Rolnik

Grypa ptaków - materiały informacyjne

Informacja skierowana do osób z kontaktu z zakażonym ptactwem wysoko zjadliwą grypą HPAI.
 
         W związku z wystąpieniem przypadków grypy ptaków wśród ptactwa hodowlanego fermy na terenie powiatu nowomiejskiego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Mieście Lubawskim zwraca się do osób mających bezpośredni kontakt z ptactwem i produktami pochodzącymi od ptactwa (rolnicy, lekarze weterynarii, pracownicy ferm)  o zachowanie szczególnej ostrożności (zgodnie z zaleceniami dotyczącymi grypy ptaków typu A/H5N1) , stosowanie właściwe środki ochrony osobistej, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony układu oddechowego.
           Osobom narażonym na kontakt zaleca się prowadzenie samoobserwacji przez 10 dni  od ostatniego kontaktu z chorym ptactwem.
          W  przypadku wystąpienia objawów tj. :
- gorączka lub stan podgorączkowy,
- ból głowy,
-  ból mięśni  i stawów,
-  objawów ze strony układu oddechowego: nieżyt śluzowy nosa, kaszel, ból gardła, duszność, 
 
należy niezwłocznie  skontaktować się telefonicznie pod  nr tel. 56 47 426 92  z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną    w Nowym Mieście Lubawskim w celu objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz  ewentualnie pobrania materiałów  do badań klinicznych w kierunku wykrycia wirusa A(H5).
czytaj dalej

Bezpieczne Gospodarstwo Rolne - kolejna edycja konkursu

         Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza rolników do udziału w XXII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, którego celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.
Udział w nim mogą wziąć zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne, których przynajmniej jeden z właścicieli jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników. 
Współorganizatorami tegorocznego Konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy  Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. 
XXII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem Strategicznym są AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Patronem medialnym konkursu jest TVP INFO.
 
           Właściciele gospodarstw rolnych uczestniczący w Konkursie mają okazję do zaprezentowania swojego miejsca pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród.  Szczegóły Konkursu znajdują się w załączonym poniżej Regulaminie.
 
Ważne terminy: 
25.04.2025 r. – upływa termin zgłaszania udziału w Konkursie
27.06.2025 r. – zakończenie etapu wojewódzkiego 
07-25 lipca 2025 r. – wizytacja gospodarstw finałowych (termin może ulec zmianie).
czytaj dalej

Konkurs plastyczny dla dzieci "Wioski bez troski"

 
            Piętnasta edycja Konkursu poświęcona jest najnowszej kampanii prewencyjnej pod hasłem „Dobrostan Rolnika”, realizowanej w ramach projektu „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś”. Celem kampanii jest popularyzowanie sposobów dbania o szeroko rozumiane zdrowie i profilaktykę chorób cywilizacyjnych. W ramach nowej kampanii Kasa zachęcać będzie rolników i ich rodziny do:
• Systematycznych badań profilaktycznych,
• Udziału w programach profilaktycznych realizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, itp.),
• Zdrowego odżywiania i nawadniania organizmu,
• Aktywności fizycznej oraz rozwijania pasji i zainteresowań,
• Dobrej organizacji pracy (zapobiegania spiętrzeniu pracy, uwzględniania przerw na odpoczynek, zapobiegania monotonii w pracy),
• Stosowania ochron pracy (odpowiedniego ubioru, ochron przed oddziaływaniem promieniowania UV),
• Samokontroli stanu zdrowia i dobierania adekwatnej do niego pracy,
• Dbałości o właściwe relacje społeczne w rodzinie i miejscu zamieszkania.
Jednocześnie zadaniem Konkursu jest popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.
 
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu przez ucznia dwuwymiarowej pracy plastycznej w temacie kampanii prewencyjnej „Dobrostan Rolnika”. Praca może być wykonana dowolną techniką, ale w obowiązkowym formacie A-3, z materiałów trwałych gwarantujących odporność na zniszczenie w czasie transportu i przechowywania. Pracę należy trwale opisać na odwrocie imieniem i nazwiskiem uczestnika Konkursu i przesłać z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym (załącznik do pisma). Konkurs przebiegać będzie w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim oraz centralnym (ogólnopolskim). Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: I grupa – klasy 0 – 3, II grupa – klasy 4 – 8. Laureaci poszczególnych etapów uhonorowani zostaną nagrodami rzeczowymi. Zwycięzcy zostaną powiadomieni o warunkach i sposobie przekazania nagród.
Prace konkursowe należy dostarczyć do 04 kwietnia 2025 r. do siedziby OR KRUS w Olsztynie lub najbliższej Placówki Terenowej KRUS osobiście lub drogą pocztową.
Regulamin Konkursu oraz szczegółowe informacje o Konkursie znajdą Państwo na stronie internetowej Kasy: http://www.gov.pl/krus Inspiracji, źródeł wiedzy i materiałów do zobrazowania tematu Konkursu dzieci mogą poszukiwać na ww. stronie internetowej KRUS.
 
