatkowski, niezrównany w swej wyobraźni i umiejętnościach parodystycznych, od lat zaskakuje coraz to nowymi kreacjami, które bawią i zjednują sobie sympatię tysięcy widzów.
Dzięki wyjątkowemu temperamentowi oraz umiejętności wnikliwej obserwacji otaczającego świata artysta z powodzeniem powoływał do życia oryginalne i niezatarte postacie, takie jak Mariolka, Kryspin czy Jacek Balcerzak, których perypetie z zapartym tchem i śmiechem do łez śledziła cała Polska!
Porywające widowiska Igora Kwiatkowskiego wyróżniają się błyskotliwym humorem, żartami z najwyższej półki, aktualnością i niemal namacalnym kontaktem z publicznością. Całość, utrzymana w dobrym tonie, daleka jest od satyry politycznej i tematów religijnych. W centrum zainteresowań komika są bieżące zjawiska społeczne, relacje damsko-męskie i fenomeny popkultury.

Kabaret ZACHODNI

To czwórka artystów, którzy kabaretem zaczęli zajmować się jeszcze w poprzednim wieku. Dwudziestym – dla jasności. Mężczyźni tworzyli wtedy jako kabaret Słuchajcie, a babeczka współtworzyła formację “Babeczki z rodzynkiem”, ale to dawne dzieje – przedwczorajsze. Teraz w nowym, pełnym (obu płci) składzie ruszają w Polskę z nowa energia i nową nazwą. 
Wywodzą się i nieustannie działają w Zielonogórskim Zagłębiu Kabaretowym. Pojawiali się na wszystkich ważnych festiwalach kabaretowych i w wielu widowiskach telewizyjnych. Program kabaretu Zachodniego składa sięze skeczy i piosenek. Charakteryzuje go kreowanie zaskakujących sytuacji: podryw na wózek z dzieckiem czy też niespodziewana wizyta Zygmunta Hajzera. Doświadczenie, talent aktorski i umiejętność wejścia w bezpośredni kontakt z widzem sprawiają, że Zachodni zajdzie Wam w głowy. Nowa energia, nowy skład – nowa jakość!

Kabaret Zachodni. Grupę tworzą: Tomasz Łupak, Janusz Pietruszka, Jarosław Marek Sobański oraz nareszcie Karolina Kuras.

OT.TO

Spotkali się w latach 80-tych, jednak dopiero pod ich koniec zdecydowali, że chcą razem robić kabaret. Wiesław Tupaczewski twierdzi co prawda, że Oni właściwie nie są kabaretem, a "przedsięwzięciem estradowym mającym na celu bawienie publiczności", ale to właśnie pod nazwą KABARET OT.TO zdobyli sławę, uznanie i prestiż. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Wiesław, który wymyślił także nazwę i strój sceniczny, konkretnie garnitury. Co do koszul, to podobno, kiedy poszli je kupować, w sklepie nie było innych, tylko w paski. Logo - żyletkę - zaprojektował Ich przyjaciel Jacek Sasin.
Na scenie ogólnopolskiej zaistnieli po raz pierwszy w Opolu w roku 1991. Szybko nawiązali, trwającą wiele lat, współpracę z 2 programem TVP. Obecnie współpracują z wieloma stacjami telewizyjnymi i radiowymi. Od początku zbierali nagrody i wyrazy wielkiej sympatii. Zespół obchodził niedawno 25-lecie działalności. Jest wierny swoim założeniom - zbytnio nie miesza się w politykę, bawi do łez rozmaitością żartów, tworzy piosenki, które nota bene śpiewa póĹşniej cała Polska i co niezmiernie ważne szanuje swoją publiczność. Andrzej Tomanek mówi: "Będziemy się starzeć wraz z naszymi dowcipami", ale Ich żarty tak, jak Oni sami, pozostają wciąż bardzo młode.

FIFA RAFA: to bardzo prężnie rozwijający się kabaret młodego pokolenia. Na swoich występach tworzy niepowtarzalny klimat. Zabawa, rozrywka, śmiech - te słowa naj lepiej opisują to co dzieje się podczas ich programu. Prezentują humor uniwersalny, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. W ich skeczach poruszane są bowiem problemy życia codziennego okraszone nutką absurdu, by przedstawić rzeczywistość w jak najbardziej krzywym zwierciadle. FiFa-RaFa to Mateusz, czyli założyciel i lider kabaretu oraz Ola - wisienka na kabaretowym torcie, co nie dopowie to dowygląda.

