Kultura

Przemocy STOP! Konkurs plastyczny.

    Pomysłodawcą I Gminnego Konkursu Plastycznego pn.: „PRZEMOCY - STOP ” jest Gminny Zespół Interdyscyplinarny w Mszanowie, a organizatorem Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie przy współpracy ze szkołami z terenu Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
 
    Celem konkursu jest zainicjowanie artystycznej refleksji na temat przemocy, która bezpośrednio i pośrednio obecna jest wokół nas (dostrzeżenie problemu przemocy w otoczeniu rówieśniczym, sytuacjach rodzinnych, sąsiedzkich, szkolnych, a także w telewizji, grach komputerowych, na portalach społecznościowych, w tym cyberprzemocy).
   
    Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem i oczywiście do udziału w konkursie.
 
czytaj dalej

Z Nauką na TY!

 
 
    Sobotnie popołudnie upłynęło w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich pod znakiem nauki i zdobywania wiedzy. Gmina Nowe Miasto Lubawskie oraz placówki oświatowe funkcjonujące na jej terenie, w ramach projektu edukacyjnego „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z Gminy Nowe Miasto Lubawskie” zorganizowały tam piknik naukowy.
 
    Podczas pikniku zaprezentowano różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, medyczne, społeczne jak  i humanistyczne – świat  można przecież poznawać na wiele sposobów. Na szkolnym boisku, w salach szkolnych oraz w sali gimnastycznej uczniowie przeprowadzali eksperymenty chemiczne i fizyczne, poznawali budowę wulkanu, wzięli też udział w pokazie robotów i dronów. Spore wrażenie na małych naukowcach wywarło również mobilne planetarium oraz warsztaty astronomiczne. Miłośnicy szachów mogli wysłuchać prezentacji na temat największych mistrzów i ich pojedynków oraz sprawdzić swoje umiejętności podczas rozgrywania partii z reprezentantami szkół. Znalazło się też miejsce dla osób lubiących „przebieranki” i „udawanki” -  szkolne koło teatralno-filmowe przygotowało szereg zadań wymagających zdolności aktorskich. We współczesnym świecie znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest już standardem. Dlatego też nauczyciele zachęcali do ich nauki poprzez zabawę, przygotowane wraz z uczniami łamigłówki oraz ciekawostki językowe.
Wśród zaproszonych gości znalazł się również popularyzator nauki Wiktor Niedzicki, znany z takich programów telewizyjnych jak „Laboratorium” czy „Kuchnia”. Podczas jego wykładu „Roboty do roboty” sala pękała w szwach.
 
    Głównym zamierzeniem organizatorów było upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, jak i tych nieco bardziej skomplikowanych. Zawsze jednak dopasowanych do wieku i możliwości poznawczych odbiorców.  Prezentowane doświadczenia i eksperymenty pozwalały zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia.
 
    Wszyscy zaproszeni goście, którzy przybliżali warsztat naukowca czy też prezentowali różne sposoby na wyrażenie siebie we współczesnym świecie, mieli na celu zachęcenie naszych uczniów i zainspirowanie ich do zdobywania wiedzy oraz poznawania własnych możliwości. Kto wie, być może już za kilka lub kilkanaście lat usłyszymy o mieszkańcu/mieszkance naszej gminy, którzy dokonali wielkiego odkrycia w dziedzinie chemii, zbudowali robota biorącego udział w misji na Marsa lub odnoszą sukcesy na  deskach słynnego teatru? Jak mówią: „ The sky is the limit!”
.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

13Galeria zdjęć: Piknik naukowy

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. 100-lecie OSP Jamielnik

     W sobotę, 21 września, druhny i druhowie OSP Jamielnik świętowali wspaniały Jubileusz  100-lecia istnienia jednostki.
Uroczystość, w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kurzętnika, rozpoczął przemarsz strażackich delegacji, zaproszonych gości i mieszkańców z placu przed remizą do kościoła pw. św. Siostry Faustyny. Po mszy wszyscy ponownie udali się na plac przed remizą, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.
 