W załączeniu plakat informacyjny.
 
czytaj dalej

Szkolenie dot. pryszczycy

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim zaprasza na szkolenie hodowców utrzymujących
zwierzęta wrażliwe (bydło, owce, świnie, kozy). Szkolenie odbędzie się w dniu 22 stycznia 2025 r. (środa) o godzinie 12.00. Trwać będzie około 1 godzinę, podczas którego pracownik naukowy Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM dr Zbigniew Procajło zapozna wszystkich z informacjami nt pryszczycy: m.in. przebiegiem, możliwymi
drogami szerzenia się oraz rozpoznawaniem. W drugiej części tego szkolenia pracownik Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Olsztynie lek.wet. Monika Spychalska przedstawi aktualne przepisy mające na celu zabezpieczenie gospodarstw utrzymujących zwierzęta przed zawleczeniem tej choroby. Ponieważ spodziewamy się sporej frekwencji prosimy o wcześniejsze logowanie się na podany poniżej link. Będzie on czynny już od godziny 11.30.
 
W przypadku trudności z dołączeniem do spotkania proszę dzwonić do  informatyka P. Jacka Salmanowicza tel. 887606097.
czytaj dalej

Punkty selektywnej zbiórki odpadów

         Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych RUDNO Sp. z o.o. informuje mieszkańców Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego "Czyste Środowisko" o wyznaczeniu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Rudnie - Rudno 17, 14-100 Ostróda jako miejsca przyjęcia środków ochrony roślin zawierających fosforek glinu, pozostałości po środkach ochrony roślin zawierających fosforek glinu oraz pustych opakowań po środkach zawierających fosforek glinu lub innych fumigantów.

           Fumiganty będą przyjmowane w PSZOK w Rudnie od dnia 16 grudnia 2024 r. codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00 oraz w soboty w godzinach 8:00-12:00 wyłącznie w oryginalnych i szczelnych opakowaniach umożliwiających ich identyfikację.

Mieszkańcy będą mieć obowiązek podpisania dowodu przekazania takiego odpadu do PSZOK.

PSZOK w Rudnie nie będzie przyjmował tego rodzaju odpadów pochodzących z prowadzenia działalności gospodarczej.
czytaj dalej

Dobrostan zwierząt za 2024 r.

Informacja dla rolników ubiegających się o przyznanie płatności w ramach ekoschematu "Dobrostan zwierząt" za rok 2024 r.
 
        Warunkiem uzyskania płatności dobrostanowej w pełnej, wnioskowanej wysokości jest odbycie szkolenia pn. "Metody ograniczające stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej" w terminie do 14 marca 2025 r. Szkolenie w formie online organizuje Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie na platformie e-learningowej: http://www.szkolenia.wmodr.pl Zaświadczenie o odbyciu szkolenia należy złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przez aplikację eWniosekPlus (PUE ARiMR) w terminie do 21 marca 2025 r. Doradcami obsługującymi gminę Nowe Miasto Lubawskie, którzy udzielą wszelkich informacji o szkoleniu są Pan Grzegorz Kowalski - kierownik Zespołu Doradców w Nowym Mieście Lubawskim pod nr tel. 665 690 332 oraz Pan Rafał Formański - główny doradca pod nr tel. 665 690 373.
czytaj dalej

Uwaga! apel do nabywców fumigantów

Apel  o bezpieczny zwrot lub oddanie do utylizacji preparatów do fumigacji
nabytych przez osoby nieuprawnione
 
       W związku z ostatnimi przypadkami śmiertelnych zatruć środkami ochrony roślin zawierającymi fosforek glinu, prawdopodobnie zastosowanymi niezgodnie z etykietą jako preparaty do zwalczania gryzoni, istnieje uzasadnione podejrzenie, że zakupu tych preparatów mogły dokonać osoby nieposiadające stosownych uprawnień tj. bez ukończonego szkolenia z zakresu środków ochrony roślin.
Informujemy, że środki ochrony roślin do fumigacji, które zostały nabyte bez stosownych uprawnień do zakupu lub stosowania, nie mogą być stosowane i nie powinny być składowane w nieprzystosowanych do tego miejscach. Środki te powinny zostać oddane do utylizacji podmiotom upoważnionym do odbioru odpadów niebezpiecznych.
         Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzega, że środki ochrony roślin do fumigacji, których opakowania zostały otwarte lub są rozszczelnione stanowią ryzyko wydobywania się z nich fosforowodoru i mogą stać się źródłem realnego zagrożenia utraty zdrowia i życia dla osób mających  z nimi kontakt, dlatego powinny być bezwzględnie przekazane jako odpad niebezpieczny do utylizacji podmiotom upoważnionym do odbioru takich odpadów.
 
W żadnym wypadku środków ochrony roślin zawierających fosforek glinu nie należy wyrzucać do śmieci zmieszanych czy innych nieuprawnionych miejsc, ponieważ może to doprowadzić do zatrucia przypadkowych osób.
 
