Rolnik

Trwa przyjmowanie wniosków o zwrot podatku akcyzowego

       W lutym w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie przyjmowane są wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Rolnicy powinni złożyć odpowiedni wniosek wraz z kompletem faktur dotyczących zakupu paliwa        do celów rolniczych za okres od 1 sierpnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.
 
Wydanie decyzji następuje w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.
 
  Dokumenty można składać do końca lutego br. w Urzędzie Gminy w pokoju numer 10 (parter).
 Druki dostępne są w urzędzie ( w Punkcie Obsługi Interesanta oraz w pok. 10) lub na stronie internetowej
Gminy Nowe Miasto Lubawskie w zakładce E-USŁUGI.
czytaj dalej

Komunikat w sprawie ognisk grypy ptaków HPAI

 
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim, w związku z występowaniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie kraju, zwraca się z komunikatem do wszystkich osób utrzymujących drób przyzagrodowy:
 
 
"*GRYPA PTAKÓW ! UWAGA !*
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim przypomina, iż
wszystkie osoby utrzymujące drób są obowiązane zapewnić skuteczne
zabezpieczenie przeciwepizootyczne mające na celu wyeliminowanie ryzyka
wprowadzenia wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) do
gospodarstwa. W szczególności zabezpieczenie drobiu, paszy oraz
systemów/zbiorników pojenia przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich
odchodami.
Należy bezwzględnie przestrzegać zapisów /rozporządzenia Ministra
Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 lipca 2017 r. w sprawie zarządzenia
środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U.
z 2017 r., poz. 722)/"
czytaj dalej

Rozpoczynamy nabór wniosków na odbiór odpadów produkcji rolniczej

OGŁOSZENIE
 
Gmina Nowe Miasto Lubawskie otwiera nabór wniosków o
DOFINANSOWANIE TRANSPORTU, ODZYSKU LUB UNIESZKODLIWIENIA ODPADÓW Z FOLII ROLNICZYCH, SIATKI I SZNURKA DO OWIJANIA BALOTÓW, OPAKOWAŃ PO NAWOZACH I TYPU BIG BAG.
 
O wsparcie mogą ubiegać się posiadacze odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag posiadający gospodarstwo rolne na terenie Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
Zadanie będzie realizowane w 2020 r. pod warunkiem otrzymania przez Gminę dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dofinansowanie obejmuje wyłącznie koszty transportu z miejsca wskazanego przez gminę, odzysku i unieszkodliwiania powyższych wyrobów. Wykonawcą zadania obejmującego powyższe prace na terenie gminy będzie firma wyłoniona przez Gminę Nowe Miasto Lubawskie w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
 
Zgłoszenia w formie pisemnej należy dokonać w terminie do dnia 6.12.2019r. w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie w pokoju nr 1.
Wnioski złożone po upływie wyżej wskazanego terminu nie będą rozpatrywane.
 
We wniosku należy dokładnie oszacować ilość posiadanych odpadów.
Posiadacz odpadów z produkcji rolniczej zobowiązany będzie do pokrycia dodatkowych kosztów w przypadku gdy niewłaściwie oszacuje ilość odpadów oraz w przypadku gdy koszty realizacji zadania po przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego będą wyższe niż wysokość dofinansowania.
 
Uwaga! Program priorytetowy NFOŚiGW nie przewiduje odbioru włókniny używanej przy produkcji ziemniaków i warzyw.
Wzór wniosku można pobrać w siedzibie Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie
 ul. Podleśna 1, 13-300 Mszanowo, w pok. nr 1, w punkcie obsługi interesanta, u sołtysa lub na stronie www.gminanml.pl
W przypadku pytań prosimy o kontakt z panią Aliną Ławicką, (pok.1),
tel. 56 47 26 303.
czytaj dalej

Informacja dla hodówców i producentów świń

Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii dotycząca ASF:
 
 
czytaj dalej

Dożynki Gminne 2019

       Dożynki Gminne w Tylicach zakończyły kolejny rok ciężkiej pracy rolników z Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Były nie tylko okazją do świętowania ale przede wszystkim okazją do podziękowania i wyrażenia szacunku dla osób, które swoje życie związały i poświęciły pracy na roli. To właśnie dzięki nim na naszych stołach możemy znaleźć pyszny chleb i lokalne, zdrowe produkty.
 
     Tradycyjnie obchody dożynkowe rozpoczęła msza święta odprawiona przez ks. Marka Lubienieckiego w kościele Św. Michała Archanioła. Stamtąd też wyruszył korowód prowadzony przez delegacje sołectw wraz z przygotowanymi przez nie wspaniałymi wieńcami dożynkowymi. W tym roku do konkursu zgłoszono siedem plecionek (choć słowo „plecionka” w tym przypadku nie oddaje w pełni trudu włożonego w przygotowanie ani efektu końcowego dzieła). Niemal bezkonkurencyjny okazał się wieniec przygotowany przez sołectwo Nawra, za nim uplasowały się Jamielnik i Gwiździny.
    
       Rolę starostów objęli Agnieszka Truszczyńska oraz Grzegorz Turulski, którzy na ręce gospodarza gminy przekazali własnoręcznie przygotowany przez starościnę bochen chleba – owoc pracy rąk ludzkich, nieodzowny symbol dożynek. Rolę chleba podkreślił również Wójt Tomasz Waruszewski, życząc wszystkim zebranym by nigdy nie zabrakło go na ich stołach.
        