     Obchody tak zacnego Jubileuszu były okazją do przypomnienia historii jednostki. Jak poinformował zebranych gości Kazimierz Mikuczyński, prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Jamielniku, niewiele zachowało się informacji i nazwisk związanych    z początkami jej działalności. Jednak na jednostkę w stanie, jakim jest teraz pracowało wiele pokoleń strażaków ochotników           a obecni członkowie muszą ją godnie reprezentować i kontynuować jej wspaniałą historię i tradycję.
 
     Jubileusz okazał się wspaniałą okazją do pochwalenia się bieżącymi osiągnięciami oraz wyróżnienia druhów i druhen działających aktywnie w straży nie tylko w ostatnim czasie, ale także tych, którzy z jednostką w Jamielniku związani byli przez kilkadziesiąt lat służby. Nie zabrakło podziękowań, prezentów i wielu życzeń składanych m.in. przez marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, Starostę Powiatu Nowomiejskiego Andrzeja Ochlaka, Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasza Waruszewskiego i Komendanta Komendy Powiatowej PSP w Nowym Mieście Lubawskim Jacka Audę. Wśród życzeń znalazły się nie tylko te, by strażacy ochotnicy z każdej akcji wracali cali i zdrowi, ale także by przez pracę społeczną, którą wykonują byli doceniani i szanowani w społeczności lokalnej.
     W tym dniu poświęcono również nowo wybudowaną część socjalną remizy, która powstała siłami własnymi druhów oraz dzięki wsparciu finansowemu Gminy Nowe Miasto Lubawskie przeznaczonemu  na zakup materiałów budowlanych.
 
     Wyjątkowym punktem obchodów było przyznanie Jednostce odznaczenia Złotego Znaku Związku ZOSP RP. Dekoracji dokonał marszałek województwa i jednocześnie prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP – Gustaw Marek Brzezin.
     Po zakończonych uroczystościach wszyscy druhowie wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na wspólną biesiadę. Mieszkańcy zaś, po rozgrzaniu się pyszną grochówką mogli wziąć udział w pikniku, w ramach którego przygotowano wiele atrakcji, zwłaszcza dla najmłodszych.
 
Szanowni Strażacy-Ochotnicy, jeszcze raz składamy Wam najlepsze życzenia satysfakcji i  zadowolenia z wykonywanych obowiązków zawodowych i społecznych. Niech zawsze towarzyszy Wam radość i poczucie spełnienia w tym, co robicie.
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

16Galeria zdjęć: 100-lecie OSP Jamielnik

Konkurs poetycki - "Przyjaźń pisana wierszem"

     Konkurs kierowany jest do osób zamieszkujących teren funkcjonowania LGD Ziemia Lubawska w wieku od 15 do 50 roku życia. Zakłada on stworzenie przez uczestników autorskiego wiersza o tematyce przyjaźni oraz jego prezentację podczas wieczorku poetyckiego, który będzie jednocześnie zwieńczeniem konkursu wyłaniającym zwycięzców. Celem konkursu ,,Przyjaźń pisana wierszem” jest zachęta lokalnej społeczności do wyrażania uczuć i myśli za pomocą słowa pisanego, kształtowanie ich wrażliwości na piękno języka ojczystego oraz poezję, rozwój wśród uczestników kreatywności poetyckiej, doskonalenie ich umiejętności poetyckich oraz recytatorskich, a także przełamanie strachu przed publicznymi występami.
     Zapraszamy do udziału. Jeśli poezja jest Twoim sposobem na wyrażenie uczuć - zgłoś się do konkursu. To wspaniała okazja, by pokazać się szerszej publiczności. Regulamin konkursu i karty zgłoszeniowe do pobrania poniżej.
 
 
 
czytaj dalej

Dożynki Gminne 2019

       Dożynki Gminne w Tylicach zakończyły kolejny rok ciężkiej pracy rolników z Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Były nie tylko okazją do świętowania ale przede wszystkim okazją do podziękowania i wyrażenia szacunku dla osób, które swoje życie związały i poświęciły pracy na roli. To właśnie dzięki nim na naszych stołach możemy znaleźć pyszny chleb i lokalne, zdrowe produkty.
 