KRZYSZTOF KAMYSZEK  – człowiek ze Świebodzina.Pierwszy raz zdecydował się spróbować swoich sił na scenie po koniec 2011.Wcześniej był nieśmiały.Przed występem w głowie pojawiła się myśl-najwyżej mnie wyśmieją.Jego przeczucia się potwierdziły,wyśmiali…znaczy śmiali się .Tego wieczora postanowił,że zostanie stand-uperem.I jakoś to się kręci .

czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: V Bratiańska Noc Kabaretowa -artyści

Konkurs rysunku ,,Zwierzęta chronione, na kartce uwiecznione''

Lokalna Grupa Działania Ziemia Lubawska z siedzibą w Wielkich Bałówkach zaprasza do wzięcia udziału w konkursie rysunku pt.: „Zwierzęta chronione na kartce uwiecznione”. Regulamin oraz karty zgłoszeniowa w załączeniu.
czytaj dalej

"Świat oczami młodych" w pracach plastycznych uczniów SSP Tylice

"Portret Lata" - zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez LGD

Lokalna Grupa Działania Ziemia Lubawska organizuje konkurs fotograficzny "Portret Lata". Ma on na celu promowanie pięknych terenów funkcjonowania LGD Ziemia Lubawska, uwrażliwienie lokalnej społeczności na walory przyrodnicze naszego terenu, rozwój kreatywności fotograficznej oraz rozwijanie wśród mieszkańców umiejętności obserwowania przyrody, dokumentowania jej, a także kształtowania ich śwaidomości biologicznej i ekologicznej. Zachęcamy do wzięcia udziału.
Prace przyjmowane są do 20.09.2019 roku.
czytaj dalej

XII Przegląd Kabaretów HIHI HAHA

W związku z tradycyjną organizacją Przeglądu Kabaretó HIHI HaHa, który w tym roku odbędzie się 16-17 listopada 2019 roku w Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku, ruszył nabór grup kabaretowych i indywidualnych artystów mających chęć udziału w tym wydarzeniu. Karty zgłoszeniowe przyjmowane są do 31.10.2019 r.
czytaj dalej

XXI Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny - czas na podsumowanie

      Rodzinne piknikowanie dobiegło końca…oczywiście tylko to, które organizowane było w ramach XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. W tym roku wszystkie sołectwa zaangażowały się w przygotowanie rodzinnych  festynów. Ostatni odbył się 14 lipca w Mszanowie.
      Wyścigi, rodzinne rywalizacje, występy w wykonaniu dzieci, przejażdżki na koniach, kucach i bryczkami, przejażdżki motocyklami (oczywiście w roli pasażera), malowanie twarzy, olbrzymie bańki mydlane, aktywni strażacy prezentujący sprzęt, pojazdy oraz instruujący w zakresie udzielania pierwszej pomocy, turnieje warcabowe, loterie fantowe, pyszności w kawiarenkach, kiełbaski z grilla i pieczone przy ognisku – to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez organizatorów by uświetnić  tegoroczne festyny rodzinne. Po raz trzeci przeprowadzono również Gminny Konkurs Tematyczny, który cieszył się dużym powodzeniem zarówno w kategorii prac plastycznych jak i literackich a jego zwycięzców nagrodzono podczas pikniku w Pacółtowie. (więcej o konkursie: https://gminanml.pl/PL/3016/768/Znamy_wyniki_III_Gminnego_Konkursu_Tematycznego/k/
      Cieszymy się niezmiernie, iż z każdym rokiem coraz większa liczba mieszkańców uczestniczy w tych rodzinnych spotkaniach i coraz więcej osób i organizacji angażuje się w ich przygotowanie.  Również pogoda w większości sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu. W wielu imprezach udział wzięła Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej i główna koordynatorka - Anna Pijaczyńska. Na piknikach można było również spotkać Tomasza Waruszewskiego, wójta gminy.
       Mamy nadzieję, iż w takim samym, a nawet większym gronie spotkamy się w przyszłym roku!
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

26Galeria zdjęć: Dni Rodziny 2019

Utrwalmy historię Lekart

Ludzie, którzy pamiętają czasy przedwojenne oraz pierwsze trudne lata po wojnie, odchodzą. Jest ich już bardzo niewielu. Jeżeli teraz nie spiszemy ich wspomnień, to za kilka lat nikt już tego nie zrobi. Właśnie dlatego postanowiliśmy utrwalić to, co pamiętają najstarsi mieszkańcy Lekart.
Chcemy te wspomnienia nagrać i spisać, żeby można je było zachować w postaci elektronicznej. Oprócz wspomnień naszych Seniorów będzie też spisana historia wsi, naszej OSP, Koła Gospodyń Wiejskich oraz genealogie lekartowskich rodów.
Spiszą te wspomnienia i historie wolontariusze, uzupełnimy je zdjęciami.
Po zakończeniu tych prac powstanie wystawa oraz książka. Dostanie ją każde gospodarstwo we wsi.
Wystąpiliśmy o dofinansowanie na druk tego wydawnictwa i kilka dni temu podpisaliśmy umowę z Lokalną Grupą Działania Warmiński Zakątek. Dostaniemy 3500 zł.
Spośród 143 projektów komisja przyznała dofinansowanie 44, nasz dostał 25 lokatę.
Projektem kierują:
Jolanta i Jan Lipszycowie, Teresa Sulej i Ryszard Pruchniewski.
Wolontariuszem może zostać każdy mieszkaniec Lekart, i stary i młody.
czytaj dalej

Koncert muzyki kameralnej w Tylicach

W Tylicach dnia 5 lipca 2019 o godz. 19:00 w kościele pw.św. Michała Archanioła odbedzie się Koncert kameralny zespołu PRO MUSICA ANTIQUA
czytaj dalej

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00, Fax.: 56 472 63 05
e-mail: urzad[@]gminanml.pl
ESP: /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek - Wtorek:   7:30 - 16:00
Środa - Czwartek:    7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:30