        Na dożynkowej scenie głos zabrali także chętni spośród zaproszonych gości. Słowa uznania oraz podziękowania rolnicy mogli usłyszeć m.in. od senator RP Bogusławy Orzechowskiej, Ryszarda Cecota reprezentującego Urząd Marszałkowski w Olsztynie (dyrektora departamentu promocji), Przewodniczącej Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadetty Hordejuk wraz z radnymi Jolantą Szulc i Stanisławem Gorczycą oraz Starosty Nowomiejskiego Andrzeja Ochlaka. Głos zabrali także Anna Piątek – kierownik nowomiejskiego oddziału KRUS i Jan Rochewicz– przewodniczącego nowomiejskiego oddziału Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, któremu towarzyszyli Henryk Różyński i Leszek Sargalski. Podziękowania rolnicy usłyszeli także od Zbigniew Ziejewskiego.
     
       Jeszcze kilka dni przed dożynkami wójt gminy wizytował prężnie rozwijające się gospodarstwa. W tym roku odwiedził państwa Karolinę i Tomasza Kopańskich z Pacółtowa oraz Karolinę i Pawła Nadolskich z Tylic. Za wkład w rozwój gminnego rolnictwa, ciężką codzienną pracę, trud i poświęcenie rodziny zostały nagrodzone podczas niedzielnej uroczystości.
    
      W przygotowanie dorocznego Święta Plonów zaangażowała się cała tylicka społeczność. Przygotowane przez mieszkańców dekoracje oraz wystroje posesji były pięknym drogowskazem dla wszystkich gości podążających na uroczystości. Warto dodać, iż bardzo licznie przybyłych gości, których nie wystraszyło pochmurne niebo w to niedzielne popołudnie. Okazało się bowiem, że pogoda nie jest decydującym wyznacznikiem dobrej zabawy i mile spędzonego czasu. Duża zasługa w tym na pewno Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy oraz wystawców, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali stoiska z regionalnymi przysmakami. Czego tam nie było?! Obok tradycyjnej pajdy chleba ze smalcem i grochówki można było spróbować domowych wypieków, placków ziemniaczanych, różnych mięs a nawet serów z mleka koziego. Jednego można być pewnym – nikt nie opuścił dożynek z pustym żołądkiem.  Udało nam się tym samym pokazać, że nie jesteśmy skazani tyko na wyroby dostępne na sklepowych półkach. Zdrowa, nieprzetworzona żywność przygotowana z lokalnych produktów dostępna jest „tuż za rogiem”.
     
        Na tylickiej scenie czas gościom umilały występy wokalne, cyrkowe oraz taneczne przygotowane przez dzieci i nauczycieli ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tylicach. Nie mogło oczywiście zabraknąć muzyki folkowej, a jak folklor to tylko z zespołem Sami Swoi. Na zakończenie repertuar disco zaprezentował zespół Nokaut, który, jak się okazało, ma całkiem sporą grupę fanów w Tylicach.
    
       Wójt Tomasz Waruszewski jeszcze raz kieruje słowa uznania do wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie i organizację tegorocznego Święta Plonów. Dziękuje również mieszkańcom gminy za tak liczną obecność. Właśnie ten fakt nadaje sensu  corocznej organizacji dożynek i wynagradza wszelkie trudy i przeciwności.
 
 
 
 
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

22Galeria zdjęć: Dożynki Gminne Tylice 2019

Gminne Święto Plonów w Tylicach

     Wakacje  to  intensywny czas dla wszystkich rolników, którzy w ciągu tych dwóch miesięcy zbierają plony swojej całorocznej pracy. Jednak po ciężkiej pracy zawsze przychodzi czas odpoczynku i podsumowań. A kiedy można lepiej podsumować pracę rolników jeśli nie podczas dożynek?
     Tradycją jest, że dożynki co roku odbywają się w innej miejscowości naszej gminy. Na tegoroczne Święto Plonów, które odbędzie się w Tylicach 8 września 2019 r., Wójt Tomasz Waruszewski już dziś serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców i gości.
 
     Docierają do nas informację, że w niektórych sołectwach trwają już intensywne prace nad wieńcami dożynkowymi. Przypominamy zatem regulamin konkursu wieńców (załącznik dostępny pod plakatem).
 
czytaj dalej

Informacja o łańcuchu żywnościowym - wzór informacji

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim uprzejmie informuje, że na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii został zamieszczony nowy, przykładowy wzór informacji dotyczących łańcucha żywnosciowego do stosowania.
 
Formularz dostępny pod linkiem:
czytaj dalej

Trwa przyjmowanie wniosków o zwrot podatku akcyzowego

      W sierpniu w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie przyjmowane są wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Rolnicy powinni złożyć odpowiedni wniosek wraz z kompletem faktur dotyczących zakupu paliwa do celów rolniczych za okres od 1 lutego 2019 r. do 31 lipca 2019 r.
Wydanie decyzji następuje w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku, natomiast wypłata realizowana jest w terminie do 31 października.
 
      Dokumenty można składać do końca sierpnia br. w Urzędzie Gminy w pokoju numer 10 (parter).
    Druki dostępne są w urzędzie (Punkcie Obsługi Interesanta oraz pok. 10) lub na stronie internetowej Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
czytaj dalej

Wybory do Walnego Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej

Na 28 lipca 2019 roku zaplanowano wybory do Walnego Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. W okręgu wyborczym na terenie Gminy Nowe Miasto Lubawskie w wyborach do Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zgłoszona została liczba kandydatów równa liczbie mandatów. W związku z tym, zgodnie z § 14 ust 3 Uchwały Nr 1/2019 KRIR z dnia 25.02.2019 r. w dniu 28.07.2019 wyborów nie przeprowadza się, a za wybranych uznaje się kandydatów zarejestrowanych.
czytaj dalej

XVIII edycja Programu Stypendiów Pomostowych dla maturzystów

 
 
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 8