     Tradycyjnie obchody dożynkowe rozpoczęła msza święta odprawiona przez ks. Marka Lubienieckiego w kościele Św. Michała Archanioła. Stamtąd też wyruszył korowód prowadzony przez delegacje sołectw wraz z przygotowanymi przez nie wspaniałymi wieńcami dożynkowymi. W tym roku do konkursu zgłoszono siedem plecionek (choć słowo „plecionka” w tym przypadku nie oddaje w pełni trudu włożonego w przygotowanie ani efektu końcowego dzieła). Niemal bezkonkurencyjny okazał się wieniec przygotowany przez sołectwo Nawra, za nim uplasowały się Jamielnik i Gwiździny.
    
       Rolę starostów objęli Agnieszka Truszczyńska oraz Grzegorz Turulski, którzy na ręce gospodarza gminy przekazali własnoręcznie przygotowany przez starościnę bochen chleba – owoc pracy rąk ludzkich, nieodzowny symbol dożynek. Rolę chleba podkreślił również Wójt Tomasz Waruszewski, życząc wszystkim zebranym by nigdy nie zabrakło go na ich stołach.
        
        Na dożynkowej scenie głos zabrali także chętni spośród zaproszonych gości. Słowa uznania oraz podziękowania rolnicy mogli usłyszeć m.in. od senator RP Bogusławy Orzechowskiej, Ryszarda Cecota reprezentującego Urząd Marszałkowski w Olsztynie (dyrektora departamentu promocji), Przewodniczącej Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadetty Hordejuk wraz z radnymi Jolantą Szulc i Stanisławem Gorczycą oraz Starosty Nowomiejskiego Andrzeja Ochlaka. Głos zabrali także Anna Piątek – kierownik nowomiejskiego oddziału KRUS i Jan Rochewicz– przewodniczącego nowomiejskiego oddziału Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, któremu towarzyszyli Henryk Różyński i Leszek Sargalski. Podziękowania rolnicy usłyszeli także od Zbigniew Ziejewskiego.
     
       Jeszcze kilka dni przed dożynkami wójt gminy wizytował prężnie rozwijające się gospodarstwa. W tym roku odwiedził państwa Karolinę i Tomasza Kopańskich z Pacółtowa oraz Karolinę i Pawła Nadolskich z Tylic. Za wkład w rozwój gminnego rolnictwa, ciężką codzienną pracę, trud i poświęcenie rodziny zostały nagrodzone podczas niedzielnej uroczystości.
    
      W przygotowanie dorocznego Święta Plonów zaangażowała się cała tylicka społeczność. Przygotowane przez mieszkańców dekoracje oraz wystroje posesji były pięknym drogowskazem dla wszystkich gości podążających na uroczystości. Warto dodać, iż bardzo licznie przybyłych gości, których nie wystraszyło pochmurne niebo w to niedzielne popołudnie. Okazało się bowiem, że pogoda nie jest decydującym wyznacznikiem dobrej zabawy i mile spędzonego czasu. Duża zasługa w tym na pewno Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy oraz wystawców, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali stoiska z regionalnymi przysmakami. Czego tam nie było?! Obok tradycyjnej pajdy chleba ze smalcem i grochówki można było spróbować domowych wypieków, placków ziemniaczanych, różnych mięs a nawet serów z mleka koziego. Jednego można być pewnym – nikt nie opuścił dożynek z pustym żołądkiem.  Udało nam się tym samym pokazać, że nie jesteśmy skazani tyko na wyroby dostępne na sklepowych półkach. Zdrowa, nieprzetworzona żywność przygotowana z lokalnych produktów dostępna jest „tuż za rogiem”.
     
        Na tylickiej scenie czas gościom umilały występy wokalne, cyrkowe oraz taneczne przygotowane przez dzieci i nauczycieli ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tylicach. Nie mogło oczywiście zabraknąć muzyki folkowej, a jak folklor to tylko z zespołem Sami Swoi. Na zakończenie repertuar disco zaprezentował zespół Nokaut, który, jak się okazało, ma całkiem sporą grupę fanów w Tylicach.
    
       Wójt Tomasz Waruszewski jeszcze raz kieruje słowa uznania do wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie i organizację tegorocznego Święta Plonów. Dziękuje również mieszkańcom gminy za tak liczną obecność. Właśnie ten fakt nadaje sensu  corocznej organizacji dożynek i wynagradza wszelkie trudy i przeciwności.
 
 
 
 
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

22Galeria zdjęć: Dożynki Gminne Tylice 2019

Więcej książek w naszych bibliotekach? Oczywiście!