          Pomoc w ustaleniu pomiotów uprawnionych do zbiórki odpadów niebezpiecznych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego można uzyskać w Oddziałach WIORiN https://piorin.gov.pl/wm-struktura/wm-ot/  lub jednostkach wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.
          Zaleca się również, aby osoby, które dokonały zakupu środków ochrony roślin do fumigacji bez stosownych uprawnień, ewentualnie skontaktowały się niezwłocznie z dystrybutorem, u którego dokonały zakupu, w celu ustalania bezpiecznego postępowania z tymi produktami.
         Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że takie środki mogą być transportowane wyłącznie przez wykwalifikowane firmy zgodnie z przepisami ADR.
czytaj dalej

Grypa ptaków - informacja dla osób zawodowo narażonych na kontakt z zarażonymi zwierzetami

W załączeniu pismo PPIS w Nowym Mieście przygotowane w ramach działań edukacyjno-informacyjnych.
 
czytaj dalej

Szkolenie dla rolników

Szkolenia odbędą się w dniach:
28 października 2024 r. - poniedziałek - (miejsce szkolenia: Świetlica Wiejska, Tylice 49 C)
29 października 2024 r. - wtorek - (miejsce szkolenia restauracja uRoki Smaku, Bielice 22 A)

Program:
8.30 - 9.00 rejestracja uczestników
9.00 - 10.00 wykład
- Wykorzystanie rodzimej soi do produkcji pasz: wymagania klimatyczne i glebowe, jakościowe i jej ochrona, zasady agrotechniki. Soja jako cenna roślina przedplonowa, walory soi
10.00 - 10.15 przerwa kawowa
10.15 - 11.15 wykład
- Wymogi dla przetwórstwa soi, wymagania jakościowe, perspektywy/ możliwości współpracy producentów z zakładami paszowymi
11.15 - 12.15 wykład
- Optymalizacja uprawy soi: wymagania klimatyczne i glebowe, jakościowe i jej ochrona, zasady agrotechniki. Soja jako cenna roślina przedplonowa, walory soi
12.15 - 12.45 wykład
- Soja w Porejestrowym Doświadczalnictwie Odmianowym (PDO), w tym Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województw
12.45 - 13.30 przerwa obiadowa (obiad wegetariański proszę zgłosić indywidualnie mailem)
13.30 - 15.30 wizyta studyjna w WYTWÓRNI PASZ W MSZANOWIE (adres: Mszanowo, ul. Podleśna 5) - dojazd zapewnia organizator
Wręczenie certyfikatów i zakończenie szkolenia!

Uczestnikiem szkolenia może być:
•    rolnik wówczas należy wpisać w formularz zgłoszeniowy numer identyfikacyjny
•    domownik, małżonka rolnika lub młodego rolnika (jeśli nie posiada jeszcze nr ewidencyjnego) wówczas w formularzu należy wpisać adres gospodarstwa
•    właściciel lasu wówczas w formularzu należy wpisać numer działki ewidencyjnej;
•    osoby zatrudnione w gospodarstwie wówczas w formularzu należy wpisać numer ewidencyjny (jeśli jest nadany) lub adres gospodarstwa.

Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie skanu wypełnionego formularza zgłoszeniowego w terminie do 24 października 2024 r. na adres biuro~@~lgdziemialubawska~.~pl oraz zabranie oryginału ze sobą na szkolenie.
W przypadku pytań proszę o kontakt z biurem LGD ZL pod numerem telefonu 514 154 474.

Szkolenie kończy się uzyskaniem certyfikatu!
Podczas szkolenia zapewniamy materiały szkoleniowe, pełne wyżywienie i przejazd autokarem do przetwórni pasz w Mszanowie i powrót do miejsca szkolenia.
 
Poniżej formularz zgłoszeniowy.
czytaj dalej

Wypoczynek zimowy 2024

Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona  ogłasza rekrutację dzieci i młodzieży na wypoczynek zimowy 2024 w formie turnusów wyjazdowych z programem promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, dla dzieci rolników objętych rolniczym systemem ubezpieczenia społecznego, urodzonych od 1 stycznia 2008 roku do 31 grudnia 2019 roku .
 
Wypoczynek zimowy jest finansowany ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w wysokości 900,00 zł dla każdego uczestnika. Warunkiem zapisania dziecka na kolonie jest zapłata zaliczki w wysokości  200,00 złotych. Turnus zimowiska trwać będzie 7 dni (6 noclegów).
 
Odpłatność od rodziców wynosi 750,00 zł dla dzieci z dofinansowaniem FS  oraz 1.650,00 dla dzieci spoza dofinansowania FS.
Wpłaty należy dokonywać wyłącznie  na poniższy rachunek bankowy:
Bank Millenium: 80 11602202 0000 0003 4945 5929
Osoba do kontaktu w województwie Warmińsko-Mazurskim: Szymon Sargalski 513 141 442
 
 
 
 
Zdj.poglądowe: Pixabay

 
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 13

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00,
e-mail: urzad@gminanml.pl
ADE    AE:PL-39919-34252-EJWRR-31
ESP    /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek: 7:30 - 17:00
Wtorek, Środa, Czwartek: 7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:00