 
        „Przerwa na wspólne czytanie” – pod takim hasłem odbywa się konkurs organizowany przez „Kinder Mleczna Kanapka”, do którego przystąpiły również biblioteki z naszej gminy.
Organizatorzy nagradzają 300 bibliotek, które zbiorą najwięcej głosów. 50 bibliotek otrzyma 5000 zł na zakup książek do wspólnego czytania z dzieckiem, następne 250 dostanie książki o wartości 300 zł, z tych które zdobyły najwięcej głosów w rankingu.  Dodatkowo zwycięskie biblioteki otrzymają po 2 pufy, dzięki którym  będą mogły urządzić w bibliotece kącik do wspólnego czytania.
 
        Głosowanie na biblioteki trwa od 02.09.2019r. do 4.11.2019r. Można oddać jeden głos dziennie. W tym celu należy zarejestrować się na stronie www.kinder.pl  (aby zagłosować kolejny raz należy się już tylko zalogować). W zakładce głosowanie należy wpisać w wyszukiwarce hasło Gminne Centrum Kultury Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie i oddać swój głos. To proste!
 
       Dlaczego warto poświęcić chwilkę na głosowanie? Po pierwsze- każdy zagorzały miłośnik książek będzie zachwycony większym wyborem książek. Po drugie -jak przekonuje organizator (i my się z tym w pełni zgadzamy) - wspólne czytanie przez dzieci i rodziców, to najpiękniejszy sposób na spędzanie wolnego  czasu. Nic tak nie uczy empatii, nie rozwija wyobraźni i nie mówi „kocham Cię”, jak książka przeczytana razem.  Po trzecie – to wielka szansa dla naszych bibliotek na zdobycie środków na zakup kolejnych pozycji literackich, głównie nowości, o które pytają czytelnicy.
       Więcej książek to większa radość z czytania!
czytaj dalej

Kuźnia Dziadka Jana – nowy punkt na mapie miejsc wartych odwiedzenia

        Do czego może doprowadzić  wieloletnia pasja zbieracza zafascynowanego lokalną historią? Co więcej, zbieracza, który swoją pasją chce się podzielić z innymi? Pan Czesław z Gwiździn znalazł na to sposób! Wyremontował powojenny budynek kuźni należącej do dziadka, podzielił go na trzy pomieszczenia i tam umieścił swoje eksponaty. W ten sposób powstały miejsca, które naprawdę warto zobaczyć.
      
       Zwiedzanie rozpoczynamy od tytułowej kuźni. Nie jest to jednak kuźnia sensu stricto. Należy tu mówić , podobnie jak przy pozostałych dwóch pomieszczeniach, bardziej o inspiracji konkretnym miejscem. Nie zmienia to jednak faktu, iż po otwarciu drewnianych wrót zostajemy niejako przytłoczeni ilością przedmiotów zgromadzonych na tej niedużej przestrzeni. Wszystkie elementy wyposażenia – imadła, kowadła, ściana obwieszona podkowami - nie pozostawiają złudzeń co do tego, czym zajmował się ich właściciel.
 
      Po wyjściu z kuźni przechodzimy do miejsca, które z całą pewnością mogłoby posłużyć za plan zdjęciowy do niejednego filmu rozgrywającego się w latach 60-tych czy 70-tych XX wieku na polskiej wsi. W wystylizowanej kuchni  znajdziemy m.in. stary piec kaflowy (zbudowany przez Pana Czesława) oraz bezdyskusyjny hit dekoracyjny czasów PRL-u – haftowane makatki z hasłami wychwalającymi zasługi gospodarnej Pani Domu.  Wakacje u babci na wsi? Sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa gwarantowana!
 
      Na koniec przenosimy się na piętro, po drodze mijając również wiele ciekawych eksponatów. W pomieszczeniu zlokalizowanym nad kuźnią i kuchnią czeka nas kolejny „efekt  WOW”.  Nie ma tu motywu przewodniego. Są tu nagromadzone przedmioty różnorakiego pochodzenia i przeznaczenia. Od starych kołowrotków przędzalniczych, włocławskiej ceramiki po dewocjonalia. Nie odnosimy jednak wrażenia chaosu.  Właściciele zadbali, aby miejsce to było w miarę spójne, by zwiedzający nie miotali  się pomiędzy jednym eksponatem a drugim. Można nawet przysiąść na chwilę na krześle i poczytać gazety (reprodukcje wydań z 1940 roku).
 
       Dlaczego zachęcamy do odwiedzenie Kuźni Dziadka Jana? Ponieważ jest to miejsce wyjątkowe, zrodzone z pasji i chęci dzielenia się nią z innymi. Oczywiście nie każdy odnajdzie się w „tych klimatach”. Warto jednak pojechać do Gwiździn ponieważ to miejsce to także nasza historia. Większość przedmiotów pochodzi z okolicznych miejscowości. Są to rzeczy kupione, ofiarowane przez mieszkańców lub po prostu ocalone przed wyrzuceniem. 
      
     Kuźnia będzie otwarta dla zwiedzających od września dwa razy w tygodniu:
we wtorki i piątki w godz. 10.00-17.00.                  
Grupy zorganizowane właściciele zapraszają po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.
 
„Kuźnia Dziadka Jana. Nasze muzeum.” Barbara i Czesław Klonowscy                                                                                    
Gwiździny 79                                                                                                                                          
13-300 Gwiździny                                                                                                                                   
Tel. 693 702 263
 
       Przypominamy, że na terenie gminy funkcjonują jeszcze dwa podobne miejsca. Zapraszamy do Izby Tradycji w Szkole Podstawowej w Radomnie oraz do biblioteki w Jamielniku gdzie działa Lokalna Izba Pamięci.
 
 
 
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

13Galeria zdjęć: Kuźnia Dziadka Jana

Niedziela inspirowana folklorem

 
       Po raz drugi w Tylicach odbyły się Spotkania z Folklorem. Miejsce tego mini-festiwalu nie jest przypadkowe, organizatorem bowiem jest działający od sześciu lat właśnie w Tylicach zespół Sami Swoi.
      W tym roku zaproszenie organizatora  przyjęło 10 zespołów: Byle Babki z Łąkorza, Anibabki z Kurzętnika, Wrzosy z Lubawy, Ziemia Michałowska z Brodnicy, Rakowianki z Rakowic, Wesołe Kumoszki ze Zbiczna, Powiślanki, Marezianki, Gosposie oraz zespół Suse z Susza. Każdy zespół zaprezentował trzy (niekiedy cztery) piosenki. Repertuar był bardzo zróżnicowany jednak przeważały utwory inspirowane folklorem z różnych stron Polski.
       Jako pierwsi wystąpili gospodarze, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali utwór dedykowany gospodarzowi gminy Nowe Miasto Lubawskie. Wójt nie krył zaskoczenia, jednak z przyjemnością towarzyszył na scenie wokalistom podczas wykonywania piosenki.
       Z każdym kolejnym utworem na placu przy świetlicy wiejskiej powiększało się grono tancerzy. Nie sposób było usiedzieć w miejscu przy tak skocznych dźwiękach muzyki.
       Na zakończenie wójt Tomasz Waruszewski, starosta Andrzej Ochlak, który również przyjął zaproszenie organizatorów, oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie wręczyli wszystkim zespołom pamiątkowe tablice oraz drobne upominki.
       Koncert poprowadził Jarosław Roszkowski, nauczyciel i animator sportu  w szkole podstawowej w Tylicach.
      Wygląda na to, że Spotkania z Folklorem już na dobre zagościły w repertuarze wydarzeń kulturalnych oferowanych przez Gminę Nowe Miasto Lubawskie swoim mieszkańcom. Czym w przyszłym roku zaskoczą nas organizatorzy?
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

16Galeria zdjęć: II Tylickie Spotkania z Folklorem

V Bratiańska Noc Kabaretowa - czas na podsumowanie

Najweselsza impreza w regionie przeszła do historii. Bratiański amfiteatr ponownie zgromadził kilkutysięczną publiczność , co tylko potwierdza, że ta noc należy do wyjątkowych i że zdecydowanie warto tam być.
 
Nie ma co ukrywać – tegoroczną edycję rozpoczęliśmy z wielkim przytupem. Występujący na scenie jako pierwszy kabaret Fifarafa od razu przypadł do gustu publiczności. Ich występy co chwila przeplatane były głośnymi  wybuchami śmiechu .
 
Jako kolejny na scenie pojawił się kabaret Zachodni. Wizyta Zygmunta Chajzera? Losowanie twojego szczęśliwego zabiegu? Ślub kościelny bez księdza? Tak zaskakujące i przekomiczne sytuacje potrafią wykreować tylko oni! Tego samego zdania byli również widzowie, którzy występ nagrodzili gromkimi brawami.
 
Po tych występach przyszedł czas na zmianę repertuaru. Na scenie pojawił się kabaret OT.TO, jak sądziliśmy - znany głównie nieco starszej publiczności, ponieważ bawi ją już od lat 80-tych. Jednak już po kilkunastu minutach przekonaliśmy  się w jak wielkim błędzie byliśmy! Okazało się, że klasyka kabaretu nie ma wieku – wielki przebój „Wakacje” śpiewał cały amfiteatr.
 
„Z kogo się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie.” – tym cytatem można podsumować występ gwiazdy wieczoru Igora Kwiatkowskiego.  Niezrównany w swej wyobraźni  powołał do życia postaci, które, można śmiało powiedzieć, weszły już na stałe do kanonu kabaretowego. Wszak Mariolka jest tylko jedna! Od lat zaskakuje coraz to nowymi kreacjami, które bawią i zjednują sobie sympatię tysięcy widzów. Tym razem jednak widzowie mogli zobaczyć skecze inspirowane obserwacjami samego Igora, pochodzącymi „z jego własnego podwórka”.  Nie zabrakło oczywiście dobrej muzyki –Depeche Mode? Michael Jackson? – tylko na scenie w Bratianie.
 
Tradycją już jest, że naszą imprezę kończymy występem stand-upera. Artyści stand-upowi za główny cel stawiają sobie rozbawienie publiczności samym tylko monologiem, przywiązują mniejszą wagę do kwestii artystycznych (piosenek i dekoracji ). Jest to o tyle trudniejsza forma wyrazu ponieważ artysta nie może wspomóc się rekwizytem lub schować za kostiumem. Krzysztof Kamyszek ze Świebodzina (tak,  TEGO Świebodzina) świetnie poradził sobie z tym zadaniem.
 
Jak podsumować V Bratiańską Noc Kabaretową? Genialni artyści, wspaniała publiczność, wyjątkowa atmosfera.  Atrakcje dla dzieci, pyszne jedzenie i nagrody niespodzianki w przygotowanej specjalnie na tą okazję loterii ( w tym roku wylosowani szczęśliwcy opuścili imprezę z mini wieżą stereo i przenośnym głośnikiem z mikrofonem). Ci, którzy byli będą mieli co wspominać przez długie tygodnie. Ci, którzy nie byli niech żałują;) Jednak nie wszystko stracone. Już za rok kolejne spotkanie z kabaretami w Bratianie!
 
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

19Galeria zdjęć: V Bratiańska Noc Kabaretowa

II Tylickie Spotkania z Folklorem

Na zakończenie długiego sierpniowego weekendu przygotowaliśmy specjalną propozycję dla wszystkich miłośników folkloru i biesiady! W niedzielne popołudnie 18 sierpnia zapraszamy do Tylic. Odbędą się tam II Tylickie Spotkania z Folklorem. Oprócz występów artystycznych zaproszonych zespołów czeka również wiele atrakcji dla widzów. Jeśli chcecie spędzić miłe popołudnie w taneczno-biesiadnym klimacie to bądźcie tam razem z nami!
Zaśpiewają dla Was zespoły: SAMI SWOI, WRZOSY, RAKOWIANKI, ANIBABKI, BYLEBABKI, WESOŁE KUMOSZKI, GOSPOSIE, SUSE, ZIEMIA MICHAŁOWSKA, MAREZIANKI i POWIŚLANKI.

 
Zapraszamy na plac przy świetlicy w Tylicach, rozpoczynamy o godzinie 14.00.
Wstęp WOLNY!!!
czytaj dalej
1 2

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00, Fax.: 56 472 63 05
e-mail: urzad[@]gminanml.pl
ESP: /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek - Wtorek:   7:30 - 16:00
Środa - Czwartek:    7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:30